چرا باید رشته حسابداری را در ایران انتخاب کرد‌ + آخرین تغییرات بازار کار و بهترین گرایش
ثبت نام شروع شد

چرا باید رشته حسابداری را در ایران انتخاب کرد‌ + آخرین تغییرات بازار کار و بهترین گرایش

آشنایی با رشته حسابداری

رشته حسابداری یکی از معدود رشته هایی است که از هر سه رشته ریاضی – فیزیک، تجربی و علوم انسانی دانشجو می پذیرد و با توجه به آینده شغلی مطلوبی که دارد افراد بسیار زیادی از رشته های مختلف این رشته را برای ادامه تحصیل در دانشگاه انتخاب می کنند.

رشته حسابداری

قابل ذکر است که اصلی ترین و مهم ترین درس رشته حسابداری، ریاضی می باشد،

بنابراین اولین شرط موفقیت در این رشته برخورداری از پایه قوی در درس ریاضی است.

وظیفه اصلی حسابدار گردآوری یک سری اطلاعات کمی با ماهیت مالی است.

یکی از مهم ترین اهداف رشته حسابداری آموزش به افراد متخصص در زمینه جمع آوری، طبقه بندی کردن، ثبت و در نهایت خلاصه کردن اطلاعات مالی است.

به زبان خودمانی تر می توان وظیفه حسابدار را این گونه تشریح نمود که یک حسابدار می بایست وضعیت مالی یک واحد اقتصادی را سر و سامان ببخشد.

همچنین بخوانید : دانشگاه علوم پزشکی مشهد

حسابداری همانند یک سیستم پیشرفته عمل می کند، به طوری که داده های خام و اولیه را می گیرد و با انجام یک سری فرایندهای پیچیده در نهایت به اطلاعات و گزارشات کمی می رسد.

در نهایت اطلاعات کمی و گزارشات مالی که از طریق یک حسابدار به دست آمده است در اختیار اشخاص ذی نفع قرار گرفته و آن ها براساس این اطلاعات تصمیم گیری می کنند، بنابراین جای هیچ گونه اشتباهی در کار یک حسابدار وجود ندارد.

به دانشجویان و علاقه مندان رشته حسابداری توصیه می شود که برای دستیابی به موفقیت بیشتر در رشته و شغل آینده خود با موضوعاتی از جمله مبانی مدیریت، مبانی کامپیوتر، قوانین و مقررات مالیاتی و تجاری، مبانی اقتصاد خرد و کلان و همچنین اصول بازار سرمایه آشنایی کامل داشته باشند.

گرایش های رشته حسابداری در مقطع کارشناسی ارشد

گرایش های رشته حسابداری

گرایش حسابرسی

دانشجویان با انتخاب این گرایش برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با نحوه تهیه گزارشات مالی و همچنین رسیدگی با آن ها به صورت روزانه، ماهانه و سالانه آشنا می شوند.

گرایش حسابداری مدیریت

در این گرایش نیز دانشجویان با نحوه طبقه بندی اصناف مختلف، امور مربوط به کارمندان، بررسی حقوق و دستمزد کارمندان و برنامه ریزی برای وزارت خانه ها و سازمان های دولتی آشنا می شوند.

بازار کار رشته حسابداری

علی رغم اینکه هر ساله تعداد افراد زیادی برای ادامه تحصیل خود رشته حسابداری را انتخاب می کنند اما تعداد فارغ التحصیلان بیکار این رشته در مقایسه با سایر رشته ها بسیار کم است.

این بدان معناست که رشته حسابداری از دایره گسترده ای در بازار کار برخوردار است.

همه مؤسسات، اداره ها، شرکت های خصوصی و کارخانجات بزرگ به منظور حسابرسی به امور مالی خود به یک حسابدار ماهر و متخصص نیاز دارند.

علاوه بر موارد ذکر شده فارغ التحصیلان رشته حسابداری می توانند به عنوان مدیر مالی، کارشناس امور مالیاتی، حسابرس، کارمند بانک، رییس بانک، کارشناس گمرک، استاد دانشگاه، پژوهشگر و کارشناس پشتیبانی نرم افزار مشغول به کار شوند.

بازار کار رشته حسابداری

قابل ذکر است که رشته حسابداری یکی از فعال ترین رشته ها در بازار کار به شمار می رود؛ بنابراین نگران آینده شغلی خود نباشید.

براساس تحقیقات و بررسی های انجام شده این نتیجه حاصل شده است که شرکت ها و مؤسساتی که مدیر مالی آن ها شخصی تحصیل کرده در این رشته هستند از موفقیت بالاتری برخوردار هستند، بنابراین بسیاری از شرکت ها به دنبال جذب افراد متخصص و تحصیل کرده در رشته حسابداری برای به عهده گرفتن امور مالی شرکت خود هستند.

شرایط ورود و تحصیل در رشته حسابداری

همان طور که در مطالب بالا گفته شد تمام علاقه مندان به رشته حسابداری می توانند پس از اخذ مدرک دیپلم خود از هر یک از سه شاخه علوم انسانی، ریاضی_ فیزیک و علوم تجربی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی این رشته را انتخاب نمایند.

همچنین قابل ذکر است که یکی از پیش شرط های اصلی ورود به رشته حسابداری برخورداری از سوابق تحصیلی قوی در درس ریاضی می باشند.

دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد رشته حسابداری در دو گرایش حسابرسی و حسابداری مدیریت

دروس امتحانی آزمون کارشناسی ارشد برای هر دو گرایش حسابداری یکی است و تنها تفاوت آن در ضریب آن ها می باشد. از جمله این دروس می توان به موارد زیر اشاره نمود:

زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی) – حسابداری مالی – حسابداری صنعتی – حسابرسی – ریاضی و آمار.

همچنین بخوانید : رشته علوم تربیتی گرایش و آینده شغلی کسانی که این رشته را انتخاب میکنند

ضریب درس زبان عمومی و تخصص در هر دو گرایش حسابداری معادل 2، درس حسابداری مالی نیز برای هر دو گرایش معادل 2، درس حسابداری صنعتی برای گرایش حسابداری معادل 2 و برای گرایش حسابداری مدیریت معادل 3، درس حسابرسی برای گرایش حسابرسی معادل 3 و برای گرایش حسابداری مدیریت معادل 2 و ضریب درس ریاضی و آمار برای هر دو گرایش معادل 3 است. با این احتساب مهم ترین و اصلی ترین درس رشته حسابداری در مقطع کارشناسی ارشد نیز همانند مقطع کارشناسی ریاضی و آمار است.

دروس امتحانی آزمون دکتری رشته حسابداری

دروس عمومی شامل زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی – دروس کارشناسی شامل ریاضی و آمار و حسابرسی – دروس کارشناسی ارشد شامل حسابداری مدیریت و تئوری های حسابداری

نتیجه گیری نهایی

همان طور که در مطالب فوق ذکر شد، اصلی ترین درس رشته حسابداری، ریاضی می باشد، بنابراین علاقه مندان به تحصیل در این رشته در نظر داشته باشند که برای دستیابی به موفقیت در این رشته می بایست از استعداد بالایی در درس ریاضی برخوردار باشند.

همچنین یک حسابدار می بایست نگارنده خوبی نیز باشند؛ بنابراین علاوه بر ریاضی بایستی به درس ادبیات نیز تسلط کافی را داشته باشد تا بتواند به خوبی از پس نوشتن گزارشات مالی در بیاید.

صبور بودن، دقت و نظم داشتن نیز از دیگر ویژگی های یک حسابدار خوب است، به گونه ای که یک حسابدار می بایست توانایی ساعت ها نشستن پشت یک میز و کار کردن بر روی امور مالی مربوطه را داشته باشد.

با توجه به اینکه تمام اطلاعات و اسناد مالی یک شرکت، سازمان و یا موسسه در اختیار حسابدار قرار می گیرد، بنابراین یک حسابدار می بایست فردی رازدار و قابل اعتماد باشد، در غیر این صورت با گذشت مدت زمان کوتاهی خسارات جبران نشدنی به شرکت و سازمان مربوطه وارد می شود.

یکی دیگر از ویژگی های حسابدار موفق این است که فردی مبتکر، نوآور و خلاق باشد و به انجام امور طاقت فرسا و پیچیده مالی علاقه داشته باشد.


دریافت فایل PDF
چرا باید رشته حسابداری را در ایران انتخاب کرد‌ + آخرین تغییرات بازار کار و بهترین گرایش
میانگین امتیاز : 3


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته علوم سیاسی
بهترین گرایش رشته علوم سیاسی چیست و آینده شغلی این رشته چه می شود؟
رشته موسیقی
چرا باید رشته موسیقی بخونید؟! آخرین وضعیت بازار کار و شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام