شرایط تحصیل در حوزه علمیه با مدرک کارشناسی
ثبت نام شروع شد

شرایط تحصیل در حوزه علمیه با مدرک کارشناسی

امروزه اهمیت علم آموزی بر کسی پوشیده نیست. همانظور که خداوند نیز در بسیاری از آیات قرآن بدان اشاره کرده است و ائمه اطهار نیز همواره در جهت تعلیم افراد در همه ادوار کوشیده اند. اما آنچه در علم آموزی اهمیت دارد این است که علمی که اهتمام به فراگیری آن داریم موجب رشد و اصلاح ما شود و صرفا داشتن علم کافی نیست. این امر در آیات قرآن نیز آمده است که به آن اشاره می کنیم : «قال له موسى هل اتّبعك على ان تعلّمن مما علّمت رشداً» كهف 66

(آیا من اجازه دارم از تو پیروى كنم تا از آنچه به تو تعلیم داده شده و مایه رشد وصلاح من است به من بیاموزى؟).

آزمون حوزه علمیه خواهران

می دانیم خداوند سر منشأ تمامی علم های موجود دنیاست. زیرا هر چه در جهان وجود دارد مخلوق خداوند است و خداوند بیش از همه کس به آن آگاهی دارد و چه خوب است که علم آموزی در جهت خداوند و کتاب آسمانی مان باشد تا به وسیله آن از تمامی علم ها آگاهی یابیم. حوزه های علمیه با فرآهم آوردن زمینه لازم برای این هدف کمک شایانی به تعلیم افراد کرده است. حوزه‌های علمیه در 3 سطح افراد را تعلیم می دهند که در ذیل به آنها اشاره شده است.

مقطع عمومی ( سطح 2 / کارشناسی پیوسته )

مقطع عالی (سطح 3 / کارشناسی ارشد )

مقطع دکترا ( سطح 4 / دکتری )

تحصیل در مدارس حوزه علمیه

همه ساله حوزه‌های علمیه در سطوح ذکر شده دانشجو می پذیرند. برای افرادی که دارای مدرک کارشناسی هستند و حال می خواهند به تحصیلات حوزوی بپردازند باید در سطح 2 ثبت نام به عمل بیاورند. اما نکنته بسیار مهم در این زمینه این است که آن دسته افرادی که با مدرک کارشناسی وارد حوزه علمیه می شوند عملا تفاوتی با فردی که دارای مدرک سیکل است ندارد و هر دوی آنها باید دروس یکسانی  را که مربوط به مقطع عمومی است بگذرانند و امکان تطبیق واحد وجود ندارد. تجربه ثابت کرده است که افراد دارای مدرک دانشگاهی با توجه به اینکه مدت زمانی را در دانشگاه گذرانده و تجربه زندگی دانشجویی را دارند از سایر افراد موفق تر عمل می کنند. از طرفی سن این افراد نسبت به افراد با مدرک سیکل و یا دیپلم بیشتر است و عموما حوزه‌های علمیه توانایی چندانی برای پشتیبانی مالی دانشجویان خود ندارد نیاز به  اشتغالی برای این افراد بیشتر حس می شود.تحصیل در حوزه های علمیه دارای تفاوت های بسیاری با سایر مراکز آموزش عالی است ولی مدارک اخذ شده دارای ارزشی برابر می باشد. در ادامه به تشریح شیوه های آموزشی در این سطح و شرایط و ضوابت آن می پردازیم :

شیوه های آموزشی در مقطع عمومی و یا سطح 2 :

حضوری تمام وقت :

طول دوره برنامه درسی این شیوه تحصیلی، براي دارندگان مدرک دیپلم یا بالاتر، حداقل 5 و حداکثر 7سال و براي دارندگان مدرک سیکل یا اتمام پایه نهم دوره اول متوسطه، حداقل 7 و حداکثر 9 سال، بدون احتساب مرخصی است. تحصیل در این شیوه، به صورت تمام وقت بوده که بر اساس آن، مدارس علمیه حداقل 35 ساعت در هفته زمینه اجراي برنامه هاي آموزشی، پژوهشی، تربیتی و مهارتی را براي طلاب فراهم می کنند؛ حضور طلبه حداقل 25 ساعت از 35 ساعت مذکور، بر اساس دستورالعمل هاي ابلاغی مرکز در شیوه تحصیل حضوري تمام وقت الزامی است. از 25 ساعت الزامی، 2 ساعت به برنامه هاي فرهنگی  تربیتی، 2 ساعت به فعالیت هاي پژوهشی و 21 ساعت به برنامه هاي آموزشی (حضور در کلاس درس، مباحثه و … ) اختصاص دارد.

حضوری پاره وقت :

با توجه به اینکه جمع زیادي از مشتاقان تحصیل در حوزه هاي علمیه ، به دلیل برخی اشتغالات و مسئولیت هاي فردي و اجتماعی، امکان حضور تمام وقت را در مدارس علمیه ندارند، شیوه تحصیل حضوري پاره وقت طراحی شده است تا بتوانند از تحصیلات حوزوي در بازه زمانی طولانی تر و متناسب با شرایط زندگی، بهره‌مند شوند. برنامه درسی این شیوه تحصیلی، همانند شیوه تحصیلی حضوري تمام وقت، براي دارندگان مدرک دیپلم یا بالاتر، 190 واحد درسی است؛ اما طول دوره آن، حداقل 7 و حداکثر 9سال است. در این شیوه، پذیرش به صورت روزانه(بدون خوابگاه)صورت می گیرد و کلاسها در نوبت عصر تشکیل میشود. نحوه حضور طلاب در فعالیت هاي فرهنگی  تربیتی، پژوهشی و آموزشی در این شیوه با توجه به میزان حضور در مدرسه تعیین می شود. دانش آموختگان این شیوه تحصیلی، از تمامی مزایاي علمی و استخدامی مدارک صادره در شیوه حضوري تمام وقت برخوردارند.

محیط داخلی کلاس های حوزه علمیه آقایان

شرایط عمومی سطح 2 :

 • اعتقاد و التزام عملی به دین اسلام
 • اعتقاد و التزام به ولایت فقیه و نظام جمهوری اسلامی ایران
 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران و در صورت تابعیت سایر کشورها باید دارای کد تحصیل از جامعه المصطفی العامیه (ع) باشند . نکته: به افراد غیر ایرانی خوابگاه تعلق نمی گیرد.
 • نداشتن سوء پیشینه
 • رعایت شئونات و ظواهر اسلامی
 • برخورداری از سلامت جسمی، روحی و روانی
 • برای خواهران رضایت کتبی پدر یا سرپرست قانونی برای داوطلبان مجرد و همسر برای داوطلبان متاهل
 • موفقیت در سنجش علمی بر اساس سابقه تحصیلی (معدل کل) و سایر مراحل گزینش (مصاحبه و تحقیق)

شرایط اختصاصی سطح 2 :

1) شيوه حضوري تمام وقت ويژه دارندگان مدرك ديپلم يا بالاتر:

 • دارا بودن مدرک دیپلم یا بالاتر با حداقل معدل کل 12 یا اخذ مدرک دیپلم، حداکثر تا تاریخ 31 / 6 / 97 و داشتن میانگین معدل حداقل 12 از پایه اول و دوم دوره متوسطه
 • حداکثر 35 سال سن؛ (متولدین سال 61 و پس از آن)

2)  شيوه حضوري پاره وقت ويژه دارندگان مدرك ديپلم يا بالاتر:

دارا بودن مدرک دیپلم یا بالاتر با حداقل معدل کل 12 یا اخذ مدرک دیپلم، حداکثر تا تاریخ 31 / 6 / 97و داشتن میانگین معدل حداقل 12 از پایه اول و دوم دوره متوسطه؛

توجه: دوره پاره وقت شرط سنی ندارد و داوطلبان نیازمند به استفاده از خوابگاه، نمی توانند این شیوه تحصیلی را انتخاب کنند.

مراحل ثبت نام و پذیرش مقطع عمومی:

 • خريد کارت ثبت نام
 • مراجعه به وبگاه howzeh-qom.ir برای ثبت نام اینترنتی برادران و وبگاه www.whc.ir برای ثبت نام خواهران
 • انتخاب مدرسه علمیه
 • سنجش علمی:

پذیرش داوطلب ورود به مقطع عمومی سطح دو، بدون آزمون کتبي است. سوابق تحصیلی داوطلب (معدل کل) به عنوان معیار سنجش سطح علمی بوده و براي هریك از رشته‌هاي تحصیلی داوطلبان با مدرک دیپلم، ضریب خاصی در نظر گرفته شده است. داوطلبان از بالاترین امتیاز به میزان سه برابر ظرفیت مدرسه علمیه، براي مصاحبه، معرفی میشوند.

توجه: حافظان کل قرآن کریم یا نهج البلاغه در صورت داشتن شرایط اولیه پذیرش، با ارائه گواهی معتبر حفظ، مازاد بر ظرفیت مدرسه براي مصاحبه، معرفی می شوند.

 • شرکت در مصاحبه :

با توجه به اهمیت گزینش افراد شایسته در مدارس علمیه، پذیرش داوطلب، منوط به احراز صلاحیت هاي فکري، رفتاري و اخلاقی از طریق مصاحبه و تحقیق است. محورهاي مصاحبه شامل اطلاعات دینی، عمومی، اجتماعی و سیاسی است.

 • ثبت نام نهایی پذیرفته شدگان به صورت حضوری

دریافت فایل PDF
شرایط تحصیل در حوزه علمیه با مدرک کارشناسی
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

ادامه تحصیل دارندگان مدرک تحصیلی معادل
ادامه تحصیل دارندگان مدرک تحصیلی معادل
شرایط ثبت نام در دانشگاه آزاد بدون مدرک پیش دانشگاهی
شرایط ثبت نام در دانشگاه آزاد بدون مدرک پیش دانشگاهی

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام