رشته مشاوره چه تفاوتی با روانشناسی بالینی دارد؟
ثبت نام شروع شد

رشته مشاوره چه تفاوتی با روانشناسی بالینی دارد؟

تعریفی کلی از رشته مشاوره استفاده از علم روانشناسی برای سهولت در انتخاب و تصمیم‌گیری‌های فردی در مراحل مختلف زندگی مانند تحصیل، ازدواج، ارتباطات و مسیر شغلی است. مشاوره حل بحران‌های پیچیده روانی نیست بلکه مجموعه گفتگوهایی بر پایه علم روانشناسی است تا مسائل کوچک زندگی افراد را حل کند.

در روانشناسی عمق مطالب تئوریک بیشتر است ولی در مشاوره کاربردی بودن مدنظر قرار دارد. در هر دو رشته اصول پایه بر اساس آموزه‌های روانشناسی شکل‌گرفته است ولی در علم مشاوره این علم به صورت کاربردی ارائه می‌گردد. در روانشناسی بالینی که موضوع آن افرادی دچار اختلالات روانی است مباحث گسترده‌تری مطرح می‌گردد. در این علم فیزیولوژی و هورمون‌های نیز بررسی می‌شود ولی در رشته مشاوره و راهنمایی تأکید بر پیشگیری از بحران‌های روحی است.

 

رشته مشاوره

دانشجویان در درس مشاوره و راهنمایی نحوه پیشگیری از بروز بحران‌های روحی را آموزش می‌بینند. مشاور به مراجع خود کمک می‌کند تا مراحل مختلف زندگی را با آسیب‌های کمتری بگذراند. یک مشاور با تکیه‌بر علم روانشناسی و تجربه خود مراجع را راهنمایی می‌کند تا در انتخاب‌های خود همه‌جانبه عمل کنند و در واقع بخشی از وقایع که نادیده گرفته می‌شود را گوشزد می‌کنند. یک مشاور به مراجع خود توصیه‌ای نمی‌کند بلکه مراجع را با شیوه تفکری که خوددارند روبرو کرده و مسائلی که به صورت ناخودآگاه در ذهن فرد جریان است را به کمک خود مراجعه‌کننده بررسی می‌کنند.

 

رشته مشاوره برای چه کسانی مناسب است؟

مشاوره یکی از گرایش‌های روانشناسی است که با استفاده از نتایج پژوهش‌های روانش ناشی در راستای حل مشکلات و بحران‌های افراد گام برمی‌دارد. افراد منزوی یا درون‌گرا برای این شغل مناسب نیستند، افرادی که علاقه به صحبت کردن دارند، توانایی سخن گفتن و استدلال داشته باشند برای مشاوره مناسب‌اند. یک مشاور باید بتواند گوشی شنوا باشد و توانایی خوب شنیدن داشته باشد. فردی که در جریان مسائل جامعه قرار داشته باشد و بتواند مشکلات مراجعش را درک کند برای این شغل مناسب است.

 

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران

مشاوره خود دارای تخصص‌هایی است و در زمینه حرفه‌ای مشاور خانواده، مشاور تحصیلی‌، مشاور ازدواج و رابطه‌، مشاور شغل یابی‌ و مشاور صنعتی وجود دارد. هر مشاور با توجه به دانش روانشناسی و سایر معلومات علایق خود حوزه خاصی را انتخاب کرده و افراد بر اساس حوزه تخصصی به او مراجعه می‌کنند. مشاور تحصیلی علاوه بر دفاتر شخصی در مدارس نیز حضور دارند. برخی از سازمان‌ها برای حل مسائل کارکنان خود مشاور نیز استخدام می‌کنند. همچنین سازمان‌های عمومی مانند فرهنگ‌سراها نیز از مشاوران بهره می‌برند. در زندان‌ها و سازمان‌های بازپروری و بیمارستان‌ها نیز از مشاور استفاده می‌شود.

 

درس‌های‌ رشته مشاوره

مشاوره در دوره کارشناسی و مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. دانشگاه‌های مختلف رشته‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند. دروسی که در دوره کارشناسی به دانشجویان مشاوره آموزش داده می‌شود شامل درس‌های مبانی‌ جامعه‌شناسی‌، انسان‌ از دیدگاه‌ اسلام‌، روان‌شناسی‌ عمومی‌، اصول‌ فلسفه‌ آموزش‌وپرورش، آمار توصیفی‌، آموزش‌وپرورش‌ ابتدایی‌، راهنمایی‌ و متوسطه‌، مبانی‌ راهنمایی‌ و مشاوره‌، جامعه‌شناسی‌ آموزش‌وپرورش، روان‌شناسی‌ از دیدگاه‌ دانشمندان‌ اسلامی‌، فیزیولوژی‌ انسان‌، آمار استنباطی‌، روش‌ها و فنون‌ راهنمایی‌ و مشاوره‌، سنجش‌ و اندازه‌گیری‌ در علوم‌ تربیتی‌، روش‌ها و فنون‌ تدریس‌، نماد خانواده‌ در اسلام‌ و ایران‌، روان‌شناسی‌ رشد، روش‌ تحقیق‌ در علوم‌ تربیتی‌ و مشاوره‌، مقدمات‌ مدیریت‌ آموزشی‌، روان‌شناسی‌ یادگیری‌، تولید و کاربرد مواد آموزشی‌، روان‌شناسی‌ شخصیت‌، روان‌شناسی‌ تربیتی‌، آسیب‌شناسی‌ روانی‌، مسائل‌ جوانان‌ و نوجوانان‌، روان‌شناسی‌ اجتماعی‌، روان‌شناسی‌ و آموزش‌ افراد استثنایی‌، بازی‌درمانی، آسیب‌شناسی‌ اجتماعی‌، بهداشت‌ روانی‌، مبانی‌ کامپیوتر و اختلالات‌ یادگیری‌ است.

دروس تخصصی‌تر این رشته شامل راهنمایی‌ و مشاوره‌ تحصیلی‌، راهنمایی‌ و مشاوره‌ شغلی‌، کاربرد آزمون‌های‌ روانی‌، کاربرد آزمون‌های‌ تشخیصی‌ و شخصیت‌ در مشاوره‌، نظریه‌ مشاوره‌ و روان‌درمانی‌، راهنمایی‌ و مشاوره‌ گروهی‌، مشاوره‌‌ی خانواده‌، مددکاری‌ اجتماعی‌ در مشاوره‌، روش‌های‌ تغییر و اصلاح‌ رفتار است.

 

تفاوت مشاوره و روان‌شناسی بالینی

در حالی که هر دو رشته روانشناسی بالینی و مشاوره از آموزه‌ها و دانش روانشناسی استفاده می‌کنند ولی این دو علم تفاوت‌هایی با یکدیگر دارد. هر دو رشته روانشناسی بالینی و مشاوره گرایش‌هایی از رشته روانشناسی محسوب می‌شود. رشته مشاوره نیاز به درک روابط انسانی دارد و روان انسان و مسائل مربوط به آن بیشتر از فیزیولوژی مورد بررسی و اهمیت قرار می‌گیرد. به همین جهت است تنها داوطلبان گروه علوم انسانی می‌توانند رشته مشاوره را انتخاب کنند. در حالی که دانش آموزان رشته تجربی می‌توانند رشته روانشناسی را در انتخاب رشته خود برگزینند. حوزه‌های حرفه‌ای این دو رشته به یکدیگر نزدیک است ولی تفاوت‌هایی نیز وجود دارد.

بروز مشکلات کوچک افراد را به سمت مشاور سوق می‌دهد ولی اگر مسئله و اختلال حادی پیش آید فرد به روانشناس بالینی مراجعه می‌کند. در واقع روانشناسان قصد درمان مشکلات روانی را دارند. این دو درس مرزهای مشترکی با یکدیگر دارند و تنها در 30 واحد درسی تفاوت می‌کنند. روانشناسان مانند پزشکان اجازه و مجوز درمان در دفتر و مطب را دارند ولی مشاوران چنین مجوزی ندارند؛ زیرا مراجع روانشناسان بیمارها ولی مراجع مشاورین تمام افراد هستند و لزوماً بیمار تلقی نمی‌شوند. روانشناسی علمی بر پایه تحقیق و پژوهش است و بسیاری از مباحث آن نظری و تئوری است ولی مشاوره علمی کاملاً کاربردی است.

 

دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته مشاوره و راهنمایی

گرایش مشاوره و راهنمایی در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. برخی از دانشگاه‌هایی که پذیرای دانشجویان برای آموزش این رشته هستند عبارت‌اند از: دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه تهران، دانشگاه الزهرا، دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه اصفهان، دانشگاه تربیت‌معلم تهران و دانشگاه شهید چمران اهواز. در همه دانشگاه‌های ذکر شده در حداقل یکی از مقاطع رشته مشاوره تدریس می‌شود.

 

 

کاربرد و گرایش‌های مشاوره

مشاوره و راهنمایی نقش کاربردی در زندگی روزانه افراد دارد و ابعاد مختلف شخصیت انسان را مطالعه کرده و درصدد پیشگیری از مشكلات و اختلالات روانی برمی‌آید. رشته مشاوره شامل گرایش‌های مشاوره در خانواده، مشاوره در مدرسه، مشاوره شغلی و توان‌بخشی است. این گرایش‌ها در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود و زمینه تخصصی شدن حرفه مشاوره است. متخصصان هر رشته به‌صورت تخصصی به مشاوره در موضوعی پرداخته و علم و تجربه خود را برای حل مسائل مراجعین به کار می‌گیرند.

 

گرایش مشاوره مدرسه

در مقطع کارشناسی ارشد مشاوره گرایش مشاوره مدرسه یا همان مشاوره تحصیلی ارائه می‌شود. مشاور مدرسه در زمینه تحصیلی مورد مشورت قرار می‌گیرد و به دانش آموزان در انتخاب و تصمیم‌گیری برای تعیین رشته و تخصص و گروه تحصیلی کمک می‌کند. در این گرایش بهبود وضعیت تحصیلی دانش آموزان و ارزیابی علایق آن‌ها نیز موردتوجه است. مشاور تحصیلی وظیفه دارد به‌درستی علت‌های مشکلات تحصیلی دانش آموزان را تشخیص داده و برای حل این مشکلات راه‌حل‌هایی با حضور دانش‌آموز ارائه دهد.

 

گرایش مشاوره شغلی

این رشته در دوره کارشناسی ارشد ارائه می‌گردد و گرایش مشاوره شغلی نام دارد و یکی از مهم‌ترین گرایش‌ها در رشته مشاوره است. در این گرایش آینده‌نگری و تشخیص روحیات فردی موردتوجه است. این مشاوره کاری طولانی‌مدت است و تنها به دوران انتخاب شغل محدود نمی‌شود. بسیاری از سازمان‌های بزرگ از مشاوره برای استفاده صحیح از نیروهای انسانی خود بهره می‌گیرند. راهنمایی شغلی در مصاحبه‌های شغلی، در انتخاب شغل، در حل مشکلات شغلی و در قسمت جذب واحدهای منابع انسانی شرکت‌ها و سازمان‌ها کاربرد دارد.

 

گرایش مشاوره خانواده

مشکلات بین زوجین و یا فرزندان و والدین در این رشته بررسی می‌شود. این گرایش از رشته مشاوره که بر روی مشکلات خانوادگی متمرکز در موضوعات مختلفی که در بستر خانواده رخ می‌دهد کارگشا است از جمله عدم هماهنگی خصوصیات اخلاق، دخالت خویشاوندان در زندگی داخلی، مشکلات زناشویی و عدم هماهنگی در پرورش فرزندان. بررسی مشکلات، تحلیل مسائل، ارائه راه‌حل و گفتگو از مواردی است که در این گرایش انجام می‌شود.


دریافت فایل PDF
رشته مشاوره چه تفاوتی با روانشناسی بالینی دارد؟
میانگین امتیاز : 2.2


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام رشته مشاوره و راهنمایی خوندم و الان برای ارشد روانشناسی کودکان استثنایی پذیرفته شدم . چه درسهایی به عنوان پیش نیاز باید بخونم . واحدهایی که تو دوره کارشناسی خوندم دوباره باید بخونم

2 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

اگر شیمی دوست دارید رشته مهندسی شیمی را انتخاب نکنید
اگر شیمی دوست دارید رشته مهندسی شیمی را انتخاب نکنید
رشته مدیریت اجرایی مناسب چه افرادی است؟
رشته مدیریت اجرایی مناسب چه افرادی است؟

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام