رشته علوم اقتصادی و مهمترین دروس آن
ثبت نام شروع شد

رشته علوم اقتصادی و مهمترین دروس آن

امکانات و منابع در جهان محدود است و نیازهای انسان‌ها فراوان، اقتصاد علمی برای تخصیص صحیح منابع به نیازها است. برای یافتن بهترین راه مصرف منابع و امکانات و روش استفاده از منابع اندک برای استفاده حداکثری از آن و رفع نیازهای بیشتر از علم اقتصاد بهره می‌گیرند. رشته علوم اقتصادی برای کشف مشکلات اقتصادی جوامع و پیش‌بینی رفتارهای اقتصادی انسان با توجه به متغیرهای گوناگون به بررسی وضعیت و شناخت می‌پردازند.

 

رشته علم اقتصاد

علم اقتصاد تخصیص بهینه منابع است. در واقع روشی که انسان هوشمند برای بهره‌مندی از منابع محدود کره خاکی در پیش گرفته است بدون استفاده از علم اقتصاد ضررهایی را به بار می‌آورد ولی با در نظر گرفتن روش‌ها و تحلیل‌های این رشته بیشترین استفاده ممکن از هر منابعی امکان‌پذیر است. این رشته به ریاضی و آمار نیاز دارد و برای فهم مسائل نظری آن پیش‌زمینه جامعه‌شناسی می‌تواند کمک‌کننده باشد. رشته علوم اقتصادی در هر سه گروه آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی ارائه شده و تمامی داوطلبان کنکور سراسری می‌توانند در انتخاب رشته خود آن را برگزینند.

 

گرایش‌های رشته علوم اقتصادی

این رشته در مقطع کارشناسی با گرایش‌های اقتصاد نظری، اقتصاد بازرگانی، اقتصاد كشاورزی، اقتصاد پول و بانكداری، اقتصاد صنعتی و اقتصاد حمل‌ونقل در دانشگاه‌های سراسر کشور ارائه می‌شود. در هر گرایش مجموع 30 واحد درسی ارائه می‌شود و دانشجویان ملزم به انتخاب 9 واحد اختیاری از میان دروس اختیاری ارائه‌شده در دانشگاه خود هستند. در گرایش‌های مختلف حدود 11 واحد درسی متفاوت وجود دارد و این امر نزدیکی گرایش‌های گوناگون رشته اقتصاد به یکدیگر را نشان می‌دهد. در میان همین واحدهای متفاوت نیز در برخی گرایش‌ها واحدهای یکسان دیده می‌شود. برای مثال از میان 11 درس اختصاصی شاخه اقتصاد پول و بانكداری، 4 درس آن با شاخه اقتصاد بازرگانی به طور یکسان ارائه می‌شود.

گرایش‌های مقطع كارشناسی ارشد علوم اقتصادی شامل گرایش برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی، گرایش توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی، گرایش علوم اقتصادی و گرایش اقتصاد انرژی است. این رشته تا مقطع دکتری نیز ارائه می‌گردد.

 

 

دروس مشترک رشته علوم اقتصادی

در تمامی گرایش‌های رشته اقتصاد در مقطع لیسانس که 6 گرایش را شامل می‌شود درس‌های زبان خارجه تخصصی، اصول سازمانی و مدیریت، حقوق تجارت، مبانی جامعه‌شناسی، ریاضیات، آمار، روش تحقیق، اصول حسابداری، جغرافیای اقتصادی ایران، اقتصاد خرد، اقتصاد كلان، پول و بانكداری، مبانی فقهی اقتصاد صدر اسلام، نظام‌های اقتصادی، تجارت بین‌الملل، اقتصاد توسعه و اقتصاد ایران ارائه می‌گردد.

 

گرایش اقتصاد نظری

مباحت تئوری و انتزاعی مانند تئوری‌های ریاضی در این گرایش ارائه می‌شود. تئوری‌های اقتصاد و ریاضی و مباحث نظری و کلان در این گرایش موردبررسی قرار می‌گیرد. تحلیل بازار و پدیده تجارت در این گرایش از رشته علوم اقتصادی جایگاهی ندارد و تمرکز بر روی تئوری‌های اقتصاد و اقتصادسنجی است. دروس اختصاصی که در این رشته مطالعه می‌شود شامل: اقتصاد كشاورزی، اقتصاد مدیریت، اقتصاد ریاضی، اقتصادسنجی، تاریخ عقاید اقتصادی، برنامه‌ریزی اقتصادی و اقتصاد منابع است.

 

 

گرایش اقتصاد بازرگانی

در گرایش اقتصاد بازرگانی از رشته علوم اقتصادی مباحث کاربردی آموزش داده می‌شود. در این رشته دانشجویان با تحلیلی مدیریت تولید، مدیریت بازاریابی، قوانین و مقررات مالیات در ایران، کاربرد مدیریت بازاریابی، انواع حسابرسی و اصول حسابداری آشنا می‌شود. در این رشته به قوانین کشور و قوانین بین‌الملل در ارتباط با تجارت نیز پرداخته می‌شود؛ و دانشجویان تصمیم‌گیری بهینه با استفاده از مدل‌ها، تکنیک‌ها و روش‌های اقتصادی را فرا گرفته و توانایی تحلیل اقتصادی و تعیین خط مشی اقتصادی را کسب می‌کنند. درس‌های تخصصی اقتصاد بازرگانی شامل اقتصاد مدیریت، روش‌های مقداری در بازرگانی، مدیریت تولید، ارزیابی طرح‌های اقتصادی، حسابداری شركت‌ها، حسابداری صنعتی، اصول بازاریابی، اصول بیمه و مدیریت مالی می‌شود.

 

گرایش اقتصاد صنعتی

در این رشته نیز علم بهینه‌سازی مطلوب و استفاده صحیح از منابع مادی آموزش داده می‌شود. در این گرایش از رشته علوم اقتصادی مباحث اقتصاد صنعتی مانند ساختار بازار صنعت، بازرگانی بین‌المللی، منافع و مضرات انحصار، سیاست رقابت، منافع مصرف‌كننده و هزینه‌ها فراگرفته می‌شود از موارد دیگری که در اقتصاد صنعتی مورد توجه قرار می‌گیرد حقوق و مقررات كاری كه تنظیم‌كننده روابط بین كارگران و كارفرمایان است. در این گرایش دروس تخصصی شامل اقتصاد صنعتی، حسابداری شركت‌ها، حسابداری صنعتی، اقتصاد منابع، مدیریت تولید، ارزیابی طرح‌های اقتصادی، اقتصادسنجی، حقوق كار و روابط صنعتی، پژوهش عملیاتی. شاخه اقتصاد پول و بانکداری دانشجویان این شاخه با نحوه عملكرد بانك‌های داخلی و خارجی، اسناد اعتباری ارزی، سیاست‌های پولی و مالی به‌عنوان مهم‌ترین سیاست‌های تثبیت اقتصادی و چگونگی تجزیه‌وتحلیل صورت‌حساب‌های مالی است.

 

 

گرایش اقتصاد پول و بانكداری

در گرایش اقتصاد پول و بانكداری از رشته علوم اقتصادی مباحث مرتبط با بانک، بانکداری، مدیریت مالی، اقتصاد بانکی، سرمایه مالی و سایر موضوعات مرتبط با بانک و نظام پولی بررسی می‌شود. از دروس اختصاصی این گرایش می‌توان درس‌های عملیات بانكی داخلی، عملیات بانكی خارجی، سیاست‌های پولی و مالی، بانكداری اسلامی، روش‌های مقداری در بازرگانی، سازمان‌های پولی و مالی بین‌المللی، حسابداری شركت‌ها، تجزیه‌وتحلیل صورت‌های مالی، ارزیابی طرح‌های اقتصادی، تأمین منابع مالی و بورس اوراق بهادار و مدیریت مالی را نام برد.

 

گرایش اقتصاد كشاورزی

متغیرهای گوناگونی بر روی تولیدات کشاورزی تأثیرگذار است و این شاخه از علم اقتصاد به بررسی بازار تولیدات کشاورزی می‌پردازد. در این گرایش از رشته علوم اقتصادی بازار کشاورزی موردتوجه و مطالعه قرار می‌گیرد زیرا این بازار تولیدات پیوسته ندارد و متغیرهای غیرانسانی مانند آب‌وهوا بر روی آن بسیار تأثیرگذار است. اصول علم اقتصاد، مباحث کشاورزی، بازارهای کشاورزی و محصولات کشاورزی از مواردی است که در این رشته مطالعه می‌شود. دروس تخصصی اقتصاد كشاورزی شامل اقتصاد كشاورزی، توسعه و سیاست كشاورزی، اقتصاد منابع، اقتصادسنجی، ارزیابی طرح‌های اقتصادی، بازاریابی محصولات كشاورزی، مدیریت مزرعه، جامعه‌شناسی روستایی و پژوهش عملیاتی است.

گرایش اقتصاد حمل‌ونقل

در رشته علوم اقتصادی و گرایش حمل‌ونقل دو موضوع زیرساخت‌های حمل‌ونقل و وسایل حمل‌ونقل برای انتخاب شیوه مناسب و بهینه استفاده از آن موردمطالعه و بررسی قرار می‌گیرد. توسعه حمل‌ونقل، استفاده از فنّاوری در گسترش حمل‌ونقل، زیرساخت‌های حمل‌ونقل، بهینه‌سازی سیستم‌های حمل‌ونقل و وسایل حمل‌ونقل از مهم‌ترین موضوعات این گرایش است. دروس تخصصی این رشته شامل درس‌های حقوق حمل‌ونقل، اقتصاد حمل‌ونقل، حسابداری شرکت‌ها، مدیریت مالی و اقتصاد حمل‌ونقل است.

 

موقعیت و فرصت‌های شغلی در ایران

فارغ‌التحصیلان رشته علوم اقتصادی می‌توانند در موقعیت‌های شغلی مرتبط با رشته خود مانند پست‌هایی در وزارت اقتصاد مثل بخش مالیات، وزارت صنایع، سازمان برنامه‌وبودجه، بانك مركزی و مركز آمار فعالیت کنند. رشته اقتصاد در بازار کار فعلی ایران جایگاه مناسبی ندارد ولی این رشته در جهان یکی از مهم‌ترین رشته‌های نظری است. فعالیت‌های شرکت‌های بزرگ با مشورت مشاورهای اقتصادی و مدل‌های اراده شده از طرف آن‌ها ادامه پیدا می‌کند. نگاه کارشناس اقتصادی به مسائل یک سازمان با در نظر گرفتن مدل‌ها و فن‌های علم اقتصاد بهینه‌ترین نگاه به موضوع از منظر اقتصادی است. در ایران نظام بانکی و کارکنان آن در همه سطوح از میان فارغ‌التحصیلان رشته اقتصاد برگزیده می‌شوند.

 

توانایی ریاضی لازمه انتخاب رشته اقتصاد

گرایش‌های مختلف رشته علوم اقتصادی را تمامی داوطلبین علوم انسانی، تجربی و ریاضی می‌توانند انتخاب کنند. باوجوداین نیاز به توانایی حل مسائل یکی از ضروریات انتخاب رشته اقتصاد است زیرا در این درس مباحث اصولی ریاضی پیش‌نیاز درک مفاهیم اقتصادی است. علم اقتصاد به‌خصوص در گرایش نظری رابطه نزدیکی با ریاضی دارد، موضوعات ریاضی مانند مثل حد، مشتق و انتگرال از مواردی است که در این رشته کاربرد دارد. در کنار آن آمار نیز یکی از پرکاربردترین علم‌ها در مباحث مطرح‌شده در رشته اقتصاد است.

 

علوم اجتماعی و سیاسی پیش‌زمینه علم اقتصاد

دانشجویان علوم انسانی به بررسی رفتارهای بشری می‌پردازند و از این جهت کاری دشوار در پیش رو دارند. علوم انسانی به دلیل پیچیدگی رفتار انسان قابلیت پیش‌بینی کمتری نسبت به علوم طبیعی دارد، در علوم انسانی نظریات ثابت شده وجود ندارد و مانند فیزیک و ریاضی علمی ثابت در نظر گرفته نمی‌شود. در این علوم نظریات گوناگون و تحلیل‌ها و فرضیه‌ها مطرح است. برای شناخت رفتارهای بشر در روانشناسی، علوم اجتماعی، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی یا علم اقتصاد نیاز است تا دانشجو با مباحث پایه علوم انسانی آشنا باشد و نگاهی تحلیلی به موضوعات داشته باشد و صرف داشتن حافظه‌ای قوی بری تحصیل در این رشته کمکی نمی‌کند.


دریافت فایل PDF
رشته علوم اقتصادی و مهمترین دروس آن
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

آینده ی کشور در دست دانشجویان رشته علوم تربیتی
رشته علوم ارتباطات همان روزنامه نگاری است؟
رشته علوم ارتباطات همان روزنامه نگاری است؟

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام