آشنایی با رشته صنایع دستی، هنر یا صنعت؟
ثبت نام شروع شد

آشنایی با رشته صنایع دستی، هنر یا صنعت؟

آشنایی با رشته صنایع دستی

تولید دستی ابزار و وسایل با در نظر گرفتن اصول زیبایی‌شناسی را فعالیت در حوزه صنایع دستی می‌گویند. صنایع دستی متناسب با اقلیم و بافت فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی متفاوت شده و در هر جغرافیا رنگ و بویی از زندگی روزمره در آن سرزمین را به خود می‌گیرد. صنایع دستی هنری است که ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی و اعتقادی سازندگانش را در خود به شکلی هنرمندانه نمایان می‌کند. صنایع دستی اگر جه به‌صورت دستی تهیه می‌شود ولی اغلب تولید آن زیاد است و ازاین‌رو به آن صنعت می‌گویند. وجه هنری این ابزارها و وسایل هرگز بر وجه کارکردی آن‌ها غلبه نمی‌کند و همیشه کاربردی برای صنایع دستی وجود دارد. این موضوع نشان‌دهنده ورود هنر به زندگی اقوام گوناگون دارد.

رشته صنایع دستی

صنایع دستی رشته از گروه هنر است و در مقطع کارشناسی ارائه می‌شود. این رشته نیز مانند سایر رشته‌های هنر بر مبنای خلاقیت قرار دارد، هنر دستی مردمان هر سرزمین که نشان‌دهنده فرهنگ، اعتقادات، آداب‌ورسوم و سنت‌های آن‌ها باشد صنایع دستی است. مطالعه این هنرهای محلی به‌صورت دانشگاهی و بررسی آن‌ها در رشته صنایع دستی صورت می‌گیرد. صنایع دستی معمولاً بدون استفاده از ابزارهای پیچیده و با ساده‌ترین امکانات شکل می‌گیرند، این هنرها در روستاهای کم‌جمعیت و دورافتاده نیز بروز پیدا می‌کنند.

این رشته با هدف مطالعه و انتقال فرهنگ و هنرهای بومی شکل‌گرفته است. دانشجویان صنایع دستی با اتکا بر خلاقیت‌های خود و دانش هنری به بررسی صنایع دستی بومی و محلی و ارائه آن‌ها در قالب پروژه‌های هنری می‌پردازند.

دانشجویی در این رشته موفق خواهد بود که انگیزه فراوان برای فعالیت هنری داشته باشد و در عین شناخت هنرهای بومی و اصول هنر به پژوهش هنر نیز علاقه‌مند باشد و بتواند از خلاقیت خود برای شناساندن آثار هنری بومی بهره بگیرد.

 

دروسی که در رشته صنایع دستی ارائه می‌شود

دانشجو برای فارغ‌التحصیلی در این رشته از هنر لازم است 144 واحد بگذراند. از این میان 23 واحد عمومی، 31 واحد درسی شامل دروس پایه و 25 واحد درس‌های اصلی است. از آنجا که این رشته با سایر رشته‌های هنر تفاوت‌های عمده‌ای دارد دروس تخصصی ویژه‌ای نیز در آن ارائه می‌گردد. 56 واحد درسی تخصصی نیز در رشته صنایع دستی ارائه می‌شود.

درس‌های معارف اسلامی، ادبیات فارسی، اخلاق و تربیت اسلامی، زبان خارجی، تاریخ اسلام، انقلاب اسلامی و ریشه‌های آن، تربیت‌بدنی، متون اسلامی و زیست‌شناسی دروس عمومی این رشته است. دروس پایه صنایع دستی شامل درس های مبانی هنرهای تجسمی، کارگاه طراحی پایه، کارگاه عکاسی پایه، کارگاه حجم سازی، انسان، طبیعت و طراحی، هنر و تمدن اسلامی، آشنایی با هنر در تاریخ و آشنایی با هنرهای سنتی ایران است.

دروس اصلی رشته صنایع دستی شامل درس‌های هندسه نقوش، تحقیق در صنایع دستی ایران، مرمت و نگهداری آثار هنری، انسان، طبیعت و طراحی، خوشنویسی و طراحی حروف، طرح اشیاء در تمدن اسلامی، تحول صنایع دستی در دنیا و تاریخچه کتابت است. دروس تخصصی صنایع دستی نیز شامل درس‌های کارگاه صنایع دستی در 9 کلاس درس و کارگاه تخصصی صنایع دستی در 2 کلاس درس است.

دروس اختیاری این رشته نیز شامل کلاس‌های آشنایی با رشته‌های هنری معاصر، مدیریت تولید صنعتی، حکمت هنر اسلامی، خوشنویسی و طراحی حروف، هندسه مناظر، کارگاه مواد و روش‌های ساخت و تاریخ طراحی صنعتی و اختراعات است.

 

 رشته صنایع دستی در کدام دانشگاه‌ها ارائه می‌شود؟

این رشته در دانشگاه‌های مختلفی ارائه می‌گردد ازجمله دانشگاه‌هایی که صنایع دستی در آن‌ها آموزش داده می‌شود می‌توان دانشگاه الزهرا، دانشگاه بیرجند، دانشگاه سمنان، دانشگاه سیستان و بلوچستان، دانشگاه شهرکرد، دانشگاه هنر تهران، دانشگاه کاشان، دانشگاه مازندران، دانشگاه هرمزگان، دانشگاه هنر اصفهان، دانشگاه غیرانتفاعی علم و هنر یزد، دانشگاه بجنورد، دانشگاه شیراز و دانشگاه محقق اردبیلی را نام برد.

 

صنایع دستی چیست؟

ویژه‌ترین شکل صنایع دستی در ایران فرش است. گرایش فرش در رشته صنایع دستی بررسی می‌شود. فرش و گلیم هنری کهن و نوع ایرانی آن نامدار است که در بارزترین شکل هنری خود ارائه می‌شود. گبه، معرق، سیاه‌قلم، میناکاری، گچ‌بری و آیینه‌کاری، سفال و سرامیک همگی صنایع دستی ایران هستند که جلوه‌ای بارز از هنر هر قسمت از این سرزمین هنرپرورند. صنایع دستی را تلفیقی از هنر و صنعت می‌دانند که می‌توان از هر دو منظر آن را بررسی کرد و موردمطالعه قرار داد. کاربردی بودن صنایع دستی وجه دیگری است که می‌توان موردمطالعه قرار گیرد. دانشجویان طی‌ چهار سال‌ اطلاعات‌ متوسطی‌ درباره‌ 24 گروه‌ بزرگ‌ انواع‌ صنایع دستی‌ ایران به دست می‌آورند. مطالعه یکی از موارد صنایع‌ چوب‌، سفال‌، نگارگری‌ و طراحی‌ فرش‌ در این رشته الزامی است و فرد پس از گذراندن دوره کارشناسی در یکی از این موارد متخصص محسوب می‌شود.

 

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران

فرصت‌های شغلی برای کارشناسان رشته صنایع دستی در سازمان‌هایی‌ مثل‌ سازمان‌ میراث‌ فرهنگی‌، سازمان‌ صنایع دستی‌ ایران‌، اداره‌ کل‌ صنایع دستی‌ در وزارت‌ جهاد کشاورزی‌، سازمان‌ ایران‌گردی‌ و جهانگردی‌، بنیاد مستضعفان‌ و جانبازان‌، اداره‌ کل‌ موزه‌ها و وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی وجود دارد. کار متخصص صنایع دستی تحقیق و پژوهش یا کارشناسی آثار است. فعالیت‌های دانشگاهی و ایجاد مقالات داخلی در حوزه صنایع دستی ایرانی یکی دیگر از فرصت‌هایی است که برای فارغ‌التحصیلان مهیا است. فارغ‌التحصیلان این رشته توانایی تدریس صنایع دستی از نظر عملی و نظری را نیز دارد.

 

صنایع دستی ایران

صنایع دستی ایران در رشته صنایع دستی شامل 155 عنوان هنر است ولی درواقع تعداد هنرهایی که به هنر دستی شناخته می‌شوند بسیار بیش از این است. در دسته‌بندی کلی این هنرها چند طبقه اصلی برای همه هنرها عنوان‌شده است که عبارت‌اند از: نساجی سنتی، بافته‌های داری و زیراندازها، پوشاک سنتی، رودوزی‌های سنتی، چاپ‌های سنتی، سفال، سرامیک و کاشی سنتی، صنایع دستی مستظرفه، صنایع دستی چرمی، هنرهای دستی وابسته به معماری، صنایع دستی فلزی، صنایع دستی چوبی، صنایع دستی دریایی، صنایع دستی سنگی و آبگینه.

 

رشته صنایع دستی و میراث فرهنگی

صنایع دستی در دوره کارشناسی شامل 4 گرایش صنایع‌ چوب‌، سفال‌، نگارگری‌ و طراحی‌ فرش‌ است که هر دانشجو یکی را انتخاب کرده و پس از پایان دوره تحصیل در گرایش خود دارای تخصص می‌شود و او را کارشناس فرش یا سفال یا… می‌نامند. اما رشته‌های صنایع دستی به گفته میراث فرهنگی بسیار بیش از این است زیرا تنوع قومیت‌ها و جغرافیای وسیع ایران اجازه بروز خلاقیت‌ها را در هنرها مختلف داده و امروزه صنایع دستی فراوانی در رشته‌های در سراسر ایران مختلف قابل‌مشاهده است.

رشته‌های صنایع دستی در ایران شامل رشته‌های  تراش شیشه، شیشه‌گری فوتی قالبی، معرق شیشه، نقاشی روی شیشه، هم‌جوشی شیشه (فیوزگلاسی)، ابریشم بافی، سفال لعاب‌دار (سرامیك)، سفالگری، كاشی معرق، كاشی معقلی، كاشی هفت‌رنگ، چارق – چموش، سراجی، نقاشی روی چرم، افزار فلزی، جُنده كاری، چاقو سازی، چلنگری، حكاكی روی فلز، دواتگری، ریخته گری، زرگری (طلا سازی)، زیورآلات محلی، ضریح سازی، علامت سازی، قلم‌زنی، كوفته گری، گرگور بافی و مسگری است.

از دیگر رشته‌های سنتی صنایع دستی که در رشته صنایع دستی نیز بررسی می‌شود این موارد را می‌توان نام برد: مشبک‌کاری روی فلز، ملیله سازی، مینای پنجره‌ای (مشبك)، مینای خانه‌بندی، مینای مرصع، مینای نقاشی، آجرکاری، آینه‌کاری، كاربندی، کاشی‌کاری (سنتی)، گچ‌بری، نقاشی سنتی دیواری، بامبو بافی، چیق بافی، حجم بافی چوبی، حصیربافی (بوریابافی)، خاتم، خراطی، سازهای سنتی، سوخت روی چوب، کپور بافی، کنده‌کاری روی چوب، گره چینی، معرق، مروار بافی (ارغوان بافی)، مشبك چوب، معرق چوب، معرق منبت، منبت، نازک‌کاری، نقاشی روی چوب، صنایع دستی دریایی، نقاشی روی صدف، تراش سنگ‌های قیمتی و نیم قیمتی، حجری (سنگ‌تراشی)، حكاكی روی سنگ، خراطی سنگ، فیروزه كوبی، مجسمه‌سازی با سنگ، مرصع سنگ، مشبك سنگ، معرق سنگ، موزاییک‌کاری سنگ، تذهیب، تشعیر، جلدسازی، خوشنویسی، طراحی سنتی، کاغذسازی دستی، نگارگری (مینیاتور)، تن‌پوش نمدی (كپنك)، زیرانداز نمدی و كلاه نمدی.


دریافت فایل PDF
آشنایی با رشته صنایع دستی، هنر یا صنعت؟
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته علوم ارتباطات همان روزنامه نگاری است؟
رشته علوم ارتباطات همان روزنامه نگاری است؟
به چه نکاتی در انتخاب رشته زبان خارجه توجه کنیم؟
به چه نکاتی در انتخاب رشته زبان خارجه توجه کنیم؟

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام