آینده ی کشور در دست دانشجویان رشته علوم تربیتی
ثبت نام شروع شد

آینده ی کشور در دست دانشجویان رشته علوم تربیتی

رشته علوم تربیتی، رشته انسان‌ساز

رشته علوم تربیتی یا همان آموزش‌و‌پرورش چیست؟ در تعریف معروف جان دیویی از علوم تربیتی این جمله مورد توجه قرار گرفته است که: «آموزش‌وپرورش دوباره ساختن یا سازمان دادن تجربه است، به‌منظور اینکه معنای تجربه گسترش پیدا کند و برای هدایت و کنترل تجربیات بعدی، فرد را بهتر قادر سازد.» علوم تربیتی و آموزش و پروش مختص به مدرسه و کلاس درس نیست و در تمام سنین و افراد می‌توان از علوم تربیتی نام برد. علوم تربیتی علمی است که در آن به ابعاد مختلف آموزش انسان و دانش‌های مرتبط با آن می‌پردازد. دانشگاه کلمبیا در سال 1880 برای اولین بار این رشته را تأسیس کرد؛ و جان دیویی که تعریف او از آموزش‌وپرورش را با هم مرور کردیم از اولین اساتید این دانشگاه بود که به گسترش علوم تربیتی از لحاظ نظری کمک کرد. محمدباقر هوشیار، دکتر عیسی صدیق و دکتر اسدالله از بنیان‌گذاران این رشته در ایران هستند.

 

گرایش‌های رشته علوم تربیتی

علوم تربیتی در دانشگاه‌های ایران در مقطع لیسانس دارای 5 گرایش: تکنولوژی آموزشی، آموزش پیش‌دبستانی و دبستانی، مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی و آموزش‌وپرورش کودکان استثنایی است.

این رشته در مقطع فوق‌لیسانس دارای گرایش‌های رشته‌های برنامه‌ریزی آموزشی، آموزش‌وپرورش تطبیقی، برنامه‌ریزی درسی، تحقیقات آموزشی، آموزش‌وپرورش استثنایی، روانشناسی تربیتی، آموزش بزرگ‌سالان، مشاوره و راهنمایی، آموزش و بهسازی منابع انسانی، تاریخ و فلسفه تعلیم و تربیت، تکنولوژی آموزشی، مدیریت و برنامه‌ریزی آموزش عالی و سنجش و اندازه‌گیری در آموزش‌وپرورش است.

علوم تربیتی در مقطع دکتری دانشگاه‌های ایران در رشته‌های تاریخ و فلسفه تعلیم و تربیت، برنامه‌ریزی درسی، روانشناسی تربیتی، سنجش آموزش، برنامه‌ریزی توسعه آموزش عالی، برنامه‌ریزی درسی در آموزش عالی، مدیریت آموزش عالی، اقتصاد آموزش عالی، برنامه‌ریزی آموزش از راه دور دانشجو می‌پذیرد.

 

دروسی که دانشجویان علوم تربیتی می‌گذرانند

در تمامی گرایش‌های مختلف رشته علوم تربیتی دروسی وجود دارد که به‌طور مشترک تمامی دانشجویان آن‌ها را می‌گذرانند. این دروس عبارت‌اند از: مقدمات مدیریت آموزشی، تاریخ آموزش و پروش در اسلام، تاریخ آموزش و پروش در ایران، فلسفه آموزش‌وپرورش، روش‌های آماری در علوم تربیتی، اصول و مبانی آموزش‌وپرورش،‌ آموزش‌وپرورش تطبیقی، آموزش‌وپرورش ابتدایی، آموزش‌وپرورش راهنمایی، آموزش‌وپرورش متوسطه، اخلاق اسلامی، روش‌ها و فنون تدریس، مقدمات برنامه‌ریزی آموزشی و درسی، آموزش‌وپرورش کودکان استثنائی، مقدمات تکنولوژی آموزشی، آشنایی با کتابخانه و اصول کتابداری، سنجش و اندازه‌گیری در علوم تربیتی، مقدمات روش تحقیق در علوم تربیتی، روانشناسی عمومی، روانشناسی رشد کودکی و نوجوانی، جامعه‌شناسی عمومی، جامعه‌شناسی آموزش‌وپرورش،‌روانشناسی تربیتی، اقتصاد آموزش‌وپرورش و مقدمات مشاوره و راهنمایی. این دروس به‌صورت مشترک به دانشجویان گرایش‌های مختلف آموزش داده می‌شود.

 

گرایش تکنولوژی آموزشی

فعالیت‌هایی با هدف شناخت پدیده‌های علمی مخصوص مربیان و معلمان است تا با استفاده از این شناخت هدف‌های آموزشی محقق شود… دانشجویان در این رشته استفاده از علم برای تغییر رفتار در طی آموزش را فرامی‌گیرند. گرایش تکنولوژی آموزشی شناخت پدیده‌های به شکل علمی و برنامه‌ریزی و طراحی علمی برای رسیدن به اهداف در طی فرآیند آموزش را به معلمان آموزش می‌دهد تا در نهایت این تکنیک‌ها در سیستم‌های آموزشی برای سهولت در یادگیری به کار گرفته شود. دروس اختصاصی گرایش تکنولوژی آموزشی رشته علوم تربیتی شامل درس‌های تولید برنامه‌های تلویزیونی، اصول طراحی پیام‌های آموزشی، بهره‌برداری و ارزیابی مواد و وسایل آموزشی، سمینار در برنامه‌ریزی درسی و آموزشی، مبانی ارتباط انسانی تولید مواد آموزشی و اصول عکاسی است.

 

 گرایش مدیریت و برنامه‌ریزی

گرایش مدیریت و برنامه‌ریزی یکی از 5 گرایش اصلی رشته علوم تربیتی در مقطع لیسانس است. در این گرایش اصول مدیریت نیز به دانشجویان آموزش داده می‌شود. در کنار نظریه‌های آموزش و مشاوره مباحثی از علوم جامعه‌شناسی و روانشناسی نیز در این گرایش وجود دارد. دانش فلسفه، جامعه‌شناسی، ‌ریاضیات، آمار، اقتصاد و زبان انگلیسی پیش‌نیازی برای درک مفاهیم این رشته است. فارغ‌التحصیلان در این رشته توانایی مدیریت فرآیندهای آموزشی را خواهند داشت. مدیریت و برنامه‌ریزی آموزشی به معنی فراگیری دانش و مهارت لازم برای توسعه و گسترش فعالیت‌های یاددهی و طراحی مراحل آن است.

دروس تخصصی این رشته شامل درس‌های ‌نظارت و راهنمایی تعلمیاتی، اصول مدیریت آموزشی، زبان خارجه در مدیریت آموزش، اصول برنامه‌ریزی درسی، روانشناسی اجتماعی در تعلیم و تربیت، سازمان و قوانین آموزش‌وپرورش ایران، برنامه‌ریزی آموزش ضمن خدمت، اصول برنامه‌ریزی آموزشی، کاربرد مقدمات کامپیوتر در مدیریت آموزشی، اصول حسابداری، روابط انسانی در سازمان‌های آموزشی، راهنمایی تحصیلی و شغلی، مسائل نوجوانان و جوانان، آموزش بزرگ‌سالان، مدیریت اسلامی، کار عملی در سازمان‌ها، مبانی امور مالی و تنظیم بودجه در آموزش‌وپرورش، کار عملی مدیریت در آموزشگاه است.

 

گرایش آموزش‌وپرورش پیش‌دبستانی و دبستانی

آموزش معلمان زبده و مربیان توانا یکی از مهم‌ترین عوامل رشد و توسعه هر کشوری است. با پیشرفت علم و گسترش تکنیک‌ها و دانش علوم تربیتی آموزش معلم‌ها و مسئولان آموزشی در همه مقاطع تحصیلی یکی از ضروریات است. با افزایش دانش در این حوزه شهروندانی با توانایی‌ها و قابلیت‌های بالا برای ساخت کشوری پروش می‌یابند. از این رو این رشته یکی از کلیدی‌ترین رشته‌های دانشگاهی در جهان محسوب می‌شود. رشته آموزش و پروش پیش‌دبستانی و دبستانی که به آموزش متخصصانی برای آموزش دادن به کودکان در مهم‌ترین دوران زندگی خود می‌پردازد این متخصصان را در پرورش ابعاد مختلف عاطفی، علمی، ذهنی و فرهنگی کودکان یاری می‌دهد.

دروسی که به صورت اختصاصی به دانشجویان این گرایش از رشته علوم تربیتی آموزش داده می‌شود تا برای پرورش کودکان از نظر اخلاقی، علمی، فرهنگی و ذهنی آمادگی یابند شامل درس‌های حرکت ورزشی و سرودهای خاص کودکان، بهداشت و تغذیه مادر و کودک،‌ مشاوره کودک،‌ آموزش و پروش پیش‌دبستانی و دبستانی، اصول بهداشت و کمک‌های اولیه، تفاوت‌های فردی کودکان،‌ روانشناسی بازی، مدیریت مراکز پیش‌دبستانی و دبستانی، روانشناسی آموزش خواندن، ادبیات کودکان،‌ آشنایی با فعالیت‌های تربیتی و اجتماعی، روش تدریس علوم تجربی، آشنایی با مفاهیم و روش تدریس ریاضیات، آموزش هنر، تهیه و کاربرد وسایل مواد آموزشی،‌کاردستی و مهارت‌های فنی، قصه‌گویی و نمایش خلاق و کار و آشنایی با طبیعت و زندگی اجتماعی است. قابل ذکر است در این رشته دوره کارورزی نیز وجود دارد که خود منجر به آموزش عملی و افزایش آمادگی برای حضور سر کلاس می‌شود.

 

گرایش آموزش‌وپرورش کودکان استثنایی

کودکانی که دارای معلولیت از هر نوع هستند اقلیت‌هایی محسوب می‌شوند که نیاز به توجه بیشتر دارند. از سویی نحوه آموزش دیدن آن‌ها متفاوت است. برای کاهش مشکلات این گروه در آینده آموزش صحیح و اصولی نیاز است، با پرورش متخصصانی برای آموزش این گروه از کودکان فرصت زندگی بهتری برای آن‌ها فراهم خواهد شد. توجه به نیازهای خاص، اهمیت به استفاده از نوع صحیح روش آموزشی و توجه به نیازهای عاطفی و تفاوت‌های این کودکان لازمه ایجاد جامعه‌ای بهتر برای افراد توان یاب است. کودکان استثنایی که به کودکان عقب‌مانده ذهنی، کودکان معلول جسمی، کودکان ناشنوا و نیمه شنوا، کودکان نابینا و نیمه بینا و کودکان تیزهوش گفته می‌شود دارای نیازهایی متفاوت از عموم کودکان هستند و نحوه آموزش آن‌ها نیز باید با توجه به این تفاوت‌ها انجام گیرد. توجه به ویژگی‌های ذهنی و توانایی‌های جسمی این کودکان آن‌ها را در آموزش یاری می‌کند. در این رشته نوع برخورد، شیوه آموزش و تفاوت‌های این کودکان یاد داده می‌شود و متخصصانی برای آموزش کودکان استثنایی پرورش می‌یابند.

در این گرایش از رشته علوم تربیتی دروس نظری و کاربردی پراهمیتی تدریس می‌شود از جمله درس‌های روش‌های بازپروری حرفه‌ای، روش‌های بازپروری اجتماعی، کارورزی در روش‌های بازپروری، بهداشت و کمک‌های اولیه، روانشناسی عقب‌ماندگی‌های ذهنی‌، درس فیزیولوژی، آزمون‌های تشخیص عقب‌ماندگی‌های ذهنی، آموزش‌وپرورش عقب‌ماندگان ذهنی، اختلالات رفتاری و عاطفی، روش‌های مشاوره و مصاحبه، روش‌های بازپروری، اختلالات گویایی، اختلالات یادگیری، گفتاردرمانی، روش‌های تغییر رفتار، بازی و حرکت‌درمانی،‌ تهیه مواد و وسایل آموزشی و کمک‌آموزشی، روش تدریس علوم تجربی و اجتماعی، کارورزی در روش‌های تدریس، روش تدریس زبان فارسی و روش تدریس ریاضی.

 

بازار کار رشته علوم تربیتی

در سال‌های اخیر توجه فراوانی به رشته‌های مختلف علوم تربیتی و آموزش و پروش شده است. در مدارش، اداره‌های آموزش‌وپرورش، مراکز آموزشی، وزارت آموزش و پروش، مراکز آموزشی کودکان استثنایی و بسیاری دیگر از مراکز آموزشی تخصصی از متخصصان این رشته بهره برده.


دریافت فایل PDF
آینده ی کشور در دست دانشجویان رشته علوم تربیتی
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

از رشته امور گمرکی چه میدانید؟
از رشته امور گمرکی چه میدانید؟
رشته علوم اقتصادی و مهمترین دروس آن
رشته علوم اقتصادی و مهمترین دروس آن

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام