معرفی رشته فناوری اطلاعات و گرایش های آن
ثبت نام شروع شد

معرفی رشته فناوری اطلاعات و گرایش های آن

معرفی جامع رشته فناوری اطلاعات

در عصر حاضر فناوری اطلاعات یکی از مهم‌ترین محورهای توسعه در جهان است. دستاوردهای این حوزه باعث رفاه بیشتر و دسترسی آسان‌تر به اطلاعات در جهان گشته است. دولت‌ها برای عمومی‌تر کردن رفاه و آسایش و بالا بردن سطح کیفی زندگی از این علم استفاده کرده و در تلاش برای گسترش آن هستند. در این راستا رشته فناوری اطلاعات گسترده شده و در دانشگاه‌های فراوانی در جهان آموزش داده می‌شود تا کمکی در راستای دسترسی برابر همه به اطلاعات و استفاده از مزایای فناوری اطلاعات برای عموم مردم گردد.

در عصری که به سر می‌بریم فناوری اطلاعات یکی از عمده‌ترین محورهای تحول و توسعه در دنیا محسوب می‌شود. امروزه دستاوردهای ناشی از فناوری اطلاعات چنان با زندگی مردم تلفیق شده است که توقف در مسیر آن باعث ایجاد اختلال در جامعه و حتی رفاه و آسایش مردم می‌شود. از این رو بسیاری از کشورها جهت عمومیت بخشیدن به استفاده از فناوری اطلاعات دست به اقدامات خرد و کلانی زده‌اند که آموزش آکادمیک فناوری اطلاعات یکی از این موارد است.

 

فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات میان‌رشته‌ای بین کامپیوتر و صنایع برق است. در این شاخه کاربردی از علم تولید، پردازش، نگاهداشت و عرضه اطلاعات بر بستر ابزارهایی مانند کامپیوتر انجام می‌گیرد. مدیریت اطلاعات و فرآیند انتقال، بهره‌وری به موقع و صحیح از اطلاعات و نگهداشت اطلاعات از موضوعات به روز این شاخه است. ارتباط این رشته با مهندسی صنایع و مهندسی برق در موضوع انتقال اطلاعات است. رابطه رشته برق و فناوری اطلاعات در گرایش مخابرات بسیار نزدیک می‌گردد.

فناوری اطلاعات استفاده بهینه از اطلاعات در کاربردهای گوناگون است. انتقال داده‌ها، طبقه‌بندی آن، پردازش داده، نگهداشت و نحوه ذخیره داده‌ها در این علم موردبررسی قرار می‌گیرد. فناوری اطلاعات در واقع هسته اصلی علم کامپیوتر و تمامی مسائل مرتبط با آن است و در کشورهای دیگر جهان جز مهندسی کامپیوتر قرار می‌گیرد. در کشورهای پیشرفته رشته نرم‌افزار، سخت‌افزار کامپیوتر و فناوری اطلاعات همگی در یک گروه به نام مهندسی کامپیوتر قرار دارند. مباحث جدیدتر مرتبط با پول دیجیتال و تجارت الکترونیک و بانکداری الکترونیکی نیز در این رشته موردمطالعه قرار می‌گیرد. در این رشته مدیرت آی تی نیز آموزش داده می‌شود زیرا دانش مدیریت به استفاده بهینه در رشته آی تی کمک خواهد کرد

رشته فناوری اطلاعات که زیرمجموعه رشته آزمایشی علوم ریاضی است یک علم جامع است که رشته‌های نرم‌افزار کامپیوتر، سخت‌افزار کامپیوتر، برنامه‌نویسی و سایر رشته‌های مرتبط با کامپیوتر در آن می‌گنجد. در واقع فناوری اطلاعات بستر تمامی این رشته‌هاست و کامپیوتر یکی از ابزارهای آن به شمار می‌رود. فناوری اطلاعات یا به‌اختصار آی تی مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی بر مبنای کامپیوتر است.

 

رشته فناوری اطلاعات چیست؟

این رشته که به طور گسترده در دانشگاه‌های ایران آموزش داده می‌شود بستر فعالیت‌های کامپیوتری است، فناوری اطلاعات مطالعه و بررسی سیستم‌های اطلاعاتی بر پایه کامپیوتر و طراحی و توسعه آن‌هاست. پشتیبانی، مدیریت، پردازش، انتقال، بازیابی و توسعه اطلاعات از فعالیت‌های فناوری اطلاعات است. فناوری اطلاعات یا مهندسی فناوری اطلاعات به اختصار آی تی و یا آی سی تی نامیده می‌شود که از ابتدای کلمات Information and Communications Technology گرفته شده است.

در تعریفی دیگر از فناوری اطلاعات گفته‌شده است که بخشی از مهندسی است که به مطالعه و کاربرد داده‌ها و پردازش آن‌ها، خرید خودکار، ذخیره‌سازی، مدیریت، کنترل، سوئیچینگ، مبادله، ارسال یا دریافت داده و توسعه و استفاده از سخت‌افزار، نرم‌افزار، میان‌افزار و پروسیجرهای مربوط به آن می‌پردازد. در بستر فناوری اطلاعات 4 بازیگر اصلی شامل انسان، سازوکار، ابزار، ساختار مشغول به فعالیت‌اند. انسان همان منابع انسانی و سازوکار به معنی قوانین و مقررات است. منظور از ابزارها نرم‌افزار، سخت‌افزار، شبکه و ارتباطات و مقصود از ساختار نیز فرا سازمان‌های مرتبط جهانی است.

 

فناوری اطلاعات در دانشگاه

رشته‌های مختلفی با این نام در دانشگاه‌های ایران وجود دارد. رشته‌های مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات، مدیریت فناوری اطلاعات و مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات که دو رشته اول معادل همان رشته فناوری اطلاعات در کشورهای دیگر است. مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌تازگی در دانشگاه‌های ایران ارائه‌شده است. رشته مدیریت و فناوری اطلاعات نیز میان‌رشته‌ای است و از ترکیب فناوری اطلاعات و مدیریت تشکیل‌شده است. رشته مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعان میان رشته دیگری است که در دانشگاه‌های علوم انسانی ارائه‌شده و دروس نظری ارتباطات در آن ارائه می‌شود. هرکدام از این رشته‌ها دارای گرایش‌هایی است که در اینجا به آن اشاره می‌کنیم.

 

گرایش‌های رشته فناوری اطلاعات

رشته مهندسی فناوری اطلاعات شامل گرایش‌های تجارت الکترونیکی، دستگاه‌های چندرسانه‌ای، مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی، امنیت اطلاعات، شبکه‌های کامپیوتری و مهندسی فناوری اطلاعات (IT) است.

گرایش‌های رشته مدیریت فناوری اطلاعات نیز شامل: مدیریت منابع اطلاعاتی، سیستم‌های اطلاعات پیشرفته و نظام کیفیت فراگیر است. رشته مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز دارای گرایش‌های مدیریت شبکه، دیتا و امنیت شبکه، ارتباطات سیار، مدیریت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دستگاه‌های چندرسانه‌ای است.

 

چه دروسی در مهندسی فناوری اطلاعات ارائه می‌گردد؟

در مقطع کارشناسی رشته فناوری اطلاعات یا همان رشته مهندسی فناوری اطلاعات درس‌های اختصاصی شامل مبانی فناوری اطلاعات، مهندسی فناوری اطلاعات، تجارت الکترونیکی، مدیریت و کنترل پروژه‌های فناوری اطلاعات، برنامه‌ریزی استراتژیک فناوری اطلاعات، آموزش الکترونیکی، محیط‌های چندرسانه‌ای، پروژه فناوری اطلاعات، کارآموزی IT و گرافیک کامپیوتری است.

 

فرصت‌های شغلی در رشته فناوری اطلاعات

استفاده فراوان از کامپیوتر و سایر ابزارهای فناوری اطلاعات، ارائه کسب‌وکارها بر بستر اینترنت، استفاده روزافزون از نرم‌افزارهای کامپیوتری، اینترنتی شدن بسیاری از فعالیت‌ها، اهمیت یافتن امنیت شبکه، تلاش برای استفاده از فناوری اطلاعات در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی زمینه مناسبی برای کار در این رشته را فراهم آورده است.

روزبه‌روز به تعداد فارغ‌التحصیلان این رشته افزوده می‌شود و هم‌زمان بازار کار آن نیز گسترش می‌یابد. با ارائه مفاهیم جدید مانند اینترنت اشیا موقعیت‌های شغلی این فارغ‌التحصیلان ارتقا یافته و در تمامی زمینه‌ها نیاز به حضور آنان حس می‌شود. بازار کار مناسبی برای دانشجویان این رشته در ایران و خارج از ایران فراهم است. فارغ‌التحصیلان رشته فناوری اطلاعات در شرکت نرم‌افزاری، شرکت سخت‌افزار، شرکت ارتباطی، شرکت شبکه، شرکت مخابراتی، شرکت تجاری، بانک‌، موسسه مالی و اعتباری می‌توانند فرصت‌های شغلی مناسب با تخصص خود را بیایند و در آن مشغول به فعالیت شوند.

 

وظایف یک متخصص فناوری اطلاعات چیست؟

متخصص فناوری اطلاعات و فارغ‌التحصیل رشته فناوری اطلاعات توانایی در طراحی و پشتیبانی از بسترهای فناوری اطلاعات دارد. او توان امکان‌سنجی سخت‌افزار، شبکه و نرم‌افزار مورد نیاز را داراست و امکان جمع‌آوری، سازمان‌دهی و طبقه‌بندی اطلاعات را دارد. در ایران ایجاد و نگهداری نرم‌افزارهای مورد نیاز مانند پست فارسی و ابزار جستجوی اطلاعات فارسی نیز بر عهده این متخصصان است. از توانایی‌های دیگر آنان طراحی و پیاده‌سازی شبکه‌های محلی، مطالعه و بررسی ابزار مخابراتی مناسب برای انتقال اطلاعات، مطالعه و بررسی سیستم‌های نرم‌افزاری مناسب برای سازمان‌دهی و مطالعه و شناسایی شیوه‌های جدید برای اطلاع‌رسانی است.

متخصصان و فارغ‌التحصیلان رشته امنیت از گرایش‌های رشته فناوری اطلاعات نیز توانایی تولید کالاهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری از جمله دیوار آتش و سیستم‌های کنترل نفوذ را دارند. فراهم‌سازی امنیت تراکنش‌های مالی و امنیت بسترهای تحت وب بانک‌ها و تأمین امنیت سرورها از تخصص آنان است. این متخصصان در فراهم کردن شرایط ایمن برای استفاد هاز خدمات بانکداری الکترونیک آموزش دیده‌اند. در رشته تجارت الکترونیک نیز فارغ‌التحصیلان با دانش خود در زمینه پول الکترونیک و بانکداری الکترونیک به این بخش‌ها کمک می‌کنند. آن‌ها با توانایی ایجاد سایت‌های ارائه‌دهنده خدمات تجارت الکترونیک به بخش تجارت الکترونیک در ایران به‌صورت تخصصی بهره می‌رسانند.


دریافت فایل PDF
معرفی رشته فناوری اطلاعات و گرایش های آن
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

به چه نکاتی در انتخاب رشته زبان خارجه توجه کنیم؟
به چه نکاتی در انتخاب رشته زبان خارجه توجه کنیم؟
اگر شیمی دوست دارید رشته مهندسی شیمی را انتخاب نکنید
اگر شیمی دوست دارید رشته مهندسی شیمی را انتخاب نکنید

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام