رشته حسابداری محبوب ترین رشته دانشگاهی
ثبت نام شروع شد

رشته حسابداری محبوب ترین رشته دانشگاهی

رشته حسابداری یکی از 10 شغل پول‌ساز 2016

چرا رشته حسابداری

رشته حسابداری سال‌هاست که از پرطرفدارترین رشته‌های دانشگاهی است. در سال 2016 حسابداری یکی از 10 شغل پول‌ساز در جهان شناخته شد. این رشته دارای بازار کار خوبی است زیرا درواقع هر کسب و کاری نیاز به حسابدار دارد؛ بنابراین عده زیادی از شرکت‌کننده‌ای کنکورهای سراسری با این انگیزه که با انتخاب رشته حسابداری آینده‌ای مطمئن برای خود بسازند حضور دارند. از گذشته که فعالیت‌های اقتصادی و مالی بسیار ساده، ابتدایی و در جهت رفع نیازهای روزمره بشر بود تا به امروز که روابط تجاری پیچیده و گسترده شده، مدیریت حساب‌ها و هزینه‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

حسابداری امروزه به عنوان یک زبان مشترک باعث ارتباط تاجران، موسسه‌های اقتصادی، دولت‌ها و افراد می‌شود. در دنیای امروز نیاز به ارائه اطلاعات و گزارش‌های مالی برای آگاهی از عملکرد، بازدهی و پیش‌بینی وضعیت آینده فعالیت‌های اقتصادی، جایگاه ویژه‌ای دارد. از آنجایی که اساس تهیه گزارش‌های مالی بر پایه اطلاعات مربوط به معاملات روزانه قرار دارد بنابراین شناخت اصول و مفاهیم پایه‌ای حسابداری و ثبت معاملات باعث تسلط بیشتر هر شخص بر وضعیت مالی موجود، خواهد شد. از این رو در این مقاله مفاهیم اصلی حسابداری بیان‌شده تا با توجه و به­کارگیری آن‌ها مدیریت مالی بهتری در فرایند حساب‌های شخصی افراد وجود داشته باشد.

 

تعریف حسابداری

حسابداری علمی است که اطلاعات مربوط به معاملات، فعالیت‌های تجاری و رویدادهای مالی را جمع‌آوری کرده سپس با شناسایی، درج، دسته‌بندی، تلخیص و ارزیابی آن‌ها، گزارش‌ها مالی را در اختیار گروه ذی‌نفع قرار می‌دهد. به‌عبارت‌دیگر حسابداری یک سیستم اطلاعاتی است که داده‌های خام فعالیت‌های اقتصادی را دریافت کرده و با پردازش آن‌ها نتایج عملکرد را برای تصمیم‌گیرندگان تفسیر می‌کند؛ بنابراین ورودی سیستم‌های اطلاعاتی حسابداری، رویدادهای مالی هستند که پس از تجزیه‌وتحلیل و انجام عملیات حسابداری به گزارش‌های مالی تبدیل می‌شوند. رشته حسابداری آموزش این علم به دانشجویان است.

 

رشته حسابداری

حسابداری رشته‌ای است که در آن آموزش داده می‌شود چطور با فراهم کردن اطلاعات کمی به طور منظم به ارزیابی مالی صحیح دست‌یافت. از اهداف این رشته دانشگاهی پرورش نیروهایی متخصص در حوزه حسابداری است که با آگاهی از استانداردهای این رشته و قوانین مالی توانایی کنترل و ارزیابی مسائل مالی را دارا باشند.

 

حسابداری در ایران

آثاری از پیشینیان ما یافت شده است که ثابت می‌کند حسابداری از سالیان دور در ایران وجود داشته است. برای مثال در دوره هخامنشیان درآمدهای دولت به‌صورت دقیق ثبت می‌شده است. رشته حسابداری در سال 1330 در دانشگاه‌های ایران وجود داشته است. یکی از قدیمی‌ترین رشته‌های دانشگاهی ایران است. اگر نگران ادامه تحصیل در این رشته هستید باید بگویم این رشته تا مقطع دکتری در دانشگاه‌های ایران وجود دارد.

 

آینده شغلی رشته حسابداری

این رشته تحصیلی از معدود رشته‌های دانشگاهی در ایران است که فارغ‌التحصیلان آن نگرانی از بابت یافتن شغل ندارند. حسابداری همواره بازار کار مناسبی داشته است و فرصت‌های شغلی در این رشته فراوان است. حسابداری در شرکت‌های خصوصی و سازمان‌های دولتی به دو صورت متفاوت انجام می‌شود و از این‌ رو تجربه دریکی از این حوزه‌ها ممکن است برای کار در حوزه دیگر مناسب نباشد. حسابداری در شغل‌های گوناگون کاملاً تخصصی‌ شده است و در واقع تخصص هر حسابدار و تجربه کاری او زمینه کاری آینده‌اش را مشخص می‌کند. از انواع حسابداری می‌توان به حسابداری مالی، حسابداری مدیریت، حسابداری دولتی، حسابداری مالیاتی و حسابداری بیمه اشاره کرد.

برخی از مشاغلی که حسابداران در آن حضور دارند عبارت‌اند از حسابداری در شعبه‌ها و سرپرستی بانک‌ها، حسابداری در مؤسسات بیمه، حسابداری در شرکت‌های تولیدی و صنعتی، حسابداری مالی در مؤسسات تجاری و غیرانتفاعی و حسابداری مالیاتی در اداره‌های دارایی. این رشته به علت رکود اقتصادی در سایر رشته بازار کار مناسبی دارد.

 

چه پیش‌زمینه‌ایبرای یادگیری حسابداری نیاز است؟

انتخاب رشته حسابداری برای شرکت‌کنندگان در کنکور سراسری از رشته‌های ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی امکان‌پذیر است. با وجود رقابت بالا در کنکور سراسری ولی امکان تحصیل در این رشته برای افرادی با رتبه‌های بالا نیز وجود دارد. جالب است بدانید حدود 10 درصد دانشجویان ایرانی در این رشته تحصیل می‌کنند و این رقم نشان‌دهنده بیشترین میزان دانشجویانی است که در یک رشته مشغول به تخصصی هستند.

 

در رشته حسابداری چه موضوعاتی آموزش داده می‌شود؟

در این رشته آشنایی با مفاهیم مالی و اقتصادی به همراه قوانین مالی و مالیاتی آموزش داده می‌شود. درس‌های عمومی و پایه در این رشته شامل مبانی سازمان مدیریت، روش تحقیق، توسعه اقتصادی، آمار کاربردی، روانشناسی عمومی، جامعه‌شناسی، اصول علم اقتصاد، ریاضیات پایه، پول و ارز بانکداری ریاضیات کاربردی، مبانی کاربرد کامپیوتر، پژوهش و عملیات، مدیریت تولید، حقوق بازرگانی و مالیه عمومی است و دروس اختصاصی حسابداری عبارت‌اند حسابداری صنعتی، از اصول حسابداری، حسابداری میانه، حسابداری مالیاتی، متون حسابداری، حسابرسی، اصول تنظیم و کنترل بودجه، مدیریت مالی، مباحث جاری حسابداری و حسابداری پیشرفته.

از دیگر درس‌ها و مباحثی که در این رشته به دانشجویان آموزش داده می‌شود حقوق تجارت، اصول حسابداری 2، حسابرسی دولتی، اصول و مبانی تنظیم بودجه دولتی، حسابداری صنعتی، رشته حسابداری بازرگانی، مدیریت مالی، سرپرستی سازمان، پروژه مالی، زبان فنی، کاربرد کامپیوتر در حسابداری، اصول حسابداری 1، حسابداری دولتی پیشرفته، حسابداری دولتی 2، مباحث جاری در حسابداری، پژوهش عملیاتی 1، رشته مدیریت مالی، اصول حسابداری 3، حسابداری در مدیریت تکمیلی، مدیریت مالی 2، حسابداری مالیاتی و حسابداری میانه است.

انواع حسابداری

حسابداری دارای انواع مختلفی است و افرادی که در رشته حسابداری تحصیل یا کار می‌کنند به یکی از این موارد مسلط شده و حوزه تخصصی در حسابداری برای خود انتخاب می‌کنند. انواع حسابداری شامل حسابداری مالی یا عمومی، حسابداری دولتی، حسابداری اجتماعی، حسابداری مؤسسات غیرانتفاعی، حسابداری صنعتی و حسابداری مالیاتی است.

 

حسابداری مالی یا عمومی

در این رشته که در واقع زیربنای کلیه رشته‌های حسابداری است و اکثر مؤسسات بازرگانی از آن استفاده می‌نمایند، کلیه فعالیت‌های مالی در دفاتر خاص ثبت و در پایان هر دوره مالی، صورت‌ها یا گزارش‌های مالی موردنیاز تهیه می‌شود.

 

 حسابداری دولتی

ثبت و نگهداری حساب‌ها در سازمان‌ها، مؤسسات و شرکت‌های دولتی، در این رشته از حسابداری بررسی می‌شود. دقت در این بخش بسیار اهمیت دارد، زیرا خطاهای کوچک در نهادهای دولتی می‌تواند منجر به ضررهای کلان شود. بخش حسابداری دولتی یکی از مهم‌ترین موضوعات رشته حسابداری است.

 

حسابداری صنعتی

در حسابداری صنعتی به آموزش نحوه محاسبه قیمت تمام‌شده کالاهای تولیدشده پرداخته می‌شود. این حسابداری به حسابداری قیمت تمام‌شده معروف است.

 

 حسابداری مالیاتی

حسابداری مالیاتی بخشی از رشته حسابداری است که تعیین میزان مالیات بر درآمد می‌پردازد. آگاهی از قوانین مالیاتی ایران و قوانین دیگر کشورها در این بخش از حسابداری اهمیت دارد.

 

حسابداری بودجه‌ای

تهیه و تنظیم بودجه، مقایسه بودجه، بررسی نتایج واقعی عملیات مالی و پیش‌بینی عملیات مالی از مواردی است که در این بخش از حسابداری به آن پرداخته می‌شود.

 

حسابداری مؤسسات غیرانتفاعی

در قوانین ایران و سایر کشورهای جهان معافیت‌های مالیاتی برای سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌ها در نظر گرفته می‌شود. به مجموع سازمان‌هایی که منافع عمومی را هدف خود قرار می‌دهند سازمان‌های غیرانتفاعی گفته می‌شود. نوع حسابداری این سازمان‌ها بر اساس قوانین مالیاتی خاصی انجام می‌شود. سیستم و عملیات حسابداری سازمان‌های غیرانتفاعی را حسابداری مؤسسات غیرانتفاعی می‌گویند. در این رشته با توجه به قوانین خاص مالی و مالیاتی این مراکز روشی و سیستم مناسب برای حسابداری اتخاذ می‌گردد. این موضوع در رشته حسابداری آموزش داده می‌شود.

 

حسابداری اجتماعی

این رشته یکی از جدیدترین بخش‌های حسابداری است که به بررسی هزینه و فایده اجتماعی می‌پردازد. برای مثال هزینه‌های تأمین سیاست‌های محیط زیستی یک کارخانه یا تبلیغات مسئولیت اجتماعی یک شرکت را بررسی می‌کند.


دریافت فایل PDF
رشته حسابداری محبوب ترین رشته دانشگاهی
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

با سلام
من در مورد خرید مدرک تحصیلی اطلاعات میخواستم
قیمت فوق دیپلم
قیمت لیسانس
با تشکر

1 ماه پیش

    سلام لطفا تماس بگیرید یا درخواست خودتون رو ثبت کنید در سایت تا با شما تماس گرفته شود.

    1 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

معرفی رشته حقوق و آزمونهای وکالت و قضاوت
رشته جغرافیا چه گرایش هایی دارد؟
رشته جغرافیا چه گرایش هایی دارد؟

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام