تمامی مواردی که قبل از اقدام برای تحصیل در انگلستان باید بدانید!
ثبت نام شروع شد

تمامی مواردی که قبل از اقدام برای تحصیل در انگلستان باید بدانید!

معرفی و کلیات راهنمای تحصیل در انگلستان

تحصیل در انگلستان یکی از بزرگترین مقاصد سفر می باشد و از این نظر رتبه دوم را پس از آمریکا دارد.

این مجمع الجزایر پادشاهی از 4 کشور انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی تشکیل شده است. علاوه بر دانشگاه های سرشناسی همچون آکسفورد و کمبریج، تعداد زیادی دانشگاه دیگر در این کشور وجود دارند که در رتبه بهترین های دنیا قرار دارند و از 10 دانشگاه برتر دنیا 4 دانشگاه انگلیسی هستند.

این موضوع در کنار استانداردهای بالای تحصیلی و آموزشی سبب شده تا این کشور کانون توجهات برای ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بویژه کارشناسی ارشد و دکترا باشد.

به واسطه کیفیت بالای آموزشی و اعتبار بالای مدارک تحصیلی صادر شده، فارغ التحصیلان مشکلی از بابت شغل و استخدام ندارند و این یک امتیاز بزرگ میباشد.

وضعیت آب و هوایی کشور انگلستان

اما آب و هوای این کشور معتدل، متغیر و عمدتا بارانی است و شما امکان پیش بینی یک لحظه بعد را ندارید.

سطح سواد مردم انگلستان

مردم این کشور اکثرا با سواد و بیش از 90% مردم آن تحصیلات دانشگاهی دارند.

شرایط دینی و مذهبی در انگلستان

از دیدگاه مذهبی نیز این کشور متنوع است اما غالب مردم مسیحی و دین رسمی کشور مسیحی است.

به علت مالیات بالای دریافتی، دولت بسیار ثروتمند بوده و خدمات رفاهی و بهداشتی و درمانی را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار میدهد.

سیستم آموزشی کشور انگلستان

در خصوص سیستم آموزشی دانشگاهی این کشور مزیت های بالایی وجود دارد به ویژه اینکه بر خلاف تمام دنیا دوره کارشناسی در این کشور 3 سال، کارشناسی ارشد یک سال و دکتری 3 سال میباشد.

این یعنی صرفه جویی در زمان و هزینه که به نفع دانشجو خواهد بود.

در مقطع کارشناسی دانشجو هیچ همراهی نخواهد داشت اما برای دوره کارشناسی ارشد و دکتری میتواند خانواده(همسر و فرزند) خود را به همراه داشته باشد.

ساعت کار هفتگی برای دانشجو به چه شرایطی هست؟

به منظور کنترل هزینه ها دولت اجازه 10 ساعت کار هفتگی برای دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و 20 ساعت برای مقطع دکتری را میدهد و همسر وی نیز اجاره کار تمام وقت و تحصیل را برابر قوانین این کشور دارند که این موضوع برای افرادی که متاهل باشند یک امتیاز محسوب میشود.

هزینه های تحصیل در انگلستان

هزینه های تحصیل برای افرادی که از ایران به انگلستان میروند کمی بالاست و این رقم بسته به رشته و دانشگاه بین 5 تا 15 هزار پوند گزارش شده است.

به این موضوع باید هزینه های اقامت و زندگی هر فرد را نیز باید اضافه کنید که در حدود 1000 پوند در ماه شامل هزینه های مسکن، خوراک، پوشاک، رفت و آمد و … خواهد بود.

البته شانس پذیرش و دریافت بورسیه تحصیلی را نیز داشته باشید که بیشتر در مقاطع بالاتر تحصیلی مانند کارشناسی ارشد و دکتری مطرح است و برای آن نیاز به نمرات، پیش زمینه تحصیلی خوب و فعالیت تحقیقاتی قبلی دارید.

اما بدون شک این پرداختی تمام هزینه های شما را پوشش نمیدهد و حتما نیاز به پرداخت بخش هایی از هزینه ها بصورت شخصی خواهید داشت.

آیا برای ادامه تحصیل در انگلستان به مدرک آیلتس نیاز دارم؟

بزرگترین الزام برای پذیرش و ادامه تحصیل شما در این کشور مدرک زبان آیلتس است و میزان نمره قابل قبول برای دوره کارشناسی 6-5/5، دوره کارشناسی ارشد 5/6-6 و دکترا 7 میباشد. بدیهی است هر قدر نمره بیشتری کسب کنید احتمال پذیرش در دانشگاه های رتبه نخست و دریافت بورسیه را برای مقاطع تحصیلی بالا میبرید که میتواند یک امتیاز بسیار بالقوه تلقی گردد.

روند درخواست و پذیرش در دانشگاه های انگلستان

کلیه مراحل پذیرش و اقدامات لازم در این خصوص از طریق یک سازمان مرکزی تحت عنوان UCAS(Universities and Colleges Admissions Service) انجام میشود که به آدرس اینترنتی: http://www.ucas.com در دسترس میباشد.

این مجموعه یک سازمان مردم نهاد (NGO) بوده که در سال 1992 با هدف پردازش و عملیاتی کردن درخواستهای پذیرش برای مقاطع تحصیلی دانشگاهی تاسیس شده است.

سرویس ها و خدمات قابل انجام از طریق این موسسه که از طریق وبسایت آن انجام میشود شامل معرفی دوره ها و کالجها، درخواست پذیرش برای 5 دانشگاه انگلستان، ویرایش بیانیه شخصی(personal statement) ، رهگیری درخواست و … است.

پیش از ثبت نام در سیستم یوکاس شما نیز به آماده کردن یک سری مدارک خواهید داشت که شامل مدرک زبان، ریزنمرات، رزومه تحصیلی، انگیزه نامه و توصیه نامه برای مقاطع ارشد و دکتری میباشد.

  • ریزنمرات

اگر قصد ادامه تحصیل برای مقطع کارشناسی را دارید باید ریزنمرات دوره متوسط و یک گزارش از عملکرد تحصیلی خود داشته باشید.

همچنین بخوانید : دانشگاه زنجان

فرم گزارش توسط رئیس مشاور یا معاون مدرسه پر میشود و در آن باید به تجربیات تحصیلی و عملکرد متفاوت شما با سایر دانش آموزان پرداخته شود و یک تصویر از شما و شانس های موفقیت شما در سطح تحصیلات دانشگاهی ارائه دهد.

توجه کنید که اگر سیستم ارزشیابی و نمره دهی شما متفاوت است حتما باید در این فرم گزارش یا پیوست به آن اشاره شود و این مدارک باید مجددا به انگلیسی ترجمه و به تایید مراجع ذیصلاح برسند.

در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اصل بر نمرات دوره کارشناسی شماست و این نمرات عمدتا برابر استاندارد جهانی بوده و نیازی به تبدیل و تفسیر ندارند.

برخی دانشگاه ها امکان ترجمه و ارائه نمرات به واسطه بخش بین الملل دانشگاه را دارند که کار شما را اندکی راحت میکند و فقط باید هزینه آن را پرداخت کنید ولی در غیر اینصورت نیاز به ترجمه و تایید آن خواهید داشت.

  • انگیزه نامه

این سند یک نامه است که شما با دانش و جمله بندی خودتان به شرح گذشته، حال و آینده خود و هدف از تحصیل و سفر به آن دانشگاه و کشور میپردازید.

اهداف، ویژگی ها و علایق باید به درستی و جمله بندی شیوا و گیرا باید تنظیم شوند و بعد از نگارش حتما نیاز خواهید داشت تا از چند نفر باری بازنویسی یا اصلاح آن کمک بگیرید.

  • توصیه نامه

عبارت است از نامه ای که توسط افرادی که شما را میشناسند نوشته و امضا میشود. این فرد میتواند معلم، استاد راهنما باشد و بخصوص در مورد معلمین از معلم زبان خود میتوانید کمک بگیرید.

نویسنده باید در این متن به قابلیت ها، ویژگی های فردی و نقاط مثبت و منفی شما بپردازد و اگر تجربه مشترکی باش شما داشته آن را به خوبی توضیح دهد. مهم است تصویری که از شما منعکس میکند واقع گرایانه و حاوی مسیر و روند پیشرفت شما در طول همکاری شما با ایشان باشد.

پس لازم است استادی را بیابید که شما را به خوبی شناخته و با خصوصیات شما کاملا آشنا باشد. ایده آل گرایی و خلق تصویر نادرست از شما میتواند به جای یک امتیاز مثبت یک عملکرد منفی برای شما باشد لذا مطالب باید واقع گرایانه باشد.

  • مدرک زبان

مدرک مورد قبول زبان برای دانشگاه های انگلستان IELTS میباشد و در برنامه ریزی خود برای ترمی که میخواهید پذیرش شوید زمان آزمون زبان را در نظر بگیرید.

بدون شک باید پیش از آماده سازی مدارک دیگر به فکر ان باشید و در نظر داشته باشید که در آزمون اول ممکن است به امتیاز مورد نیاز نرسید که نیاز به آزمون مجدد خواهید داشت که باید در زمانبندی شما لحاظ شده باشد.

  • رزومه تحصیلی

برای هر مقطعی خواه لیسانس و یا مقاطع بالاتر بخواهید پذیرش بگیرید نیاز به رزومه تحصیلی خواهید داشت.

رزومه سندی است که حاوی اطلاعات کلی، سوابق تحصیلی و تحقیقاتی شماست و تصویری از توانایی های تحصیلی، قابلیت های فعلی و تحقیقات قبلی شما را به خواننده منتقل میکند.

برخی دانشگاه ها فرمت خاصی برای این منظور دارند و برخی دیگر نیز آن را از دانشجو طلب میکنند.

قرار دادن اطلاعات غیر ضروری و غیر واقعی در این فایل میتواند منجر به رد درخواست شما شود، لذا باید حاوی اطلاعات صحیح، دقیق و مناسب باشد. منظور از اطلاعات مناسب اطلاعات متناسب با فرصت تحصیلی مورد نظر است که باید با توجه به آن موقعیت تنظیم شوند.

همچنین بخوانید : شاخه، دروس و بازار کار مهندسی معماری

اینها مدارک اصلی برای پذیرش هستند و ممکن است اسناد دیگری بسته به خواست دانشگاه تهیه و تنظیم شوند که باید در زمان اقدام آنها را تهیه کنید.

در این مقاله سعی بر معرفی کلی و پیش زمینه های مورد نیاز در این خصوص بود که امیدواریم مفید بوده باشد.


دریافت فایل PDF
تمامی مواردی که قبل از اقدام برای تحصیل در انگلستان باید بدانید!
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

تحصیل در استرالیا
همه چیز درباره تحصیل در بهترین شرایط در کشور استرالیا
تحصیل در آمریکا
راهنمای رسیدن به رویای تحصیل در آمریکا

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام