داستان پیدایش رزومه در مصاحبه های استخدامی
ثبت نام شروع شد

داستان پیدایش رزومه در مصاحبه های استخدامی

گذری بر پیدایش رزومه تا فراگیری آن

رزومه کاری موفق چگونه ایجاد می شود و اصلا چگونه می توان یک رزومه کاری موفق داشت؟

می دانید که رزومه نقش موثری را در یافتن شغل مورد نظر هر شخص ایفا می کند و زمانی شما می توانید نظر کارفرما را به خود جلب کنید که رزومه کاری موفق و خوبی را از خود به ایشان ارائه دهید، بدانید که اگر رزومه شما نظر کارفرما را جلب نکند، رزومه شما رد می شود و شخص دیگری به مصاحبه ای که شما به دنبالش بوده اید دعوت می شود.

بنابر این باید در نگارش رزومه خود دقت کافی را به خرج دهید و مواردی را در آن ذکر کنید که می دانید کارفرما قطعا به برای آنها اهمیت ویژه ای را قائل است.

بدون شک تنها راه به دست آوردن یک شغل، مصاحبه با کارفرما است و فرصت مصاحبه نیز تنها به وسیله رزومه شما به وجود می آید، فراموش نکنید که کارفرما نهایتا 60 ثانیه برای خواندن رزومه شما وقت می گذارد و بنابر این خیلی نباید در نوشتن رزومه خود داستان سرایی کنید، این دقیقا چیزی است که شما میتوانید از طریق سایت معادل سازی به دست آورید و به ساخت رزومه آنلاین خود با بهترین و کامل ترین استاندارها، مشغول شوید.

همچنین بخوانید : بازار کار رشته مدیریت اجرایی در ایران چه طوری است؟

مصاحبه های شغلی معمولا با سوالاتی آغاز می شوند که به موقعیت شغلی شما مرتب نیستند و صرف آشنایی کارفرما با تیپ شخصیتی شما پرسیده می شوند.

زمانی که شما رزومه تان را برای یک کارفرما ارسال می کنید و برای مصاحبه دعوت می شوید، عموما با سوالاتی از این قبیل مواجه خواهید بود:

چه خبر از کارهاتون؟

ترافیک چطور بود؟

هوا امروز خوب بود؟
راحت مسیر رو پیدا کردید ؟ و…

این سری سوالات را به صورت پیش فرض عموم مصاحبه کنندگان از یک کارجو خواهند پرسید و هدفشان از پرسیدن این سوالان در زمان مصاحبه نیز، ایجاد حس صمیمیت و دور شدن از استرس های زمان مصاحبه برای فردی است که به مصاحبه آمده است.

این ارتباط دوستانه به صورت علمی  rapport-buiding  خوانده می شود و باید گفت که درست بودن آن در حد فرضیه بوده و هنوز به اثبات علمی نرسیده است.

و اما باید در ایجا بپردازیم به پیش نیاز هر مصاحبه ای که این پیش نیاز داشتن رزومه مناسب است.

در ابتدا نگاهی می اندازیم بر تاریخچه رزومه و اینکه چطور و از کجا پدید آمده است؟

تاریخچه رزومه

مخفف لاتین کلمه رزومه CV  است که این حروف مخفف Curriculum vitae است، curriculum به معنای برنامه آموزشی و تحصیلی و یا به بیانی دیگر به معنی برنامه و سوابق آموزشی، تحصیلی و تحقیقاتی فرد و واژه vitae به معنای سوابق کاری، که شبیه به رزومه است، می‌باشد.

نخستین رزومه  در سال 1482 توسط لئوناردو داوینچی ایجاد شد که این رزومه مهارت ها و تجربیات برجسته او که شامل پرتاب سنگ، ساخت پل های سبک، مجسمه و… بود را شرح می داد.

در سال 1500رزومه نویسی توسط کارگران مسافری که به دنبال کار برای اربابان محلی می گشتند بدین ترتیب که نامه ای می نوشتند و در آن کارهایی را که بلد بودند ذکر می کردند، توسعه پیدا کرد.

در دهه 1930رزومه ها چیزی بیش از دست نوشته های ناخوانای غیر رسمی که در مصاحبه ها و یا ملاقات ها نوشته می شدند نبود تا اینکه در 1937 ناپلئون هیل کتاب “ثروتمند بی اندیشید و رشد کنید” را منتشر کرد که در فصل ششم این کتاب که گام هایی به سوی موفقیت نام دارد، به نحوه نوشتن رزومه اشاره شده بود.

در دهه 1950 رزومه ها به صورت کاملا رسمی به بازار کسب و کار ورود پیدا کردند و به طور گسترده ای تمام درخواست های شغلی از این طریق صورت می گرفت، رزومه ها در آن زمان شامل اطلاعات شخصی از جمله دین، وضعیت تاهل و وزن بودند.

در دهه 1960متقاضیان علاوه بر موارد یاد شده، علاقه مندی های دیگر خود را نیز در رزومه شان عنوان می کردند تا تصویر درست تر و دقیق تری را به کارفرماها ارائه دارند و شوق خود برای به دست آوردن آن کار را نمایان سازند.

در دهه 1970 شرکت های کامپیوتری وارد عرصه کار شدندو شروع کردند به تولید نخستین پردازشگر واژه و بدین صورت هماهنگی بیشتری به محتوای رزومه ها بخشیدند.

در سال 1984 نخستین کتاب مختص به رزومه نویسی با نام خلاقانه ی ” چگونه رزومه تان را بنویسید” منتشر شد.

در سال 1995 شبکه جهانی با عنوان وب تجاری شکل گرفت که منجر به ارائه تعداد زیادی از فرصت های شغلی شد که درآن فهرستی برای راهنمایی کارفرمایان و کارکنان آتی ساخته شده بود.

پس از آن در سال 1998 گوگل تاسیس گشت که جستجوی کار را به صورت آنلاین برای جویندگان کار فراهم و تسهیل نمود.

همچنین بخوانید : دانشگاه پیام نور تهران

در سال 2003linkedin که به عنوان ابزار تحت وب جدیدی برای شبکه ها و پیشنهادات کاری راه اندازی شد که این شبکه شامل ابزار هایی است که ساخت رزومه آنلاین را برای نخستین بار در سراسر دنیا ایجاد نمود.

در سال 2007 سایت های مثل یوتیوب ساخت رزومه آنلاین ویدیویی را رایج و حتی در برخی موارد لازم ساختند.

امروزه با استفاده از ثبت نام در سایت های ساخت رزومه آنلاین مانند، معادل سازی، کارجویان می توانند به صورت دائمی از امکانات سایت بهره ببرند و رزومه خود را به صورت آنلاین و در بهترین قالب ها ایجاد نمایند.

ساخت رزومه آنلاین

ساخت رزومه انلاین امروزه به کارجویان کمک بسیاری در ایجاد رزومه حرفه ای شان می کند و به همین طریق کاربران قادر خواهند بود تا با ساخت رزومه آنلاین یک رزومه کاری خوب و حرفه ای را به کارفرمایان ازائه دهد و فرصت مصاحبه با کارفرمای مورد علاقه خود را به دست آورند.

توصیه می کنیم در زمان ساخت رزومه انلاین حتما به موارد زیر توجه بسیاری داشته باشید.

  1. پیش از ایجاد رزومه انلاین در رابطه با سوابق تحصیلی و شغلی خود بسیار بی اندیشید و سعی نماید حدالامکان مدارکی دال بر سوابق خود آماده و ترجمه کرده و ضمیمه رزومه خود نمایید.
  2. از بزرگنمایی به شدت پرهیز کنید و تنها مواردی را عنوان کنید که در آن ها مهارت کافی را دارید، چرا که در غیر این صور ممکن است با مشکل مواجه شوید و سوالاتی از شما پرسیده شود که پاسخشان برای شما امکان پذیر نباشد.
  3. پس از ساخت رزومه آنلاین از آن در سایز A4 پرینت بگیرید و سعی کنید توضیحات شما و حجم رزومه تان بیش از 5 صفحه نباشد. البته اگر میخواهید مدارک و سوابق مستند خود را می توانید به صورت مجزا ضمیمه رزومه نمایید و حجم ان ها خیلی تفاوتی ندارد.
  4. در صورتی که قصد ساخت رزومه آنلاین به زبان انگلیسی را دارید حتما پیش از وارد کردن اطلاعاتتان متن مورد نظرتان را با یک مترجم یا کسی که انگلیسی ادبی را به خوبی می شناسد به اشتراک بگذارید و از او مشورت بگیرید.
  5. توجه داشه باشید که اطلاعات تماس خود را  به درستی و با دقت وارد کنید، چرا که در غیر این صورت کارفرما نمی تواند راه ارتباطی با شما بیابد و ارسال رزومه تان بدون ثمر خواهد ماند.
  6. پس از اتمام ساخت رزومه آن را چندین بار با دقت مطلعه نمایید و از لحاظ نگارش آن را کاملا برسی نمایید تا مبادا غلط املایی یا مورد اشتباه دیگری در آن وجود داشته باشد.

 


دریافت فایل PDF
داستان پیدایش رزومه در مصاحبه های استخدامی
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

چگونه یک رزومه کاری خوب بنویسیم
چگونه یک رزومه کاری خوب بنویسیم
ساخت رزومه فوق العاده قوی
باید و نبایدهای ساخت یک رزومه فوق العاده حرفه ای و قوی

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام