باید و نبایدهای ساخت یک رزومه فوق العاده حرفه ای و قوی
ثبت نام شروع شد

باید و نبایدهای ساخت یک رزومه فوق العاده حرفه ای و قوی

چگونه یک رزومه تحصیلی خوب بنویسیم

یکی از الزامات پذیرش در مقاطع بالاتر تحصیلی، بخصوص اگر شما قصد ادامه تحصیل در خارج از ایران را داشته باشید، داشتن یک توضیح مناسب از توانایی ها و قابلیت های فعلی، سوابق و عملکرد های قبلی و علایق شماست تا بتواند تصویر مناسبی از شما در ذهن خواننده ایجاد کند.

رزومه پیشینه کوتاهی از ویژگیهای شخصی، علمی، اجتماعی و آکادمیک شما و گویای تجربه های علمی و تحقیقاتی شماست.

چه بسیار افرادی که قابلیت های فنی، عملیاتی و علمی خوبی دارند ولی به دلیل عدم انعکاس صحیح آنها مورد غفلت قرار گرفته اند. پس باید گفت رزومه یک فرصت است و شما باید از این فرصت به صورت مناسب استفاده کنید. در این مقاله سعی داریم نکاتی را به شما یادآوری کنیم تا چارچوبی برای ساخت رزومه قوی داشته باشید.

یکی از مواردی که شانس پذیرش شما را در یک دانشگاه خوب بالا میبرد یک رزومه خوب و مفید است.

همچنین بخوانید : بررسی وضعیت بازار کار رشته مهندسی صنایع

برای درک این موضوع باید گفت این کار شبیه تهیه یک آگهی تبلیغاتی است، شما در یک چارچوب محدود زمانی فرصت دارید تا آنچه را که احساس میکنید مورد توجه و نیاز مخاطب شماست به او منتقل کنید.

البته شما هم باید این ویژگی ها را داشته باشید اما ترتیب را باید طوری بچینید که این تاثیر گذاری به حد بالایی باشد. لذا باید گفت رزومه خوب، ترغیب کننده دانشگاه به دعوت کردن از شما برای مرحله مصاحبه است.

این موضوع یک الزام است و هر اشتباهی در ترتیب و محتوای آن میتواند منجر به از دست دادن یک امتیاز بزرگ گردد.

بعنوان مثال شما ممکن است در حوزه ورزشی صاحب عناوین و افتخارات باشید ولی میخواهید برای یک رشته فنی و مهندسی در یک دانشگاه پذیرش بگیرید.

در این حالت نمیتوانید نصف رزومه خود را به مهارت های ورزشی تخصیص دهید، بلکه باید تمرکز شما روی فعالیت های تحصیلی مرتبط با حوزه مهندسی باشد، جای توضیحات ورزشی در قسمت علایق و سرگرمی هاست. براین اساس این موارد حتی اگر از ابزار ساخت رزومه آنلاین هم استفاده میکنید باید نکاتی در نگارش این موضوع لحاظ شود که در ادامه به آن اشاره شده است.

آیا رزومه تحصیلی با رزومه شغلی متفاوت است؟

در رزومه های شغلی تجربه علمی و سابقه کاری شما در شغلی که به آن پیشنهاد داده اید مهم است در حالی که در رزومه تحصیلی توجه اصلی روی توانایی های تحصیلی و تحقیقاتی است و تعداد مقالات و کنفرانس هایی که در آن شرکت کرده اید و موضوعات تحقیقاتی از اهمیت بالایی برخوردار است. لذا ادبیات نوشتاری و ساختاری این دو کاملا با هم متفاوت است.

 • درج موارد ذیل در رزومه تحصیلی ممنوع است:
 • رزومه وسیله ای برای نشان دادن وضعیت فعلی شماست. از ذکر مواردی که اشاره به آینده و اهداف آتی شما دارد پرهیز کنید. این موضوع شامل اهداف تحصیلی، آرزوها و برنامه ها است.
 • استفاده ار فونت های مختلف و گرافیک در متن میتواند یک نکته منفی باشد.
 • موارد شخصی نظیر اطلاعات خانوادگی، مذهب و … در رزومه جایی ندارند.
 • هر آنچه که مرتبط با شغل و سوابق شغلی است نباید وارد رزومه تحصیلی گردد.
 • بخش بندی رزومه ترتیب بهتری به آن میدهد:

تحصیلات، قابلیت ها، تجارب علمی و عملی و هم چنین دوره ها و آموزش هایی که مرتبط یا غیر مرتبط با حوزه مورد نظر است میتواند بخش های کلی یک رزومه تحصیلی باشد.

البته اطلاعات شخصی، سوابق تحصیلی، توانایی ها و سوابق تحصیلی هر یک باید به خوبی از هم تفکیک شده و بصورت خلاصه باشند.

این کار را با تیتر نویسی مناسب انجام دهید و از المان های گرافیکی استفاده نکنید. تمرکز اصلی باید روی انعکاس قابلیت ها، سوابق و موقعیت علمی شما باشد.

همچنین در بخش هایی مثل مدارک و مدارج تحصیلی باید موارد به ترتیب زمان ذکر شوند، بعنوان مثال دیپلم، پیش دانشگاهی، کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و …. این ترتیب در مورد سایر بخش ها نیز باید به ترتیب پیشرفت و زمان ذکر شوند. اگر به هر دلیلی وقفه ای در تحصیل داشته اید این موضوع را با درج صحیح تاریخ توضیح دهید.

 • اطلاعات ارائه شده باید مستدل و مستند باشند:

توجه کنید که اگر اشاره به موفقیت در دوره آموزشی یا آزمونی کرده اید باید مستندات آن را پیوست کنید. برخی از مستندات بین المللی هستند و توسط وبسایت های مربوطه رهگیری میشوند و برخی دیگر باید ترجمه و به تایید سازمان های ذیربط برسند.

 • از تجربه ها و دانسته های دیگران غافل نشوید:

بسیاری از دانشگاه ها تیپ خاصی برای پذیرش دارند. این موارد وابسته به تجربه هستند و سعی کنید از افرادی که قبلا در این دانشگاه ها پذیرش شده اند و در مقاطع بالاتری هستند کسب تجربه کنید. این افراد حتما نکات خوبی برای بازگویی به شما دارند.

رزومه ای که آماده کرده اید را در اختیار این افراد قرار دهید تا آن را بازبینی کنند، بخصوص عده ای که شما را نمیشناسند. ممکن است مشکلات گرامر و نوشتاری در متن روزمه باشد که شما از آن غافل شده اید و همین کافی است تا شانس شما را در معرض تهدید قرار دهد.

 • از حاشیه چینی و توضیح بیش از حد اجتناب کنید:

درج اطلاعات بیش از حد، ریزبینی، تمرکز غیر مرتبط و غیر ضروری همانند سم هستند و رزومه شما را از توجه و حوصله مخاطب خارج خواهد کرد. لذا با دقت سعی کنید روی مواردی تمرکز کنید که برای پذیرش در آن رشته و مقطع تحصیلی به عنوان اولویت اعلام شده و سعی کنید اگر توانایی ها و سوابقی در آن موارد دارید روی آنها تمرکز و سعی کنید آنها را به خوبی منتقل نمایید.

همچنین بخوانید : دانشگاه علوم پزشکی مشهد

اگر موضوع یا توضیحی دارید که خارج از چارچوب رزومه است یا بیش از حد طولانی است میتوانید از لینک به خارج(هایپرلینک) استفاده کنید و آن را در متن مورد نظر جای دهید. به عنوان مثال میتوانید ویدئویی از مهارت های خود تهیه و در یک لینک قرار داده و آدرس لینک را در متن قرار دهید. این کار علاوه بر خلاصه نویسی، جایگاه بهتری به شما در ذهن مخاطب میدهد.

 • به مهارت ها و قابلیت های خودتان امتیاز ندهید:

وقتی در مورد مهارت ها و قابلیت های خود مینویسید آنها را در قالب نمرات عددی و عمدتا افراد دوست دارند تا به مهارت های خود نمرات بالایی بدهند.

این موضوع برای کارشناسی که رزومه شما را بررسی میکند نیز توجهی به این موضوع نخواهند کرد. بهتر است به جای این کار از عبارات کیفی استفاده کنید و سطح آشنایی خود در زمینه آن مهارت را بیان کنید. بعنوان مثال متوسط، خوب یا عالی.

در نهایت باید گفت یک رزومه خوب باید به موارد ذیل پاسخ دهد:

 • سن، محل زندگی و هویت شما را باید به خوبی منعکس کند.
 • دوره های تحصیلی و بخصوص دانشگاهی که گذرانده اید را به خوبی عنوان کند.
 • عنوان پایان نامه، نمرات کسب شده و مواردی از این دست باید در رزومه کاملا ذکر شوند.
 • توانمندی های علمی و تحصیلی همگی باید در رزومه وارد شوند.
 • سوابق تحقیقاتی اعم از مقاله، کتاب، شرکت در پروژه های تحقیقاتی در صورت وجود باید تیتر وار و با اشاره به عنوان، زمان و مکان و … موضوع آورده شوند.
 • قابلیت های فردی و اجتماعی مانند مسئولیت پذیری، خلاقیت، علاقه به کار تیمی و … باید به درستی در رزومه منعکس شود.
 • موفقیت ها و عناوین ملی و بین المللی با اشاره به زمان و مکان موضوع و عنوان به صورت خلاصه در رزومه آورد شوند.

فراموش نکنید که همه چیز و همه توضیحات نباید در رزومه درج شود. رزومه باید طوری باشد که مخاطب را ترغیب به دعوت شما به مصاحبه حضوری نماید و شما باید در آن جلسه به توضیحات بیشتر بپردازید.

لذا خلاصه نویسی اگر با نکته سنجی و گزینه انگیزش به دعوت به مصاحبه همراه باشد یک موفقیت برای رزومه شما خواهد بود.


دریافت فایل PDF
باید و نبایدهای ساخت یک رزومه فوق العاده حرفه ای و قوی
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

تاریخچه پیدایش رزومه کاری
داستان پیدایش رزومه در مصاحبه های استخدامی
۳ مرحله تهیه رزومه آنلاین فوق العاده قوی
۳ مرحله تهیه رزومه آنلاین فوق العاده قوی

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام