دانشگاه علوم حدیث
ثبت نام شروع شد

دانشگاه علوم حدیث

دانشگاه علوم حدیث

يكى از اركان مؤسسه علمى ـ فرهنگى دار الحديث است. اين دانشگاه از مؤسسات آموزش عالى غير دولتى است كه از سال 1378 با مجوز رسمى شوراى عالى انقلاب فرهنگى، فعاليت آموزشى خود را در قالب دانشکده علوم حدیث آغاز كرده و امروز با مجوز رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با نام «دانشگاه علوم حدیث» به فعالیت خود ادامه می‌دهد، که دارای سه دانشکده فعال با عناوین «دانشکده علوم و معارف قرآن»، «دانشکده علوم و معارف حدیث» و «دانشکده علوم و معارف اسلامی» و نیز شعبه ای در تهران با عنوان «پردیس تهران دانشگاه قرآن و حدیث» است. این دانشگاه هم اکنون در چهار شهر قم، تهران، اصفهان و مشهد فعالیت دارد و از مراکز آموزش عالی منحصر به فرد در حوزه مباحث حدیثی در کشور به شمار می‌آید.

همچنین بخوانید : دانشگاه علوم پزشکی شیراز

اهداف دانشگاه علوم حدیث

دانشگاه علوم حدیث در آغاز در شکل دانشکده علوم حدیث با توجه به نقش اساسى احاديث پيشوايان معصوم(ع) در شناخت معارف اصيل اسلامى و دستورالعمل‏هاى نجات‏بخش و سعادت‏آفرين اين دين آسمانى با اصل قراردادن آموزش علوم حديث، اهداف‏ بلندى را پى‏گيرى کرده كه از آن جمله مى‏توان به اين موارد اشاره كرد:

 1. بسط و گسترش دانش های قرآنی و حدیثی
 2. انسجام بخشیدن به آموزش های حدیثی
 3. تربیت استادان و پژوهشگران علوم قرآن و حدیث
 4. ایجاد ارتباط میان تحصیلات حوزوی و دانشگاهی در زمینه قرآن و حدیث
 5. تربيت و تأمين نیروی انسانی متخصص برای تدریس، تحقیق و تبلیغ
 6. فراهم آوردن امكانات براى ارتقاى سطح علمى ـ فرهنگى كارشناسان سازمانهاى دولتى و نهادهاى اسلامى در زمينه مسائل مختلف اسلامى؛

دوره ‏هاى آموزشى دانشگاه علوم حدیث

 1. مقطع كارشناسى

در سال 1374 برنامه‏هاى درسى مقطع كارشناسى و سرفصل‏هاى دروس مورد نياز آن در شوراى عالى برنامه‏ريزى وزارت علوم، تحقيقات و فناورى به تصويب رسيد.

پس از این مرحله اولين دوره از دانشجويان از طريق آزمون سراسرى دانشگاه‏ها از مهر ماه سال 1378 وارد مقطع كارشناسى شدند. فارغ التحصیلان این مقطع از سال 1382 تا کنون با احراز رتبه های تک رقمی در آزمون تحصیلات تکمیلی و المپیاد ها و کسب درصد بالای قبولی در مقطع ارشد موفقیت های چشمگیری را به خود اختصاص داده اند.

 

 

 1. مقطع كارشناسى ارشد

در بهمن ماه سال 1382 با کسب مجوز جذب دانشجو در مقطع كارشناسى ارشد اولین دوره تحصیلات تکمیلی با رشته علوم حدیث گرایش تفسیر اثری و کلام و عقاید راه اندازی شد. تاكنون گرايش­هاى اخلاق، اقتصاد، نهج‏البلاغه و عرفان اسلامى نیز به تصويب وزارت علوم، تحقيقات و فناورى رسيده است.

 1. مقطع دكترى

مقطع دكترى از سال 1385 با اجرای رشته مدرسى معارف اسلامى گرايش قرآن و متون در قم آغاز شد و تا کنون علاوه بر گرایش اخلاق این رشته، رشته های دیگری همچون علوم قرآن و حدیث و کلام امامیه نیز در مقطع دکتری اجرا گردیده است.

شيوه پذيرش دانشجو (حضوری)

دانشگاه علوم حدیث از طریق آزمون سراسری و نیز آزمون‌های اختصاصی ویژه طلاب به شرح ذیل دانشجو می‌پذیرد.

 1. مقطع كارشناسى

اين دانشگاه در مقطع كارشناسى از ميان داوطلبان آزمون سراسرى در گروههاى آزمايشى 1، 2 و 3 به شيوه متمركز دانشجو مى‏پذيرد. در برخی از رشته ها جذب دانشجو از طریق سازمان سنجش و با شرط معدل انجام می گیرد.

 1. مقطع كارشناسى ارشد

پذیرش دانشجو در این مقطع از بین فارغ التحصیلان رشته های مختلف کارشناسی یا سطح 2 حوزه به شیوه متمرکز و با شرایط خاص (با انجام مصاحبه) انجام می گیرد. علاقه­مندان به تحصیل در یکی از رشته های کارشناسی ارشد این دانشگاه می توانند در صورت موفقیت در آزمون ورودی تحصیلات تکمیلی سازمان سنجش و مصاحبه در این دانشگاه تحصیل کنند.

ضمناً طلاب واجد شرايط نيز مى‏توانند پس از موفقيت در آزمون اختصاصی کتبی و مصاحبه در يكى از رشته­ها یا گرايشها ادامه تحصيل دهند.

 1. مقطع دكترى

علاقه­مندان دارای مدرک متناسب مى‏توانند پس از موفقيت در آزمون نیمه متمرکز و مصاحبه در یکی از رشته­های دایر اين مقطع ادامه تحصيل دهند.

 

 

 

امكانات و مزاياى دانشگاه علوم حديث

ساختمان دانشگاه با زيربناى بيست هزار متر مربع در قم احداث شده و فضاهاى آموزشى، پژوهشى، ادارى و رفاهى مورد نياز در آن پيش‏بينى شده است.

 • برخوردارى از فضاى مناسب آموزشى
 • امكانات كمك آموزشى از قبيل مركز رايانه و آزمايشگاه زبان
 • بهره‏گيرى از برنامه‏هاى متنوع آموزشى و پژوهشى با استفاده از اساتيد مجرب
 • كتابخانه تخصصى علوم حديث، علوم قرآنی و تاریخ اسلام با هزار جلد كتاب
 • تالارهاى مطالعه جداگانه براى برادران و خواهران
 • مركز اطلاع‏رسانى و اينترنت
 • مركز نجوم و ستاره‏شناسى (شامل رصدخانه و آسمان‏نما در تهران)
 • مجموعه ورزشى (شامل استخر ، سونا ، سالن بدنسازى و …)
 • سالن اجتماعات و غذاخورى

 


دریافت فایل PDF
دانشگاه علوم حدیث
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

دانشگاه علوم پزشکی گلستان
دانشگاه تسینگوآ چین

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام