فرصت های شغلی رشته مهندسی نفت در ایران
ثبت نام شروع شد

فرصت های شغلی رشته مهندسی نفت در ایران

معرفی رشته مهندسی نفت

مهندسی نفت فرایند اکتشاف، استخراج، برآورد نفت یا گاز از مخزنی در اعماق زمین است. این فعالیت به کمک دانش ریاضی و علم اقتصاد و به‌کارگیری تکنولوژی انجام می‌گیرد. نفت ماده با ارزشی محسوب می‌شود و علم نحوه استخراجش از دانش‌های پرسود به‌حساب می‌آید. دانش مهندسی نفت به دانشجویان آموزش می‌دهد چطور به‌طور بهینه و به‌صرفه فرآیند استخراج نفت را با کمترین هزینه انجام داد.

 

رشته مهندسی نفت

چرا نفت اهمیت دارد. نفت طلای سیاهی که امروزه حیاتی‌ترین ماده بر روز کره زمین است و چرخ صنعت از سوخت آن می‌گردد و انرژی حاصل از آن بزرگ‌ترین کارخانه‌های جهان را روشن نگاه داشته است. نفت ماده‌ای که هواپیماها و ناوهای نظامی را به حرکت درمی‌آورد و تولیدات انبوهی از پارچه تا پلیمر و کود شیمیایی از آن گرفته می‌شود همواره موردتوجه قرار داشته است از همین رو رشته دانشگاهی مهندسی نفت نیز در دانشگاه‌ها شکل‌گرفته تا راهی برای تسهیل فرآیند استخراج نفت باشد. این رشته در کشور ما اهمیت ویژه‌ای دارد زیرا ایران کشوری نفت‌خیز است و خلیج‌فارس معدنی گران‌قدر برای ما به شمار می‌رود که در دل آن منابع نفت و گاز به‌وفور کشف‌شده و استخراج می‌گردد. پرورش منابع انسانی که در فرآیند بهره‌برداری از نفت و گاز به‌صورت علمی مداخله کنند ضرورتی غیرقابل‌انکار است.

رشته مهندسی نفت با چهار گرایش مهندسی اکتشاف نفت، مهندسی استخراج نفت ـ مخازن نفت، مهندسی استخراج نفت ـ حفاری و مهندسی استخراج نفت ـ بهره‌برداری از منابع نفت زمینه پرورش این متخصصان را فراهم می‌کند. آموزش در فضای آکادمیک به‌صورت حرفه‌ای برای پرورش نیروی انسانی زبده در دانشگاه‌های سراسر کشور انجام می‌گیرد. آموزش اصول استخراج و بهره‌برداری در گرایش‌های گوناگون دانشجویان را آماده فعالیت در پالایشگاه‌ها برای حضور در فرآیند تولید نفت می‌کند.

 

رشته مهندسی نفت در ایران

این رشته اولین بار در سال 1378 در دانشگاه صنعت نفت احداث شد. مباحث این رشته مبتنی‌ بر مکانیک‌ سیالات‌، دینامیک‌ گازها، ترمودینامیک‌ سیالات‌، انتقال‌ جرم‌ و اقتصاد مهندسی‌ است‌. در تمامی گرایش‌ها از علومی مانند فیزیک و شیمی بهره گرفته می‌شود و درنهایت هدف پرورش منابع انسانی موردنیاز در بخش‌های مهندسی استخراج نفت است. متخصصانی که توانایی طراحی بهینه‌ای در فرآیند استخراج داشته و برنامه‌ریزی روش‌هایی برای بهره‌برداری بهینه‌شده را انجام دهند.

 

دروس مشترک گرایش‌های رشته مهندسی نفت

در تمامی رشته‌های مهندسی نفت دروسی ارائه می‌شود شامل ریاضی‌ عمومی‌، معادلات‌ دیفرانسیل‌، ریاضیات‌ مهندسی‌، شیمی‌ عمومی‌، شیمی‌ آلی‌، فیزیک‌، برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر، زمین‌شناسی‌ عمومی‌، موازنه‌ انرژی‌ و مواد، استاتیک‌ و مقاومت‌ مصالح‌، ترمودینامیک‌، مکانیک‌ سیالات‌، انتقال‌ حرارت‌، کنترل‌ فرآیندها، زمین‌شناسی‌ نفت‌، مبانی‌ فرآیندهای‌ صنایع‌ نفت‌، خواص‌ سنگ‌های‌ مخزن‌، خواص‌ سیالات‌ مخزن‌، کارگاه‌ عمومی‌، کاربرد ریاضیات‌ در مهندسی‌ شیمی‌، مبانی‌ چاه‌ آزمایی‌، نمودار گیری‌ چاه‌، مهندسی‌ مخازن‌ و زمین‌شناسی‌ ساختمان‌.

 

گرایش‌ مهندسی‌ اکتشاف

کشف چاه نفت نیازمند تبحر و دانش موردنیاز است. در این رشته از مهندسی از علم زمین‌شناسی استفاده می‌شود. اولین مرحله در استفاده و بهره‌برداری از نفت کشف آن است. با استفاده از ابزارهای خاص مانند دستگاه لرزه‌نگاری حوزه‌های کشف نشده نفتی شناسایی می‌شود. در مهندسی اکتشاف روش کشف چاه نفت با امواج صوتی آموزش داده می‌شود. امواج صوتی به اعماق زمین فرستاده‌شده و انعکاس آن اندازه‌گیری شده و با بررسی امواج وجود چاه نفت اثبات یا رد می‌شود.

دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ مهندسی‌ اکتشاف از رشته مهندسی نفت شامل ژئوفیزیک‌، ژئوشیمی‌ آلی‌، تخمین‌ و ارزیابی‌ ذخایر نفتی‌، زمین‌شناسی‌ ایران‌ و مناطق‌ هم‌جوار، روش‌های‌ افزایش‌ برداشت‌ از مخازن‌، عملیات‌ زمین‌شناسی‌ ایران‌، مهندسی‌ مخازن‌ نفت‌، میکروپالئونتولوژی‌، اصول‌ حفاری‌، گل‌ حفاری‌ و سیمان‌کاری‌ چاه‌ها، زمین‌شناسی‌ نفت‌، چاه‌نگاری‌، زمین‌شناسی‌ مهندسی‌، زمین‌ساخت، مکانیک‌ محیط‌های‌ ناپیوسته‌ سنگی‌، زمین‌شناسی‌ مناطق‌ دریایی‌، زمین‌شناسی‌ عمومی‌، سنگ‌شناسی‌، کانی‌شناسی‌، برداشت‌ زمین‌شناسی‌، زمین‌شناسی‌ ساختمانی‌، فتوژئولوژی‌ و سنجش‌ از راه‌ دور، پتروفیزیک‌، مکانیک‌ سیالات‌‌، دیرینه‌شناسی‌، رسوب‌شناسی‌، چینه‌شناسی‌، بررسی‌ فنی‌ ـ اقتصادی‌، مبانی‌ مهندسی‌ نفت‌ و زمین‌شناسی‌ زیرزمینی‌ است

 

گرایش‌ مهندسی‌ حفاری

مرحله بعدی در بهره‌برداری از نفت حفاری است. با کشف حوزه‌های نفتی نیاز به حفاری برای دسترسی به مخازن نفت و گاز ضرورت دارد. در مهندسی طراحی تجهیزات‌ حفاری‌ نکات زیادی موردتوجه قرار می‌گیرد. در رشته مهندسی نفت آموزش داده می‌شود که بهترین زمان برای حفاری، بهترین شرایط برای حفاری، تأثیرات فنّاوری‌های حفاری بر محیط‌زیست و روش ارائه بهترین راهکار برای انجام حفاری بدون تخریب چیست. هدف این رشته بهینه‌سازی انجام حفاری است، اینکه چگونه با کمترین هزینه بیشترین میزان حفاری انجام گیرد موردمطالعه قرار می‌گیرد. دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ مهندسی‌ حفاری که در این رشته مطالعه می‌گردد شامل درس‌های مبانی‌ مهندسی‌ برق‌، دینامیک‌، مهندسی‌ حفاری‌، سیمان‌ حفاری‌، گل‌ حفاری‌، مهندسی‌ حفاری‌ پیشرفته‌ و اسید کاری‌ در عملیات‌ است.

 

 گرایش‌ مهندسی‌ مخازن‌ نفت‌

در این دانش موضوع مخازن نفتی بررسی می‌شود. گرایش مهندسی مخزن نفت از رشته مهندسی نفت به بررسی و مطالعه میزان ذخیره منابع گاز و نفت در اعماق زمین می‌پردازد. اندازه‌گیری میزان نفت موجود در اعماق زمین نیاز به تخصص فراوان دارد و تشخیص اینکه چه میزان از ذخیره نفت قابل‌دسترسی است و با چه سرعتی می‌توان آن را برداشت کرد نیز در این رشته موردمطالعه و بررسی قرار می‌گیرد. در این رشته نوع‌ مخزن‌ نفت‌ یا گاز و‌ فشار آن، دمای مخزن، عمق مخزن و سرعت قابل‌برداشت از مخزن مشخص می‌گردد.

تمامی این موارد در برداشت از مخزن نفتی اهمیت دارد و تأثیرگذار است بنابراین با روش‌های تخصصی و عملی آموخته شده در رشته مهندسی نفت این موارد روشن و مشخص می‌گردد تا در مراحل بعدی کار برداشت به‌راحتی صورت پذیرد. درس‌هایی که به‌صورت تخصصی در‌ گرایش‌ مهندسی‌ مخازن‌ نفت آموزش داده می‌شود شامل درس مکانیک‌ سیالات‌ دوفازی، انتقال‌ جرم‌، ترمودینامیک‌، مهندسی‌ مخازن‌، مطالعات‌ مخازن‌، عملیات‌ بهره‌برداری‌، روش‌های‌ افزایش‌ و برداشت‌ مخازن‌ و مدیریت‌ و صیانت‌ از مخازن‌ است.

 

 

گرایش‌ مهندسی‌ بهره‌برداری‌

یکی دیگر از رشته‌های مهندسی نفت گرایش‌ مهندسی‌ بهره‌برداری‌ از منابع‌ نفت‌ است. این رشته ازآنجا اهمیت دارد که تمامی مراحل برداشت نفت به‌منظور بهره‌برداری از آن انجام می‌گیرد و این مرحله نهایی بسیار بااهمیت است. به دلیل برداشت از مخازن نفتی افت فشار رخ می‌دهد. در مخازن نفتی ایران نیز افت فشار وجود دارد. این موضوع باعث می‌شود نفت به‌راحتی به سطح زمین نرسد و برداشت نفت نیازمند استفاده از تخصص مهندسین و انجام روش‌های خاص باشد. استفاده از روش‌های اصولی برای برداشت نفت از سطح زمین تخصص و وظیفه مهندسین نفت گرایش بهره‌برداری است و حضور آن‌ها در حوزه‌های نفتی برای طراحی بهترین شیوه در استخراج نفت ضرورت دارد.

دروسی که صورت‌ تخصصی‌ در گرایش‌ مهندسی‌ بهره‌برداری‌ از منابع‌ نفت ارائه می‌گردد شامل درس‌های ‌مکانیک‌ سیالات‌ دوفازی‌، اصول‌ ژئوفیزیک‌ اکتشافی‌، مهندسی‌ مخازن‌، مهندسی‌ حفاری‌، عملیات‌ بهره‌برداری‌، روش‌های‌ افزایش‌ و برداشت‌ از مخازن‌، تخمین‌ مخازن‌ در چاه‌های‌ اکتشافی‌ و آزمایشگاه‌ نفت‌ است. این گرایش مهمترین گرایش در رشته مهندسی نفت است.

 

فرصت‌ شغلی‌ در ایران‌

بازار کار این رشته شرکت‌های نفتی بزرگ و وزارت نفت است، بیش از 70 درصد فارغ‌التحصیلان این رشته در شرکت نفت مشغول به کار هستند. استقرار در حوزه‌های نفتی که در فضاهای غیرشهری قرار دارد برای برخی از افراد سخت است. فرصت‌های شغلی در شرکت‌های وابسته به وزارت نفت نیز از دیگر موقعیت‌های شغلی این رشته است. کسانی که در این رشته تحصیل‌کرده‌اند ولی علاقه‌ای به کار در شرکت‌های نفتی ندارند عموماً در صنایع شیمیایی فعالیت می‌کنند. علت این امر نزدیکی رشته مهندسی نفت و رشته مهندسی شیمی است. این دو رشته واحدهای مشترک بسیاری با یکدیگر دارند.

 

رشته مهندسی نفت در چه دانشگاهی ارائه می‌شود؟

مهندسی نفت در دانشگاه‌های بسیاری ارائه می‌شود، اولین بار دانشگاه صنعت نفت بنیان‌گذار این رشته بود ولی امروزه تعداد زیادی از دانشگاه‌های صنعتی آن را آموزش می‌دهند ازجمله این دانشگاه‌ها دانشکده مهندسی نفت و پتروشیمی، دانشگاه حکیم سبزواری، دانشکده مهندسی شیمی و نفت، دانشگاه صنعتی شریف، انستیتو مهندسی نفت، دانشکده مهندسی نفت در دانشگاه امیرکبیر، دانشکده مهندسی شیمی در دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشکده مهندسی شیمی شیراز، دانشگاه صنعت نفت اهواز، دانشگاه صنعت نفت، دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه صنعتی سهند، دانشگاه گرمسار، دانشگاه سمنان، دانشگاه شاهرود، دانشگاه خلیج‌فارس بوشهر، دانشکده فنی فومن، مرکز آموزش عالی لامرد و دانشگاه فردوسی مشهد را می‌توان نام برد.

 


دریافت فایل PDF
فرصت های شغلی رشته مهندسی نفت در ایران
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

در انتخاب رشته مهندسی مکانیک به چه نکاتی توجه کنیم؟
در انتخاب رشته مهندسی مکانیک به چه نکاتی توجه کنیم؟
دروس، گرایشها و بازار کار رشته مهندسی هسته ای
دروس، گرایشها و بازار کار رشته مهندسی هسته ای

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام