رشته مهندسی مواد دارای چه گرایش هایی است؟
ثبت نام شروع شد

رشته مهندسی مواد دارای چه گرایش هایی است؟

آشنایی با رشته مهندسی مواد

ویژگی‌های مواد مانند ساختار و خواص آن در رشته مهندسی مواد مطالعه می‌شود تا در طراحی‌ها جدید از آن استفاده شود. شناخت مواد به وسیله میکروسکوپ الکترونی روبشی و میکروسکوپ الکترونی عبوری انجام می‌گیرد. شناسایی، بررسی، مطالعه و اندازه‌گیری مواد به منظور ایجاد روشی در تولید مواد جدید انجام می‌گیرد.

 

معرفی رشته مهندسی مواد

رشته مواد یکی از اصلی‌ترین رشته‌های مهندسی محسوب می‌شود چرا که در این رشته مواد صنعتی ساخته می‌شود یا ویژگی‌های مواد بهبود پیدا می‌کند، بدون مواد مناسب صنعتی هیچ کدام از رشته‌های مهندسی در طراحی فرآیندهای خود موادی برای استفاده نخواهند داشت. مواد موردنیاز مهندس کامپیوتر، مهندس شیمی یا مهندس عمران توسط این رشته ساخته می‌شود.

در مهندسی مواد ارتباط دو علم‌ شیمی‌ و فیزیک است که منجر به ساخت آلیاژها یا مواد دیگر می‌شود. پیش‌زمینه مناسب از دو دانش فیزیک و شیمی به دانشجویان این رشته کمک می‌کند.

 

گرایش‌های رشته مهندسی مواد

مهندسی مواد به شناسایی و ساخت مواد گفته می‌شود. تنظیم، تركیب مناسب و كنترل مراحل تولید تمامی مراحلی است که یک مهندس مواد انجام می‌دهد. موادی که در این علم تولید می‌شود شامل فلز، پلیمر و سرامیك‌ است. فلزها شامل تمامی فلزات مانند آهن و ترکیب‌های جدید آن‌که به صورت آلیاژها تولید می‌گردد است، پلیمر اصطلاحی است که برای مواد به‌دست‌آمده از مواد اولیه نفتی استفاده می‌شود؛ و سرامیک نه تنها سرامیک و چینی بلکه تمامی مواد به جز فلزات و پلیمرها را شامل می‌شود. گروه دیگری از مواد نیز وجود دارد که به آن كامپوزیت گفته می‌شود. كامپوزیت‌ها از ترکیب سه گروه اول ساخته می‌شوند. شناسایی و تولید هر کدام از این مواد یک گرایش از مهندسی مواد را تشکیل می‌دهد. به گرایشی که به تولید مواد فلزی می‌پردازد رشته متالورژی و گرایشی از رشته مهندسی مواد که به آموزش درباره تولید سرامیک فعالیت دارد رشته سرامیک گفته می‌شود. شناسایی و تولید پلیمرها در رشته جداگانه‌ای به نام مهندسی پلیمر انجام می‌گیرد که از گرایش‌های مهندسی شیمی محسوب می‌شود.

رشته مواد گسترده است و گرایش‌های متعددی دارد. در میان عموم مردم رشته متالورژی مترادف با رشته مواد دانسته می‌شود در حالی که متالورژی یکی از گرایش‌های مهندسی مواد است. از دیگر گرایش‌های مهندسی مواد می‌توان رشته نانو مواد، رشته بیومتریال، رشته شناسایی و انتخاب مواد مهندسی، رشته سرامیک، رشته شکل‌دهی فلزات، رشته ریخته‌گری یا متالوژی، رشته جوشکاری، رشته استخراج فلزات، رشته حفاظت و خوردگی، رشته مهندسی مواد مرکب و رشته مهندسی سطح را نام برد.

 

دروس مشترک رشته‌های مهندسی مواد

دروسی که به صورت مشترک در تمامی گرایش‌های ذکرشده از رشته مهندسی مواد ارائه می‌گردد شامل درس‌های ریاضی‌، معادلات‌ دیفرانسیل‌، ریاضی‌ مهندسی‌، محاسبات‌ عددی‌، مبانی‌ و برنامه‌سازی‌ کامپیوتر، فیزیک‌، شیمی‌ عمومی‌، مبانی‌ مهندسی‌ برق‌، استاتیک‌، مقاومت‌ مصالح‌، کریستالوگرافی‌، پدیده‌های‌ انتقال‌، شیمی‌ فیزیک‌ مواد، ترمودینامیک‌ مواد، خواص‌ فیزیکی‌ مواد، متالوگرافی‌ و خواص‌ مکانیکی‌ مواد است.

 

گرایش متالورژی

یکی از مهم‌ترین گرایش‌های رشته مهندسی مواد گرایش متالورژی است که در بین عموم مردم شناخته‌شده است. کاربرد آلیاژهای جدید در مصارف صنعتی متالورژی است. این دانش به کشف متدهای تازه برای استخراج و تصفیه فلزات می‌پردازد.

این گرایش دو بخش اصلی متالورژی استخراجی و متالورژی صنعتی را شامل می‌شود. شناخت ویژگی‌های مواد، کشف روشی برای ساخت مواد جدید، تولید آلیاژهایی با خواص عجیب و استفاده کاربردی از آلیاژهای جدید در صنعت در این رشته از دانش شکل‌گرفته است.

متالورژی استخراجی به مسائل مرتبط با استخراج فلزات گفته می‌شود. از استخراج فلز از معدن، نحوه جداسازی فلز از سنگ تا تهیه شمش فلز را شامل می‌شود. دروسی که به صورت تخصصی در این رشته ارائه می‌گردد شامل انتقال‌ مطالب‌ علمی‌ و فنی‌، ریخته‌گری‌، شکل‌ دادن‌ فلزات‌، تغلیظ‌ مواد معدنی‌، اصول‌ استخراج‌ فلزات‌، سینتیک‌ مواد، شیمی‌ تجزیه‌، عملیات‌ حرارتی‌، خوردگی‌ و اکسیداسیون‌، انجماد فلزات‌ و مواد دیرگداز است.

در گرایش‌ متالورژی صنعتی‌ روش‌های تولید فلز و آلیاژهای جدید مورد بررسی قرار می‌گیرد روش‌های تهیه آلیاژ شامل روش پودری‌، شکل‌ دادن‌، جوشکاری‌ و ماشین‌کاری‌ است‌. دروسی که به صورت تخصصی در‌ گرایش‌ متالورژی صنعتی‌ از رشته مهندسی مواد ارائه می‌شود شامل ریخته‌گری‌، انجماد فلزات‌، شکل‌ دادن‌ فلزات‌، خواص‌ مکانیکی‌ مواد، متالورژی جوشکاری‌، متالورژی پودر، روش‌های‌ نوین‌ آنالیز مواد، خوردگی‌ و اکسیداسیون‌، عملیات‌ حرارتی‌ و استخراج‌ فلزات‌ است.

 

 گرایش سرامیک‌

یکی دیگر از رشته‌های مهندسی مواد گرایش سرامیک است. دانش ساخت اشیا جامد از مواد غیرآلی‌ و غیرفلزی‌ است. اشیا گوناگونی که با تکنیک‌های سرامیک ساخته می‌شود شامل انواع‌ چینی‌ها، دیرگدازها، فرآورده‌های‌ ر‌ُسی‌ ساختمانی‌، مواد ساینده‌، لعاب‌های‌ چینی‌، سیمان‌، شیشه‌، مواد مغناطیسی‌ غیرفلزی‌، فروالکتریک‌ها، تک‌بلورهای‌ مصنوعی‌ و سرامیک و سفالینه است. تمامی مراحل مطالعه و پژوهش تا ساخت و آماده‌سازی این مواد در گرایش سرامیک قرار دارد.

دروسی که به‌صورت اختصاصی در این گرایش از رشته مهندسی مواد ارائه می‌گردد شامل درس‌های ساختار سرامیک‌ها، سینتیک‌ مواد، روش‌های‌ نوین‌ آنالیز مواد، خواص‌ الکتریکی‌ و نوری‌ سرامیک‌ها، مواد دیرگداز، تئوری‌ شیشه‌، تئوری‌ پرسلان‌ها، آزمایشگاه‌ چینی‌ و فرآیند ساخت‌ سرامیک‌ است.

 

فرصت‌های شغلی رشته مهندسی مواد

با توجه به اینکه کشور ما از نظر ذخایر معدنی کشوری غنی محسوب می‌شود و زیرساخت‌های مناسبی برای استخراج و تولیدات مواد فلزی وجود دارد و با وجود واحدهای صنعتی بزرگ همچون ذوب‌آهن اصفهان و پالایشگاه‌ها که با صرف سرمایه‌گذاری‌های کلان به بهره‌برداری رسیده‌اند هر نوع فعالیت در این رشته و بازار کار آن در این موقعیت به صرفه است. سودآوری کارخانه‌های بزرگ تولیدات فلزی و اهمیت دانش مواد در این واحدهای صنعتی فرصت‌های شغلی مناسبی را پیش روی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان این رشته قرار داده است.

در هر کدام از گرایش‌های این رشته کارخانه‌های بزرگ یا پالایشگاه‌ها مشغول به کار هستند و از این رو فرصت‌های شغلی مناسبی برای فارغ‌التحصیلان آن فراهم است. فارغ‌التحصیل رشته مهندسی متالورژی استخراجی‌ می‌تواند در مراکز فرآیند استخراج و تولید مواد فلزی مانند ذوب‌آهن اصفهان فعالیت کند.

فارغ‌التحصیلان‌ رشته مهندسی مواد در گرایش متالورژی صنعتی‌ در مراکزی مانند صنایع ریخته‌گری، صنایع متالورژی پودر، صنایع‌ فولادسازی‌، صنایع‌ دفاع‌، هواپیماسازی‌، کشتی‌سازی‌، تراکتورسازی و خودروسازی‌ مشغول به کار خواهد شد.

مراکزی که یک متخصص در زمینه مواد در آن کار می‌کند عبارت است از کارخانه‌های توليد فولاد، کارخانه‌های توليد قطعات صنعتي، کارخانه‌های توليد خودرو، كارگاه ریخته‌گری فلزات رنگين، كارگاه ریخته‌گری قطعات آلياژي، کارخانه‌های توليد ماشین‌آلات صنعتي، کارخانه‌های توليد قطعات فولادي و چدني و کارخانه‌های ذوب‌آهن.

 

چه دانشگاه‌هایی مهندسی مواد را ارائه می‌دهند؟

در دانشگاه‌های گوناگونی در سراسر کشور رشته مهندسی مواد و گرایش‌های گوناگون آن ارائه می‌شود. از جمله این دانشگاه‌ها دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران، دانشگاه امام خمینی قزوین، دانشگاه بوعلی سینا همدان، دانشگاه تبریز، دانشگاه زاهدان، دانشگاه سمنان، دانشگاه سهند تبریز، دانشگاه شهید چمران اهواز، دانشگاه شیراز، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه آزاد ساوه، دانشگاه آزاد سیرجان، دانشگاه آزاد شهرضا، دانشگاه علوم و تحقیقات تهران، دانشگاه آزاد میبد، دانشگاه آزاد نجف‌آباد، دانشگاه آزاد کرج و دانشگاه آزاد یزد.


دریافت فایل PDF
رشته مهندسی مواد دارای چه گرایش هایی است؟
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته گردشگری و بازار کار آن
رشته گردشگری و بازار کار آن
آشنایی با رشته مهندسی معدن و گرایش های آن
آشنایی با رشته مهندسی معدن و گرایش های آن

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام