رشته مهندسی عمران‌ + گرایش ها و بازار کار
ثبت نام شروع شد

رشته مهندسی عمران‌ +گرایش ها و بازار کار

رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران یکی از رشته های پرطرفدار محسوب می شود که همه ساله افراد زیادی این رشته را انتخاب می کنند و در آن مشغول به تحصیل می شوند.

افرادی که در رشته عمران تحصیل می کنند برای اهدافی مانند پل سازی، ساختمان سازی، راه سازی و دیگر عملیات های عمرانی و ساخت و ساز می توانند فعالیت کنند.

امروزه تمام نقاط و قسمت های یک شهر نیاز به فعالیت های عمرانی دارد و رشته عمران به یکی از اساسی ترین نیازهای انسان شناخته می شود که وظیفه کنترل عملیات ساخت و ساز بناهای مختلف را بر عهده دارد.

رشته عمران علاوه بر تأثیر مستقیم به صورت غیر مستقیم نیز به فعالیت های مختلفی مانند صنعت و کشاورزی نیز تأثیر گذار است.

امروزه علاوه بر رشد صنعت و فعالیت های اقتصادی توجه به ساخت و ساز بناهای مختلف نیز یکی از اصلی ترین نماهای پیشرفت یک جامعه محسوب می شود.

فعالیت های عمرانی نظیر ساخت راه آهن، فرودگاه، جاده، واحدهای خدماتی، سد، توسعه شبکه فاضلاب و شبکه های آب رسانی امروزه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و بخش زیادی از فعالیت های اقتصادی و تولیدی کشور نیاز به توسعه اساسی این زیرساخت ها دارد.

رشته مهندسی عمران یکی از رشته هایی است که جلوه گر کاربرد علم در توسعه سازندگی و ساخت و ساز کشور محسوب می شود.

به صورت کلی هر چیزی که به آباد سازی کشور ختم شود به نوعی یک فعالیت عمرانی شمرده می شود.

در حال حاضر مهندسین عمران در کشور ما بسیار فعال بوده و در سمت های گوناگون مشغول به طراحی و ساخت واحدهای مختلف هستند.

رشته مهندسی عمران

گرایش های رشته مهندس عمران

رشته مهندسی عمران در مقطع کارشناسی دارای سه گرایش مختلف است که در ادامه هر کدام را شرح می دهیم.

گرایش مهندسی عمران – عمران

گرایش عمران یکی از مهم ترین و کاربردی ترین گرایش های مهندسی عمران محسوب می شود که اقدام به طراحی و نظارت برای ساخت بناهای مختلف مانند ساختمان های مسکونی، پل، سد، فرودگاه، راه آهن و دیگر بناهای مختلف می کن. افرادی که در این رشته تحصیل می کنند می توانند با نحوه ساخت و طراحی این بناها آشنا شوند تا بتوانند یک ساختمان را از نظر فنی به صورت کامل مورد تحلیل و بررسی قرار دهند.

همچنین بخوانید : دانشگاه نورث وسترن آمریکا

گرایش مهندسی عمران – نقشه برداری

زمانی که قصد ساخت و ساز یک بنای ساختمانی و یا جاده و هر چیز دیگری مطرح باشد بعد از انتخاب زمین مهم ترین کار نقشه برداری است.

یک مهندس نقشه بردار آموزش می بیند که چگونه پستی و بلندی زمین های مختلف را محاسبه کند تا میزان خاک برداری و یا خاک ریزی در نقاط مختلف تعیین شود.

گرایش مهندسی عمران – آب

آب یکی از اصلی ترین نیازهای بشر محسوب می شود و مهندسی عمران گرایش آب به بررسی خطرات وقع سیل و پیش بینی آن در ساخت و سازهای مختلف و همچنین نگهداری آب در پشت سدهای بزرگ و نحوه توزیع مناسب و اقتصادی آب در سطح شهر و روستاها را بررسی می کند.

توانایی مورد نیاز برای تحصیل در رشته مهندسی عمران

رشته مهندسی عمران مانند بسیاری دیگر از رشته های مهندسی نیاز به محاسبات و تحلیل های گوناگون دارد و بنابراین افرادی که قصد دارند در این رشته تحصیل کنند باید علاوه بر این که از قدرت تحلیل قوی برخوردار هستند در دروس مختلف ریاضی و فیزیک نیز به اندازه کافی قوی باشند تا بتوانند به خوبی در این رشته موفق عمل کنند.

رشته مهندسی عمران جزو رشته هایی محسوب می شود که کار آن به صورت گروهی انجام می شود و به همین دلیل افرادی که در این رشته تحصیل می کنند باید به کار گروهی علاقه داشته باشند تا بتوانند موفق عمل کنند.

علاوه بر علاقه به کار گروهی افرادی که رشته عمران را انتخاب می کنند باید از روابط اجتماعی خوبی برخوردار باشند تا بتوانند با دیگر اعضای تیم به خوبی ارتباط برقرار کنند.

فعالیت های رشته عمران را می توان به دو حوزه میدانی و آزمایشگاهی تقسیم بندی کرد. افرادی که در حوزه میدانی فعالیت می کنند باید در ساختمان، راه، سد، فرودگاه و سایر بناهای در حال ساخت به عنوان ناظر و مشاور فعالیت کنند که گاهی ممکن است محل کار آن ها خارج از شهر و در مسیرهای دور واقع شده باشد.

نوع دوم که کارهای آزمایشگاهی و محاسباتی است افراد باید در آزمایشگاه های مختلف اقدام به طراحی، محاسبه و فعالیت های ذهنی مختلف بپردازند که بعضی اوقات کاری طاقت فرسا تلقی می شود.

ادامه تحصیل در رشته مهندسی عمران

خوشبختانه دانشگاه های  ایران از نظر رشته مهندسی عمران در جایگاه خوبی قرار دارند و این رشته تا مقطع دکترا با گرایش های متنوع وجود دارد و افراد می توانند در هر گرایش به دلخواه خود ادامه تحصیل دهند.

البته رشته عمران علاوه بر ایران در خارج از کشور نیز طرفداران بسیاری دارد و دانشگاه های معتبر خارجی نیز این رشته را ارائه می دهند و در صورت دلخواه می توانید برای ادامه تحصیل اقدام به پذیرش یکی از گرایش های رشته مهندسی عمران در دانشگاه های خارجی کنید.

به خاطر داشته باشید برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا خارج از کشور داشتن رزومه قوی، کسب نمره مناسب در مقطع کارشناسی، داشتن مدرک زبان بین المللی معتبر مانند آیلتس و تافل ضروری است.

سعی کنید در طول مدت تحصیل در رشته مهندسی عمران در یکی از آموزشگاه های معتبر زبان ثبت نام کنید و علاوه بر دروس دانشگاهی درس زبان را نیز به صورت جدی پیش ببرید.

امروزه زبان یکی از دانش های مهم در امور مختلف محسوب می شوند و افرادی که بتوانند سواد و علم خود را در درس زبان افزایش دهند از موقعیت شغلی و اجتماعی بهتری در آینده برخوردار می شوند.

همچنین بخوانید : معرفی ۹ دانشکده مجزا دانشگاه علوم پزشکی تبریز

تحصیل در مقاطع بالاتر رشته مهندسی عمران منجر به فعالیت های بیشتر محاسباتی، تحقیقاتی و علمی می شود و شما می توانید به جای کارهای میدانی اقدام به انجام امور طراحی و محاسباتی کرده و درآمد بیشتری از این راه به دست آورید. نکته دیگر این است که اگر شما در مقاطع بالاتر مدرک بگیرید می توانید علاوه بر کارهای ذکر شده اقدام به تدریس و آموزش دروس مختلف و مربوط به رشته مهندسی عمران در دانشگاه و مراکز آموزشی معتبر کرده و از این طریق نیز کسب درآمد مناسبی کنید.

بازار کار رشته مهندسی عمران

همان طور که گفته شد مهندس عمران یکی از رشته های مهم و پرکاربرد در کشورهای مختلف به ویژه در کشورهای در حال توسعه تلقی می شود.

در سال های اخیر که ساخت و ساز شهرها به سمت استاندارد جهانی حرکت کرده استفاده از مهندسین عمران برای انجام طراحی و فعالیت های گوناگون به شدت نیاز شده و به همین جهت از این مهندسین در واحدهای مختلف استفاده می شود.

امروزه تمام اداره و ارگان های مختلف برای انجام فعالیت های عمرانی نیاز گسترده ای به مهندسین عمران داشته و به همین منظور از آن ها استفاده می شود.

مهندسین عمران می توانند در این نهاد و شرکت ها به عنوان طراح و ناظر مشغول به فعالیت شوند.

علاوه بر آن مهندسین عمران می توانند با دریافت مدرک نظارت از سازمان نظام مهندسی کشور اقدام به تأسیس شرکت های مختلف راه سازی، سد سازی، ساختمان سازی و شرکت هایی که در زمینه عمرانی فعالیت می کنند کرده و با گرفتن پروژه های مختلف عمرانی مشغول به فعالیت شوند.

 


دریافت فایل PDF
رشته مهندسی عمران‌ +گرایش ها و بازار کار
میانگین امتیاز : 5


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

اینجانب بیش از ۴۰ سال است که دارای لیسانس و فوق لیسانس ( فیزیک+کارشناس اکتشاقات ژئو فیزیک از ایران بوده و یک لیسانس عمران ( سیویل ) از آریزونا استیت یونیورسیتی دارم و کلی سوابق و تالیفات و دوره های مجتلف دارم و درخواست درچه مغادل دکترا دارم . با تشکر

3 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مکانیک
بهترین گرایش دروس درآمد زا در رشته مکانیک خودرو + آخرین وضعیت بازار کار
رشته مهندسی کشاورزی
سیر تا پیاز (رشته مهندسی کشاورزی) + دروس، گرایشها و بازار کار

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام