بهترین شرایط ورود به رشته مهندسی هوانوردی به همراه گرایش ها،‌ بازارکار
ثبت نام شروع شد

شرایط ورود به رشته مهندسی هوانوردی به همراه گرایش ها،‌ بازارکار

معرفی رشته مهندسی هوانوردی

رشته مهندسی هوانوردی یکی از رشته های بسیار مهم در کشور ما محسوب می شود که افرادی که در این زمینه تحصیل می کنند در قسمت های مختلف هواپیمایی کشوری مشغول به کار می شوند.

رشته مهندسی هوانوردی

رشته مهندسی هوانوردی جزو رشته هایی محسوب می شود که در کشور ما بیشتر جنبه کاربردی داشته و افراد فارغ التحصیل در این رشته بیشتر با انجام کارهای عملی مشغول به کار می شوند و کمتر در زمینه تحقیق و توسعه وارد می شوند. تمام گرایش های این رشته فقط تا کارشناسی موجود بوده و افرادی که متقاضی ادامه تحصیل هستند باید در دیگر رشته هایی که به این حوزه نزدیک است ادامه تحصیل دهند.

گرایش های رشته مهندسی هوانوردی

اویونیک: یکی از گرایش های مهم رشته مهندسی هوانوردی اویونیک است.

این رشته به منظور تربیت متخصصان مختلف برای تعمیر و نگهداری قسمت های اویونیکی هواپیما ایجاد شده است.

در واقع یک مهندس اویونیک باید نسبت به بازرسی و تعمیر و نگهدای تجهیزات الکترونیکی، ارتباطی و مخابراتی هواپیماهای مختلف اقدام کند.

همچنین بخوانید : معرفی رشته فناوری اطلاعات و گرایش های آن

این رشته در حال حاضر در دو مقطع کاردانی و کارشناسی وجود داشته و دانشجویان می توانند در این رشته تحصیل کنند. کسانی که در رشته اویونیک فارغ التحصیل می شوند می توانند برای ادامه تحصیل در رشته هایی مانند الکترونیک، مخابرات و کامپیوتر که تقریبا به این رشته مربوط می شود ادامه تحصیل دهند.

تعمیر و نگهداری هواپیما: یکی دیگر از زیرمجموعه های رشته مهندسی هوانوردی رشته تعمیر و نگهداری هواپیما است.

رشته تعمیر و نگهداری هواپیما به منظور تربیت افراد متخصص به منظور تعمیر و نگهداری قسمت های مکانیکی هواپیما ایجاد شده و این افراد در طول مدت تحصیل با ساختمان کلی هواپیما و قسمت های مختلف مکانیکی مانند موتور و ارابه فرود آن آشنا می شوند.

افرادی که در این رشته تحصیل می کنند می توانند بعد از فارغ التحصیلی در مقطع کارشناسی برای ادامه تحصیل در رشته هایی مانند مکانیک و هوافضا ادامه تحصیل دهند.

الکترونیک هواپیمایی: یکی از قسمت های مهم تمام فرودگاه های کشور واحد  الکترونیک آن است که نصب، تعمیر و نگهداری تمام تجهیزات واحد زمینی فرودگاه به عهده این واحد است.

به همین منظور رشته ای تحت عنوان الکترونیک هواپیمایی ایجاد شده که اقدام به تربیت متخصصان مختلف به منظور طراحی، نصب و تعمیر و نگهداری تجهیزات مختلف فرودگاه مانند رادار، دستگاه های ناوبری، دستگاه های ارتباطی و مخابراتی و قسمت های الکترونیکی دیگر کرده که این افراد در طول مدت تحصیل با نحوه طراحی و اصول کار تمام این تجهیزات آشنا می شوند.

این رشته در گذشته در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته وجود داشت ولی در سال های اخیر این رشته به کارشناسی پیوسته تبدیل شده و در حال حاضر تنها دانشگاهی که این رشته را ارائه می کند دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری است.

گرایش های رشته مهندسی هوانوردی

مخابرات هواپیمایی: این رشته شباهت زیادی به رشته الکترونیک هواپیمایی داشته و اکثر واحدهای درسی این دو رشته بسیار شبیه به هم است.

رشته مخابرات هواپیمایی به منظور تربیت افراد متخصص به منظور انجام امور مخابراتی فرودگاه های کشور ایجاد شده است.

این افراد بعد از فارغ التحصیلی به عنوان تکنسین یا مهندس مخابرات در واحد مخابرات فرودگاه مشغول به کار می شوند.

مراقبت پرواز: یکی دیگر از واحدهایی که در تمام فرودگاه های ایران وجود دارد واحد مراقبت پرواز است.

واحد مراقبت پرواز به منظور هدایت و کنترل هواپیما به سمت مقصدهای مختلف ایجاد شده است.

افرادی که در این رشته تحصیل می کنند با اصول صحیح هدایت هواپیما و کنترل و نظارت به تمام پروازهای ورودی و خروجی فرودگاه های مختلف آشنا می شوند.

در حال حاضر مراقبت پرواز یکی از اصلی ترین نهادهای زیر مجموعه هواپیمایی است که ارتباط مستقیمی با تمام پروازهای مختلف دارد.

خلبانی: خلبانی زیر مجموعه رشته های مهندسی محسوب نمی شود ولی چون در این قسمت راجع به رشته های مختلف رشته مهندسی هوانوردی صحبت کردیم اندکی نیز این رشته را معرفی می کنیم.

خلبانی یکی از رشته های مهم صنعت هواپیمایی است که ورود به آن رویایی افراد بسیار زیادی است.

خلبانی در دو نوع نظامی و کشوری است.

برای خلبانی نظامی باید وارد دانشگاه خلبانی ارتش یا سپاه شد و از آن طریق مشغول به فعالیت در این عرصه شد.

خلبان هواپیمای مسافربری در حال حاضر فقط در دانشگاه های علمی کاربردی و آموزشگاه های خصوصی تدریس می شود.

افراد علاقه مند به این رشته می توانند از این دو طریق وارد رشته خلبانی شوند.

بازار کار رشته مهندسی هوانوردی

تمام گرایش های رشته مهندسی هوانوردی در حال حاضر از موقعیت مناسبی برخوردار بوده و افرادی که در این رشته تحصیل می کنند می توانند بعد از فارغ التحصیلی مشغول به کار شوند.

در حال حاضر این افراد می توانند در شرکت های مختلف هواپیمایی و شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران استخدام شوند.

بازار کار رشته مهندسی هوانوردی

به دلیل برجام و ورود هواپیماهای جدید به کشور نیاز به مهندسین فنی در حوزه هوانوردی بیشتر شده و به همین منظور گرایش های مختلف این رشته در حال حاضر جایگاه مناسبی از نظر استخدامی دارند.

شرایط مختلف ورود به رشته مهندسی هوانوردی

رشته مهندسی هوانوردی یکی از رشته هایی است که برای ورود به قسمت های مختلف آن باید از نظر پزشکی سالم باشید.

سازمان هواپیمایی کشوری که بالاترین نهاد قانون گذار در این حوزه است قوانینی برای هر رشته از نظر پزشکی تعیین کرده که افرادی که قصد دارند به این رشته ها وارد شوند باید از این نظر صلاحیت لازم را داشته باشند.

بهتر است پیش از ورود به این رشته به یکی از مراکز پزشکی زیر نظر سازمان هواپیمایی کشوری مراجعه کنید تا از نظر پزشکی وضعیت شما مورد بررسی قرار گیرد.

یکی دیگر از موارد بسیار مهم برای ورود به رشته مهندسی هوانوردی داشتن صلاحیت تحصیلی لازم است.

تمام گرایش های رشته مهندسی هوانوردی دارای دروس فنی و مهندسی بوده و دانشجو باید از نظر درس ریاضی و فیزیک در جایگاه مناسبی قرار داشته باشد.

به دلیل این که تمام منابع و کتاب های رشته مهندسی هوانوردی به انگلیسی تألیف شده دانشجو باید از نظر زبان انگلیسی دانش خود را افزایش دهد تا بتواند کتاب و مقاله های مختلف این رشته که به زبان انگلیسی نوشته شده را بخواند.

اگر قصد دارید در ارتش و نظام این رشته را بخوانید باید زمانی که مدرک دیپلم خود را گرفتید برای پذیرش دانشگاه شهید ستاری اقدام کنید.

در حال حاضر دانشگاه شهید ستاری تنها دانشگاه هوایی نظامی کشور است که اقدام به پذیرش دانشجو برای رشته های مختلف حوزه هوانوردی می کند.

همچنین بخوانید : بازار کار و آینده شغلی رشته زبان های خارجی + گرایش ها

در صورتی که علاقه دارید در حوزه هواپیمایی کشوری یعنی هواپیماهای مسافربری خدمت کنید می توانید در یکی از دانشگاه های علمی کاربردی که رشته های مختلف مهندسی هوانوردی را دارد تحصیل کنید.

در حال حاضر دانشگاه علمی کاربردی در شهرهایی مانند تهران، مشهد، بندرعباس و کرمان این رشته ها را در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ارائه می کند.

تنها دانشکده دولتی هواپیمایی کشوری تحت عنوان دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری در تهران قرار داشته و تحت نظر سازمان هواپیمایی کشوری فعالیت می کند که چهار رشته الکترونیک هواپیمایی، مخابرات هواپیمایی، تعمیر و نگهداری هواپیما و مراقب پرواز را ارائه می دهد و برای ورود به هر کدام از این رشته ها باید در کنکور رشته ریاضی فیزیک شرکت کرده و برای انتخاب رشته این دانشگاه را انتخاب کنید.

همان طور که گفته شد این رشته ها فقط تا مقطع کارشناسی در کشور وجود داشته و برای مقاطع بالاتر باید در دیگر رشته های مهندسی تحصیل کنید.

پیشنهاد منابع دیگر جهت مطالعه بیشتر: مهندسی هوانوردی

 


دریافت فایل PDF
شرایط ورود به رشته مهندسی هوانوردی به همراه گرایش ها،‌ بازارکار
میانگین امتیاز : 1.2


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مهندسی هسته ای
بازار کار و شرایط استخدامی رشته مهندسی هسته ای
رشته مهندسی نفت
رشته مهندسی نفت بهترین گرایش ها، وضعیت بازار کار و شرایط ثبت نام در آن

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام