۹ قاتل مدیریت زمان را بشناسید
ثبت نام شروع شد

۹ قاتل مدیریت زمان را بشناسید

مدیریت زمان برای هر فرد، با هر وظیفه و مسئولیتی اهمیت دارد. در این مطلب به ۹ قاتل مدیریت زمان خواهیم پرداخت تا با شناخت آن‌ها بتوانید مدیریت بهتری در زمانبندی و برنامه‌ریزی خود داشته باشید. زیرا هنگامی که بدانید با چه تهدیدهایی طرف هستید و راه برخورد با آنها را بشناسید، می‌توانید از گرفتار شدن در آنها پیشگیری کنید.

۹ قاتل مدیریت زمان را بشناسید

برخی از تکنیک‌های مدیریت زمان به سادگی قابل اجرا هستند، مثلا تصمیم گرفتن برای کوتاه‌تر کردن مکالمات تلفنی یا کمتر غذا خوردن دشواری زیادی ندارد. اما گاهی نمی‌توانیم به سادگی با تصمیماتی که زمان و انرژی ما را تلف می‌کنند مقابله کنیم. برای مثال تمرکز کردن روی کارهای ضروری و در درجه دوم قرار دادن کارهای دیگر، به سادگی قابل دستیابی نیست. برای بسیاری از ما اتفاق افتاده است که پس از مدتی کار پرمشغله، ببینیم که با وجود تحمل فشار روانی به نتیجه‌ای که می‌خواستیم نرسیده‌ایم، یا در پایان سال افسوس بخوریم که هیچکدام از اهدافی که در ابتدای سال داشته‌ایم محقق نشده است. دلیل اصلی این اتفاق در عدم توانایی در مدیریت صحیح زمان است. با ما همراه باشید تا ۸ قاتل مدیریت زمان را بشناسیم و شیوه مقابله با آنها را مرور کنیم.

با مدیریت زمان اصولی میتوانید به موفقیت تضمینی رسید

اولین قاتل مدیریت زمان: Multitasking

انجام دادن چند کار به صورت همزمان روی کیفیت کار اثر منفی گذاشته و از بهره وری ما نیز خواهد کاست. تصور کنید به طور همزمان در حال خواندن کتاب و خوردن غذا هستید و با دوستتان نیز به صورت تلفنی مکالمه می‌کنید. در چنین شرایطی مسلما نه از کتاب چیزی می‌فهمید، نه به خوبی متوجه منظور دوستتان می‌شوید و نه از خوردن غذایتان لذت می‌برید. در واقع مغز شما برای محقق کردن همه این موارد، به طور مکرر و به ترتیب روی همه آن‌ها تمرکز می‌کند و همین، خود باعث از دست رفتن تمرکز روی هرکدام از آن‌ها می‌شود. به کار بردن Switch Tasking ‌به جای Multitasking راه خوبی برای افزایش بهره وری در کارهایی است که کیفیت انجام آن‌ها از کمیتشان اهمیت بیشتری دارد. با تمرکز کردن و پرداختن به یک کار، می‌توان آن را با کیفیت بیشتری به انجام رساند و بعد به سراغ وظیفه بعدی رفت. کارهایی مثل کتاب خواندن، بستن یک قرارداد تجاری و یا تعریف استراتژی‌های سازمانتان از این جمله هستند.

تلاش برای همه فن حریف بودن، دومین قاتل مدیریت زمان

اگر بخواهید همه کارها را خودتان انجام دهید، مدیریت زمان مناسبی نخواهید داشت. برای مثال، فردی که به تولید فیلم علاقمند است نمیتواند هم کار فیلمبرداری را انجام دهد، هم فیلمنامه بنویسد، هم کار ضبط صدا را به عهده بگیرد و به دنبال استخدام بازیگر نیز باشد. یا مثلا مدیر یک شرکت در صورتی که بخواهد کار منشی و بازاریاب و کارمند را انجام دهد طبیعتا از مدیریت درست کسب و کار خود بازخواهد ماند. تصمیم منطقی در چنین موقعیتی، استخدام منشی، بازاریاب، کارمند و راننده است.

سومین قاتل: ناتوانی در نه گفتن

توانایی نه گفتن را می‌توان یکی از مهمترین ابزارهای محافظت از زمان به شمار آورد. این توانایی که بسیاری از افراد از آن بی بهره‌اند می‌تواند در موقعیت‌های حساس نجات بخش باشد. فرض کنید که با وجود اینکه کلی وظیف و کار معوقه دارید، با پیشنهاد شرکت در یک مهمانی روبرو می‌شوید. در این موقعیت رد کردن این پیشنهاد می‌تواند تاثیر بزرگی روی روند کارتان داشته و از هد رفتن زمانتان در شرایط بحران جلوگیری کند.

عدم درک درست از توانایی‌های فردی چهارمین قاتل زمان

چهارمین قاتل مدیریت زمان، ناتوانی در ارزابی درست توانایی‌هایمان است. با درک درست از قابلیت‌ها و توانایی‌های خود می‌توانید کارهایی که در انجام آن‌ها مهارت لازم را ندارید به دیگران واگذار کنید. تلاش برای انجام دادن کارهایی که از پس آن‌ها بر نمیآیید می‌تواند مقدار زیادی از زمان شما را به هدر داده و در دنهایت منجر به نتیجه مورد نظرتان هم نشود. به طور خلاصه کارهایی که در انجام آن‌ها تخصص دارید را انجام دهید، اما باقی وظایف را به افراد دیگری که توانایی بیشتر در انجام آنها دارند بسپارید.

مدیریت کارها و تقسیم بندی اولویت آن ها

پنجمین قاتل مدیریت زمان: کار کردن برای مدت طولانی

کار بی وقفه و برای مدت طولانی با وجود اعمال فشار و خستگی بر ذهن و بدن شما، باعث پایین آمدن بازدهتان خواهد شد. توصیه می‌شود روند انجام یک وظیفه یا کار را به بازه‌های کوتاهتر تقسیم کنید تا ذهنتان به دلیل تمرکز و تلاش بیش از حد، خسته نشود. معمولا بازه‌های ۲۵ دقیقه‌ای برای تمرکز روی کار و پس از آن ۵ دقیقه برای استراحت پیشنهاد می‌شود. پس از مدتی که به این روش عادت کردید می‌توانید بازه‌های تمرکز را طولانی‌تر کنید و حتی به ۹۰ دقیقه برسانید. در این صورت پس از یک دوره تمرکز و به کار گرفتن ذهن، با یک استراحت کوتاه خواهید توانست برای کار بعدی آماده و سر حال باشید و در نتیجه بهره‌وری را بالا ببرید.

مردد بودن

مردد بودن در انجام کارها می‌تواند زمان شما را هدر بدهد. در صورتی که تصمیم درستی برای انجام یک کار نداشته باشید، ممکن است بعد از صرف مدتی، از انجام آن منصرف شده و سراغ مورد بعدی بروید. در این صورت بدون دستیابی به نتیجه خاصی، فقط زمان خود را از دست داده‌اید. بهتر است یک لیست از کارهای پیش رو تهیه کنید. در تهیه این لیست اولویت بندی را رعایت کنید تا از انجام کارها به صورتی که گفتیم جلوگیری کنید. هنگامی که بدانید با چه وظایفی طرف هستید و چه کارهایی را باید تمام کنید، قطعا بهینه‌تر و مفید‌تر فعالیت خواهید کرد.

تهیه لیست بلندبالا از وظایف پیش رو

تهیه لیست از وظایفی که باید در طول روز یا هفته انجام دهیم، یک تکنیک خوب برای مدیریت زمان است، با این حال اگر تعداد مواردی که در لیست می‌نویسید بیشتر از حدی باشد که توانایی انجام آن را دارید، به نتیجه کار شما ضربه خواهد زد. تهیه لیست طولانی و طبیعتا ناموفق بودن در انجام کامل همه وظایف، باعث ایجاد احساس شکست می‌شود و انگیزه شما برای انجام وظایف بعدی را به شدت کاهش می‌دهد. منطقی باشید، کارهای مهم را لیست کنید و امور فرعی و کم اهمیت را از لیست خارج کنید. به این ترتیب علاوه بر اطمینان یافتن از انجام وظایف مهمتر، به واسطه موفقیت در کامل کردن لیستتان احساس بهتر و انگیزه بهتری خواهید داشت.

با مدیریت زمان اصولی زمان رو برای خودتون بخرید

هدر دادن زمان‌های بین وظایف

فرض کنید در حال انجام یک پروژه مثلا ویرایش یک تصویر در فتوشاپ هستید. در بین کار احساس خستگی می‌کنید و برای مدت کوتاهی از آن فاصله می‌گیرید. در ان موقعیت، یک تله در انتظار شماست. تصمیم می‌گیرید شبکه‌های اجتماعی خود را چک کنید، در مورد مطلبی که به نظرتان جالب است در اینترنت جستجو کنید و شاید حتی یک موسیقی دانلود کنید. به این ترتیب فرصتی که برای استراحت و کسب آمادگی برای ادامه کار داشته‌اید را براحتی هدر داده و به ذهنی مشغول‌تر و خسته‌تر از پیش به فتوشاپ برمی‌گردید. توصیه می‌کنیم به جای پر کردن فاصله بین بازه‌های کار با فعالیت‌های بعضا بیهوده، استراحت کنید تا فشار کار را تا حدی کم کنید.

نهمین قاتل: به دنبال اخبار بودن

نیاز به مطلع بودن از اخبار روز امری طبیعی است اما اکثر مردم در پیگیری اخبار بسیار جدی و دقیق عمل می‌کنند. بسیاری از خبرهایی که در طول روز می‌خوانید، موضوعاتی هستند که دانستن آنها علاوه بر اینکه نفع خاصی برایتان ندارد، تمرکزتان را نیز بر هم می‌زنند. به ویژه پیگیری اخبار ناامید کننده و غمگین، تاثیر نامطلوبی بر بازدهی شما خواهد داشت. اخبار اضافه را رها کنید تا بتوانید با انگیزه بهتر کار خود را پیش ببرید.

امیدواریم با مطالعه این مقاله توانسته باشیم شما را با بسیاری از موانعی که شما را از مدیریت زمانتان باز میدارد آشنا سازیم تا با سناخت و رفع آنها بتوانید بهترین برنامه ریزی و مدیریت زمان را برای زندگی خود انجام دهید.

 


دریافت فایل PDF
۹ قاتل مدیریت زمان را بشناسید
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

مدیریت زمان
۵ مرحله تضمینی برای مدیریت زمان و حذف وقت خوارها
۳۰ قدم فوق العاده تا مدیریت زمان
۳۰ قدم فوق العاده تا مدیریت زمان

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام