رشته گردشگری و بازار کار آن
ثبت نام شروع شد

رشته گردشگری و بازار کار آن

معرفی رشته گردشگری

گردشگری موجب تغییرات عجیبی در کسب درآمد برای دولت‌ها گشته است. پیش از رونق گرفتن گردشگری منابع درآمد هر کشوری از تولیدات و مواد خام بود ولی ظهور ناگهانی گردشگری زمینه‌های درآمدی کشورها را دچار تغییرات کرد. گردشگری امروزه گسترده‌ترین صنعت در جهان نام‌گرفته است. در برخی از کشورها مانند تایلند و امارات بسیار توسعه پیداکرده است. ایجاد امکانات و زمینه‌های لازم برای گردشگران در دستور کار کشورهای زیادی قرارگرفته است زیرا گردشگری یکی از پول‌سازترین حوزه‌های فرهنگی محسوب می‌شود. در گسترش این صنعت همین قدر کافی است که بدانیم امروزه از هر 13 شغل در جهان یکی مرتبط با صنعت گردشگری است. از همین رو مطالعه و آموزش رشته گردشگری در دانشگاه‌ها نیز به سرعت رشد پیدا کرده و جایگاه مناسب خود را یافته است.

 

رشته گردشگری

رشته پرطرفدار گردشگری در سال‌های اخیر در ایران و در جهان اهمیت یافته است. این صنعت در کنار شناخت فرهنگ ملل مختلف زمینه‌ای پردرآمد نیز به شمار می‌رود. مدیریت گردشگری که تصمیمات و سیاست‌های کلان را اتخاذ می‌کند و راهنمای عمومی یا راهنمای موزه همه در حوزه گردشگری فعالیت دارند. با توجه به جاذبه‌های گردشگری هر سرزمین و میزان آثار باستانی، شگفتی‌های طبیعی و جاذبه‌های فرهنگی و سیاسی نوع توسعه گردشگری در آن کشور متفاوت خواهد بود. گردشگری یکی از عوامل ایجاد اشتغال و ابزار تبادل فرهنگی بین کشورهاست.

 

گرایش‌های گردشگری

رشته گردشگری در گروه رشته‌های مدیریت با نام مدیریت جهانگردی وجود دارد. گرایش‌های ارشد مجموعه مدیریت جهانگردی شامل گرایش بازاریابی جهانگرد و گرایش برنامه‌ریزی توسعه جهانگردی است.

علاوه بر این گروه از رشته‌ها که در دسته مدیریت قرار می‌گیرند رشته‌های جغرافیا و برنامه‌ریزی گردشگری، علوم اجتماعی گردشگری، گردشگری مذهبی و مدیریت هتلداری نیز از گرایش‌های گردشگری محسوب می‌شود.

 

رشته جغرافیا و برنامه‌ریزی گردشگری

رشته‌های مدیریت جهانگردی و هتلداری زیرمجموعه مدیریت ولی این رشته زیرمجموعه جغرافیا قرار دارد. این رشته گردشگری با نگاهی جامع و تأکید بر مسائل محیطی، فضا را تحلیل می‌کند. این رشته از این جهت در ایران بسیار پراهمیت است که نوع گردشگری در ایران قبل از توجه به مسائل تاریخی و اجتماعی محیط را پررنگ کرده و به آن اهمیت می‌دهد. تعریف فضا آرایی با تکیه‌بر پدیده‌های طبیعی و تاریخی از هدف‌های این رشته است.

راهنمای عمومی گردشگری

راهنمای عمومی در رشته گردشگری به کسی گفته می‌شود که درباره سفر، آداب ملیت‌ها، ویژگی جغرافیایی هر سرزمین، زبان تخصصی سفر، سخنوری و فن بیان، الگوهای رفتاری بین‌المللی، نحوه به‌کارگیری فن‌آوری اطلاعات، کاربرد قوانین و مقررات مرتبط با صنعت گردشگری، مذاهب گوناگون و کمک‌های اولیه و بهداشت سفر اطلاعات کافی داشته باشد.

 

راهنمای محلی گردشگری

راهنمایی را می‌گویند که علاوه بر تسلط به زبان بین‌المللی با و شناخت ویژگی‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی یک سرزمین از آداب معاشرت نیز برخوردار باشد. آشنایی با اقلیم‌های مختلف و آثار باستانی و کهن هر سرزمین از ویژگی‌های این فرد است.

 

راهنمای موزه گردشگری

تسلط به زبان گردشگران، شناخت کافی از آثار، آشنایی با سفر داخلی و خارجی، فن بیان مناسب و آداب معاشرت و سخنوری و آشنایی با آدام و رسوم ملیت‌ها و اقوام مختلف از ویژگی‌های راهنمای موزه است. در رشته گردشگری انواع مختلفی از راهنما پرورش می‌یابد که هر کدام هر حوزه تخصصی خود به گسترش صنعت توریسم و گردشگری یاری می‌رساند. راهنماهای موزه با توجه به اهمیت بخش تاریخی و فرهنگی گردشگری نقشی شایان توجه در گردشگری بازی می‌کنند.

 

راهنمای طبیعت‌گردی گردشگری

از ویژگی‌های یک راهنمای طبیعت‌گردی مناسب آشنایی با قوانین و مقررات محیط‌زیست و دانش نحوه زندگی در طبیعت، شناخت اکوسیستم، آشنایی با زمین‌شناسی، اقلیم‌شناسی و هواشناسی و انواع گونه‌های گیاهی و جانوری است. فن بیان و فنون راهنمایی و تسلط به زبان تخصصی از دیگر ویژگی‌های این راهنماست. اکوتوریسم‌ها و برخی بومگردی‌های بر پایه طبیعت از مهم‌ترین و جدیدترین حوزه‌های گردشگری است و تورلیدرهای این حوزه نه تنها به افزایش توسعه گردشگری کمک می‌کنند بلکه خود نیز از موقعیت شغلی مناسبی برخوردارند و در آینده این حوزه تقویت شده و بیش از پیش گسترش می‌یابد.

 

فرصت‌های شغلی در رشته گردشگری

با توجه به اقبال عمومی به سفر و گردشگری بازار کار این رشته خوب است. پیش‌بینی می‌شود که در سال 2019 از هر 11 شغل در جهان یکی به گردشگری مرتبط باشد بنابراین فارغ‌التحصیلان رشته‌های گردشگری و مدیریت هتلداری در موقعیت‌های شغلی بسیاری که در این صنعت وجود دارد فعالیت خواهند کرد. کار در هتل‌ها و اقامتگاه‌ها، آژانس‌های مسافرتی، موزه‌ها، تفریحگاه‌ها، رستوران‌های، مؤسسات ملی جهانگردی، سیستم حمل‌ونقل و سایر زمینه‌ها برای فارغ‌التحصیلان امکان‌پذیر است.

مدیریت دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی، مدیریـت بازار جهـانگردی، راهنمای طبیعت‌گردی، مدیر تور، کارمند فروش تور مسافرتی، راهنمای دفترهای اطلاع‌رسانی تورها، راهنمای موزه و راهنمای محلی از شغل‌های دیگری است که فارغ‌التحصیلان در آن به فعالیت می‌پردازند.

 

 

رشته گردشگری در چه دانشگاه‌هایی ارائه می‌گردد

رشته جهانگردی و گردشگری به‌صورت آکادمیک در دانشگاه‌های برتر علوم انسانی مانند دانشگاه علامه طباطبایی و به‌صورت آزاد در مؤسسات آموزش راهنمای گردشگری ارائه می‌گردد. این رشته برای اولین بار در دانشگاه علامه طباطبایی و در سال 74 ارائه گردید و پس‌ازآن مدیریت جهانگردی در سایر دانشگاه‌ها ارائه شد که از جمله این دانشگاه‌ها دانشگاه تهران، تبریز، شیراز، كرمان، سمنان، مازندران و یزد را می‌توان نام برد. این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبایی تهران، سمنان و هنر اصفهان دانشجو می‌پذیرد. این رشته در مقطع دکتری نیز ارائه‌شده و امکان تحصیل در آن فراهم است. کارشناسی مدیریت جهانگردی، کارشناسی ارشد مدیریت جهانگردی و دکتری مدیریت جهانگردی و رشته جغرافیا و برنامه‌ریزی گردشگری از جمله رشته های پرطرفدار در این رشته است. کاردانی این رشته در دانشگاه‌های کار و دانش نیز ارائه می‌گردد.

 

دروس رشته گردشگری

در رشته های گردشگری مانند مدیریت جهانگردی دروسی از جمله اصول حسابداری 1 و 2، ریاضیات كاربردی در مدیریت جهانگردی، آمار كاربردی در مدیریت جهانگردی، مبانی كامپیوتر و كاربرد آن در مدیریت جهانگردی، اقتصاد خرد، اقتصاد كلان، مبانی سازمان و مدیریت، روش تحقیق در مدیریت، حقوق اساسی، روانشناسی عمومی و مبانی جامعه‌شناسی ارائه می‌گردد. یک متخصص گردشگری نیاز به مهارت در ریاضی و اقتصاد دارد تا بتواند در مدیریت کسی و کارها موفق عمل کند، او نیاز به آشنایی با علوم جامعه‌شناسی و روانشناسی دارد تا در تحلیلی صحیح از رفتار گردشگران بهترین و بهینه‌ترین روش‌ها را برای گسترش گردشگری اعمال کند. همچنین آشنایی با حقوق و قوانین او را در انجام کارهایش به شکل قانونی یاری می‌رساند. استفاده از فناوری اطلاعات و کامپیوتر نیز در گردشگری راه‌ها راه کوتاه کرده و کمک بزرگی در این زمینه محسوب می‌شود.

دروس اصلی این رشته نیز شامل درس‌های رفتار سازمانی، پژوهش عملیاتی در جهانگردی، تاریخ فرهنگ ایران 1 و 2، شناخت روحیات ملل، قوانین و مقررات حقوقی جهانگردی، مبانی مردم‌شناسی، مدیریت بازاریابی و تبلیغات جهانگردی، اقتصاد جهانگردی، شناخت صنایع‌دستی ایران، نقشه‌خوانی و آشنایی با نقشه، جغرافیای جهانگردی ایران، جغرافیای جهانگردی عمومی، شناخت صنعت جهانگردی، گذراندن اوقات فراغت، آداب سفر در اسلام، تجزیه‌وتحلیل مسائل اجتماعی ایران و زبان انگلیسی 1 و 2 است.

 

دروس تخصصی رشته گردشگری

در مدیریت جهانگردی از رشته های گردشگری دروس اختصاصی از جمله باستان‌شناسی ایران، هنر و معماری ایران 1 و 2، آشنایی با موزه‌های ایران، امور مسافرت و صدور بلیت، فن راهنمایی، زبان انگلیسی تخصصی 1 و 2، برنامه‌ریزی توسعه جهانگردی، مطالعات تطبیقی سیاست‌های جهانگردی، برنامه‌ریزی و سرپرستی گشت‌های جهانگردی، فرهنگ‌عامه، زبان انگلیسی، شنایی با سازمان‌های دولتی ایران و گذراندن دوره كارآموزی ارائه می‌شود. گذراندن این دروس به فرد در افزایش دانش تخصصی برای بهبود عملکرد به‌عنوان یک متخصص گردشگری یاری می‌رساند.

 


دریافت فایل PDF
رشته گردشگری و بازار کار آن
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مدیریت اجرایی مناسب چه افرادی است؟
رشته مدیریت اجرایی مناسب چه افرادی است؟
رشته مهندسی مواد دارای چه گرایش هایی است؟
رشته مهندسی مواد دارای چه گرایش هایی است؟

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام