از دانشگاه فردوسی مشهد چه می دانید؟!
ثبت نام شروع شد

از دانشگاه فردوسی مشهد چه می دانید؟!

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد یکی از قدیمی ترین مراکز آموزش عالی ایران به شمار می رود، به طوریکه براساس آمار و اطلاعات موجود، زمان تأسیس این دانشگاه به قبل از دهه بیست خورشیدی باز می گردد. قابل ذکر است که دانشگاه فردوسی به عنوان سومین دانشگاه بزرگ و قدمت دار کشور پس از دانشگاه تهران و تبریز و همچنین به عنوان بزرگ ترین دانشگاه قسمت شرقی کشور به شمار می رود و در حال حاضر در شصت و هفتمین سال فعالیت خود قرار دارد.

دانشگاه فردوسی مشهد از فضای بسیار سرسبزی برخوردار است، به طوریکه طی یک دهه اخیر به عنوان دانشگاه سبز و در جهت حفظ محیط زیست به فعالیت خود ادامه می دهد.

این دانشگاه در طول دوران فعالیت خود افتخارات بسیار زیادی را نصیب خود کرده است، به طوریکه از جمله مهم ترین آن ها می توان به کسب رتبه نخست فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های كشور، رتبه دوم وبگاه دانشگاه در میان دانشگاه‌های وزارت علوم در رتبه‌بندی جهانی وبومتریك و حضور در میان دانشگاه‌های برتر كشور در رتبه‌بندی موضوعی نظام QS، رتبه سوم جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات، رتبه نخست در جشنواره نشریات دانشجویی، رتبه نخست در فعالیت های انجمن های علمی دانشجویی، رتبه نخست دوازدهمین المپیاد فرهنگی_ورزشی دانشجویان پسر سراسر كشور، رتبه‌های برتر در المپیادهای علمی ملی و بین‌المللی از جمله شیمی و ریاضی اشاره نمود.

همچنین بخوانید : زندگینامه افراد موفق:: استیو جابز کیست؟! و دلیل اصلی نام گذاری شرکت اپل

همان طور که گفته شد دانشگاه فردوسی مشهد از نظر رتبه بندی در جایگاه سومین دانشگاه بزرگ ایران قرار گرفته است، همچنین این دانشگاه در سطح جهانی با 199 پله صعود در جایگاه پونصد و نهمین دانشگاه برتر جهان قرار گرفته است.

دانشگاه فردوسی مشهد از 12 دانشکده مجزا و 7 پژوهشکده تشکیل شده است. از جمله دانشکده های آن می توان به دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دامپزشکی، علوم تربیتی و روان شناسی، مهندسی، الهیات و معارف اسلامی، علوم اداری و اقتصادی، علوم ریاضی، معماری و شهرسازی، علوم ورزشی، کشاورزی، هنر و منابع طبیعی و محیط زیست اشاره نمود. همچنین این دانشگاه از پژوهشکده هایی تحت عنوان پژوهشکده مطالعات اسلامی در علوم انسانی، فناوری زیستی زیارت و گردشگری، هوا خورشید، نفت و گاز، علوم گیاهی و فناوری هوایی برخوردار است.

دانشگاه فردوسی مشهد هر ساله شمار زیادی از دانشجویان را در رشته های مختلف تحصیلی پذیرش می کند، رشته های تحصیلی موجود در این دانشگاه به تفکیک دانشکده های موجود به شرح زیر است:

دانشکده ادبیات و علوم انسانی:

زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات عرب، زبان و ادبیات فرانسه، زبان و ادبیات انگلیسی، علوم اجتماعی، زبان شناسی، تاریخ، جغرافیا و زبان روسی

دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی:

این دانشکده در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد. از جمله رشته های تحصیلی موجود در مقطع کارشناسی این دانشکده می توان به تربیت بدنی و علوم ورزشی با دو گرایش علوم زیستی و علوم انسانی، رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد شامل تربیت بدنی و علوم ورزشی، رفتار حرکتی، مدیریت ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی و رشته های تحصیلی مقطع دکتری شامل رفتار حرکتی، فیزیولوژی ورزشی و مدیریت ورزشی اشاره نمود.

دانشکده الهیات:

مبانی تشیع و ادیان و مذاهب (ادیان و عرفان تطبیقی)، تاریخ و تمدن اسلامی، علوم قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی و معارف اسلامی

دانشکده دامپزشکی:

رشته های تحصیلی موجود در مقطع کارشناسی ارشد دانشکده دامپزشکی این دانشگاه شامل انگل شناسی، باکتری شناسی، فیزیولوژی، بیوشیمی بالینی، بافت شناسی و بهداشت و مواد غذایی است، همچنین دانشجویان می توانند با توجه به علاقه، تحصیلات خود را در مقطع دکتری و در هر یک از رشته های مامایی و بیماری‌های تولید مثل، داخلی دام‌های بزرگ، پاتولوژی، کلینیکال پاتولوژی، جراحی و هوشبری دامپزشکی، فیزیولوژی، بیوتکنولوژی، انگل‌شناسی، بافت‌شناسی و بهداشت و مواد غذایی ادامه دهند.

دانشکده هنر:

در این دانشکده دو رشته تحصیلی نقاشی و گرافیک تدریس می شود.

دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست:

در این دانشکده رشته های تحصیلی از جمله مدیریت مناطق خشک و بیابانی، شیلات، مرتع‌داری، آبخیزداری و مدیریت مناطق بیابانی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد وجود دارد.

دانشکده مهندسی:

این دانشکده در رشته های مختلف مهندسی از جمله مهندسی برق، شیمی، صنایع، عمران، کامپیوتر، مکانیک و متالوژی و مواد دانشجو می پذیرد.

دانشکده کشاورزی:

رشته های تحصیلی موجود در این دانشکده شامل زراعت‌ و اصلاح‌ نباتات‌، علوم‌ و صنایع‌ غذایی و اقتصاد کشاورزی می شود.

دانشکده علوم ریاضی:

ریاضی محض، ریاضی کاربردی و آمار از جمله رشته های تحصیلی موجود در دانشکده مذکور به شمار می رود.

دانشکده علوم اداری و اقتصاد:

علاقه مندان می توانند با توجه به علاقه خود در هر یک از رشته های اقتصاد بازرگانی، اقتصاد نظری، مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، حسابداری، حقوق و علوم سیاسی موجود در این دانشکده تحصیل نمایند.

 

 

 

 

 


دریافت فایل PDF
از دانشگاه فردوسی مشهد چه می دانید؟!
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

دانشگاه گیلان را میشناسید؟
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی مشهد

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام