از رشته امور گمرکی چه میدانید؟
ثبت نام شروع شد

از رشته امور گمرکی چه میدانید؟

آشنایی با رشته امور گمرکی

اهمیت رشته امور گمرکی (مدیریت امور گمرکی) برای هر کشور به دلیل پاسداشت از تولید داخلی و حمایت از سیاست هار تجاری هر کشوری است. در ایران نیز نیروی انسانی سازمان گمرک جمهوری اسلامی برای آمادگی به عهده گرفتن این امر مهم دوره‌های دانشگاهی را می‌گذراند. افزایش دانش لازم و کسب مهارت‌ها برای اجرای صحیح قوانین گمرکی از اهداف این رشته است. فار‎غ‌التحصیلان دوره کاردانی امور گمرکی در شغل‌های مختلف دولتی در گمرک‌ها مانند کارشناس امور فنی، کارشناس امور اجرایی، مشاغل ارزیاب گمرک، مدیر امور گمرکی و کارشناسی امور گمرکی مشغول به کار می‌شوند.

گمرک نهادی است دولتی که اجرای قوانین گمرکی، اخذ عوارض ورود و خروج کالا، اجرای قوانین و مقررات مربوط به واردات، اجرای قوانین ترانزیت و همچنین اجرای قوانین صادرات کالا بر عهده آن است. با گسترش روابط تجاری بین‌المللی اهمیت این رشته مشخص می‌شود. گمرک یکی از تنظیم‌کننده‌های بازار در جهان محسوب می‌شود و میزان عوارضی که از این طریق اخذ می‌شود می‌توانند به دولت و تولیدات داخلی کمک کند. از سوی دیگر گمرک نقش مهمی در تسهیل روند ورود و خروج کالا دارد و اگر سیاست‌های تجارت بین‌المللی در کشوری بر افزایش صادرات قرار گرفته باشد با اجرای صحیح این قوانین در گمرک صادرات کالاها انجام شده و این امر در اقتصاد نقش بسزایی ایفا می‌کند، از این رو جایگاه گمرک در نظام اقتصادی کشورها با اهمیت است.

 

دروسی که دانشجویان رشته امور گمرکی می‌گذرانند

دانشجویان این رشته در دانشگاه‌های مختلف دروس عمومی و اصلی را می‌گذرانند که به اقتصاد، ریاضی، مدیریت و قوانین تجاری می‌پردازد. این دروس عبارت‌اند از: مالیه عمومی و خط‌مشی مالی دولت‌ها، مسائل بانکی و اعتبارت اسنادی، مکاتبات بازرگانی به زبان انگلیسی، اصول بیمه. ریاضیات پایه، کلیات حقوق، حقوق و مقررات مدنی، حقوق تجارت، حقوق اساسی و آشنایی با تشکیلات جمهوری اسلامی ایران، مبانی سازمان و مدیریت، اقتصاد خرد و اقتصاد کلان.

دروس اختصاصی‌تری که دانشجویان رشته امور گمرکی در دانشگاه‌ها می‌دانند نیز عبارت‌اند از: سازمان و وظایف گمرک، قوانین و مقررات گمرکی، طبقه‌بندی کالا، شناخت الیاف‌سنجی و مصنوعات آن‌ها، سازمان‌ها و کنوانسیون‌های بین‌المللی گمرکی، آشنایی با صنعت حمل‌ونقل، مقررات عمومی صادرات و واردات، زبان انگلیسی متون تخصصی و شیمی کانی‌ها و فلزات.

 

رشته امور گمرکی برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که علاقه‌مند به تجارت، قوانین بین‌المللی تجارت و بازرگانی بین‌المللی هستند در این رشته موفق خواهند بود. گمرک رابطه‌ای تنگاتنگ با بازرگانی و تجارت بین‌الملل دارد. دانشجویان در این رشته با مباحث مربوط به تجارت بین‌الملل و قوانین این حوزه، اصول بیمه، مقررات صادرات، قوانین واردات به کشورها، سیاست‌های اقتصادی و اصول کلی اقتصاد آشنا می‌شوند و هر کس به اقتصاد و تجارت علاقه‌مند باشد می‌تواند این رشته را انتخاب کند.

 

رشته مدیریت امور گمرکی و موقعیت‌های شغلی آن

یکی از رشته‌هایی که در گروه علوم انسانی قرار دارد و از طریق کنکور انسانی می‌توان آن را انتخاب کرد رشته مدیریت امور گمرکی است. این رشته در مقطع کاردانی رشته امور گمرکی نام‌گذاری شده است. موقعیت شغلی این رشته برای کارشناسان امور گمرکی در مراکز گمرک شهرهای بندری و مرزی است. این کارشناس با کلیه امور گمرکی در بخش‌های مختلف آشنا است. از دیگر موقعیت‌های شغلی برای این کارشناسان کار در شرکت‌های بازرگانی و شرکت‌های صنعتی دولتی و یا خصوصی است که به فردی آشنا با سیاست‌های گمرکی و قوانین حوزه تجارت بین‌الملل نیاز دارند.

 

چرا گمرک اهمیت دارد

همه کشورها در سرتاسر جهان، با توجه به شرایط جغرافیایی، سیاسی، فرهنگی و همچنین پتانسیل‌های انسانی و منابع موجودی که در اختیار دارند، به منظور تأمین نیازهای اولیه خود، دو راه اساسی و عمده پیش رو خواهند داشت. یکی از این روش‌ها ساخت و تولید مایحتاج مورد نیاز در داخل خاک همان کشور است و روش دیگر که امروزه بسیاری از کشورهای بزرگ و کوچک جهان به انجام آن اهتمام می‌ورزند، وارد کردن نیازمندی‌هایی از قبیل تولیدات (صنعتی)، تجهیزات، مواد غذایی، دارو و تعداد بی‌شماری از ساخته‌های دیگر کشورها به داخل خاک کشورشان است.

البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که کشور صادرکننده در چنین شرایطی، از سود فوق‌العاده‌ای بهره‌مند می‌گردد و کشور واردکننده نیز از دریافت آسان و بی‌دردسر این خدمات تا حد فراوانی راضی خواهد بود؛ اما وارد و صادر کردن انواع و اقسام این کالاها از طرق باربری مختلف و متنوعی نظیر حمل‌ونقل هوایی، دریایی و مهم‌تر از همه زمینی وارد مرز کشورها شده و پس از آن با گذراندن مراحل ویژه و مخصوص در گمرک‌ها (ترانزیت)، وارد کشور مقصد خواهند شد. در روش دوم که اصول و قوانین آن در رشته امور گمرکی مورد مطالعه قرار می‌گیرد شامل دو بخش است. درواقع دو نوع گمرک مسافری و تجاری وجود دارد. کارشناس گمرک در بخش گمرک مسافری از محدودیت‌های مسافران برای ورود و خروج کالا اطلاع دارد و به قوانین گمرک مسافری مسلط است. در بخش دوم که بخش مهم و اساسی گمرک است یعنی گمرک تجاری کارشناس به قوانین صادرات و واردات، ارزش‌گذاری کالاها، تعرفه و کدگذاری کالاها آگاه است و با این دانش و اجرای آیین‌نامه‌ها در راستای سیاست‌های اقتصادی کشور قدم برمی‌دارد.

 

شرح وظایف کارشناس گمرک

در صورتی که فارغ‌التحصیل رشته امور گمرکی در شرکت‌های تجاری یا صنعتی خصوصی و دولتی مشغول به کار شود وظیفه او استفاده از دانش خود در زمینه قوانین اقتصادی کشور در ورود و خروج کالا است. ولی در صورتی که او در شغل کارشناس گمرک در سازمان‌های گمرک دولتی مشغول به فعالیت شود وظایف دیگری به عهده دارد. این کارشناس با شناخت قوانین و مقررات گمرکی می‌تواند از ورود و خروج مسافران و کالاهای غیرمجاز جلوگیری کند، او مسئول بازرسی مسافران و مدارک آن‌هاست، همچنین بررسی بار مسافران نیز از وظایف اوست. از دیگر وظایف متخصص خوزه گمرک بررسی و رسیدگی اظهارنامه، بررسی ارزش واقعی کالا، کنترل اظهارنامه‌های گمرکی، انجام کلیه امور گمرکی مربوط به صادرات، صدور پروانه گمرکی کالا و نظارت بر عملیات ارزیابی کالا است.

 

 

گمرک همیشه در حال توسعه

با پیشرفت و توسعه صنعت حمل‌ونقل به ویژه در حوزه باربری، جابجایی انواع گوناگون و متنوع کالاها در حجم و ارزش‌های مختلف، به نقاط دور و نزدیک جهان به امری امکان‌پذیر و ساده تبدیل شد. در حال حاضر تمامی کشورهای جهان و تجار می‌توانند، با توجه به موقعیت جغرافیایی و همچنین در نظر گرفتن شرایطی از قبیل مدت‌زمان، هزینه و دیگر ریسک‌های موجود یکی از انواع مختلف باربری را برای انتقال و جابجایی محموله‌ها و کالاهای مورد نظرشان به کشور و مناطق دیگر انتخاب کنند. این کالاها نیز از طرق مختلف ترانزیت، با گذراندن مراحل و تشریفات اداری مخصوص در گمرک‌های مجاز داخلی و خارجی، به کشور مقصد وارد می‌شوند. تمامی این موارد، باعث شده تا مقوله باربری و ترانزیت، به امری مهم و تأثیرگذار در اقتصاد و حیات بسیاری از کشورهای جهان تبدیل گردد.

از همین روست که با توسعه هر روزه و پیشرفت روزافزون تجارت بین‌الملل رشته‌ها و حوزه‌هایی مانند رشته امور گمرکی نیز اهمیت پیدا کرده و بیش از گذشته به آن پرداخته می‌شود. در این رشته که به یکی از مهم‌ترین بخش‌های اجرایی قوانین تجارت و بازرگانی پرداخته می‎شود اصولی در نظر گرفته شده که هر کشور بنا بر شرایط خاص خود بنا نهاده است. در ایران نیز مانند سایر کشورهای جهان گمرک نقش مهمی در واردات و صادرات ایفا می‌کند و قوانین سختگیرانه‌ای در این حوزه وضع شده است.


دریافت فایل PDF
از رشته امور گمرکی چه میدانید؟
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته جغرافیا چه گرایش هایی دارد؟
رشته جغرافیا چه گرایش هایی دارد؟
آینده ی کشور در دست دانشجویان رشته علوم تربیتی

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام