شرایط معادل سازی یا تطبیق مدرک فوق دیپلم در دانشگاه آزاد
ثبت نام شروع شد

شرایط معادل سازی یا تطبیق مدرک فوق دیپلم در دانشگاه آزاد

دانشجویی که پذیرفته شده است باید نهایتا تا پایان دومین نیمسال تحصیلی اش، تمام مدارک لازم و ریزنمرات اش را به اداره آموزش موسسه تحویل دهد زیرا این فرصت دیگر برای دانشجو مهیا نخواهد شد. طبق ماده 67 افرادی که پذیرفته شده اند اما دروسی را در دانشگاه یا موسسه ای در خارج از کشور یا داخل کشور طی کرده اند، باید شرایط زیر را داشته باشند:

  • دانشجو با توجه به سوابق تحصیلی اش، مجاز به ادامه ی تحصیل در رشته ی جدید اش باشد.
  • نباید دروس قبلی ای که دانشجو آن هارا گذرانده، کمتر از دروس جدید باشند و باید واحد های درسی برابر یا بیشتری داشته باشد.
  • محتوایی که دانشجو در رشته ی قبلی خود طی کرده است باید 80% با محتوای رشته ی جدید مطابقت داشته باشد و نباید نمرات هر درست کمتر از 12 باشد.

تبصره ها

تبصره اول: معادل سازی های دروس دانشجو توسط سه نفر از اعضای گروه آموزشی با رعایت قوانین گفته شده، صورت می گیرد.

تبصره دوم: نمراتی که در دروس دانشجو دریافت کرده را بدون هیچگونه تغییری در کارنامه ثبت می شود با این تفاوت که این نمرات در میانگین نیمسال تاثیری ندارند و محاسبه نمی شوند اما در میانگین پایان دوره محاسبه می شوند.

تبصره سوم: به ازای هر بیست واحد درسی که دانشجو طی کرده است و در ان پذیرفته شده است، یک نیمسال و کسری از واحد هایی که زیر 12 نباشند هم نیز یک نیمسال از مدت مجاز تحصیل داشجو کم می شود.

تبصره چهارم: دانشجوهای پذیرفته شده در مقطع کارشناسی اگر دروس های مختلفی را در مقطع کارشناسی دیگری گذارنده و طی کرده باشند و در نهایت در آنها پذیرفته شده باشند، طی ماده 67 آیین نامه ی آموزشی که قبلا به آن اشاره شد، همه دروس و رشته ای که دانشجو قصد تغییر آن را دارد، معادلسازی خواهد شد و قابل تغییر و جا به جایی است.

تبصره پنجم: دروسی که افراد دانشجو در مقاطع کارشناسی آن ها را انتخاب کرده اند و در آزمون کارشناسی آن، آن هارا قبول و پذیرفته شده اند قابل تغییر خواهد بود و همچنین گرایش های دیگری از سوی آنها پذیرفته می شود. طبق ماده 67 آیین نامه ی آموزشی و بندهای آن، در چنین شرایطی دانشجو می تواند معادلسازی را انجام دهد.

تبصره ششم: هر معادلسازی درسی ای که قرار است انجام دهید هزینه هایی برای شما ایجاد خواهد کرد که طبق آخرین قانون نرخ شهریه های دانشگاه، معادلسازی هرگونه واحد درسی ای که می خواهید انجام دهید برابر با یک سوم شهریه خواهد بود که البته این نرخ با توجه به درس شما کمی بالا و پایین خواهد شد و تغییر خواهد یافت.

همچنین بخوانید : بازارکار رشته جهانگردی و گردشگری در ایران

تبصره هفتم: افرادی که دانشجوی میهمان یا انتقالی در دانشگاه هم هستند می تواند معادلسازی خود را انجام دهند. طبق قانون ماده ی 52 انجام هرگونه معادلسازی به شرط آنکه دانشجو واحد های درسی خودش را گذرانده باشد می تواند انجام دهد و توانایی جا به جایی واحدهای درسی را دارد یا می تواند آن هارا تغییر دهد.

تبصره هشتم: دانشجویان تربیت معلم هم می توانند از معادلسازی خود استفاده کنند. در حقیقت دانشجویانی که از دانشگاه های تربیت معلم فارغ التحصیل شده اند طبق قانونی که در سال 73 در شورای عالی برنامه ریزی در جلسه 288 صورت گرفت، می توانند دروس دانشگاهی خود را تغییر دهند یا از معادلسازی خود استفاده کنند.

تبصره نهم: حتما باید سعی شود که معادلسازی ها و تغییر دروس در نیمسال اول تحصیلی رخ دهند زیرا اگر به هر دلیلی این زمان به تاخیر بیفتد یا دیرتر انجام شود، معادلسازی وارد شرایط خاص دانشگاه می شود و تحت قوانین خاصی صورت می گیرد که ممکن است مشکلات و محدودیت هایی برای خود دانشجو ایجاد کند.

معادلسازی در مراکز تربیت معلم

دانشجویانی که می خواهند معادلسازی خود را از دانشگاه های ازاد به مراکز تربیت معلم یا برعکس این را انجام دهند، تحت قوانین و شرایط خاصی خواهند بود. در ابتدا آنها باید واحد های درسی خود را به طور کامل گذرانده باشند و به شرط نبودن مشروط و داشتن نمراتی بالای 14، می توانند معادلسازی خود را انجام دهند.

البته دانشجویانی که از مراکز تربیت معلم می خواهند وارد دانشگاه آزاد شوند باید بدانند که ابتدا باید درس های روانشناسی تربیتی، روش ها و فنون تدریس، سنجش و اندازه گیری و باقی درس های تخصصی را به طور کامل بگذارنند تا سپس بتوانند وارد مرحله ی معادلسازی شوند.

در این نوع معادلسازی تمام نمراتی که در نیمسال توسط دانشجو گرفته شده است بررسی می شود و در کارنامه ثبت می شود و علاوه بر این دانشجو باید حداقل 12 واحد درسی را گذرانده باشد.

خط قرمزی برای معادلسازی

خط قرمزی برای معادلسازی

برخی از افرادی که در مراکز تحصیلی مدرک خود را دریافت کرده اند نتوانستند به خوبی معادلسازی را انجام دهند و دلیل آن این است که از سال 77 خط قرمزی ایجاد شد. افرادی که پیش از سال 77 آزمون خود را داده اند می توانند به راحتی ادامه تحصیل دهند و به دنبال معادلسازی مدرک خود باشند اما افرادی که بعد از سال 77 وارد چنین مرحله ای شده اند نمی توانند در درجات بالاتر مانند کارشناسی به دنبال معادلسازی باشند و باید بعضی از مراحل دانشگاه را از ابتدا طی کنند.

البته برای افرادی که فوق دیپلم هستند هم معادلسازی قوانینی دارد که در ابتدا آنها باید به این خط قرمز دقت داشته باشند. سپس بعد از اینکه تمام تبصره هارا بررسی کردند و هیچ مشکلی در کارشان نبود باید با کادر آموزشی دانشگاه آزاد شان صحبت کنند و وارد مرحله ی معادلسازی شوند. از آنجا که ممکن است با برخی از کارها آشنایی نداشته باشند بهتر است که همان اول با مشاور آموزشی صحبت کنند و دانشجو ها کارهای معادلسازی شان را براساس گفته های مشاور انجام دهند تا دچار هیچ مشکل و اشتباهی نشوند. معادلسازی ممکن است کاری طولانی و سخت باشد اما اگر تبصره هارا به خوبی رعایت کرده باشید، می توانید مدرک فوق دیپلم خودتان را به راحتی وارد معادلسازی کنید و دروسی که می خواهید را تغییر دهید.


دریافت فایل PDF
شرایط معادل سازی یا تطبیق مدرک فوق دیپلم در دانشگاه آزاد
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

با سلام من‌کیاز به معادل سازی مدرک نرم افزار کاپیوتر که در مالزی خوندم دارم مقطع لیسانس.
با تشکر

1 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

معادل سازی مدرک تحصیلی
معادل سازی مدرک تحصیلی
ادامه تحصیل دارندگان مدرک تحصیلی معادل
ادامه تحصیل دارندگان مدرک تحصیلی معادل

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام