بررسی وضعیت بازار کار رشته مهندسی صنایع
ثبت نام شروع شد

بررسی وضعیت بازار کار رشته مهندسی صنایع

رشته مهندسی صنایع استفاده از روش‌ها و تکنیک‌ها برای افزایش بهره‌وری در مدیریت منابع انسانی است. به این معنی که یکی از عواملی که در مهندسی صنایع بررسی می‌شود انسان است. این دانش فن به کار بردن روش‌های تحلیل در تبدیل مواد به منابع موردنیاز افراد است. تمامی رشته‌های مهندسی در پی طراحی فرایندهای تولید هستند درحالی‌که مهندسی صنایع فراتر از دیگر رشته‌های مهندسی به بهره‌وری و رفع نیازهای انسان با به کار بردن تکنیک‌ها می‌پردازد. این رشته همچون پلی بین اهداف مدیریتی سازمان‌ها و عملکردهای آن با تکیه‌بر دانش‌های فیزیک، ریاضی، فنون طراحی، روش‌ها و تکنیک‌های مهندسی قرار گرفته است.

 

رشته مهندسی صنایع

در رشته مهندسی صنایع فضای تعاملی تخصص‌های گوناگون نیروی انسانی و کار گروهی ایجاد می‌شود. مهندس صنایع طراحی و برنامه‌ریزی تمامی عملکردهای سیستم تولیدی را ایجاد کرده و اجرای طرح و نظارت بر آن را بر عهده می‌گیرد. آنچه او به عنوان اهداف در طراحی فرآیندهای تولیدی و خدماتی در نظر می‌گیرد شامل انسجام امور، بهبود مستمر، سهولت کارها، راحتی کارکنان، کاهش هزینه‌ها، ارتقا کیفیت و جلب رضایت مشتریان است.

 

تاریخچه مهندسی صنایع

اولین بار پس از انقلاب صنعتی در ابتدای قرن 19 در پی اختراعات و نوآوری‌های فراوان در فرایندها، روش‌های حسابداری و هزینه‌یابی گسترش یافتند. در سال 1881 فردریک تیلور پدر مدیریت علمی با توسعه اندیشه‌هایش برای فرموله کردن اصول اساسی به عنوان روش‌های علمی مدیریت راه ایجاد مهندسی صنایع را فراهم کرد. سپس انجمی برای ارتقا روش‌های مدیریت ایجاد شد و در سال 1934 انجمن مهندسی صنایع نام گرفت. پس از آن بود که این رشته در دانشکده‌های مهندسی ایجاد و توسعه یافت.

 

ضرورت رشته مهندسی صنایع

با گسترش روش‌های تولید و شیوه‌های مدیریت در جهان و با در نظر گرفتن رقابت تنگاتنگ سازمان‌های گوناگون با یکدیگر ضرورت مهندسی صنایع مشخص می‌شود. موفقیت نیازمند استفاده بهینه از منابع در دسترس است. با اتخاذ شیوه مناسب و مهندسی‌شده در استفاده از منابع در دسترس که شامل مواد، منابع انسانی، ماشین و دستگاه‌ها، منابع اطلاعاتی و منابع مالی می‌شود کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری به دست می‌آید.

مهندسی صنایع چیست؟

 

هم‌زمان با توسعه کشورها و پیشرفت در علم که منجر به رشد و گسترش سیستم‌های تولیدی اعم از کارخانه‌ها و سازمان‌های بزرگ شد مدیریت مناسب سیستم‌ها به شکل مهندسی‌شده و علمی و با در نظر گرفتن تکنیک‌ها و روش‌های مناسب شامل مراحل مدل‌سازی، برنامه‌ریزی، تأمین و تدارک، اجرا، نظارت و ارزیابی ضرورت پیدا کرد. نتایج حاصله در راستای وظایف مدیریتی است. استمرار فعالیت‌های تولیدی با اتکا به فناوری‌های و روش‌های خاص امکان‌پذیر است. این روش‌ها شامل اهمیت دادن به تجهیزات و امکانات تولیدی و خدماتی، به کار بردن روش‌های مدیریت در سازمان، بهره‌وری نیروی انسانی و تکیه‌بر دانش فنی است.

 

تفاوت رشته مهندسی صنایع با سایر رشته‌های مهندسی

رشته‌های مهندسی مانند مهندسی مکانیک یا مهندسی برق به فرآیند تولید توجه دارند و با توجه به دانشی خاص و در نظر گرفتن اصول مهندسی فرآیندهای تولید را بهینه می‌سازند. در هیچ‌کدام از رشته‌های مهندسی به منابع انسانی و فاکتورهای انسانی در پروسه تولید توجه نمی‌شود. ولی مهندسی مدیریت به این موضوع می‌پردازد.

از سویی دیگر در رشته‌های گوناگون مدیریت به شیوه‌های مدیریت کارمندان و کارکنان پرداخته می‌شود. شیوه‌های مدیریت منابع انسانی به‌طورمعمول شامل توجه به نیازهای کارکنان، استفاده صحیح از نیروها، جذب کارکنان مناسب فرهنگ سازمان و … است و به سایر ابعاد غیرانسانی که در تولید تأثیرگذار است توجهی نمی‌شود.

مهندسی صنایع پلی است که مدیریت منابع انسانی را با دانش مهندسی مجهز کرده و با بهره بردن از دانش مدیریت و علومی مانند ریاضی، فیزیک، علوم اجتماعی، علوم اقتصادی و مهارت و فنون مهندسی به بهره‌وری همه‌جانبه در صنعت و سایر حوزه‌ها می‌پردازد. تمامی سازمان‌ها و مؤسسات نیز مانند کارخانه‌ها از این علم بهره‌مند‌ می‌شوند و دانش مهندسی صنایع به صنعت محدود نمی‌شود.

 

موقعیت‌های شغلی رشته مهندسی صنایع

جایگاه فارغ‌التحصیلان رشته صنایع در بازار کسب‌وکار کنونی تضمین‌شده است؛ زیرا بدون حضور این افراد حاشیه ایمن سود از بین رفته و هزینه‌ها افزایش می‌یابد. مهندسی صنایع به دنبال کاهش منابع تلف‌شده است. از توانایی‌های متخصصان این رشته می‌توان به برنامه‌ریزی استراتژیک و عملیاتی سازمان، مدیریت تولید، مدیریت مهندسی، مدیریت پروژه، مهندسی لجستیک، سیستم‌های تولیدی، مهندسی سیستم‌های کیفیت، مهندسی سیستم‌های اطلاعاتی، مهندسی مالی، مهندسی ارزش، مهندسی سیستم‌های بهره‌وری و طراحی فرایندها و ساختارهای سازمانی اشاره کرد.

 

گرایش‌های رشته مهندسی صنایع

گرایش‌های این رشته شامل مدیریت تولید، مدیریت سیستم‌های تولیدی، مهندسی مالی، مهندسی کیفیت و مدیریت مهندسی است.

 

گرایش مدیریت تولید

فارغ‌التحصیل رشته مهندسی صنایع که در شغل مدیریت تولید فعالیت می‌کند به طراحی و توسعه سیستم تولید پیشرفته با توجه به مزیت‌های رشته‌های مهندسی مانند مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و علم اقتصاد می‌پردازد.

 

گرایش سیستم‌های تولیدی

این متخصص که کارشناسی سیستم تولید نام دارد با طراحی و نظارت و کنترل در فرآیند تولید یا ارائه خدمات بر تولید با کیفت و بهینه تأکید دارد. توانایی او در طراحی کارخانه، طراحی حمل‌ونقل، برنامه‌ریزی تولید و کنترل موجودی است.

 

گرایش مهندسی مالی

کار این متخصص در فرآیندهای بانکداری الکترونیک است. او در فرایندهای احتمالی بهینه‌سازی، محاسبات و بازارهای مالی فعالیت دارد و هرگونه فعالیت در نظام بانکی و مالی و مشاوره در این زمینه از تخصص‌های او است.

 

گرایش مهندسی کیفیت

فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی کیفیت از گرایش‌های رشته مهندسی صنایع با بهبود کیفیت استراتژی‌های سازمانی و به‌کارگیری آمار سیستم‌های کیفیت را مدیریت و اجرا می‌کنند. آن‌ها با توجه به کیفیت محصولات از ابزارها و سیستم‌های مدیریتی بهره می‌گیرند.

 

گرایش مدیریت مهندسی

توسعه فنّاوری‌های جدید، افزایش رقابت، کمبود امکانات و بهره‌وری پایین باعث بروز این گرایش شده است. مدیریت بدون در نظر گرفت مهندسی به شکست می‌انجامد و ازاین‌رو است که افراد صرفاً فنی و یا مدیران بدون دانش مهندسی در مقام مدیریت سازمان‌ها موفق نیستند.

 

گرایش مهندسی سیستم‌های اطلاعاتی

این گرایش از رشته مهندسی صنایع برای افرادی در نظر گفته شده است که علاقه‌مند به یادگیری مهارت‌های مهندسی، دانش مدیریت و سیستم‌های اطلاعاتی و محاسباتی هستند. این افراد با یادگیری برنامه‌نویسی و توانایی در استفاده از نرم‌افزارهای برای کنترل زنجیره تولید گاهی بلند در پیشرفت این رشته برداشته‌اند.

 

گرایش مدیریت پروژه

این گرایش از رشته مهندسی صنایع که به رشته کنترل پروژه نیز معروف شده است به دنبال ایجاد تعادلی در کیفیت و هزینه پروژه است. در این گرایش زمان اهمیت دارد و کنترل دقیق و زمان‌بندی‌شده پروژه بر عهده متخصص قرار دارد.

 

چه توانایی برای مهندس صنایع ضروری است

مهندس صنایع با آموزش‌هایی که در طی دوران دانشگاه در رشته مهندسی صنایع گذرانده است توانایی‌هایی کسب کرده است، او با کسب دانش مدیریت و یادگیری مهارت‌های مهندسی در برخی حوزه‌ها دارای توانایی برای انجام وظایف خود گردیده است. از دیگر ویژگی‌هایی که لازم است مهندس صنایع از آن برخوردار باشد توانایی حل مسئله، داشتن ذهن پویا و جستجوگر، برخورداری از خلاقیت و نوآوری، مهارت‌های ارتباطی خوب، داشتن توان مدیریتی، توان تجزیه‌وتحلیل مناسب، تسلط به ریاضی و آمار، دارای دانش فیزیک، علاقه‌مندی به کار تیمی، توانایی تحمل فشار کاری زیاد، دارای دقت و توجه به جزئیات، توان مدیریت زمان و تسلط به مهارت‌های زبانی به حداقل یک زبان غیر مادری را می‌توان نام برد. استفاده از علوم جامعه‌شناسی و علوم سیاسی در کنار علم فیزیک توانایی فرد را در تحلیل و بررسی همه جانبه موضوع نشان می‌دهد.

 


دریافت فایل PDF
بررسی وضعیت بازار کار رشته مهندسی صنایع
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

برای تحصیل در رشته مهندسی هوافضا چه ویژگی هایی لازم است؟
برای تحصیل در رشته مهندسی هوافضا چه ویژگی هایی لازم است؟
چند نکته مهم برای دوستادارن رشته مهندسی هوانوردی
چند نکته مهم برای دوستادارن رشته مهندسی هوانوردی

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام