آشنایی با رشته مهندسی معدن و گرایش های آن
ثبت نام شروع شد

آشنایی با رشته مهندسی معدن و گرایش های آن

آشنایی با رشته مهندسی معدن

رشته مهندسی معدن به دلیل وجود معدن های بسیار در این رتشه ای کاربردی محسوب می شود. این رشته که به کشف و استخراج معدن می پردازد در دانشگاه های معتبر داخی ارائه می گردد. مواد معدنی، اساس اقتصاد و صنعت هر جامعه را تشکیل می‌دهد. کشور ایران در این صنعت، یکی از مهم‌ترین مناطق معدنی جهان و ثروتمندترین کشور منطقه است.

این صنعت در کشور ما در آستانه رونق و شکوفایی عظیمی قرار دارد و نیازمند برنامه‌ریزی و مدیریت مناسب است. این بخش به‌جز پتانسیل‌های درآمدی و رشد اقتصادی، ازنظر اشتغال برای جوانان هم می‌تواند نقش بسیار مهمی در کشور ایفا کند. با توجه به موضوع‌های ارائه‌شده، افزایش سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از تجهیزات با تکنولوژی به‌روز در استخراج معدن، یک ضرورت به شمار می‌رود و افزایش میزان ورودی و مواد خام بیشتر در صنعت معدن می‌تواند به‌عنوان اهرمی قدرتمند در توسعه بخش معدن در نظر گرفته شود.

 

اهمیت رشته مهندسی معدن

بشر از آغاز آفرینش و در طول تاریخ، برحسب نیازمندی‌های خود از مواد معدنی گوناگونی استفاده کرده است. امروزه نیز به شیوه‌های گوناگون، اقدام به اکتشاف مواد معدنی و بهره‌برداری از آن‌ها می‌کند. به‌عبارت‌دیگر مواد معدنی پایه و اساس تمدن‌ها را تشکیل داده‌اند. بخش معدن از عمده‌ترین بخش‌های تأمین‌کننده مواد اولیه صنایع و مصالح موردنیاز برای ایجاد ساختمان، بنادر، سدها، فرودگاه‌ها و غیره محسوب شده و ذخایر غنی آن‌ها می‌تواند نقش اساسی را در توسعه صنعتی کشور ایفا کند.

سرزمین ما ایران به لحاظ داشتن پوسته ناهمگن و تأثیر حوادث مختلف زمین‌شناسی در شکل‌گیری آن، سرشار از مواد معدنی گوناگون است. ایران با بهره‌مندی از حدوداً ۶۸ نوع ماده معدنی غیر نفتی، بیلیون‌ها تن ذخایر کشف‌شده و بالقوه در میان ۱۵ قدرت معدنی جهان جای گرفته و یکی از کشورهای غنی از حیث دارایی‌های معدنی به ‌شمار می‌رود. این در حالی است که تولیدات معدنی تنها در حدود کمتر از 10 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد.

 

گرایش های رشته مهندسی معدن

دروسی که به صورت مشترک در بین تمامی گرایش های رشته معدن ارائه می گردد شامل درس های ریاضی‌، معادلات‌ دیفرانسیل‌، آمار و احتمالات‌ مهندسی‌، برنامه‌نویسی‌ کامپیوتر، فیزیک‌، محاسبات‌ عددی‌، شیمی‌ عمومی‌، نقشه‌کشی‌ صنعتی‌، اجزاء ماشین‌، استاتیک‌، دینامیک‌، مقاومت‌ مصالح‌، مکانیک‌ سیالات،‌ شیمی‌ فیزیک‌، نقشه‌برداری‌ عمومی‌، عملیات‌ نقشه‌برداری‌، زمین‌شناسی‌ عمومی‌، زمین‌شناسی‌ ساختمانی‌، زمین‌شناسی‌ اقتصادی‌، مکانیک‌ سنگ‌، اقتصاد معدنی‌ و کانه‌آرایی‌ است.

 

گرایش‌ اکتشاف‌ معدن‌

این گرایش از رشته مهندسی معدن به فعالیت های لازم جهت کشف معدن می پردازد. در فرآیند کشف نوع و شکل مواد معدنی تشخیص داده می شود موضوعات مطرح شده در این رشته شامل مکانیک‌ سنگ‌، زمان‌شناسی‌ ساختمانی‌، ژئوفیزیک‌ و زمین‌شناسی‌ معدنی‌ است. دروس‌ تخصصی‌ که در این گرایش ارائه می گردد شامل اصول‌ استخراج‌ معدن‌، برداشت‌ زمین‌شناسی‌، کانی‌شناسی‌ توصیفی‌، سنگ‌شناسی‌ ، کارتوگرافی‌ و کاربرد عکس‌های‌ هوایی‌، کانی‌شناسی‌ نوری‌، مینرالوگرافی‌، زمین‌شناسی‌ ایران‌، تجزیه‌ مواد معدنی‌، ژئوفیزیک‌ اکتشافی‌، حفاری‌ اکتشافی‌، چاه‌پیمایی‌، ژئوشیمی‌ اکتشافی‌، ژئوتکنیک‌، آب‌های‌ زیرزمینی‌، نقشه‌برداری‌ معدنی‌ و ارزیابی‌ ذخایر معدنی‌ است.

 

گرایش‌ استخراج معدن‌

این گرایش از رشته مهندسی معدن شامل عملیات ها استخراج در معدن است. این عملیات شامل حفاری، آتشباری، بارگری و باربری است. منظور از آتشباری عملیان خرد کردن سنگ است. عملیات استخراج سنگ شکنی را شامل می شود. دروس‌ تخصصی‌ این گرایش شامل درس های مبانی‌ مهندسی‌ برق‌، ماشین‌های‌ حرارتی‌، کانی‌شناسی‌، سنگ‌شناسی‌، برداشت‌ زمین‌شناسی‌، کارتوگرافی‌ و فتوژئولوژی‌، اصول‌ اکتشاف‌ و ارزیابی‌ ذخایر، بازدید معدن‌، چالزنی‌ و آتشباری‌، حفره‌ چاه‌ و تونل‌، ترابری‌ در معادن‌، نگهداری‌ در معادن‌، تهویه‌ در معادن‌، روش‌های‌ استخراج‌ روباز، روش‌های‌ استخراج‌ زیرزمینی‌، نقشه‌برداری‌ معدنی‌، آبکشی‌ در معادن‌، کانه‌آرایی‌، خدمات‌ فنی‌ در معادن‌و اصول‌ طراحی‌ معادن‌ است.

 

تعریف معدن و تاریخچه آن

قبل از اینکه به تعریف معدن بپردازیم بهتر است تعریفی از کانسار یا ذخیره معدنی داشته باشیم. کانسار تمرکز و یا انباشت طبیعی یک یا چند ماده معدنی در زیر یا روی زمین و یا محلول در آب است. حال تعریف معدن عبارت‌ است از مجموعه کانسار و ماشین‌آلات و تسهیلاتی که به‌منظور اکتشاف و بهره‌برداری از کانسار ایجادشده است.

بهره‌برداری و کشف معادن و استخراج فلز از آن‌ها به دوران باستان بازمی‌گردد. برخی از باستان شناسان معتقدند که اولین بار مس در ایران شناخته و مورداستفاده قرارگرفته است. نمونه‌هایی از سنگ معدن یافت شده در شهر کرمان قدمتی 6000 ساله دارند. قدیمی‌ترین منطقه‌ای که آثار ذوب مس در آنجا به دست آمده، سیلک کاشان است. نحوه بهره برداری از این معادن در رشته مهندسی معدن آموزش داده می شود.

 

 

صنعت معدن در ایران

این صنعت در ایران بسیار اهمیت دارد زیرا معادن ایران گسترده است. از این رو رشته مهندسی معدن نیز رشته  کاربردی به شمار می آید . هم‌زمان با رشد و شکوفایی بخش‌های اقتصادی موجود در کشور، صنعت معدن نیز دارای نقش مهمی در توسعه پایدار کشور است. معادن پایه‌های اصلی و سازنده در توسعه زیرساخت‌های استراتژی رشد اقتصادی و سایر صنایع به‌شمار می‌روند.

با توجه به برنامه‌های توسعه جامع کشور، توسعه مناسب و بهینه در تمام زمینه‌ها ازجمله منابع معدنی کشور، شاخص‌های بسیار مهمی در دستیابی به اهداف توسعه اقتصادی و صنعتی بوده است. بدین منظور حوزه صنعتی کشور خواستار واردکردن مواد و محصول‌های معدنی داخلی به بازار هستند. مطالعه‌های انجام‌شده در راستای تعیین استراتژی صنعتی کشور نشان می‌دهد که بیش از 43 درصد از ارزش‌افزوده تولیدشده در بخش صنعت از آن افرادی است که درزمینه تولید مواد معدنی فعالیت می‌کنند. درنتیجه نقش مهم و سازنده صنعت معدن در تولید ارزش‌افزوده بخش صنعت غیرقابل‌ چشم‌پوشی است.

 

ذخایر معدن در ایران

ایران به لحاظ ذخایر معدنی جزو ۱۰ کشور نخست جهان و اولین کشور خاورمیانه است و طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، ۷ درصد ذخایر معدنی جهان در ایران جای دارد. غنای منابع و ذخایر عظیم معدنی، کشور ما را به یکی از غنی‌ترین مناطق جهان ازنظر توانایی تأمین مواد اولیه موردنیاز صنعت تبدیل کرده است. همچنین طبق بررسی‌های صورت‌گرفته تاکنون حدود ۶ هزار معدن با ۷۰ نوع ماده معدنی و ۱۵ هزار محدوده امید‌بخش معدنی با ۴۰ میلیارد تن ذخایر قطعی به ارزش بیش از ۷۷۰ میلیارد دلار در کشور شناسایی‌شده است. تعداد 12 معدن مهم جهان مانند مس سرچشمه، ۸ درصد ذخایر روی و ۳ درصد ذخایر سرب جهان در ایران جای گرفته‌اند.

ذخایر شناسایی‌شده مس ایران به بیش از ۳۰ میلیون تن می‌رسد. همچنین کشور ما چهارمین تولیدکننده سنگ تزئینی در جهان است. از سوی دیگر ایران به دلیل داشتن ذخایر اورانیوم، زغال‌سنگ و سنگ‌آهن، جایگاه بالایی در فهرست جهانی دارد. بنابراین آموزش ها در رشته مهندسی معدن می تواند به نتایج مثبتی در عمل بیانجامد.

بر طبق بررسی‌های انجام‌شده، کشورمان بر روی کمربند آهن، روی، سرب، مرمریت، مس و طلا قرارگرفته و دست‌کم ۱۰۰ سال مواد معدنی برای تولید و استخراج دارد؛ اما باوجود همه این ذخایر بسیار غنی معدنی و پتانسیل رشد اقتصادی کشور به‌واسطه معادن، ایران تاکنون نتوانسته بهره‌برداری مناسبی از ذخایر معدنی خود داشته باشد.

 

رشته مهندسی معدن و انواع معدن در ایران

انواع متفاوتی از معادن در ایران وجود دارد که هرکدام به‌نوبه خود نقش بسزایی در صنایع کشور دارند. در دهه اخیر، معادن بسیاری کشف و مورد بهره‌برداری و توسعه قرارگرفته است. برای بهره‌مندی از این معادن ارزشمند، باید از تکنولوژی و تجهیزات لازم و پیشرفته برای بهره‌برداری برخوردار بود که رسیدن به آن با برنامه‌ریزی‌های دقیق و منظم اتفاق می‌افتد. در اختیار داشتن آمار و اطلاعات دقیق و به‌هنگام در حیطه فعالیت‌های این بخش، از موارد ضروری این امر است.

در حال حاضر باوجود پیشرفت‌های بسیار زیاد در امر استخراج و فرآوری مواد معدنی در سطح جهان، معادن کشورمان چندان مکانیزه نشده‌اند و اکثر لوازم در آن‌ها قدیمی و فرسوده است. دولت باید برای تشویق بیشتر افراد به ارائه زیرساخت‌های مناسب در صنعت معدن کشور، اقدام کند تا سبب افزایش میزان بهره‌وری در این بخش و صنایع وابسته به آن شود. با توجه به این گستردگی در معادن ایران آموزش رشته مهندسی معدن نیاز ضروری است زیرا با استفاده از این دانش استفاده بهتری از منابع طبیعی کشور می شود.


دریافت فایل PDF
آشنایی با رشته مهندسی معدن و گرایش های آن
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته مهندسی مواد دارای چه گرایش هایی است؟
رشته مهندسی مواد دارای چه گرایش هایی است؟
در انتخاب رشته مهندسی مکانیک به چه نکاتی توجه کنیم؟
در انتخاب رشته مهندسی مکانیک به چه نکاتی توجه کنیم؟

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام