چطوری میتونم در کشور آلمان تحصیل کنم؟
ثبت نام شروع شد

چطوری میتونم در کشور آلمان تحصیل کنم؟

تحصیل در آلمان؛ گذری بر مسیر و نحوه پذیرش

معرفی و کلیات:

وقتی صحبت از آلمان میشود اولین تصویری که به ذهن میرسد یک کشور صنعتی است که بسیاری از شرکت های بزرگ دنیا در آن مستقر هستند و محصولات آن در سراسر دنیا در حال استفاده است.

تصویری که بخش بزرگی از آن واقعیت است و ما هر روز در حال تجربه آن هستیم.

آشنایی با موقعیت جغرافیایی آلمان

آلمان کشوری است که در قلب اروپا و در همسایگی کشورهایی همچون دانمارک، هلند، بلژيک، فرانسه، سوييس، اتريش، جمهوری چک و لهستان قرار دارد.

وضعیت آب و هوای کشور آلمان

آب و هوای آن معتدل و فصلی است و هر چهار فصل در آن تجربه میشود.

تعداد جمعیت و زبان کشور آلمان

جمعیت آلمان عمدتا یکدست و زبان رسمی آن آلمانی است اما عمده مردم کشور با زبان انگلیسی آشنایی دارند.

وضعیت روابط میان مردم در کشور آلمان

مردم آن خونسرد بوده و روابط گرمی با دیگران ندارند که برای مهاجرین و تازه واردها کار را کمی سخت میکند اگرچه در گذشته موضوع تعصب و نژادپرستی در این کشور وجود داشته اما امروز آلمان را باید یک کشور با لایه های اجتماعی مختلف تصور کرد که 8 درصد جمعیت آن مهاجر بوده یا در یک خانواده مهاجر به دنیا آمده اند که نشان از پذیرش اجتماعی بسیار مناسب دارد.

آلمان مقصد ایرانیانی که قصد ادامه تحصیل را دارند

این کشور سومین مقصد ادامه تحصیل بعد از آمریکا و انگلیس برای ایرانی هاست و این ناشی از دانشگاه های خوب و شهریه های پایین آنها در کنار احتمال اقامت دائمی در این کشور است.

اجازه کار دانشجویی، امکان سفر به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا با ویزای دانشجویی و امکان ماندن تا 18 ماه پس از تحصیل برای یافتن کار در این کشور مزیت هایی هستند که میتوانند جذابیت تحصیل در این کشور را بالا ببرد.

تحصیل در آلمان با دو گزینه همراه است:

  1. نخست تحصیل در دانشگاه های دولتی که عمدتا به زبان آلمانی بوده و شرایط پذیرش آن سخت اما تحصیل در آنها کم هزینه است
  2. دوم تحصیل در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی، با شرایط پذیرش آسان تر و شهریه بالاتر

دو شهر این کشور مقصد اصلی دانشجویان است که شامل مونیخ و برلین است و اکثر دانشگاه های با رتبه بالا در این شهرها واقع هستند.

در دانشگاه‌های آلمان حدود ۹۷۰ برنامه‌ی تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد و ۲۵۰ برنامه‌ی تحصیلی برای مقطع دکتری وجود دارند که به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. اما اکثر دوره های کارشناسی به زبان آلمانی تدریس بوده و برای این منظور حتما به مدرک زبان آلمانی نیاز خواهید داشت.

طول دوره کارشناسی در دانشگاه های آلمان و بسته به رشته و دانشگاه بین 3 تا 5 سال ، و برای کارشناسی ارشد 1 تا 3 سال و دکتری 3 تا 5 سال است.

شهریه دانشگاه ها رقمی بین 100 تا 300 یوروست و هزینه زندگی در این کشور تقریبا یکسان و حدود 700 تا 800 یورو برای هر فرد گزارش میشود که بیش از نصف آن هزینه مسکن میباشد.

رویه پذیرش در دانشگاه های آلمان پیچیده نیست اما در صورتی که رتبه خوبی در کنکور سراسری ایران داشته اید یا نمرات دیپلم شما خوب باشد و برای کارشناسی ارشد و دکتری سوابق تحصیلی خوب با همراهی سوابق تحقیقاتی همگی در کنار یک نمره زبان عالی میتواند منجر به بورسیه تحصیلی یا تحصیلات رایگان در این کشور گردد.

همچنین بخوانید : همه چیز در مورد بازار کار، گرایش و واحد های رشته حقوق

اما برای دوره کارشناسی نیاز به دیپلم و پذیرش در آزمون سراسری ایران در رشته تحصیلی مرتبط را دارید. ریزنمرات، نمره زبان، نتیجه آزمون سراسری جزو الزامات است. البته با توجه به آلمانی بودن دوره نیاز به مدرک زبان آلمانی B1 دارید. حتما پیش از ورود به دانشگاه وارد کالج خواهید شد تا زبان آلمانی شما به حد مطلوب برسد و پیش مقدمات لازم برای ورود به دانشگاه را کسب کنید.

در دوره کارشناسی ارشد دوره ها به دو زبان انگلیسی و فارسی در دسترس هستند که برای دوره های انگلیسی نمره تافل 90 و یا آیلتس 5/6 و برای دوره های آلمانی مدرک زبان B1 یا B2 مورد نیاز میباشد. در کنار این موارد باید یک رزومه خوب و سوابق تحصیلی قوی داشته باشید تا به راحتی پذیرش شوید.

پذیرش دوره دکتری عموما از طریق اساتید صورت میگیرد و شما باید به دنبال اساتیدی باشید که فعالیت پژوهشی مرتبط با آنها دارید. نمره زبان آیلتس بالای 7 و یا زبان آلمانی B2 یک الزام است. نکته قابل توجه در این دوره احتمال بورسیه تحصیلی در کنار تحصیل است که مقدار آن به حد قابل قبول بوده و تمام هزینه های شما را پوشش میدهد.

اما در کنار این موارد به یک سری مدارک دیگر نیز نیاز دارید که در ادامه به آنها پرداخته ایم:

  • ریزنمرات

اگر قصد ادامه تحصیل برای مقطع کارشناسی را دارید باید ریزنمرات دوره متوسط و یک گزارش از عملکرد تحصیلی خود داشته باشید.

توجه کنید که اگر سیستم ارزشیابی و نمره دهی شما متفاوت است حتما باید در این فرم گزارش یا پیوست به آن اشاره شود و این مدارک باید مجددا به انگلیسی ترجمه و به تایید مراجع ذیصلاح برسند.

در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اصل بر نمرات دوره کارشناسی شماست و این نمرات عمدتا برابر استاندارد جهانی بوده و نیازی به تبدیل و تفسیر ندارند.

برخی دانشگاه ها امکان ترجمه و ارائه نمرات به واسطه بخش بین الملل دانشگاه را دارند که کار شما را اندکی راحت میکند و فقط باید هزینه آن را پرداخت کنید ولی در غیر اینصورت نیاز به ترجمه و تایید آن خواهید داشت.

  • انگیزه نامه

این سند یک نامه است که شما با دانش و جمله بندی خودتان به شرح گذشته، حال و آینده خود و هدف از تحصیل و سفر به آن دانشگاه و کشور میپردازید.

اهداف، ویژگی ها و علایق باید به درستی و جمله بندی شیوا و گیرا باید تنظیم شوند و بعد از نگارش حتما نیاز خواهید داشت تا از چند نفر باری بازنویسی یا اصلاح آن کمک بگیرید.

  • توصیه نامه

عبارت است از نامه ای که توسط افرادی که شما را میشناسند نوشته و امضا میشود.

این فرد میتواند معلم، استاد راهنما باشد و بخصوص در مورد معلمین از معلم زبان خود میتوانید کمک بگیرید.

نویسنده باید در این متن به قابلیت ها، ویژگی های فردی و نقاط مثبت و منفی شما بپردازد و اگر تجربه مشترکی باش شما داشته آن را به خوبی توضیح دهد.

مهم است تصویری که از شما منعکس میکند واقع گرایانه و حاوی مسیر و روند پیشرفت شما در طول همکاری شما با ایشان باشد.

پس لازم است استادی را بیابید که شما را به خوبی شناخته و با خصوصیات شما کاملا آشنا باشد.

ایده آل گرایی و خلق تصویر نادرست از شما میتواند به جای یک امتیاز مثبت یک عملکرد منفی برای شما باشد لذا مطالب باید واقع گرایانه باشد.

  • رزومه تحصیلی

برای هر مقطعی خواه لیسانس و یا مقاطع بالاتر بخواهید پذیرش بگیرید نیاز به رزومه تحصیلی خواهید داشت.

رزومه سندی است که حاوی اطلاعات کلی، سوابق تحصیلی و تحقیقاتی شماست و تصویری از توانایی های تحصیلی، قابلیت های فعلی و تحقیقات قبلی شما را به خواننده منتقل میکند.

برخی دانشگاه ها فرمت خاصی برای این منظور دارند و برخی دیگر نیز آن را از دانشجو طلب میکنند.

قرار دادن اطلاعات غیر ضروری و غیر واقعی در این فایل میتواند منجر به رد درخواست شما شود، لذا باید حاوی اطلاعات صحیح، دقیق و مناسب باشد.

منظور از اطلاعات مناسب اطلاعات متناسب با فرصت تحصیلی مورد نظر است که باید با توجه به آن موقعیت تنظیم شوند.

 

در این مقاله صرفا تاکید بر معرفی و ارائه کلیات بود و برای کسب اطلاعات بیشتر از رشته و برنامه های تحصیلی در آلمان میتوانید که وبسایت موسسه تبادلات آکادمیک آلمان (DAAD) یا دفتر آن واقع در بخش فرهنگی سفارت آلمان در تهران مراجعه اطلاعات به روز و جامعی از آنها کسب کنید.

همچنین بخش فرهنگی سفارت اقدام به برگزاری دوره های زبان آلمانی مینماید که میتواند برای علاقه مندان مفید باشد. 


دریافت فایل PDF
چطوری میتونم در کشور آلمان تحصیل کنم؟
میانگین امتیاز : 1.4


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام
بنده متولد ۷۶ و دانشجوی ترم سه عمران دانشگاه غیر انتفاعی با معدل حدود ۱۵.۵۰ و بدون پایان خدمت هستم
میخواستم بدونم آیا مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل رایگان در مقطع ارشد رشته عمران برای من امکان پذیر هست؟؟!

2 هفته پیش

سلام.فقط واسه ادامه تحصيل در مقطع دكتري تصميم گرفتم خارج از كشورم باشم و داراي مدرك كارشناسي ارشد مهندسي عمران گرايش مديريت ساخت هستم.

3 ماه پیش

    سلام لطفا اقدام به ثبت نام نمایید.

    3 ماه پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

تحصیل در آمریکا
راهنمای رسیدن به رویای تحصیل در آمریکا
تحصیل در اروپا
نکات فوق العاده برای کسانی که قصد تحصیل در اروپا را دارید

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام