جدیدترین گرایش ها، وضعیت بازار کار و لیست دروس رشته مهندسی هوافضا
ثبت نام شروع شد

جدیدترین گرایش ها، وضعیت بازار کار و لیست دروس رشته مهندسی هوافضا

آشنایی با رشته مهندسی هوافضا

رشته مهندسی هوافضا یکی از رشته های جذاب است که افراد زیادی قصد دارند به این رشته وارد شوند ولی قبل از ورود باید اطلاعات کافی راجع به این رشته به دست آورید تا در ادامه با مشکل مواجه نشوید.

 رشته مهندسی هوافضا

در این مقاله سعی می کنیم اطلاعات کلی راجع به رشته مهندسی هوافضا به شما ارائه دهیم.

رشته مهندسی هوافضا به منظور طراحی، ساخت و تعمیر موشک، هواپیما، هلیکوپتر، فضاپیما، ماهواره و دیگر سیستم های فضای و دفاعی ایجاد شده و افرادی که در این رشته مشغول به تحصیل می شوند هر کدام با توجه به گرایش خود بخشی از این تکنولوژی سطح بالا را فرا می گیرند.

همچنین بخوانید : رشته عکاسی شرایط ورود، گرایش ها، دروس،‌ بازار کار و آینده شغلی عکاسی در ایران

به دلیل گستردگی و بالا بودن تکنولوژی های صنایع فضایی این رشته به گرایش های مختلفی تبدیل شده و هر فرد می تواند در آن قسمت اقدام به آموزش و پژوهش کند.

بسیاری از افراد این رشته را با رشته هایی نظیر خلبانی و علوم نجومی اشتباه می گیرند ولی این رشته هیچ ارتباطی به این رشته ها ندارد و هدف از ایجاد آن صرفاً تربیت افراد متخصص در حوزه رشته مهندسی هوافضا به منظور طراحی و ساخت وسایل پرنده و تجهیزاتی که به نوعی ارتباطی با صنعت هوافضا دارند بوده است.

گرایش های رشته مهندسی هوافضا

همان طور که گفته شد رشته مهندسی هوافضا یک رشته بسیار وسیع و گسترده بوده و به منظور جداسازی و مطالعه دقیق تر و بیشتر در هر حوزه اقدام به ایجاد گرایش های مختلفی برای آن کرده اند که در ادامه هر کدام را توضیح می دهیم.

گرایش های رشته مهندسی هوافضا

رشته مهندسی هوافضا گرایش جلوبرندگی

نیروی پیشران و جلوبرندگی یکی از نیازهای اساسی هر وسیله فضایی بوده و تمام تجهیزات فضایی برای حرکت رو به جلو نیاز به یک سیستم جلوبرنده و پیشران دارند. از نمونه های مختلف جلوبرنده می توان به موتورهای پیستونی، موتور جت و راکت اشاره کرد که هر کدام به منظور اهداف خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. گرایش پیشرانه یا جلوبرندگی به همین منظور ایجاد شده و دانشجویانی که در این رشته مشغول به تحصیل می شوند راجع به انواع موتور و تکنولوژی طراحی و ساخت آن آموزش می بینند.

رشته مهندسی هوافضا گرایش مکانیک پرواز

یکی از نکات مهم انواع وسایل پرنده رفتارهای آن در طول پرواز است. وسیله های مختلف در شرایط مختلف رفتارهای متفاوتی از خود نشان می دهند. فرض کنید زمانی که یک هواپیما از زمین بلند می شود و به آسمان پرواز می کند نیروهایی که روی آن تأثیر می گذارد دچار تغییرات اساسی شده و به همین دلیل نیاز است که تمام مراحل پرواز وسیله های مختلف پرنده و هوافضا را از زمان برخواستن تا نشستن بررسی کرده و تحت کنترل داشته باشیم. در واقع گرایش مکانیک پرواز به بررسی دقیق حرکت و عملکرد وسایل پرنده در زمان بلند شدن، پرواز و نشستن می پردازد.

رشته مهندسی هوافضا گرایش سازه

یکی دیگر از مباحث مهم در حوزه هوافضا سازه است. سازه و یا بدنه وسایل مختلف پرنده باید به گونه ای طراحی و ساخته شوند که علاوه بر بیشترین استحکام از نظر وزنی نیز سبک باشند تا وسیله بتواند به راحتی پرواز کرده و همچنین سوخت کمتری مصرف کند. امروزه مهندسین گرایش سازه در تلاش هستند که با استفاده از مواد جدید و آلیاژهای گوناگون سازه های بسیار محکم و سبکی برای وسایل مختلف پرنده طراحی کنند که امنیت پرواز را افزایش داده و در هزینه های ساخت نیز صرفه جویی شود. این سازه ها باید به گونه ساخته شوند که در برابر تغییرات فشار و جو مقاوم بوده و آسیبی به آن وارد نشود. رشته مهندسی هوافضا گرایش سازه یکی از مهم ترین حوزه صنعت هوافضا محسوب می شود و افراد زیادی در این حوزه مشغول تحقیق و پژوهش هستند.

رشته مهندسی هوافضا گرایش آیرودینامیک

علم آیرودینامیک در صنایع مختلفی استفاده می شود ولی در صنایع هوافضا از اهمیت بالایی برخوردار است. اصول آیرودینامیک به بررسی جریان هوا و نیروهایی که به قسمت های مختلف یک وسیله وارد می شود می پردازد. افرادی که در گرایش آیرودینامیک تحصیل می کنند با اصول تحلیل و بررسی نیروهای مختلف و جریان هوای برخوردی به سطوح مختلف وسایل پرنده آشنا می شوند. در واقع مهندسین آیرودینامیک تلاش می کنند با تحلیل دقیق و طراحی های پیشرفته وسایلی را طراحی کنند که در زمان پرواز کمترین نیرو به آن وارد شده و بتواند علاوه بر افزایش راندمان مصرف سوخت را نیز تا حد زیادی کاهش دهد.

شرایط ورود به رشته مهندسی هوافضا

هوافضا یکی از رشته های مهندسی محسوب می شود که دانش آن تا حد بسیار زیادی متکی به دروس ریاضی و فیزیک است.

افرادی که قصد دارند در رشته هوافضا تحصیل کنند باید به خاطر داشته باشند که این رشته به این دو درس گره خورده و زیربنای تمام دروسی که دانشجو در طول تحصیل خواهد خواند دو درس ریاضی و فیزیک است. بنابراین اگر از نظر ریاضی و فیزیک در جایگاه مناسبی قرار ندارید ابتدا باید خود را در این دو درس تقویت کرده و سپس اقدام به انتخاب رشته هوافضا کنید.

همچنین بخوانید : دانشگاه ایلینویز

علم هوافضا جدید است و این علم همواره در حال رشد و پیشرفت قرار دارد و بسیاری از این پیشرفت ها در کشورهای صاحب این تکنولوژی اتفاق می افتد و بنابراین شما برای اطلاع از آخرین دستاوردهای حوزه هوافضا و مطالعه منابع گوناگون باید به سایت و کتاب های خارجی مراجعه کنید و برای این کار نیاز است که شما از نظر زبان انگلیسی نیز موقعیت خوبی داشته باشید.

یکی دیگر از موارد مهم که باید قبل از انتخاب این رشته در نظر بگیرید قدرت تحلیل و بررسی است.

اکثر دروس رشته هوافضا تحلیلی بوده و نیاز است شما برای حل یک مسئله از جهت های گوناگون آن را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.

مثلاً شما باید بتوانید یک هواپیما را در شرایط مختلف آب و هوایی به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید و به همین دلیل نیاز است که از قدرت تحلیل و بررسی خوبی برخوردار باشید.

بازار کار و آینده شغلی رشته مهندسی هوافضا

بازار کار رشته مهندسی هوافضا

واقعیتی که در مورد کشور ما وجود دارد این است که از نظر صنایع هوافضا در حوزه ساخت جایگاه مناسبی در دنیا نداریم.

البته ایران از نظر طراحی و پژوهش در سال های اخیر توانسته به دستاوردهای بسیار زیادی دست پیدا کند.

با این وجود در حال حاضر افرادی که در رشته مهندسی هوافضا فارغ التحصیل می شوند می توانند در نهادهای مختلف دولتی مانند وزارت دفاع و صنایع مختلف هوافضا مشغول به کار شوند.

البته اخیراً شرکت های خصوصی زیادی در حوزه هوافضا تأسیس شده که این شرکت ها در زمینه های مختلف مربوط به هوافضا اقدام به تحقیق و پژوهش می کنند و شما می توانید در یکی از این شرکت ها مشغول به کار شوید و یا با افزایش سطح سواد و دانش و همچنین طی کردن مقاطع بالا خودتان اقدام به تأسیس شرکت در زمینه هوافضا کنید.

برای ادامه تحصیل می توانید در مقاطع بالاتر رشته هوافضا می توانید علاوه بر داخل در دانشگاه های معتبر خارجی نیز ادامه تحصیل دهید.

کشورهای صنعتی در حال حاضر جایگاه بسیار مناسبی از نظر صنعت هوافضا دارند و تحصیل در این کشورها می تواند ثمرات بسیار خوبی داشته باشد.

برای گرفتن پذیرش دانشگاه های معتبر باید رزومه و مدارک خود به همراه مدرک زبان بین المللی معتبر مانند آیلتس و تافل را برای این دانشگاه ها ارسال کنید و در صورتی که شرایط لازم را داشته باشید با درخواست شما موافقت می شود و می توانید در دانشگاه مورد نظر ادامه تحصیل دهید.


دریافت فایل PDF
جدیدترین گرایش ها، وضعیت بازار کار و لیست دروس رشته مهندسی هوافضا
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مهندسی نساجی
رشته مهندسی نساجی وضعیت درآمد، بازار کار و بهترین گرایش های این رشته
رشته مهندسی صنایع
درآمد رشته مهندسی صنایع در بازار کار ایران به همراه جدیدترین گرایش ها

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام