انتخاب رشته مهندسی معماری مناسب چه افرادی است؟
ثبت نام شروع شد

انتخاب رشته مهندسی معماری مناسب چه افرادی است؟

آشنایی با رشته مهندسی معماری

در تعریفی از رشته مهندسی معماری گفته می‌شود به‌کارگیری سبک‌های متفاوت در طراحی هر نوع سازه یا فضای شهری معماری است. داشتن سرپناهی مطمئن، همواره از ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین نیازهای بشر بوده که انسان‌ها در طول تاریخ از طرق مختلفی آن را برطرف ساخته‌اند. زندگی درون غارها و ساختن یک سرپناه با ساده‌ترین امکانات، از نخستین اقدامات انسان‌های اولیه در این راستا بود. به‌تدریج با توجه به عوامل گوناگونی نظیر شرایط اقلیمی، توسعه فنّاوری، رشد جمعیت و … سبک و سیاق معماری دگرگون گردید و ساخت خانه‌ها و ساختمان‌ها شکل تازه‌ای به خود گرفت؛ بنابراین هر نقطه از جهان در هر برهه از تاریخ، معماری خاص خود را داشته است.

 

رشته مهندسی معماری

به‌طورکلی، معماری علم و هنر به‌کارگیری سبک‌ها و شیوه‌های مناسب، جهت ساخت‌وساز کاربردی و مطابق اصول زیبایی‌شناسی است. درواقع معماری را می‌توان هنر سازمان‌دهی فضای پیرامون نامید؛ زیرا معماران همواره با اتکا به اصول علوم مختلفی نظیر ریاضیات، هنر و … به زیباسازی شهرها و بناها می‌پردازند. به‌عبارت‌دیگر، معماری هنری اجتماعی به‌حساب می‌آید؛ زیرا بیشتر مواقع، ساختمان‌ها با هدف مشخصی و در مکان و زمان معینی، توسط معماران طراحی و ساخته می‌شوند. این امر به منابع و سرمایه کافی و همچنین مشارکت افراد دیگر نیز، نیاز داشته و تحت نظارت قوانین و مقررات خاصی صورت می‌گیرد.

 

معماری ایران

معماری ایران با تاریخی چند هزارساله از جایگاه ویژه‌ای در جهان برخوردار است و به‌طورکلی آن را در دو برهه تاریخی پیش و پس از اسلام موردمطالعه قرار می‌دهند. سبک‌های معماری در هر دوره با گذر زمان و بر اثر عوامل مختلفی نظیر شرایط اقلیمی، گرایش‌های مذهبی و … تغییر کرده و شکل جدیدی به خود گرفته‌اند؛ اما موضوعی که همواره به چشم آمده هنر ایرانیان در زمینه معماری است. معماران ایرانی پیش از اسلام نیز با استفاده از مصالح و منابع طبیعی موجود، دست به خلق آثاری ماندگار زدند.

 

درس‌های رشته مهندسی معماری

دروسی که در این رشته تلفیقی بین مهندسی و هنر مطالعه می‌شود شامل درس‌های آشنایی با سیر هنرها، با مبانی برنامه‌ریزی کالبدی، آشنایی با مرمت ابنیه، آشنایی با معماری معاصر، آشنایی با معماری اسلام، آشنایی با معماری جهان، اخلاق معماری، انسان، طبیعت، معماری، ایستایی، برداشت از بناهای تاریخی، بیان معماری، بیان معماری 2، تأسیسات مکانیکی، تاریخ شهرهای ایران، تأسیسات الکتریکی (نور و صدا)، تحلیل فضاهای شهری، تعمیر و نگهداری ساختمان، تنظیم شرایط محیطی، حقوق معماری، درک و بیان محیط، روستا 1، روستا 2، روش تحقیق، ریاضیات و آمار، زبان تخصصی، ساختمان 1، ساختمان 2، گزارش کارگاه، سازه‌های بتنی، سازه‌های نو، طراحی فنی، طرح معماری، طرح معماری 2، طرح معماری، فرآیند و روش‌های معماری، مبانی نظری معماری، متره و برآورد، مدیریت و تشکیلات کارگاه، مصالح ساختمانی، معماری جهان اسلام، مقدمات طراحی معماری 1، مقدمات طراحی معماری 2، نقشه‌برداری، هندسه کاربردی، هندسه مناظر و مزایا، کاربرد کامپیوتر در معماری و کارگاه مصالح و ساخت است. در اینجا به‌اختصار مواردی از مفاهیم درسی که در دروس دانشگاهی رشته مهندسی معماری آموزش داده می‌شود ارائه می‌دهیم.

 

عوامل مؤثر بر معماری

در رشته مهندسی معماری دروس مختلفی مانند ریاضی ی استاتیک آموزش داده می‌شود ولی یکی از موضوعاتی که در این درس مطرح‌شده و به اندیشه در این رشته می‌انجامد عوامل مؤثر بر معماری در فرهنگ‌های گوناگون است. با تکیه‌بر جامعه‌شناسی چند مورد از این عوامل را ذکر می‌کنیم. توجه به چندبعدی بودن این رشته از اینجا مشخص می‌شود که از جامعه‌شناسی تا ریاضی و هندسه و طراحی در این رشته گنجانده‌شده است. به‌طورکلی عوامل مختلفی وجود دارند که تأثیرات متقابلی بر معماری می‌گذارند. درواقع این شاخصه‌ها در شکل‌گیری معماری نقش بسزایی دارند که در این قسمت به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

 

مردم

یک دانشجوی رشته مهندسی معماری باید بداند مردم نقش پررنگی در شکل‌گیری سبک معماری دارند. مردم یکی از مهم‌ترین موارد تأثیرگذار بر معماری هستند؛ زیرا یک طرح معماری در صورتی موفق است که بتواند آسایش مردم را تأمین کند. به همین دلیل در تحلیل‌های معماری مشخصه‌های مختلفی نظیر جمعیت، جنسیت و همچنین نیازها، عادت‌ها، اعتقادات و باورهای افراد را موردبررسی قرار می‌دهند.

 

رعایت استانداردها

دانشجویان رشته معمای با توجه به اهمیت بروز خلاقیت، لازم است به مسئله رعایت استانداردها و آگاهی از آن‌ها نیز بی‌توجه نباشند. توجه به استانداردها یکی از نکات اصلی معماری است. برای طراحی و ساخت اجزای مختلف یک بنا نظیر راه‌پله‌ها، سقف، درب و … باید اصول و استانداردهای تعیین‌شده را رعایت کرد؛ زیرا در صورت غفلت از این موضوع، ممکن است طراحی ساختمان به‌گونه‌ای صورت گیرد که شرایط لازم را برای یک زندگی خوب و راحت مهیا نکند.

 

محیط پیرامون

آفرینش اثر هنری که جاودانه بماند بدون در نظر گرفتن محیط آن اثر غیرممکن است اگر شما قصد آموزش در رشته مهندسی معماری را دارید با توجه به محیط خود طراحی را آغاز کنید. خلق یک اثر معماری بدون تجزیه‌وتحلیل محیط پیرامون ممکن نخواهد بود؛ بنابراین به‌منظور طراحی و ساخت باید کلیه عوامل محیطی نظیر شرایط اقلیمی، آب و هوایی و … را بررسی کرد.

امکانات

منابع، ابزارها و امکانات نقش بسزایی را در ایجاد یک اثر معماری دارند. درواقع استفاده از ابزارهای مناسب، به‌کارگیری شیوه‌های طراحی و ساخت اصولی و همچنین بهره‌مندی از منابع مالی کافی بستر لازم برای موفقیت یک طرح معماری را فراهم می‌کند.

 

نظم فضایی

یکی از مهم‌ترین مفاهیم که در آموزش‌های رشته مهندسی معماری وجود دارد نظرم فضایی است. معماری، هنری وابسته به فضا است؛ بنابراین نظم فضایی از ملزومات خلق یک اثر معماری به شمار می‌رود. ایجاد رابطه‌ای مناسب میان اجزا و فضاهای یک بنا، بر روحیات ساکنین تأثیر می‌گذارد و از خستگی و یکنواختی می‌کاهد.

 

ویژگی‌های معماری ایرانی

چرا آموزش معماری در ایران اهمیت دارد؟ معماری ایرانی چه ویژگی‌هایی دارد که آن را منحصربه‌فرد می‌کند؟ تحصیل در رشته مهندسی معماری که استفاده از ابزارآلات مهندسی و فنی همانند نقشه‌کشی در طراحی اثری هنری است در ایران ازاین‌جهت اهمیت دارد که پرداختن به هنرهایی که سابقه‌ای در این سرزمین دارند پیوستن به جریان ادامه یافته از یک سنت کهن است و این راه هنرمندان بزرگی است که آثار باعظمت و شکوهمند باستانی ایران را طراحی کرده‌اند.

معماری ایرانی بر پایه منطق عرفان و ریاضیات استوار است. همچنین در معماری ایرانی ویژگی‌هایی مانند توجه به مسائل فنی، محاسبات دقیق، طراحی اصولی، ساخت ایوان‌ها و ستون‌های بلند و … به چشم می‌خورد. از گذشته تاکنون آثار تاریخی دیدنی و زیبایی مطابق این اصول معماری در ایران بناشده‌اند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تخت جمشید در استان فارس اشاره کرد. محمد کریم پیرنیا، محقق و نظریه‌پرداز مطرح ایرانی، در کتاب «سبک‌شناسی معماری ایران» پنج اصل را در مورد معماری ایران بیان می‌کند که در اینجا به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

 

درون‌گرایی

به‌عنوان یک علاقه‌مند به رشته مهندسی معماری لازم است از ویژگی‌های معماری ایرانی در گذشته اطلاعاتی داشته باشید تا ویژگی‌های مثبت آن را در طراحی‌های خود حفظ کرده و ویژگی‌های دیگر را به‌صورت بومی تغییر دهید. تأکید ایرانیان به حفظ حریم شخصی و زندگی خصوصی بر درون‌گرایی معماری نیز تأثیرگذار بوده است؛ ازاین‌رو، در گذشته معماران ایرانی قسمت‌های مختلف خانه را به دور یک حیاط بزرگ می‌ساختند؛ در این خانه‌ها از یک هشتی جهت جداسازی فضای داخلی ساختمان از محیط بیرون استفاده می‌شد.

 

پرهیز از بیهودگی

پرهیز از بیهودگی و اسراف و به‌کارگیری مصالح کاربردی و مناسب همواره یکی از مهم‌ترین اصول موردتوجه در معماری ایرانی بوده است؛ به‌عنوان نمونه معماران در ساخت نیایشگاه چغازنبیل به استفاده از مصالحی با ماندگاری و دوام بیشتر تأکید داشتند؛ در همین راستا، برای قسمت تحتانی دیوارها که بیشتر از سایر نقاط در معرض آسیب‌دیدگی بودند، از کاشی‌های آبی استفاده کردند. همچنین به دلیل مقاومت کم خشت در برابر باران، از آجر برای نمای ساختمان این مکان تاریخی بهره گرفتند. کاشی‌های رنگی و خوش‌نقش‌ونگار نیز، از مصالح پرکاربرد در ساخت گنبدها محسوب می‌شوند؛ زیرا در صورت نیاز به تعمیرات، بازسازی کاشی‌های تکه‌تکه، دشواری چندانی نخواهد داشت. این ویژگی که در آثار جدید نادیده گرفته می‌شود اصلی مهم در طراحی بناها در گذشته بوده است و با در نظر گرفتن آن در طراحی‌های جدید دانشجویان رشته مهندسی معماری تحولی مهم در این حوزه رخ می‌دهد.

 

مردم محوری

یکی دیگر از اصول مهم معماری، مردم محوری یا مردم واری نام دارد؛ طبق این اصل، در طراحی یک‌خانه باید به‌اندازه قسمت‌های مختلف توجه شود. غفلت از این موضوع، فضای خانه را به محیطی یکنواخت و خسته‌کننده تبدیل می‌کند.

 

خودبسندگی

در معماری ایرانی همواره بر استفاده از مصالح موجود و بومی تأکید شده است؛ تهیه ساخت مایه محلی، تأثیر بسزایی در سازگاری ساختمان با محیط طبیعی پیرامون و سرعت روند ساخت آن خواهد داشت.

 

نیارش

نیارش به علم استاتیک، شیوه‌های ساخت و شناخت کمیت و کیفیت مصالح ساختمانی اطلاق می‌شود که در گذشته کاربرد فراوانی در معماری ایران داشته است.

برخی از مفاهیم ارائه‌شده در دانشگاه‌های معماری را با هم مرور کردیم. با نگاهی کلی به بخش کوچکی از مفاهیم معماری ایرانی و سبک‌های معماری می‌توان نتیجه گرفت که حوزه نظری رشته مهندسی نظری برای شما جذاب است یا خیر؟ زیرا با توجه به عدم ارائه این درس در دروس مدرسه انتخاب آن بدون دانش ابتدایی ممکن است با تصورات غلطی همراه باشد. اگر مطالعه مباحث تئوریک معماری برای شما خوشایند بود با تحقیق بیشتر درباره این رشته دانشگاهی دست به انتخاب رشته بزنید.

 


دریافت فایل PDF
انتخاب رشته مهندسی معماری مناسب چه افرادی است؟
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

سلام . من مدرک مهارت فنی حرفه ای در رشته های کاربررایانه .۱۰۵س و کامپیوتر۹۵۰س تعمیرات موبایل با ۱۳۰س وطلاسازی۴۵۰ ساعت و گوهرتراشی با ۳۴۸س و دوتا هم تاییدیه از فنی حرفه ای خیاطی با ۲۵۰س و قالیبافی۲۵۰س رو دارم
لطفا راهنمایی کنید من میتونم معادل کارشناسی معماری یا کامپیوتر یا صنایع دستی رو بگیرم . خواهش میکنم زود بهم جواب بدین .لطفا راهنمایی کنید .

4 روز پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

دروس، گرایشها و بازار کار رشته مهندسی هسته ای
دروس، گرایشها و بازار کار رشته مهندسی هسته ای
برای تحصیل در رشته مهندسی هوافضا چه ویژگی هایی لازم است؟
برای تحصیل در رشته مهندسی هوافضا چه ویژگی هایی لازم است؟

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام