اگر شیمی دوست دارید رشته مهندسی شیمی را انتخاب نکنید
ثبت نام شروع شد

اگر شیمی دوست دارید رشته مهندسی شیمی را انتخاب نکنید

معرفی رشته مهندسی شیمی

در تعریف کلی از رشته مهندسی شیمی گفته ‌شده است طراحی فرآیندی است برای مواد اولیه که در پروسه تولید به کالا تبدیل می‌شود. تعریفی پیچیده‌تر نیز از این دانش ارائه ‌شده که مهندسی شیمی را به کار بردن قوانین فیزیک و اصول اقتصاد در کنار توجه به روابط انسانی را می‌داند در خصوص موادی که در فرآیندهای تولید دچار تغییراتی در حالت، مقدار یا انرژی می‌یابند.

بخشی از علوم مهندسی که در آن از دانش شیمی بهره گرفته می‌شود تا در طراحی، ساخت و بهره‌برداری از فرایندهای تولیدی در پتروشیمی و کارخانه‌ها بهترین شیوه اتخاذ شود. استفاده مهندسی از شیمی به معنی به کار بردن آن در فرآیند تولید است به صورتی که با تغییر شیمیایی یا فیزیکی در ماده‌ای خام تولیدات با ارزشی ایجاد گردد. این فرآیندهای شیمیایی سودآور در پالایشگاه، پتروشیمی، صنایع چوب و کاغذ، صنایع غذایی، صنایع داروئی و تجهیزات پزشکی، صنایع سلولزی، صنایع پلیمر و صنایع شیمیایی معدنی به کار برده می‌شود.

مهندسی شیمی

رشته مهندسی شیمی به معنی به کار بردن دانش شیمی در تولیدات صنعتی است. هر آنچه که شما می‌بینید را روزی مهندس شیمی طراحی کرده است. به این علت است که مهندسین شیمی از کار در کارگاه ساخت وسایل پلاستیکی تا حضور در پتروشیمی‌ها دیده می‌شوند. مهندس شیمی یک مهندس است و به ریاضی، طراحی، کاربردی کردن دانش در زندگی روزمره و انجام سنجیده و ارزیابی شده کارها مسلط است. او همچنین مقداری دانش شیمی دارد که بتواند از این علم برای کار خود استفاده کند. یکی مهندس شیمی به هیچ وجه به اندازه یک شیمی‌دان یعنی کسی که رشته شیمی خوانده است به دانش شیمی تسلط ندارد ولی او به کاربردی کردن این علم در زندگی انسان‌ها بسیار کمک کرده است. مهندسی شیمی طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های تولیدی را در برمی‌گیرد.

مهندسی شیمی در پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها کاربرد دارد. در صنایع بزرگ که تولیدات با فرآیند شیمیایی انجام می‌گیرد به دانش مهندسی یک مهندس شیمی نیاز است تا با به کار بردن روش‌های به صرفه در تولیدات نگاهی اقتصادی‌تر را دنبال کرد. مهندس شیمی فرآيند تولید را به گونه‌ای با استفاده از دانش شیمی طراحی می‌کند که بهینه‌ترین حالت در استفاده از منابع و دستگاه‌ها صورت گیرد.

چه درس‌هایی در رشته مهندسی شیمی خوانده می‌شود؟

در کلاس‌های مهندسی شیمی ترکیبی از دروس رشته‌های مهندسی و دروس رشته شیمی به دانشجویان ارائه می‌شود. درس‌های پایه این رشته شامل موازنه ماده و انرژی، ترمودینامیک، مکانیک سیالات، انتقال حرارت، انتقال جرم، سینتیک و طراحی راکتور، کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی، کنترل فرآیندها، کنترل فرایند، کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی، ترمودینامیک و اقتصاد مهندسی است.

 گرایش‌های رشته مهندسی شیمی

گستردگی کار مهندسی شیمی باعث به وجود آمدن گرایش‌های بسیاری در این رشته شده است. در مقطع کارشناسی این رشته 8 گرایش مختلف وجود دارد شامل گرایش پالایش، گرایش پتروشیمی، گرایش پلیمر، گرایش صنایع گاز، گرایش صنایع شیمیایی معدنی، گرایش صنایع غذایی، گرایش طراحی فرآیندهای صنعت نفت و گرایش بهره‌برداری.

گرایش‌های دیگر مهندسی شیمی شامل رشته‌های طراحی فرایند، شبیه‌سازی و کنترل فرایند، مهندسی ترموسنتیک، مهندسی کاتالیست، جداسازی، مهندسی بیوشیمیایی، پدیده‌های انتقال، مهندسی نانو، مهندسی صنایع پالایش، مهندسی صنایع پتروشیمی، مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی، مهندسی صنایع گاز، مهندسی پلیمر، مهندسی صنایع غذایی، مهندسی صنایع سلولزی، مهندسی صنایع شیمیایی معدنی، مهندسی طراحی فرایندهای صنایع نفت، مهندسی بیوتکنولوژی، مهندسی داروسازی، مهندسی ایمنی بهداشت و محیط‌زیست HSE، مهندسی مخازن هیدروکربوری، بیوتکنولوژی، مهندسی هسته‌ای و مهندسی مهمات و تسلیحات می‌شود.

گرایش پالایش

یکی از پرکاربردترین گرایش‌های مهندسی شیمی گرایش پالایش است. این رشته که به دانش تبدیل نفت خام به فرآورده‌های مختلف نفتی می‌پردازد گرایشی سودآور محسوب می‌شود.

گرایش پتروشیمی

یکی از گرایش‌های رشته مهندسی شیمی است. این رشته دانش تبدیل فراورده‌های نفتی به فرآورده‌های غیرنفتی است. موضوع این گرایش پلیمرهای خام و محصولات پتروشیمی است.

گرایش پلیمر

یکی از گرایش‌های کاربردی در مقطع کارشناسی رشته مهندسی شیمی است و به طراحی فرآیندهای لازم برای تبدیل پلیمرهای خام مانند پی‌وی‌سی به پلیمرهای صنعتی نظیر لاستیک، چسب و رنگ است.

گرایش صنایع گاز

یکی از رشته‌های کاربردی در تولیدات گازی است. این گرایش که یکی از مهم‌ترین گرایش‌های رشته مهندسی شیمی است و علمی کاربردی در تولیدات گازی محسوب می‌شود. این دانش به طراحی فرآیندهای استخراج، پالایش و انتقال به تبدیل گاز طبیعی به گاز قابل مصرف گفته می‌شود. با توجه به وجود منابع گاز در ایران نیاز به نیروی متخصص در این گرایش برای کشور ضروری است.

گرایش صنایع شیمیایی معدنی

در تولیدات گچ، سیمان، کاشی، اسیدها و بازها علمی کاربردی به شمار می‌رود. این گرایش از رشته مهندسی شیمی به دانش تبدیل مواد شیمیایی استخراج شده از معدن به محصولات شیمیایی معدنی گفته می‌شود.

گرایش صنایع غذایی

طراحی فرآیندهایی برای تولید محصولات غذایی در این گرایش صورت می‌گیرد. مهندسی شیمی در گرایش صنایع غذای با استفاده از دانش مهندسی و همراهی علم شیمی در تبدیل مواد غذایی به محصولات غذایی مغذی‌تر و با طعم بهتر فعالیت دارد.

گرایش طراحی فرایندهای صنعت نفت

این رشته شامل مسائل مرتبط با نفت است و یکی از سودآورترین رشته‌های مهندسی شیمی به شمار می‌آید. در این گرایش از رشته مهندسی شیمی فرآیندهای استخراج نفت و مواد مورد استفاده از آن مورد مطالعه قرار می‌گیرد. موادی که در این پروسه استفاده می‌شود تا چند برابر سرعت استخراج نفت را افزایش می‌دهد و این کار به طول عمر دستگاه‌های استخراج و سودآوری شرکت‌های نفتی کمک می‌کند.

گرایش بهره‌برداری

این گرایش از رشته مهندسی نفت نسبت به سایر گرایش‌ها متفاوت‌تر است و دروس اختصاصی آن شامل درس‌های اکتشاف نفت، حفاری و مخازن هیروکربنی است. رشته بهره‌برداری نیز یکی از پرکاربردترین گرایش‌ها این رشته محسوب می‌شود.

تاریخچه مهندسی شیمی

برای اولین بار در سال 1881 مهندسی شیمی توسط پروفسور نورتون تدریس شده است. دانشگاه MIT پایه‌گذار این رشته مهندسی است. تشکیل این رشته دانشگاهی به صورت آکادمیک هم‌زمان با توسعه صنایع اتفاق افتاد. زمانی که نیاز به نظارت بر فرآیندهای تولیدات شیمیایی در مقیاس‌های کلان بود استفاده از شیمی به صورت مهندسی بنیان گذاشته شد.

مهندسی شیمی در ایران

اولین دانشگاهی که مهندسی شیمی در آن آموزش داده شد دانشگاه علم و صنعت بود. در سال 1313 نیز دانشگاه تهران و سال‌ها بعد در سال 1336 دانشگاه امیرکبیر این رشته را ارائه دادند. اولین فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی شیمی در سال 1314 از دانشگاه علم و صنعت فارغ‌التحصیل شدند.

اشتراکات در رشته‌های مهندسی با مهندسی شیمی

رشته مهندسی شیمی در تولید مواد برای تسهیل حفاری با رشته مهندسی معدن مرزهای مشترک دارد. این رشته همچنین در تولید مواد برای ساخت دستگاه‌ها به مهندسی پزشکی نزدیک است. علم مهندسی شیمی و مهندسی ریاضی نیز در توانایی حل معادلات پیچیده ریاضی هم‌پوشانی دارند. مهندسی متالورژی با مهندسی شیمی در تولید مواد نانو نزدیک است. در هر دو دانش مهندسی عمران و مهندسی شیمی تقویت سازه‌های عظیم بتنی موردتوجه قرار می‌گیرد. مهندسی شیمی همین‌طور در ساخت سوخت موشک و جت نیز با مهندسی هوافضا اشتراکاتی دارد.

وظایف مهندس شیمی چیست؟

مهندس شیمی با دانش مهندسی و مهارت‌های خود به همراه استفاده از علم شیمی در تحقیق و توسعه کارخانه‌ها فعالیت می‌کند. او وظیفه دارد راه‌های جدید توسعه محصول را بیابد، از مدل‌های کامپیوتری برای کشف روش ایمن و مقرون به صرفه سود جوید، توسعه روش دوستدار محیط‌زیست را مورد توجه قرار دهد، بر فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی تولید نظارت کند و به طراحی دستگاه‌های مورد نیاز بپردازد.


دریافت فایل PDF
اگر شیمی دوست دارید رشته مهندسی شیمی را انتخاب نکنید
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

معرفی رشته فناوری اطلاعات و گرایش های آن
معرفی رشته فناوری اطلاعات و گرایش های آن
رشته مشاوره چه تفاوتی با روانشناسی بالینی دارد؟
رشته مشاوره چه تفاوتی با روانشناسی بالینی دارد؟

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام