نکاتی که باید در ساخت رزومه آنلاین حتما به آن توجه کنید
ثبت نام شروع شد

نکاتی که باید در ساخت رزومه آنلاین حتما به آن توجه کنید

در این مقاله می خواهیم به شما نحوه ساخت رزومه کاری را به صورت مرحله به مرحله توضیح بدهیم. رزومه از مهمترین بخش های استخدامی هر شغلی است و حتما باید نکات آن را بدانید تا بتوانید به مرحله اسخدامی شغل مورد نظر راه یابید، یکی از روش هایی که به تازگی بسیاری از افراد از آن استفاده میکنند ساخت رزومه آنلاین می باشد که در این مقاله به استفاده از این روش نیز اشاراتی خواهیم نمود پس در ادامه با ما همراه باشید.

رزومه چیست؟

در ابتدای امر بهتر است تا رزومه را به طور دقیق تعریف نماییم. رزومه عبارت است از مجموعه ایی از اطلاعات شخصی، تحصیلی و تجربی شما که با کمک آن خود را به افراد یا شرکت هایی که شما را نمی شناسند معرفی می کنید تا آن ها صلاحیت شما را برای آن شغلی که می خواهید استخدام شوید با توجه به رزومه شما بررسی کنند.

چند نوع رزومه وجود دارد؟

در کل دو نوع رزومه مختلف وجود دارند، رزومه معکوس زمانی و رزومه مبتنی بر مهارت.

 • رزومه معکوس زمانی: این نوع رزومه، بسیار رایج تر از رزومه مبتنی بر مهارت است و کارفرمایان بیشتر این نوع رزومه را از متقاضیان درخواست می کنند. نحوه نوشتن این نوع رزومه به این صورت است شما جدیدترین مدارک تحصیلی و چیز هایی که جدیدا به دست آورده اید را در اول فهرست قرار می دهید و به همین ترتیب دستاورد های قدیمی تر را می نویسید تا زمانی که دیگر چیزی برای نوشتن نداشته باشید.
 • رزومه مبتنی بر مهارت: در این نوع رزومه مهارت های شما اولویت اول را در استخدام شدن شما دارند و کسانی که مهارت هایشان به شغل مورد نظر ارتباط بیشتری داشته باشند استخدام می شوند.

در رزومه آنلاین چه بخش هایی وجود دارد؟

 • پروفایل شخصی: این قسمت در ابتدای رزومه ها قرار می گیرد و یک بخش بسیار مهم نیز است. در این بخش شما باید خلاصه ایی از مهارت ها، تجارب و سوابق کاری و نقاط قوت خود را بنویسید. این قسمت در شغل هایی که متقاضیان زیادی دارند، از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • مشخصات فردی: در هر رزومه ایی چه رزومه آنلاین و چه رزومه های کاغذی شما باید مشخصات فردی خود که شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، آدرس و … می شوند را به صورت صحیح بنویسید.
 • تحصیلات: شما باید تمام مدارک تحصیلی ایی که تا به حال به دست آورده اید را در رزومه آنلاین خود به صورت کامل بنویسید تا کارفرما سطح تحصیلات شما را بداند.
 • مهارت ها: در این قسمت از رزومه کاری خود سعی کنید تمام مهارت های مرتبط با شغل مورد نظر را به صورت کامل و دقیق بنویسید تا کار فرما برای استخدام شما ترغیب شود. مثلا بنویسید که به زبان انگلیسی تسلط دارید و یا با برنامه هایی مثل exel , word تسلط کامل دارید
 • علاقه مندی ها: در این قسمت از ساخت رزومه علاقه مندی های خود را به صورت مختصر بنویسید، مثلا دوست دارید فضای کاری شما چگونه باشد و یا….. ، اگر هر علاقه مندی مرتبط با شغل مورد نظر دارید را بنویسید.
 • دستاورد ها: هرچه سن متقاضی بالاتر برود بخش دستاورد ها مهم تر می شود و از ارزش بخش علاقه مندی ها کم می کند. اگر سابقه رهبری و کاپیتانی در هر کاری را داشته اید، آن را از قلم نیندازید چون کاپیتان بودن در هر کاری، نشان از قدرت رهبری و ترغیب اعضای تیم برای موفقیت را نشان می دهد.
 • تجارب حرفه ایی: در رزومه کاری خود حتما تجارب حرفه ایی خود را بنویسید و از کلماتی استفاده کنید که کار های عملی شما را نشان می دهند. برای هر کاری شما باید تجارب حرفه ایی خود را بنویسید.
 • اطلاعات تماس: در این قسمت شما باید دقت کافی را در نوشتن اطلاعات تماس خود به کار ببرید، چون در صورتی که کارفرما به رزومه ی کاری شما علاقه مند شود و قصد استخدام کردن شما را داشته باشد از طریق این بخش به شما خبر می دهد. در این قسمت ایمیل خود و شماره تماس همراه و منزل خود را بنویسد. سعی کنید از یک ایمیل حرفه ایی در این قسمت استفاده کنید.

نکاتی که باید در نوشتن رزومه به آن دقت کنید

 • در نوشتن رزومه از یک فونت استفاده کنید تا رزومه شما یک دست و مرتب باشد.
 • تیتر های رزومه و کلمات کلیدی را بولد کنید تا کارفرما به آن ها توجه کند.
 • بر روی مواردی که ارتباط بیشتری با شغل مورد نظر دارند، تاکید بیشتری بکنید.
 • از آوردن موارد نا مرتبط با شغل مورد نظر اکیدا خودداری کنید.
 • در نوشتن رزومه از بزرگ نمایی بیش از حد توانایی های خود اکیدا خودداری کنید و کاملا صادق باشید.
 • غلط املایی نداشته باشید و از لحاظ دستور زبان نیز رزومه شما باید بدون غلط باشد.
 • در متن خود از کلمات کلیدی استفاده کنید.
 • شغل هایی که متقاضیان زیادی دارند و افراد زیادی رزومه خود را برای کارفرمایان این گونه شغل ها ارسال می کنند، معمولا رزومه های طولانی 3 یا 4 صفحه ایی نادیده گرفته می شوند، چون وقت کافی برای بررسی همه رزومه ها نیست. پس شما باید سعی کنید حداقل رزومه خود را در یک صفحه یا نهایتا دو صفحه جا بدهید( در این گونه مواقع رزومه های یک صفحه ایی بیشتر مورد توجه قرار می گیرند)، البته باید توجه داشته باشید که هیچکدام از بخش های رزومه را نادیده نگیرید و همه آن ها را بنویسید، اما به صورت خلاصه.

 

چرا یک رزومه کاری از طرف کارفرما رد می شود؟

 • شاید شما برای کار مورد نظر مناسب نبوده باشید
 • صفحات زیاد: ممکن است شما در توضیح دادن بخش های مختلف رزومه خود زیاده روی کرده باشید و به همین دلیل تعداد صفحات رزومه شما بالا رفته باشد و کارفرما آن را نادیده گرفته باشد.
 • غلط های املایی و دستور زبانی: ممکن است شما در نوشتن رزومه خود دقت نکرده باشید و کلمات را اشتباه نوشته باشید.
 • بزرنگ نمایی بیش از حد: صداقت در هنگام ساخت رزومه مهمترین ملاک است و شما شاید این را رعایت نکرده باشید و کارفرما به آن پی برده باشد و رزومه شما را رد کرده باشد.
 • نا مرتب بودن متن

 

کمک گرفتن از نمونه رزومه کاری

اگر هنوز هم فکر می کنید که ساخت رزومه برای شما سخت است می توانید نمونه رزومه کاری های مختلف را در اینترنت پیدا کنید و از آن ها کمک بگیرید، همچنین می توانید از افراد حرفه ایی در این کار کمک بگیرید تا رزومه شما مشکلی نداشته باشد.

 

با چه فرمت هایی می توانید رزومه کاری خود را ارسال کنید؟

رایج ترین فرمت هایی که افراد با آن رزومه خود را ارسال می کنند فرمت های PDF, DOCX , HTML  هستند.

فرمت HTML: این فرمت مبتنی بر وب می باشد. شما رزومه خود را بر روی سایت خود آپلود می کنید و لینک آن را به عنوان رزومه آنلاین خود برای کارفرما می فرستید تا آن را ببیند. شما می توانید با استفاده از این قالب از صدا، تصویر، ویدیو و عناصر گرافیکی نیز استفاده کنید تا رزومه شما بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. معمولا افرادی که قصد دارند در کارهای طراحی سایت و بازی سازی استخدام شوند از این نوع قالب برای ارسال رزومه استفاده می کنند.

 

فرمت PDF: رایج ترین فرمت برای ارسال رزومه، فرمت PDF  می باشد. این فرمت بر روی تمام کامپیوتر ها با ظاهر یکسان نمایش داده می شود و ظاهر آن تغییر نمی کند. تنها مشکل آن این است که با برخی از جستجوگرهای کلمات کلیدی سازگار نیست.

فرمت DOCX: این فرمت ممکن است بر روی سیستم عامل های دیگر مانند لینوکس و یا اپل اجرا نشود و همچنین ویرایش های قبلی رزومه شما را نمایش می دهد و یا ممکن است به ویروس آلوده باشند و البته شاید در تمام سیستم عامل ها به صورت ظاهر یکسان نمایش داده نشود. اما به این دلیل که قابل ویرایش است، بعضی از کارفرمایان از این نوع فرمت استقبال می کنند. سعی کنید رزومه خود را با هر دو فرمت DOCX و PDF  ارسال کنید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

 

رزومه ساز آنلاین

شما می توانید در نرم افزار های اجتماعی مثل لینکدین که در ساخت رزومه و کاریابی فعالیت دارند حساب کاربری بسازید و در آنجا هم رزومه خود را قرار بدهید و شاید همانجا هم کار پیدا کردید. همچنین می توانید در سایت هایی که به جهت ساخت رزومه کاری می توانند به شما کمک کنند عضو شده و نسبت به ساخت رزومه حرفه ای برای خود اقدام نمایید.


دریافت فایل PDF
نکاتی که باید در ساخت رزومه آنلاین حتما به آن توجه کنید
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

۷ اشتباه مرگ بار کارجویان در رزومه نویسی
۷ اشتباه مرگ بار کارجویان در رزومه نویسی
10 نکته در رابطه با یک رزومه بد
8 نکته در رابطه با یک رزومه بد

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام