به چه نکاتی در انتخاب رشته زبان خارجه توجه کنیم؟
ثبت نام شروع شد

به چه نکاتی در انتخاب رشته زبان خارجه توجه کنیم؟

معرفی رشته زبان خارجه

رشته زبان خارجه به رشته‌های مختلف ادبیات یا مترجمی به زبان غیرفارسی مانند زبان انگلیسی گفته می‌شود. مترجمی زبان انگلیسی و رشته ادبیات انگلیسی از مهم‌ترین رشته‌های دانشگاهی زبان خارجه است. نقش زبان‌های خارجی در ارتباط‌های آکادمیک و افزایش دانش اثبات شده است. با استفاده از مهارت‌های زبانی می‌توان به انتقال علم و هنر و هر گونه تجربه‌ای پرداخت. تحصیل از اکثر دانشگاه‌های معتبر به یکی از زبان‌های انگلیسی یا فرانسه است؛ و سمینارها و همایش‌های بین‌المللی نیز به این زبان‌ها برگزار می‌شود. بدون دانستن زبان خارجه نمی‌توان با جهان تعامل برقرار کرد و در دنیای امروز آموختن زبان از ضروریات است.

 

رشته زبان خارجه

رشته‌های مختلفی در ادبیات جهان و مترجمی زبان‌های خارجی وجود دارد. رشته زبان انگلیسی پرطرفدارترین گرایش این رشته است. تحصیل در رشته‌های زبان خارجه تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه‌های ممتاز و برتر کشور امکان‌پذیر است. توجه به یادگیری زبان‌های خارجی در سال‌های اخیر و نیاز به مترجم و متخصص در این حوزه به زبان‌های مختلف باعث افزایش علاقه‌مندان به رشته زبان‌های خارجی گشته است. در تحصیل رشته زبان خارجه به صورت آکادمیک علاوه بر تسلط به زبان خارجی که می‌توان در خارج از دانشگاه نیز آن را آموخت به ادبیات و فرهنگ آن ملیت نیز آشنا می‌شوید و قواعد زبان را به صورت آکادمیک می‌آموزید. تحصیل در دانشگاه شما را با ادبیات یک کشور و مختصات ادبی آن آشنا کرده و در نهایت به عنوان یک متخصص و منتقد ادبیات هر زبانی شناخته خواهید شد.

 

گرایش‌ رشته زبان خارجه

زبان انگلیسی مهم‌ترین و محبوب‌ترین رشته در بین رشته‌های زبان خارجه است و خود شامل دو رشته مترجمی زبان انگلیسی و زبان و ادبیات انگلیسی است. در گرایش‌ زبان‌ و ادبیات‌ انگلیسی پس از کلیات خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی در 3 ترم آغازین آموزش داده می‌شود درس‌های مهم و اختصاصی شامل موضوعات ادبیات‌ انگلیسی‌، ترجمه‌، زبان‌شناسی‌، روش‌ تدریس‌، آزمون‌سازی‌ و نقد ادبی‌ بررسی و مطالعه می‌شود.

 

در رشته زبان‌ انگلیسی‌ چه دروسی آموزش داده می‌شود؟

در هر دو گرایش رشته زبان انگلیسی که مهم‌ترین گرایش‌ها در رشته زبان خارجه است دروس عمومی خواندن‌ و درك‌ مفاهیم‌، دستور و نگارش‌، گفت‌وشنود آزمایشگاه‌، متون‌ یادگیری‌ زبان‌، نگارش‌ پیشرفته‌، ترجمه‌ متون‌ ساده‌، اصول‌ و روش‌ ترجمه‌، كاربردهای‌ اصطلاحات‌ و تعبیرات‌ در ترجمه‌، آواشناسی‌ انگلیسی‌، درآمدی‌ بر ادبیات‌ انگلیسی‌، خواندن‌ متون‌ مطبوعاتی‌، نمونه‌های‌ نثر ساده‌، بیان‌ شفاهی‌ داستان‌، نامه‌نگاری‌ انگلیسی‌، مقاله‌نویسی‌، بررسی‌ آثار ترجمه‌شده‌ اسلامی‌، اصول‌ و روش‌ تحقیق‌، آزمون‌سازی‌ زبان‌ و روش‌ تدریس‌ آموزش داده می‌شود.

 

گرایش‌ زبان‌ و ادبیات‌ انگلیسی‌

در گرایش‌ زبان‌ و ادبیات‌ انگلیسی‌ از رشته زبان خارجه علاوه بر دروس عمومی و اصلی در که در بالا ذکر شد دروس كلیات‌ زبان‌شناسی‌، زبان‌ دوم‌ (فرانسه‌ یا آلمانی‌)، داستان‌ كوتاه‌، سیری‌ در تاریخ‌ ادبیات‌ انگلیسی‌، فنون‌ و صناعات‌ ادبی‌، ترجمه‌ متون‌ ادبی‌، نمایشنامه‌، شعر انگلیسی‌، آشنایی‌ با رمان‌، اصول‌ و روش‌ نقد ادبی‌، مكتب‌های‌ ادبی‌ و متون‌ برگزیده‌ نثر ادبی‌ نیز ارائه می‌شود. این گرایش به مطالعه و تحلیل متون ادبی می‌پردازد و درس نقد ادبی یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده در آن است.

 

گرایش‌ مترجمی‌ زبان‌ انگلیسی‌

رشته مترجمی یکی از پرکاربردترین رشته‌های دانشگاهی و از مهم‌ترین گرایش رشته زبان خارجه است. به خصوص مترجمی زبان انگلیسی که دلیل ارتباطات گسترده خارجی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، مذهبی و سیاسی ضرورتی غیرقابل‌انکار است. تسلط به مهارت‌های ترجمه که در دانشگاه‌های مختلف در رشته مترجمی زبان انگلیسی و سایر رشته‌های مترجمی آموزش داده می‌شود راهی برای بر طرف کردن این نیاز و پرورش متخصصین و مترجمین زبده است.

 

دروس اختصاصی گرایش‌ مترجمی‌ زبان‌

در گرایش مترجمی زبان انگلیسی مانند سایر رشته‌های مترجمی از گرایش‌های رشته زبان خارجه که با هدف تربیت متخصصان توانا در ترجمه متون، سخنرانی‌ها، نمایشنامه، رمان، گفتگو و مترجم هم‌زمان شکل‌گرفته است، دروس ساخت‌ زبان‌ فارسی‌، آشنایی‌ با ادبیات‌ معاصر ایران‌، نگارش‌ فارسی‌، واژه‌شناسی‌، ترجمه‌ پیشرفته‌، ترجمه‌ متون‌ اقتصادی‌، ترجمه‌ متون‌ علوم‌انسانی‌، ترجمه‌ متون‌ سیاسی‌، ترجمه‌ مكاتبات‌ و اسناد زبان‌ دوم‌، ترجمه‌ متون‌ مطبوعاتی‌ زبان‌ دوم‌، ترجمه‌ شفاهی‌، ترجمه‌ نوار و فیلم‌، بررسی‌ مقابله‌ای‌ ساخت‌ جمله‌، اصول‌ و مبانی‌ نظری‌ و ترجمه‌ متون‌ ادبی‌ ارائه می‌شود.

 

موقعیت‌ شغلی‌ فارغ‌التحصیل رشته زبان خارجه در ایران

فرصت‌های شغلی فراوانی برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف زبان خارجه از جمله گرایش زبان و ادبیات انگلیسی و رشته مترجمی زبان انگلیسی وجود دارد. مترجمی یکی از این شغل‌هاست. مترجمی نمایش‌نامه، فیلم‌نامه، متن فیلم، کتاب تخصصی، کتاب داستانی، رمان و مقالات علمی از جمله کارهایی است که به وفور برای این رشته وجود دارد. استخدام در وزارت خارجه، صداوسیما، خبرگزاری‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌، وزارت‌ جهاد كشاورزی‌ از دیگر فرصت‌های شغلی این رشته است. تدریس در آموزشگاه‌ها و دبیری رشته زبان خارجی نیز موقعیت شغلی دیگری برای فارغ‌التحصیلان است.

 

چه درس‌هایی در رشته‌های زبان ارائه می‌شود؟

رشته زبان خارجه در تمامی گرایش‌های و زبان‌های مختلف مانند اسپانیایی، فرانسه، آلمانی و انگلیسی در گرایش ادبیات در دانشگاه‌های مختلف ارائه می‌شود.

در این دانشگاه‌ها دروسی و واحدهای درسی آموزش داده می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

آثار کلاسیک، آزمون‌سازی، آزمون‌سازی زبان، آواشناسی آموزشی، آواشناسی انگلیسی، ادبیات آمریکا، ادبیات اروپا، ادبیات قرن ۱۸، اصول و روش تحقیق ۱، اصول و روش تحقیق ۲، اصول و روش تدریس زبان‌های خارجی، اصول و روش تدریس مهارت‌ها، اصول و روش ترجمه، انگلیسی با اهداف ویژه، بررسی آثار ترجمه شده اسلامی، بررسی آثار ترجمه شده اسلامی ۲، بیان شفاهی داستان ۱، بیان شفاهی داستان ۲، پایان‌نامه، تجزیه‌وتحلیل کلام، ترجمه متون ادبی، ترجمه متون ادبی ۱، ترجمه متون ساده، ترجمه متون ساده ۱، ترجمه متون ساده ۲، تکنولوژی اطلاع‌رسانی و آمار، جامعه‌شناسی زبان، خواندن متون مطبوعاتی، خواندن و درک مفاهیم ۱، خواندن و درک مفاهیم ۲، خواندن و درک مفاهیم ۳، داستان کوتاه، درآمدی بر ادبیات ۱، درآمدی به ادبیات ۲، دستور نگارش ۱، دستور نگارش 2، دوره تجدید حیات ادبی، رمان ۱، رمان ۲، روانشناسی زبان، روش تحقیق در مسائل آموزشی زبان، روش تدریس زبان انگلیسی، روش تدریس عملی، زبان دوم ۱، زبان دوم ۲، زبان دوم ۳، زبان دوم ۴، زبان دوم انگلیسی ۱، زبانشناسی و تحلیل خطاها، زبانشناسی و دستور تاویلی، زبانشناسی کاربردی، سمینار ادبیات کارشناسی ارشد، سمینار مسائل آموزش زبان، سیری در تاریخ ادبیات ۱، سیری در تاریخ ادبیات ۲، سیری در تاریخ ادبیات ۳، شعر انگلیسی، شعر معاصر، شعرای رمانتیک، شناخت ادبیات، فنون و صناعات ادبی، فنون یادگیری زبان، قصه بلند و کوتاه، گفت‌وشنود آزمایشگاه ۱، گفت‌وشنود آزمایشگاه ۲، متافیزیک و میلتون، متون برگزیده نثر ادبی، مسائل زبانشناسی، مقاله‌نویسی، مکالمه موضوعی، مکتب‌های ادبی ۱، نامه‌نگاری انگلیسی، نقد ادبی، نقد ادبی ۱، نقد ادبی ۲، نگارش پیشرفته، نمایشنامه ۱، نمایشنامه ۲، نمایشنامه معاصر جهان، نمایشنامه نویسان معاصر انگلیسی، نمونه‌های شعر انگلیسی، نمونه‌های نثر ساده انگلیسی، کاربرد اصطلاحات و تعبیرات در ترجمه، کلیات زبانشناسی ۱ و کلیات زبانشناسی ۲.

 

 

چرا یادگیری زبان خارجی؟

چرا تحصیل در رشته زبان خارجه انتخاب مناسبی برای افراد علاقمند به فرهنگ ملیت‌های مختلف است؟ یادگیری زبان دوم می‌تواند دریچه‌ای به‌سوی دنیایی جدید باشد که در سایه آن افراد می‌توانند با فرهنگ و دیگر خصوصیات دیاری که زبان مورد نظر به آنجا تعلق دارد، آشنا شوند. امروزه با توجه به رشد ارتباطات اهمیت این قضیه بیشتر می‌شود و افراد بیشتری را مشاهده می‌کنیم که به یادگیری زبان‌های مختلف با اهداف متفاوت روی می‌آورند. یکی از فوایدی که آموختن زبان به‌ همراه دارد، افزایش هوش و مهارت‌های یادگیری است؛ تحقیقات نشان می‌دهند که افراد دوزبانه کمتر دچار بیماری‌های دوران کهولت سن ازجمله زوال عقل و یا آلزایمر می‌شوند. در زمینه آموزش نیز می‌توان اشاره کرد که فرایند یادگیری زبان برای بزرگ‌سالان موردی دشوارتر از یادگیری در کودکان است که در این زمینه، لازم است مدرسین و متصدیان، راهکارهایی را با استفاده از روش‌های نوین به کار گیرند.

یادگیری زبان جدید می‌تواند برای برخی از افراد از سخت‌ترین کارهایی باشد که در طول زندگی به مغز خود می‌سپارند. باوجوداینکه هر زبانی سختی‌های خاص خود را دارد، فعالیت‌های مغز برای یادگیری آن سبب تقویت کارکرد مغز در زمینه یادگیری خواهد شد. همچنین آموختن زبان جدید می‌تواند فواید دیگری ازجمله آشنایی با فرهنگ و مردم کشورهای مختلف و نقاط مختلف دنیا داشته باشد.

 


دریافت فایل PDF
به چه نکاتی در انتخاب رشته زبان خارجه توجه کنیم؟
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

آشنایی با رشته صنایع دستی، هنر یا صنعت؟
معرفی رشته فناوری اطلاعات و گرایش های آن
معرفی رشته فناوری اطلاعات و گرایش های آن

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام