دانشگاه تهران
ثبت نام شروع شد

دانشگاه تهران

دانشگاه تهران

در سال 1313 و به دستور رضا شاه پهلوی، بزرگ ترین مرکز آموزش عالی ایران در شهر تهران تأسیس شد، دانشگاه تهران از برترین و بزرگترین اساتید حال حاضر ایران بهره مند بوده و از این لحاظ در سطح بالایی از آموزش کشور واقع شده، به طوریکه به جرئت می توان ادعا نمود به عنوان اولین و برترین دانشگاه های ایران به شمار می رود.

قابل ذکر است که دانشگاه تهران شامل 25 دانشکده مجزا، 11 مرکز پژوهشی و 9 پردیس می باشد. از جمله دیگر افتخارات دانشگاه تهران در سال های اخیر می توان به کسب برند برتر از میان 100 برند برتر کشور در دهمین جشنواره ملی اشاره نمود.

از جمله دانشکده های موجود در دانشگاه تهران می توان به دانشکده حقوق و علوم سیاسی، ادبیات و علوم انسانی، اقتصاد، زبان و ادبیات خارجه، کشاورزی، تربیت بدنی، محیط زیست، الهیات و معارف اسلامی، جغرافیا، علوم اجتماعی، علوم و فنون نوین، دامپزشکی، زیست شناسی، علوم تربیتی، مدیریت، فیزیک، منابع طبیعی، کارآفرینی، مطالعات جهان، ژئوفیزیک و دانشکده فنی اشاره نمود.

آمار و اطلاعات دقیق و ثبت شده ای در مورد نحوه بنیان گذاری و رشد و توسعه دانشگاه تهران در دست نیست، اما گفته ها حاکی از این است که اولین بار در سال 1305 فردی به نام سنک؛ نماینده مجلس تأسیس این مرکز آموزش عالی را به مقامات بالا دست کشور پیشنهاد کرد.

به منظور طراحی و ساخت دانشگاه تهران از مهندسین فرانسوی کمک گرفته شد، به همین منظور به راحتی می توان آثار و الگوهای فرانسوی به کار گرفته شده در ساختار دانشگاه تهران را به وضوح دید.

شاید برایتان جالب باشد که با امتیاز و جایگاه دانشگاه تهران در سطح ایران و جهان آشنا شوید، همان طور که گفته شد دانشگاه تهران به عنوان برترین دانشگاه حال حاضر ایران به شمار می رود، از طرفی دانشگاه تهران از رتبه جهانی 708 برخوردار  است، همچنین  از لحاظ شاخص اندازه صفحات وب؛ امتیاز ۵۰۲، شاخص قابلیت مشاهده از سوی دیگران؛ امتیاز ۹۶۱، شاخص فایل‌های قابل‌دسترسی؛ امتیاز ۷۸۸ و شاخص میزان ارجاعات؛ امتیاز ۳۸۴ را به خود اختصاص داده است.

از جمله دلایل برتری دانشگاه تهران در مقایسه با سایر دانشگاه های ایران می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • بهره مندی از اساتید عالی رتبه و با سابقه آموزشی درخشان
  • تحصیل دانشجویان مستعد با شرط کسب بالاترین رتبه
  • برخورداری از کتابخانه ها و آزمایشگاه های متعدد

دانشگاه تهران از سردر منحصر به فردی نیز برخوردار است، اما هیچ اطلاعاتی در مورد نحوه ساخت و طراحی آن وجود ندارد، با این حال برخی از افراد معتقدند که سردر دانشگاه تهران به شکل دو پرنده در حال پرواز و اوج گرفتن طراحی شده و برخی دیگر معتقدند که طرح آن به شکل یک کتاب باز است.

دانشگاه تهران از چند ساختمان با ارزش ملی برخوردار است، به طوریکه این ساختمان ها و بناهای قدیمی به عنوان آثار ملی به ثبت رسیده است. از جمله این بناها می توان به مسجد دانشگاه، موزه مقدم و باغ نگارستان اشاره نمود.

همچنین بخوانید : آخرین وضعیت بازار کار، حقوق، دروس و گرایش های رشته مهندسی شیمی

هر ساله دانشگاه تهران در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به پذیرش دانشجویان می پردازد. نحوه پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی به چندین شیوه صورت می پذیرد که از جمله آن ها می توان به پذیرش با آزمون(صرفاً از طریق کنکور سراسری)، پذیرش انتقالی همراه با تغییر رشته(صرفاً از طریق پورتال وزارت علوم)، پذیرش انتقالی بدون تغییر رشته(صرفاً از طریق پورتال وزارت علوم)، پذیرش بدون آزمون(از طریق آزمون داخلی، مصاحبه و یا بررسی رزومه علمی)، پذیرش دانشجوی غیر ایرانی( از طریق مراجعه به معاونت بین‌الملل دانشگاه و یا از طریق اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم)، پذیرش دانشجوی ایرانی از خارج، پذیرش تغییر رشته داخل دانشگاه، میهمان دائم، میهمان یک نیم سال، استعدادهای درخشان و قهرمانان ورزشی اشاره نمود.

همچنین پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد به شیوه های گوناگونی از جمله پذیرش با آزمون، پذیرش بدون آزمون، پذیرش دانشجوی غیر ایرانی، پذیرش دانشجوی ایرانی از خارج، انتقال و میهمان، استعدادهای درخشان و قهرمانان ورزشی اشاره نمود.

این دانشگاه در مقطع دکتری نیز با شیوه های مختلف به پذیرش دانشجو می پردازد، از جمله این روش ها می توان به پذیرش با آزمون، پذیرش بدون آزمون، پذیرش دانشجوی غیر ایرانی، پذیرش دانشجوی ایرانی از خارج، انتقال و میهمان، استعدادهای درخشان، قهرمانان ورزشی، بورس مربیان، بورس بنیاد ملی نخبگان، جانبازان روشندل و حافظان قرآن اشاره نمود.


دریافت فایل PDF
دانشگاه تهران
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
دانشگاه اصفهان
دانشگاه اصفهان

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام