رشته مدیریت اجرایی مناسب چه افرادی است؟
ثبت نام شروع شد

رشته مدیریت اجرایی مناسب چه افرادی است؟

رشته مدیریت اجرایی

پرورش مدیران در سطوح مختلف یکی از مهم‌ترین نیازها در جوامع کنونی است. اگر در جامعه نیروی انسانی فراوان و امکانات بسیار وجود داشته باشد ولی رهبری در سازمان این امکانات را مدیریت نکند جامعه به سمت رشد پیش نخواهد رفت. مدیری که با استفاده از دانش خود بتواند بهینه‌ترین حالت تولید در یک سازمان و بهترین روش استفاده از نیروی انسانی را ارائه دهد و سازمان را به سوی تحول و کارکنان به سمت کارآفرینی سوق دهد در توسعه کشور خود نقش مهمی ایفا خواهد کرد. یک مدیر اجرائی مطلوب با استفاده از آموزش‌هایی که در دانشگاه با موضوع رفتار سازمانی، مدیریت مؤثر منابع انسانی و مدیریت استراتژیک کسب کرده است قادر است سازمانی را رهبری و دچار تغییرات مطلوب کند.

 

رشته مدیریت اجرایی (EMBA)

رشته مدیریت اجرایی با سه گرایش مدیریت اجرایی، ام‌بی‌ای و مدیریت شهری در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌گردد. مدیریت اجرایی مخفف Executive Master of Business Administration است. این رشته و رشته ام بی ای نزدیکی‌های زیادی دارند ولی برای فعالیت در حوزه‌های کاری مدیریت اجرایی نیاز به تجربه بیشتری دارد.

چرا مدیریت اجرایی نیاز امروز جوامع است؟ توسعه اقتصادی به‌خصوص در کشورهایی مثل ایران و ضرورت ارتقاء سیستم‌های مدیریت سازمان‌های اجتماعی و اقتصادی از جمله دلایل ایجاد رشته مدیریت اجرایی در دانشگاه‌هاست. از اهداف این رشته می‌توان به افزایش بهره‌وری و بهبود مدیریت اشاره کرد. با افزایش دانش و درک اهمیت پژوهش چنین اهدافی محقق خواهد شد.

کسب دانش مدیریت جدید در کنار تجربیات پیشین منجر به بهبود مدیریت می‌گردد. یک مدیر اجرایی که آموزش‌های لازم را گذرانده است با برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، هماهنگی و کنترل، مدیریت منابع انسانی سازمان را دچار تحول کرده و هزینه‌های آن را بهینه ساخته با کمترین هزینه بیشتری تولید یا ارائه خدمات را کسب می‌کند. تأکید مدیریت‌های اجرایی جدید بر خلاقیت و نوآوری در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نیز از دلایل موفقیت آن است.

 

فارغ‌التحصیل رشته مدیریت اجرایی چه شغلی دارد؟

فارغ‌التحصیلان این دوره مدیران کارآمد و مؤثری خواهند شد اگر دانش آن‌ها در زمینه مدیریت به‌روز و در کنار کسب تجربیان قرار بگیرد. استفاده از دانش مدیریتی که در دوره دانشگاهی به این دانشجویان ارائه می‌گردد آن‌ها را رهبرانی نمونه برای سازمان‌ها قرار می‌دهد. از اهداف دوره مدیریت اجرایی اداره و راهبری مؤثر و کارآمد سازمان است. یکی دیگر از اهداف مطالعه این رشته شکل‌گیری کارآفرینی با ایجاد فعالیت‌‌های جدید در درون سازمان و ارائه خدمات مشاوره‌ای و مطالعاتی در زمینه‌های مختلف به مدیریت است، فارغ‌التحصیل این رشته خود می‌تواند سازمانی جدید پایه گذارد و از دانش خود در زمینه بهینه‌سازی آن بهره گیرد. فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی در دانشگاه‌ها نیز یکی دیگر از کارهای این دانشجویان است. آن‌ها در سازمان‌های تحقیقاتی نیز فعالیت می‌کنند.

 

چه درس‌هایی در رشته مدیریت اجرایی ارائه می‌شود؟

در دوره مدیریت اجرایی و MBA در دوره کارشناسی ارشد مفاهیمی از جمله دانش زیر بنائی مدیریت، دانش عملیات پنجگانه مدیران، دانش یک حوزه تخصصی ارائه می‌گردد. در این دوره دانشجو یک فعالیت عملی به نام پروژه کارشناسی ارشد نیز می‌گذراند.

 

تفاوت رشته MBA و مدیریت اجرایی

در هر دو رشته دروس مشترکی ارائه می‌گردد ولی نکته مهم اهداف متفاوت در هر رشته است. در رشته MBA آموزش‌ها با هدف راه‌اندازی کسب‌وکار تخصصی ارائه می‌شود؛ اما در رشته مدیریت اجرائی آموزش‌ها برای افرادی طراحی‌شده است که در سازمانی سمت مدیریت اجرائی را بر عهده دارند. این افراد اصولاً با تجربه تر از دانشجویان رشته MBA هستند. در پژوهشی از یکی از دانشگاه‌های آمریکا میانگین سن دانشجویان MBA حدوداً 28 سال و میانگین سن دانشجویان رشته مدیریت اجرایی 35 سال ذکرشده است.

 

آموزش مدیریت اجرائی به چه معناست؟

هدف اصلی از آموزش‌های این رشته پرورش مدیرانی زبده برای اداره و راهبری مؤثر و کارآمد سازمان است تا در مواقع بحرانی بتوانند تحولی مطلوب برای سازمان ایجاد کنند. طراحی سیستم‌ها و فرآیندهای سازمان در کنار رهبری صحیح نیروی انسانی با استفاده از خلاقیت افراد در سازمان از ویژگی‌های یک مدیر با دانش است. مدیرانی بری رهبری سازمان مطلوب هستند که سازمان را از چرخه سنتی خود خارج کرده و به‌سوی کارآفرینی و افزایش نوآوری‌ها ببرند. رهبری تحول‌ها در سازمان کاری پیچیده و نیازمند دانش قبلی و علمی است که در این رشته کسب می‌گردد.

 

 ضرورت وجود مدیریت اجرائی در توسعه کشور

توسعه در کشورهای درحال‌توسعه به مسائل اقتصادی و اجتماعی فراوانی بستگی دارد. در این میان مدیریت سازمان‌های اقتصادی و اجتماعی و صرف هزینه‌ها به صورت بهینه در این سازمان‌ها به پیشرفت جوامع کمک خواهد کرد. در کشور درحال‌توسعه هزینه‌های تولید و بازاریابی و نحوه تولید هر نوع کالا و خدمات در مقایسه با نمونه‌های برتر آن سنجیده می‌شود و از این رو بهینه‌سازی هزینه‌ها که وظیفه مدیران سازمانی است اهمیت می‌یابد. توجه به بهره‌وری حداکثری، افزایش کیفیت، استفاده صحیح از منابع در یک سازمان بزرگ تنها با مدیریت صحیح و جدید امکان‌پذیر است. این مدیریت با ترکیب تجربیات و دانش خود راه‌حل‌هایی مناسب شرایط موجود یافته و به رشد و توسعه بیشتر یاری رساند.

 

موقعیت‌های شغلی رشته مدیریت اجرایی

فارغ‌التحصیلان این رشته در شغل‌هایی مانند کادر مدیریت اجرایى بنگاه‌های تولیدى، فعالیت در بنگاه‌های خدماتى خصوصى، تعاونى و دولتى، مدیریت طرح‌های بزرگ عمرانى، مشاوره مدیریت در سطوح کلان و سازمان‌های بزرگ فعالیت می‌کنند.

 

گرایش‌های مدیریت اجرایی

در گرایش‌های مختلف این رشته که تنها در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌گردد و شامل مدیریت اجرایی و رشته MBA می‌گردد دروش مختلفی ارائه می‌شود. دروس مرتبط با دانش زیربنایی مدیریت که در رشته‌های مدیریت ارائه می‌گردد و به زیرساخت‌های مدیریت مرتبط است. همچنین دانش عملیات پنجگانه مدیریت مدیران اجرایی آینده را با نظریات و تئوری‌های اصلی مدیریت شامل برنامه‌ریزی، کنترل، سازمان‌دهی، مدیریت منابع انسانی، رهبری و رفتار سازمانی مطالعه می‌شود.

 

واحدهای درسی مدیریت اجرایی در دانشگاه

رشته مدیریت اجرایی با گرایش مختلفی در دانشگاه ارائه می‌گردد. گرایش استراتژیک مدیریت اجرایی، گرایش مدیریت شهری، گرایش MBA از جمله این گرایش‌هاست. دروسی که به صورت اختصاصی در مقطع کارشناسی ارشد این رشته‌ها آموزش داده می‌شود شامل درس‌های مدیریت سازمان‌های پیچیده، تحلیل رفتاری و مدیریت منابع انسانی، حسابداری مدیریت، مدیریت مالی و اقتصاد، مدیریت فنّاوری و اقتصاد، مدیریت طرح‌های توسعه، بازاریابی، بازرگانی بین‌الملل، سیستم‌های اطلاعات مدیریت، مهارت‌های عمومی مدیریت، مسائل جاری مدیریت، برنامه‌ریزی استراتژیک، تحلیل محیط داخلی و بین‌الملل، تحلیلی از استراتژی‌های سازمان‌های موفق و ناموفق و مدیریت تحول و اجرای برنامه‌های استراتژیک است. هر کدام از این دروس به دلیلی و با هدف پرورش مدیران کارآمد در سازمان‌ها آموزش داده می‌شود.

مدیریت اجرایی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه‌شده و شامل 32 واحد است. دانشجویان با گذراندن مجموع این دروس می‌توانند فارغ‌التحصیل گردند. 25 واحد از مجموع دروس به درس‌های اختصاصی تعلق دارد 4 واحد نیز به پایان‌نامه نهایی و کار پژوهشی دانشجو تعلق می‌گیرد. 9 واحد درسی که در دانشگاه‌های مختلف ارائه می‌شود به صورت اختیاری است و دانشجو خود می‌توان از میان درس‌ها آن‌هایی را که بیشتر علاقه دارد انتخاب کند.

دروس اختصاصی مدیریت اجرایی شامل درس‌های مدیریت سازمان‌های پیچیده دیدگاه استراتژیک، مدیریت منابع انسانی، مدیریت منابع مالی، حسابداری مدیریت، مدیریت مالی و اقتصاد مدیریت، مدیریت فنّاوری شامل دو درس مدیریت تکنولوژی و نوآوری و درس مدیریت طرح‌های توسعه، مدیریت بازار شامل دو درس بازاریابی و بازرگانی بین‌المللی مدیریت اطلاعات، مهارت‌های عمومی مدیریت، مسائل جاری مدیریت اجرایی واحدهای تولیدی است.

 

درس‌های اختیاری دوره مدیریت اجرایی

در رشته مدیریت اجرایی دروس تحلیل محیط داخلی و بین‌المللی، برنامه‌ریزی استراتژیک، گرایش بازاریابی و صادرات، مدیریت استراتژیک بازاریابی، تحقیقات بازاریابی، ارتباطات بازاریابی، مسائل بازاریابی بین‌المللی و صادرات، مدیریت تحول و اجرای برنامه‌های استراتژیک و تحلیلی از استراتژی‌های سازمانی موفق و ناموفق به صورت اختیاری ارائه می‌گردد.

 

مدیریت اجرایی در چه دانشگاه ارائه می‌شود؟

رشته مدیریت اجرایی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه‌شده و در دانشگاه تهران، دانشگاه شهید باهنر، دانشگاه سمنان، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه فردوسی، دانشگاه غیرانتفاعی چابهار، دانشگاه مازندران، دانشگاه هرمزگان، دانشگاه یزد و دانشگاه بوعلی سینا در همدان پذیرای دانشجویان است.


دریافت فایل PDF
رشته مدیریت اجرایی مناسب چه افرادی است؟
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مشاوره چه تفاوتی با روانشناسی بالینی دارد؟
رشته مشاوره چه تفاوتی با روانشناسی بالینی دارد؟
رشته گردشگری و بازار کار آن
رشته گردشگری و بازار کار آن

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام