اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی
ثبت نام شروع شد

اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی

اگر شما نیز از دانش آموختگان و فارغ التحصیلان دانشگاه جامع علمی کاربردی هستید یا قصد تحصیل در مراکز این دانشگاه را دارید، شاید در مورد اعتبار مدرک علمی کاربردی دچار ابهام و تردیدهایی شده باشید و سوالات ذکر شده ذهن شما را درگیر کرده است؛ پس در این مطلب برای رفع ابهامات خود با ما همراه باشید.

دانشگاه جامع علمی کاربردی چیست و چگونه فعالیت می کند؟

در ابتدا به بررسی نحوه فعالیت دانشگاه علمی کاربردی خواهیم پرداخت و سپس در مورد مدرک علمی کاربردی بحث خواهیم کرد.

هدف از تشکیل دانشگاه علمی کاربردی آموزش تلفیقی علم وعمل است؛ یعنی فرد دانشجو در این دانشگاه علاوه بر گذراندن واحدهای معین رشته تحصیلی اش باید در کنار آن عملا کاربرد دروس خوانده شده را تجربه کند.

دانشگاه علمی کاربردی در خارج از کشور:

در بسیاری از کشورهای پیشرفته صنعتی مانند آلمان، نروژ، استرالیا و حتی کانادا نیز چنین دانشگاه های مشابهی وجود دارد؛ در واقع در اکثر کشورهایی که اقتصادی صنعتی دارند و عملا چرخه اقتصادی فعالی را دارا می باشند، دانشگاه هایی وجود دارند که تلفیقی از علم و عمل را برای دانشجویان عرضه می کنند. پس در خارج از کشور نیز چنین دانشگاه هایی وجود دارد!

همچنین بخوانید : درآمد،بازار کار و دروس رشته مهندسی معدن

چرا اکثرا در مورد اعتبار درک دانشگاه علمی کاربردی شک و تردید دارند؟

بسیاری از مردم در کشور ما، علی الخصوص کسانی که قصد ورود برای تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی را دارند، نسبت به میزان اعتبار مدرک علمی کاربردی دچار شائبه هستند. دلیل این امر این است که؛ ورود به دانشگاه های علمی کاربردی نسبت به ورود به دانشگاه های دولتی و حتی برخی از شعبه های دانشگاه ازاد و پیام نور نیز ساده تر است و اکثرا پذیرش در رشته های این دانشگاه صرفا براساس سوابق تحصیلی صورت میگیرد، تعداد کمی از رشته های علمی کاربردی هستند که برای پذیرش وابسته به نمره کسب شده در آزمون سراسری هستند؛ همچنین از طرفی سطح آموزشی و تحصیلی به طور معمول در دانشگاه های علمی کاربردی از دانشگاه های دولتی پایین تر است و این موضوعات موجب می شود که اکثر مردم و داوطلبان برای ورود به این دانشگاه دچار تردید در مورد میزان اعتبار مدرک علمی کاربردی شوند.

آیا مدرک علمی کاربردی اعتبار دارد؟

بله مدرک علمی کاربردی اعتبار دارد؛ دقیقا همانند مدرک دانشگاه دولتی، دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور و یا هر موسسه دیگری، دانشگاه علمی کاربردی نیز تحت نظارت مستقیم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می کند و موقع فارغ التحصیلی نیز با تاییدیه مهر این وزارتخانه است که دانشجو فارغ التحصیل می شود. پس تمامی مراکز دانشگاه علمی کاربردی مدرکشان معتبر است و شما اگر قصد ادامه تحصیل یا ورود به هر ارگانی دولتی یا خصوصی را داشته باشید می توانید از مدرک دانشگاه علمی کاربردی استفاده نمایید، هیچ ممنوعیت یا محرومیتی برای شما وجود نخواهد داشت.

همانطور که در قسمت های قبلی نیز گفتیم دربسیاری از کشورهای صنعتی نیز مشابه دانشگاه های علمی کاربردی داخل کشورما، دانشگاه هایی وجود دارند و بهتر است بدانید که حتی مدرک شما در خارج از کشور نیز اعتبار دارد. اگر برای ادامه تحصیل قصد سفر به خارج از کشور دارید یا برای اشتغال به کشورهایی دیگر می روید می توانید از مدرک دانشگاه علمی کاربردی استفاده کنید و هیچ گونه ممنوعیت و اشکالی برای شما وجود نخواهد داشت ولی برای استفاده در خارج از کشور، از مدرک علمی کاربردی ذکر نکاتی ضرورت دارد:

-‌ ممکن است که برای ادامه تحصیل به دانشگاهی در خارج از کشور مدارک علمی کاربردی را ارائه دهید، باید بدانید که دانشگاه مورد نظر احتمال دارد که با توجه به سطح آموزشی آن جا برای شما گذراندن دورهای را مقرر کند ولی مدرک شما کاملا معتبر است و جای نگرانی نیست. مثلا ممکن است برای شما دوره زبان انگلیسی را در نظر بگیرند.

-‌ همچنین اگر به قصد اشتغال به خارج از کشور سفر میکنید؛ ممکن است که کارفرما یا کمپانی مورد نظر برای شما دوره آموزشی خاصی را برنامه ریزی کند تا طی نمایید اما نسبت به اعتبار مدرکشما نمی تواند ایرادی بگیرد. همانطور که گفته شد، مدرک شما با مهر تایید وزارت علوم، تحقیقا و فناوری اخذ شده است و نسبت به میزان اعتبار آن هیچ گونه ممنوعیتی بر شما وارد نیست.

اکثر دانشگاه های علمی کاربردی ممکن است با کمبود امکانات سخت افزاری مواجه باشند یا از سطح آموزشی پایینی برخوردار باشند ولی این هرگز دلیلی بر عدم اعتبار مدرک علمی کاربردی نیست. شما می توانید در دانشگاه های علمی کاربردی علاوهبر گذراندن واحدهای مقرر شده هر رشته تحصیلی که توسط وزارت علوم مصوب شده است، به عملی کردن آن ها بپردازید و کاربرد دروس مطالعه شده را تجربه نمایید.

همچنین بخوانید : ادامه تحصیل دارندگان مدرک تحصیلی معادل

اگر کیفیت سطح آموزشی در دانشگاه علمی کاربردی که شما در آن پذیرفته شده اید قابل قبول نیست ناامید نباشید، با تلاش و استفاده عملی از دروسی که به صورت تئوری می خوانید، خواهید توانست پله های ترقی را طی کنید و برای ارائه ی مدرک اخذ شده این دانشگاه در سازمان های دولتی، خصوصی یا هر ارگانی دیگر هیچ گونه تردید و مشکلی نخواهید داشت. همانطور که ذکر شد حتی برای مهاجرت به قصد ادامه تحصیل یا اشتغال در کشورهای صنعتی (نروژ، آلمان، کانادا، استرالیا) نیز مشکلی نخواهید داشت؛ البته با توجه به قوانین خاص هر کشور یا کمپانی و دانشگاه مقصد مورد نظر شما ممکن است شرط و شروطی را وضع کنند ولی نمیتوانند بر مدرک اخد شده شما ایرادی بگیرند.

پس اعتبار مدرک علمی کاربردی با سایر دانشگاه های دولتی، آزاد و پیام نور به خاطر وجود ضعف امکانات و شاید سطح کیفی پایین تر تحصیلی فرقی ندارد. با تلاش و کوشش خود در هر دانشگاه و رشته ای که باشید می توانید بهترین و بالاترین درجات علمی را کسب کنید، نبود امکانات و شرایط سخت زندگی را بهانه قرار ندهید. بسیاری از افراد هستند که با اخذ همین مدرک علمی کاربردی و ادامه تحصیل به مدارک دکتری رسیده اند، بسیاری هستند که با همین مدرک علمی کاربردی ایجاد اشتغال کرده و درآمد خوبی دارند، افرادی نیز هستند که با همین مدرک اخذ شده به کشورهای خارجی صنعتی مراجعه کرده اند و پله های ترقی را طی می کنند.


دریافت فایل PDF
اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

اعتبار مدرک پیام نور در اروپا

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام