دانشگاه زنجان
ثبت نام شروع شد

دانشگاه زنجان

دانشگاه زنجان

دانشگاه زنجان یکی از دانشگاه های دولتی شهر زنجان است و زمان تأسیس و آغاز فعالیت این دانشگاه به سال 1354 باز می گردد. در طول فعالیت این دانشگاه افراد سرشناس زیادی همچون محمود درگاهی؛ نویسنده، پژوهشگر و استاد گروه ادبیات پارسی، مهدی محبتی؛ نویسنده، پژوهشگر و دانشیار گروه ادبیات پارسی، مرحوم دکتر کاوه نظامی زاده؛ پدر برق زنجان و … از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. قابل ذکر است که براساس نظام رتبه بندی Times دانشگاه زنجان در فهرست 13 دانشگاه برتر ایران قرار گرفته است.

دانشگاه زنجان از 4 دانشکده مجزا به شرح زیر برخوردار است:

دانشکده علوم انسانی: این دانشکده در سال 1370 فعالیت خود را آغاز نمود. این دانشکده در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در 14 رشته و 17 گرایش مختلف دانشجو می پذیرد. از امکانات دانشکده علوم انسانی می توان به کتابخانه آن با برخورداری از 28000 جلد کتاب فارسی، لاتین و عربی اشاره نمود. از جمله رشته های موجود در مقطع کارشناسی این دانشکده می توان به زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات انگلیسی، مدیریت صنعتی، تاریخ تمدن ملل اسلامی، روانشناسی، حقوق، جغرافیای طبیعی، جغرافیا و برنامه ریزی شهری، جغرافیا و برنامه ریزی روستایی و … اشاره نمود، همچنین رشته های ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد آن شامل فلسفه دین، اخلاق، آموزش زبان انگلیسی، روانشناسی، جغرافیا و برنامه ریزی گردشگری، الهیات و معارف اسلامی و … می گردد. از جمله امکانات آموزشی این دانشکده می توان به برخورداری از 34 کلاس درس، کارگاه ها (شامل کارگاه های برنامه ریزی شهری و روستایی، تربیت بدنی، روانشناسی، GIS ، زبان انگلیسی، صنایع دستی، فتوگرامتری، کلیماتولوژی و تاریخ تمدن اسلامی) و آزمایشگاه های مجهز و سایت کامپیوتر آن اشاره نمود.

دانشکده مهندسی: این دانشکده از سال 1366 فعالیت خود را با برخورداری از یک رشته مهندسی عمران آغاز نمود. در حال حاضر در این دانشکده چیزی بالغ بر 3746 دانشجو در مقاطع مختلف در حال تحصیل هستند، به طوریکه از این تعداد چیزی حدود 2903 نفر دانشجوی کارشناسی و مابقی دانشجوی دوره کارشناسی ارشد می باشند. گرایش های موجود در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه عبارتند از: مهندسی برق در دو گرایش الکترونیک و قدرت، مهندسی مکانیک گرایش طراحی کاربردی، مهندسی عمران در چهار گرایش سازه، مکانیک خاک و پی، سازه‌های هیدرولیکی و راه و ترابری، مهندسی نقشه‌برداری (ژئودزی)، مهندسی کامپیوتر با گرایش نرم‌افزار، مهندسی معدن با گرایش مکانیک سنگ، معماری و مهندسی شیمی.

همچنین بخوانید : آشنایی با رشته کتابداری + دروس و بازار کار و آینده شغلی در ایران

دانشکده علوم: این دانشکده در سال 1370 تأسیس شد. این دانشکده در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد. از جمله رشته های تحصیلی موجود در این دانشکده می توان به نانو فیزیک، فیزیک اتمی و مولکولی، فیزیک ذرات بنیادی، فیزیک نجوم، فیزیک حالت جامد، ریاضی محض، ریاضی کاربردی، آمار، شیمی محض، شیمی کاربردی، شیمی پلیمر، شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی فیزیک، زمین شناسی، زیست شناسی و محیط زیست اشاره نمود. از جمله امکانات آموزشی این دانشکده عبارتند از: 26 آزمايشگاه و كارگاه آموزشي، كتابخانه، سايت كامپيوتر و موزه تاريخ طبيعي.

دانشکده کشاورزی: این دانشکده در سال 1355 و با پذیرش دانشجو در دو رشته مدیریت کشاورزی و مدیریت دامپروری فعالیت خود را آغاز نمود. این دانشکده از 25 گرایش در مقطع کارشناسی و همچنین 16 گرایش در مقطع دکتری برخوردار است.

همچنین قابل ذکر است که گروه های آموزشی متعلق به هر یک از دانشکده های ذکر شده در فوق به شرح زیر می باشد:

دانشکده علوم انسانی: الهیات، تاریخ و تمدن ملل اسلامی، حسابداری، معارف اسلامی، تربیت بدنی، جغرافیا، مترجمی زبان انگلیسی، مدیریت بازرگانی، روان شناسی، زبان و ادبیات فارسی، مدیریت صنعتی، راهنمایی و مشاوره، حقوق و علوم اقتصادی

دانشکده مهندسی: مهندسی عمران، مهندسی نقشه برداری، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی معدن، مهندسی شیمی، مهندسی مواد و معماری

دانشکده علوم: ریاضی، زمین شناسی، شیمی، فیزیک، زیست شناسی، آمار و محیط زیست

دانشکده کشاورزی: آموزش و ترویج کشاورزی، باغبانی، زراعت و اصلاح نباتات، مهندسی آب، علوم دامی، گیاه پزشکی، صنایع غذایی و خاک شناسی

 

 

 

 

 

 

 

 

 


دریافت فایل PDF
دانشگاه زنجان
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام