۵ مرحله تضمینی برای مدیریت زمان و حذف وقت خوارها
ثبت نام شروع شد

۵ مرحله تضمینی برای مدیریت زمان و حذف وقت خوارها

هرسال که می گذرد احساس می کنیم روزها کوتاه تر شده و مدعی می شویم که در گذشته این توانایی را داشته ایم که بیشتر کار کنیم و وظایف بیشتر و بهتری را انجام دهیم؛اما روز به روز که می گذرد متوجه می شویم که نمی توانیم همه ی کارهایمان را انجام دهیم و گاهی به دنبال این می گردیم که مشکل کار کجاست؟!

ما ناکارآمد شده ایم یا کارها زیاد شده است یا این که این مشکل از عدم دقت در برنامه ریزی ما است؟

 

به هرحال باید به دنبال نقص کار خود بگردیم و سعی کنیم بهترین راهبردها را برای تغییر در زندگی خود انتخاب کنیم . اما یکی از مشکلات عدیده ی ما مشکل احساس کمبود وقت است که در این مقاله به توضیحاتی راجع به این زمینه و اینکه چگونه میتوان مدیریت زمان را  برای رسیدن به اهداف به خوبی انجام داد خواهیم پرداخت.

 

مدیریت زمان چیست؟

مقوله ی زمان و مدیریت آن یکی از مهم ترین فاکتورهای زندگی هر انسانی بوده ، هست و خواهد بود ؛ چرا که ما با زمان زندگی می کنیم و باید یک برنامه ریزی مناسب برای استفاده از آن در ذهن داشته باشیم . مدیریت زمان به تمامی برنامه هایی گفته می شود که ما برای استفاده از زمان خود در نظر می گیریم . مدیریت زمان عنوانی پیچیده است که امروزه بسیار درباره آن بحث می شود، چرا که زندگی و عمر ما انسان ها محدود به زمان شده است و هرکس که از زمانش بهترین استفاده را کند می تواند زندگی بهتری را برای خود و خانواده اش بسازد و حس خوشبختی و رضایت درونی را بدست آورد.

مغز انسان از بیکاری و بیهودگی بیزار است و هنگامی که احساس رضایت ، شادمانی ، مفید بودن و موثر بودن کند هورمون دوپامین ترشح می کند که همین امر باعث سرخوشی نامحدودی در انسان می شود و خود این موضوع باعث می شود فعالیت هایتان را به خوبی انجام دهید.

راهکارهای مدیریت زمان چیست؟

راهکارهای مدیریت زمان چیست؟

برای مدیریت زمان در ابتدای کار باید به سراغ شیوه ها و روش هایی بگردید تا بتوانید محوریت فعالیت های خود را در این زمینه مشخص کنید و اما بهترین راهبرد برای مدیریت زمان ، یک برنامه ریزی استاندارد و مناسب است که خودتان باید برای خودتان انجام دهید. یک برنامه ریزی خوب نیاز مند رعایت چندین گام می باشد که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

 

گام یک : درگام اول برای برنامه ریزی مناسب شما موظف هستید که تمامی فعالیت های روزانه تان ، عادت هایتان و وقت های تلف شده تان مانند مسیری که در راه رفتن به محل کار یا تحصیلتان می پیمایید را یادداشت کنید و هم چنین کارهایی که دوست داشته اید انجام دهید و تا به حال به دلیل عدم استفاده درست از زمانتان نتوانستید آنها را انجام دهید نیز یاداشت کنید ، مانند دنبال کردن ورزش مورد علاقه تان ، یادگیری یک زبان و یا هرکار دیگری که دوست داشته اید آن را انجام دهید و تا به حال نتوانسته اید به طور دلخواه انجام دهید.

 

گام دو: در دومین گام برای برنامه ریزی باید فعالیت هایتان را الویت بندی کنید، انسان به طور خود به خودی علاقه دارد که کارهایی که علاقه ی بیشتری به آن ها دارد را در ردیف های بالاتری قرار دهد و گاهی کارهای مهم تر را در الویت های پایین خود قرار می دهد که این کارها که معمولا کارهای لذت بخشی نیز نیستند در ساعات پایانی روز باید انجام بگیرند که به دلیل  اینکه در ساعات پایانی روز خسته هستید و زیاد مشتاق به کار نیستید این کارها را به روزهای بعد موکول می کنید و مثلا اگر با خود قرار گذاشته اید هر شب ساعت 10 سی دقیقه زبان مطالعه کنید، چون خسته هستید با خود می گویید فردا شب حتما یک ساعت مطالعه می کنم ، همه ما می دانیم که خیلی کم پیش می آید که این اتفاق بیفتد و به این شکل کارهایی که برای خود در نظر گرفته ایم در پایان هفته تلنبار می شوند و حس عذاب وجدان و بیهودگی سراسر وجودمان را می گیرد و این می شود که اجرای برنامه را متوقف می کنیم . پس حواستان باشد که کارهایی که انجام دادنشان را دوست دارید و در عین حال از اهمیت کم تر برخوردار هستند را در ساعات پایانی روز قرار دهید تا همیشه شوق انجام آنها را داشته باشید.

 

5 مرحله مدیریت زمان

گام سوم : سومین گام نوشتن یک برنامه ی مناسب، قابل انعطاف بودن آن است همیشه باید به این توجه داشته باشید که زندگی و ساعات عمر شما همگی در اختیار شما نیستند و حوادث پیش بینی نشده همیشه درکمین هستند ؛ پس باید برنامه تان قابل انعطاف باشد. برای مثال اگر مجبور شدید یک قرار کاری ضروری با همکارتان داشته باشید که یک ساعت طول می کشد این امر نباید باعث شود در برنامه تان خللی وارد شود زیرا اگر برنامه تان به هم بریزد مغزتان خود به خود دیگر تمایلی به انجام آن نخواهد داشت و آشفتگی خیلی بدی بر مغز و روح شما حاکم می شود ، پس بهتر است چند ساعتی را در طول روز آزاد بگذارید که اگر کاری برایتان پیش نیامد و کل برنامه تان به طور کامل اجرایی شد مثلا در آن وقت فیلم تماشا کنید یا به مطالعه رمان مورد علاقه تان بپردازید .

 

گام چهار : درگام چهارم باید برای خود پاداش و مجازات تعیین کنید در طول اجرای برنامه ها گاهی پیش می آید که شما حوصله ی انجام فعالیتی را ندارید ، در حالی که باید آن را انجام دهید و حوصله نداشتنتان دردی را دوا نمی کند. پس برای مبارزه با چنین موقعیت هایی باید یک سیستم پاداش و جزا برای خود در نظر بگیرید . برای مثال اگر کاری را انجام ندادید پنج کیلومتر پیاده روی کنید یا اگر کارهایتان را در مدتی کم تر از مدت معلوم انجام دادید خود را یک بستنی میهمان کنید.

 

گام پنج : گام پنجم گام پایانی برنامه ریزی اصولی است که در آن باید حواستان به در نظر گرفتن زمان های کافی برای استراحت تان باشد. بهترین شیوه این است که کارهایتان را به چندین قسمت 30دقیقه ای تقسیم کنید و به ازای هر 25 دقیقه کار 5 دقیقه استراحت کنید و بعد از 3پارت 30دقیقه ای، 15دقیقه به خود استراحت دهید تا راندمان بالاتری داشته باشید و در پایان از کارتان نیز لذت برده باشید.

وقت خوارها چه چیز هایی هستند؟

وقت خوارها چه چیز هایی هستند؟

شاید اصطلاح وقت خوارها برایتان اصطلاح جالب و در عین حال جدید باشد ؛ اما باید به شما بگوییم که وقت خوار ها تمامی افراد و وسایلی هستند که از اجرای برنامه شما جلوگیری می کنند و شما باید نقش آنها را در زندگی خود محدود کنید و حتی از زندگیتان حذفشان کنید. مطمئنا برای شما هم پیش آمده که آماده انجام کاری شده اید اما یکی از دوستانتان به سراغتان آمده و شروع به حرف زدن با شما و درد و دل کردن با شما کرده است حالا گاهی این اتفاق یکبار می افتد و قابل چشم پوشی است اما گاهی برخی افراد هر روز مزاحم شما می شوند و با این کار روزانه ساعت های زیادی را از شما می دزدند !! بله این افراد دزد هستند چرا که بدون رضایت شما از وقتتان به نفع خودشان استفاده می کنند.

 

پیشرفت تکنولوژی نیز باعث شده است که روز به روز وقت خوارهایتان زیاد تر شود برای همه ی ما بارها این اتفاق افتاده است که با خود قرار می گذاریم 15دقیقه ایمیل هایمان را چک کنیم و نگاهی به تلگرام و فیس بوک بیندازیم اما همین که دوباره ساعتمان را نگاه می کنیم ، متوجه می شویم که دو ساعت گذشته است و آن موقع است که کاسه ی چه کنم چه کنم دستمان می گیریم که از برنامه عقب افتاده ایم و نمی دانیم چگونه دوباره به برنامه برسیم وسعی می کنیم که از ساعت خوابمان کم کنیم تا بتوانیم به برنامه مان برسیم ولی غافل از این که این کار باعث می شود راندمان کاریمان در فردا به شدت افت کند .

 

هیچگاه نباید برای رسیدن به برنامه هایتان از میزان خوابتان خیلی کم کنید حداقل باید 6ساعت خواب شبانه داشته باشید تا مغز فرصت کافی برای تغذیه ، استراحت و جایگذاری اطلاعات را داشته باشد همیشه توجه داشته باشید که مغز سلطان بدن است و کوچک ترین آسیب به مغز باعث اخلال در بسیاری از ارگان ها و فعالیت های بدن می شود ، پس بهتر است ساعاتی که انرژی کافی برای کار ندارید مانند 2-3بعد از ظهر را صرف استفاده از تکنولوژی های روز کنید و حتی برای چک کردن تلگرامتان نیز ساعت و زمان مقرری داشته باشید چرا که این کار باعث می شود شما در بقیه ی روز فعالیت هایتان را با تمرکز بیشتری انجام دهید.

 

چه مسائلی باعث می شوند که احساس کمبود وقت کنیم؟

چه مسائلی باعث می شوند که احساس کمبود وقت کنیم؟

تا به حال شده است که با خود فکر کنید که چرا احساس کمبود وقت می کنید، یا این حس کمبود وقتتان از کجا نشات می گیرد؟ در زیر به چندین مورد از دلایلی که می توانند باعث احساس کمبود وقت شما شوند اشاره می کنیم.

 

1- کمال طلبی : تا به حال شده است که هنگامی که مشغول برنامه ریزی هستید خیلی فراتر از چیزی که هستید خود را در برنامه ریزی در نظر بگیرید ؟ برای مثال اگر مشغول برنامه ریزی درسی هستید با اینکه تا به حال سابقه نداشته است که شما در هفته 60 ساعت مطالعه داشته باشید برای خود  65ساعت مطالعه در هفته در نظر بگیرید؟ ووقتی که از خود می پرسید که من تا حالا این کار را به این گونه انجام نداده ام ، پس حالا چطور باید در هفته 65 ساعت مطالعه کنم ؟!

به خود جواب می دهید که من باید در پایان ترم معدل خیلی خوبی را کسب کنم و به همین دلیل باید خیلی بیش از پیش تلاش کنم و من می توانم . همه ی این حرف ها درست است اما برای رسیدن به هدف های والایتان باید کم کم تواناییتان را افزایش دهید نه اینکه یک مرتبه مثلا از هفته ای  50ساعت مطالعه بخواهید به هفته ای 65 ساعت مطالعه برسید ، پس بهتر است کمال طلبیتان را کمی کنترل کنید و منطقی بیندیشید.

 

2- به تعویق انداختن کارها : یکی از عمده دلایلی که باعث می شوند احساس کمبود وقت کنیم ، به تعویق انداختن کارهاست هیچگاه نباید بگذارید کارهایتان روی هم انباشته شوند برای مثال اگر تصمیم گرفته اید روزی یک ساعت پیاده روی کنید نباید انجام آن را به تعویق بیاندازید تا در نهایت به ساعات پایانی شب برسید و دیگر فرصتی برای پیاده روی نداشته باشید تا

می توانید سعی کنید کارهایتان را در زمانی که به آن ها اختصاص داده اید انجام دهید تا وقفه ای در اجرای آن ها به وجود نیاید و این گونه به خود تلقین نکنید که برای انجام کارهایم وقت کم می آورم .

6 مرحله برای جلوگیری از تعلل در کارها

3- عدم انگیزه در انجام کارها : همیشه باید برای انجام کارهایتان در خود انگیزه ایجاد کنید ، جوهره ی فعالیت های آدمی انگیزه است ؛ این انگیزست که می تواند موتور شما را فعال کند و باعث شود شما روزانه پیشرفت های زیادی را در اجرای برنامه خود داشته باشید برای مثال اگر تصمیم به کاهش وزن گرفته اید باید به خود انگیزه بدهید که در عرض شش ماه اگر بتوانید به وزن ایده التان برسید می توانید لباس های مورد علاقه یتان را بپوشید یا اگر برای درس خواندن و قبولی در دانشگاهی خاص تلاش می کنید به خود انگیزه دهید که اگر شما در آن دانشگاه قبول شوید می توانید در سال های آینده زندگیتان موقعیت شغلی خوبی را بدست آورید و زندگی که لیاقتش را دارید برای خود بسازید . پس باید الان شروع به فعالیت کنید و به طور مداوم با انگیزه ادامه دهید .

 

4- رویاپردازی بیش از حد : برخی انسان ها در رویا زندگی می کنند ودر رویا خودرا به موقعیت های بسیار خوبی می رسانند و اما پای عمل که به میان می آید می گویند فرصت نمی کنیم و برای مثال تا به حال  45سال بیهوده عمرم را بیهوده صرف کرده ام چطور می توانم در بقیقه عمرم به وضعیت مالی خوبی برسم ؟! هیچ وقت برای تلاش و استفاده از زمان دیر نیست باید اقدام کرد و پیشرفت کرد. رویا پردازی خوب است و در واقع این رویا پردازی ها هستند که به زندگی ما جهت می دهند و راه را به ما نشان می دهند اما باید از آن ها در جهت سود رسانی استفاده کرد و زندگی خود در واقعیت را به زندگی در رویا نزدیک کرد.

 

5- عدم توانایی در نه گفتن : شما باید بتوانید به دیگران نه بگویید به کسانی که میخواهند کارهایشان را به گردن شما بیندازند به کسانی که از فرصت و انرژی شما به نفع خودشان استفاده می کنند نه بگویید . اگر وظایفتان را در طول هفته خوب انجام نداده اید دلیلی ندارد که پیشنهاد گردش آخر هفته دوستانتان را بپذیرید و باید به آنها نه بگویید و خودتان را به

برنامه تان برسانید.

6- وسواس کاری : شما باید بتوانید کارهایتان را بین سایر اعضا تقسیم کنید تا بتوانید هم در وقتتان صرفه جویی کنید و هم به نحو بهتری کارهای اصلیتان را انجام دهید برای مثال اگر در کارخانه مدیر بخشی هستید باید این را قبول کنید ،که لزومی ندارد همه ی کارها را شما انجام دهید و این فکر را از سرتان بیرون کنید که فقط شما کاری را به نحو احسن انجام می دهید باید وسواس کاری را کنار بگذارید و به دیگر افراد اطمینان کنید تا بتوانید در زمان کم تری کارهای بیشتری را پیش ببرید.

چه وقت نیاز به مدیریت زمان داریم ؟

چه وقت نیاز به مدیریت زمان داریم ؟

همه ی ما تا وقتیکه کار زیادی نداریم اصلا به فکر این نمی فتیم که باید زمانمان را مدیریت کنیم و برای آن هیچ برنامه ریزی در نظر نمی گیریم ، چون معتقدیم که مثلا روزانه حداقل 15ساعت فرصت داریم تا کارهایمان را انجام دهیم اما در انتهای روز می بینیم که هیچ یک از همان کارهای کم را نیز انجام نداده ایم .

 

برخی افراد به این جمله معتقدند که هر چه بیشتر کار داشته باشیم به همه ی آن ها می رسیم اما وقتی مقدار کمی کار داریم به هیچ یک نمی رسیم . بله درست است !! چون هنگامی که ما باید برای تعداد زیادی کار برنامه ریزی کنیم خود را ملزم می کنیم که آن ها را انجام دهیم اما همین که تعداد کارهایمان کم باشد مرتب آن ها را پشت گوش می اندازیم و اوقات خود را به بطالت سپری می کنیم ، پس این موضوع خیلی غلط است که هنگامی که یک عالمه کار سرمان ریخته است فقط باید مدیریت زمان کنیم و برنامه ریزی کنیم بلکه حتی وقتی تعداد کارهایمان کم است نیز باید زمان را مدیریت کنیم تا بتوانیم تفریحات مناسبی هم داشته باشیم و از وقت اضافه مان در جهت تفریح و سرگرمی استفاده کنیم تا به بهترین نتیجه برسیم.

 

چرا باید زمان را مدیریت کنیم؟

شاید یکی از خنده دار ترین سوال هایی باشد که شنیده باشید ، چرا باید زمان را مدیریت کنیم؟!

اگر یک انسان به طور میانگین 70 سال از خدا عمر بگیرد حدود یک سوم آن را یعنی 23سال را در خواب است و حدود 23 -24 سال نیز در گیر مدرسه ،کار و. . .  است وتنها 22-23 سال زمان دارد که معنای زندگی را بفهمد بتواند به آرزوهایش برسد ، به خانواده اش رسیدگی کند ، تفریح کند ، به مسافرت برود ، کتاب های مورد علاقه اش را بخواند و هزاران کار دیگر که حتی اگر بخواهیم به آن ها فکر کنیم سر درد می گیریم و ادعا داریم که نمی شود به این همه کار رسید در حالیکه کاملا غلط است و فقط کمی سخت کوشی برای کسب درآمد و یک مدیریت زمان بسیار خوب نیاز دارد تا بتوان به همه ی این هارسید . پس برای چشیدن طعم زندگی باید زمان را مدیریت کرد .

 

در ادامه راه کار هایی در رابطه با اصول مدیریت زمان به شما ارائه خواهیم داد که به کمک آنها می توانید زمان خود را بهتر مدیریت نمایید به همین منظور تا انتها همراه با ما باشید.

اصول عمومی مدیریت زمان

اصول عمومی مدیریت زمان

مدیریت زمان را می توان به نوعی مجموعه ای از مهارت ها دانست که به شما در استفاده بهینه از زمانی که در اختیار دارید کمک خواهد نمود. مطمئنا راهکار هایی وحود دارد که هر کس با انجام دادن آنها می تواند مدیریت بهتری بر روی زمان خود داشته باشد. مدیریت زمان امری است که می بایست در همه جا اعم از خانه ، مدرسه ، محل کار و … انجام شود تا انسان بتواند به موقع به تمامی برنامه های خود برسد. در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد که چرا عموم مردم با مفهوم مدریت زمان بیگانه هستند و آنرا در زندگی خود مورد استفاده قرار نمیدهند؟

 

پاسخ به این سوال کاملا مشخص است  سه دست از افراد هستند که مدیریت زمان برای آنها کاربرد ندارد. دسته اول مردمانی هستند که حتی نمیدانند مدیریت زمان چیست چه برسد به اینکه بخواهند آنرا در زندگی خود اجرایی نمایند. دلیل دیگری که میتوان برای این موضوع آورد آن است که ممکن است بسیاری از افرادی که حتی با مدیریت زمان آشنایی دارند به دلیل سستی و تنبلی قادر به انجام برنامه های خود نیستند و همیشه وقت کم می آورند. دسته سومی که مدیریت زمان برای آنها بی معنی است افرادی هستند که استرس و فشار را دوست دارند و همیشه انجام کار های خود را به دقیقه ی نود موکول می کنند.

 

با توجه به اینکه مدیریت زمان می تواند در بسیاری از بخش های زندگی انسان تاثیر گذار باشد در زیر به توضیح مسائلی می پردازیم که در زندگی بسیاری از ما همه یا بخشی از آنها مانع از مدیریت زمان ما خواهند شد. با معرفی این بخش ها به صورت خلاصه به شما خواهیم آموخت که چگونه بتوانید مدیریت زمان خود را شکل داده و از آن برای بهبود وضعیت فعلی زندگی خود استفاده نمایید. در مقالات دیگر در رابطه با بسیاری از این موارد به طور مفصل توضیح خواهیم داد.

 

چگونه وقت خود را می‌گذرانید؟

برای اینکه بتوانید مدیریت بهتری بر روی زمان خود داشته باشید در اولین قدم می بایست نسبت به بررسی کار هایی که در طول روز انجام میدهید تمرکز نمایید و ببینید که وقت خود را چگونه می گذرانید. مطمئنا استفاده از حافظه کمک کمی در این بخش شما خواهد نمود و بهتر است کار هایی که به طور مستمر در طول روز انجام میدهید را بر روی کاغذی بنویسید زیرا در روش استفاده از حافظه ممکن است بسیاری از زمان های بیکاری و تلف شده خود را به حساب نیاورید. از این رو می توانید با یادداشت نمودن همه جانبه برنامه های روزانه ی خود به صورت تفکیک شده به همراه زمانی که برای آنها صرف میکنید گام اول در مدیریت زمان خود را بردارید.

 

اولویت‌بندی فعالیت‌ها

اولویت‌بندی فعالیت‌ها

مطمئنا یکی از اصلی ترین کار هایی که میتواند به شما در مدیریت زمان کمک بسیاری نماید مبحث اولویت بندی می باشد. شما با اولویت بندی کار های خود می توانید کار های ضروری و غیر ضروری خود را شناسایی نمایید و تشخیص دهید به کدام برنامه می بایست بیشتر وقت اختصاص دهید ، به کدام کمتر و کدام برنامه را از لیست کار هایی که تا به امروز آنرا انجام میدادید حذف نمایید. اولیت بندی کار ها کاملا سلیقه ای و شخصی است ولی پیشنهاد میکنیم کار هایتان را با اولیت علاقه و یا میزان مهارت خود بچینید تا بتوانید با انرژی بیشتری آنها را طبق اولویت انجام دهید.

 

برنامه‌ریزی

برنامه ریزی در دو مسیر جداگانه انجام میشود. اینکه شما برای زندگی شخصی برنامه ریزی میکنید و یا زندگی کار خود زیرا در برنامه ریزی شخصی ، برنامه ی طرح ریزی شده بر اساس هدف گذاری و ترسیم مسیر دستیابی به آن اهداف صورت میگیرد. این در حالی است که برنامه ریزی کاری بیشتر پروژه محور بوده و به همین دلیل بسیار دقیق و حرفه ای می بایست انجام شود و از این رو است که بیشتر برای برنامه ریزی های حرفه ای و کاری توصیه میشود از نرم افزار های برنامه ریزی استفاده شود تا بتوان به اهداف تعیین شده در مدت زمان مشخص رسید.

 

برای اینکه بتوانید برنامه ریزی اصولی برای خود داشته باشید می بایست براورده شدن انتظارات خود در آن برنامه را ملاک طرح ریزی آن قرار دهید. توجه داشته باشید که شما در یک روز میزان ساعات محدودی را در اختیار دارید پس نباید انتظار داشته باشید با یک برنامه ریزی ماورایی به نتیجه مد نظر خود برسید. از این رو سطح انتظارات خود را بررسی نمایید و سپس نسبت به برنامه ریزی اقدام نمایید.

 

از مزاحمت‌ها جلوگیری کنید.

در صورتی که برخی افرادی که در روز با آنها بازدید میکنید وقت شما را بیش از حد معمول میگیرند پیشنهاد میکنیم که ملاقات با آنها را محدود و یا در صورت غیر ضرور بودن حذف نمایید زیرا ملاقات های بی ثمر و تکراری و مدت دار می توانند مدیریت زمان شما را مختل نمایند و در نهایت این شما هستید که به دلیل نرسیدن به کار های روز مره خود زیان خواهید دید.

 

یکی دیگر از مزاحمت هایی که ممکن است بر روی مدیریت زمان تاثیر گذارد تماس های تلفنی شما می باشد به همین منظور پیشنهاد میکنیم آنها را محدود نمایید زیرا برخی تماس های تلفنی میتوانند تمرکز شما را به هم ریخته و یا زمان شما را صرف گفت و گوهایی نمایند که شاید ارتباطی با کاری که برای آن برنامه ریزی کرده اید نداشته باشند. بهترین کار این است که در زمان هایی که مشغول انجام برنامه خود هستید تلفن همراه خود را از دسترس خارج نمایید و پس از انجام طبق رویه ی برنامه خود به پیام های دریافتی گوش کنید.

بهره ور بودن مهم تر از مشغول بودن

این شما صرفا مشغول انجام یک کار باشید نمیتواند شما را به اهدافی که برای خود تعیین کرده اید برساند. بهترین کار این است که تمرکز خود را بر روی بهره وری کار خود تمرکز نمایید. با اولیت بندی کار های خود می توانید بهره وری کاری خود را بالا برده و در مدت زمان کمتری تعداد کارهای بیشتری را انجام دهید.

 

سرعت خود را تنظیم کنید

هر انسانی مطمئنا از میزان سرعت خود در انجام دادن کارهایش مطلع می باشد. برای اینکه در مدیریت زمان خود موفق عمل کرده باشید می بایست برنامه ای برای خود در نظر بگیرید که در آن میزان سرعت شما در انجام کار ها نیز لحاظ شده باشد. اینکه صرفا مدت زمان کاری زیادی را برای خود در نظر بگیرید ولی با سرعت کم خود به بسیاری از آنها نرسید قابل قبول نبوده. به عنوان مثال در صورتی که سرعت انجام دادن کار های شما به میزان انجام 4 کار در 8 ساعت می باشد نباید برنامه خود را برای 5 کار تنظیم نمایید بلکه برنامه ی خود را برای انجام این 4 کار به بهترین نحو ممکن در همان 8 ساعت برنامه ریزی نمایید تا بتوانید با بالاترین بهره وری و بازدهی میزان کار مشخص را در زمان مورد نظر به اتمام برسانید.

فقط بگو «نه»

فقط بگو «نه»

یکی از مشکلاتی که بسیاری از ما با آن دست به گریبان هستیم عدم توانایی در نه گفتن به افراد پیرامونمان می باشد. در بسیاری از مواقع این عدم توانایی در نه گفتن باعث میشود که به خانواده و دوستان خود متعهد انجام کاری شویم که ما را از انجام برنامه خود باز میدارد و همین امر باعث میشود تا ما در مدیریت زمان خود شکست خورده و از این کار دلسرد شویم. بهتر است با تقویت خود در زمینه ی نه گفتن زمان هایی که به دلیل عدم داشتن توانایی به کار بردن این جمله از دست میدهیم را ذخیره و به اجرای برنامه های خود اختصاص دهیم.

 

اهداف خود را مشخص و اولویت‌ بندی کنید

مطمئنا اصلی ترین کاری که ما برای آن دست به مدیریت زمان خود میزنیم رسیدن به هدف یا اهداف خاصی در بازه زمانی مشخصی می باشد. به همین دلیل می بایست ابتدا اقدام به شناسایی اهداف خود نموده و سپس بر اساس ارزشی که برای ما دارند نسبت به اولویت بندی آنها اقدام نماییم.

 

تعلل

در بسیاری از مواقع پیش آمده است که ما هدف گزاری کرده ایم ، برنامه ریزی ما نیز به درستی صورت گرفته است اما در کل یا بخشی از اجرای برنامه ریزی تعلل می کنیم و همین تعلل باعث میشود تا ما به همه یا بخشی از اهداف خود نرسیم. بهترین کار برای اینکه در انجام کار های خود تعلل نکنیم این است که در صورتی که با کار بزرگی رو به رو هستیم آنرا به بخش های کوچک تری تقسیم کنیم تا بتوانم با استرس کمتری آنرا به مرور انجام دهیم.

 

در این مقاله سعی کردیم شما را با اهمیت مدیریت زمان و همچنین راه ها و روش هایی که به شما در برنامه ریزی و مدیریت زمان بیشتر کمک میکنند آشنا نماییم. مطمئنا نظرات و تجربیاتی که شما بازدید کنندگان گرامی در ادامه ی این مطلب برای ما در امر مدیریت زمان ارسال میکنید بهترین راهنمای ما و سایر دوستانی خواهد بود که این مقاله را مطالعه کرده و یا به دنبال راهی برای بهره بردن بیشتر از زمانی هستند که در اختیار دارند.

 


دریافت فایل PDF
۵ مرحله تضمینی برای مدیریت زمان و حذف وقت خوارها
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

۹ قاتل مدیریت زمان را بشناسید
۹ قاتل مدیریت زمان را بشناسید

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام