رشته علوم ارتباطات همان روزنامه نگاری است؟
ثبت نام شروع شد

رشته علوم ارتباطات همان روزنامه نگاری است؟

به این رشته علوم ارتباطات اجتماعی گفته می‌شود زیرا می‌توان آن را به نوعی زیرمجموعه علوم اجتماعی دانست. علوم ارتباطات به مطالعه رسانه، ارتباطات میان فردی و ارتباطات جمعی می‌پردازد. در این رشته گرایش‌های مختلفی وجود دارد و آموزش از قوانین روزنامه‌نگاری را نظریات کلان ارتباطی و شبکه‌ای گسترده است. گرایش‌های مختلف این رشته در دوره کارشناسی روزنامه‌نگاری، روابط عمومی و مطالعات ارتباطی است. در مقطع فوق لیسانی گرایش مدیریت رسانه، پژوهش رسانه و روزنامه‌نگاری ارائه می‌شود.

در این رشته بررسی ابعاد مختلف ارتباطات جوامع و همچنین مطالعه و تحقیق در زمینه ارتباطات بررسی می‌شود. مطالعه و تحلیل رسانه و تحلیل محتوای کلان آن نیز در این رشته انجام می‌گیرد. انتقال اطلاعات و تلاش در جهت بهبود سیستم‌های ارتباطی و اطلاعاتی موجود نیز بر عهده این رشته است.

 

معرفی رشته علوم ارتباطات اجتماعی

رشته علوم ارتباطات عمری در حدود نیم قرن دارد و رشته‌ای جدید است. در دانشگاه‌های سراسر جهان این رشته با دو گرایش پرطرفدار آن یعنی روزنامه‌نگاری و روابط عمومی شناخته می‌شود. رشته‌های دیگری نیز وجود دارد که به مطالعه مباحث نظری می‌پردازد و به علوم اجتماعی نزدیک است. رشته ارتباطات دو گرایش‌ روزنامه‌نگاری‌ و روابط‌ عمومی‌ در گروه‌ آزمایشی‌ علوم‌ انسانی قرارگرفته است.

 

دروس‌ مشترك‌ ارتباطات

در دوره لیسانس و همه گرایش‌های رشته علوم ارتباطات دروسی ارائه می‌شود و دانشجویان ملزم به مطالعه آن هستند که با هدف پرورش متخصصان ارتباطات همخوانی دارد. این دروس عمومی و مشترک عبارت‌اند از: شیوه‌ نگارش‌ فارسی‌ در مطبوعات‌، مبانی‌ جامعه‌شناسی‌، مبانی‌ جمعیت‌شناسی، مبانی‌ روانشناسی‌، مبانی‌ فلسفه‌، تاریخ‌ و تفكر اجتماعی‌ در اسلام‌، مبانی‌ تاریخ‌ اجتماعی‌ ایران‌، آمار مقدماتی‌، آمار در علوم‌ اجتماعی‌، زبان‌ تخصصی‌، اصول‌ علم‌ اقتصاد، روانشناسی‌ اجتماعی‌، اصول‌ علم‌ سیاست‌، كلیات‌ حقوق‌، حقوق‌ اساسی‌، روش‌ تحقیق‌ نظری‌، روش‌ تحقیق‌ عملی‌، نظریه‌های‌ جامعه‌شناسی‌، اصول‌ سازمان‌ و مدیریت‌، سمینار مسائل‌ سیاسی‌ و استراتژی‌ معاصر، اندیشه‌های‌ سیاسی‌ در قرن‌ بیستم‌، مبانی‌ ارتباطات‌ جمعی‌، ارتباطات‌ بین‌المللی‌، ارتباطات‌ سیاسی‌، ارتباطات‌ انسانی‌، روش‌های‌ بررسی‌ و تحلیل‌ پیام‌های‌ ارتباطی‌، ارتباطات‌ تصویری‌، نظریه‌های‌ ارتباطات‌ اجتماعی‌، گرافیك‌ و صفحه‌آرایی‌ در مطبوعات‌، فتوژورنالیسم‌ (عكاسی‌ خبری‌)، تكنولوژی‌ چاپ‌ و نشر، تجزیه‌ و تحلیل‌ برنامه‌های‌ رادیو و تلویزیون‌، افكار عمومی‌ و وسایل‌ ارتباط‌ جمعی‌، ارتباطات‌ در جهان‌ سوم‌ و حقوق‌ ارتباط‌ جمعی‌.

 

گرایش‌ روزنامه‌نگاری

‌روزنامه‌نگاری رشته پرطرفداری در بین افراد ماجراجو و فعال است. این حرفه یکی از مشاغل پرخطر و در عین حال پرطرفدار است. رشته روزنامه‌نگاری در دانشگاه‌های مطرح ایران مانند دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات علامه طباطبایی ارائه می‌شود. معروف است که روزنامه‌نگار باید دریایی از اطلاعات داشته باشد به عمق یک سانتی‌متر؛ زیرا روزنامه‌نگاری شغلی است که در آن موضوعات مختلف موردبررسی قرار می‌گیرد. اکنون در روزنامه‌ها حوزه‌های مختلف وجود دارد و هر روزنامه‌نگار در حوزه تخصصی خود مشغول به کار است وی همچنان اطلاع از مقداری روانشناسی، کمی از هنر و سیاست و دیگر موضوعات روز برای او لازم و ضروری است. دروس تخصصی که در این رشته مطالعه می‌شود شامل اصول‌ روزنامه‌نگاری‌، روزنامه‌نگاری‌ عملی‌، ویراستاری‌ و مدیریت‌ اخبار، روزنامه‌نگاری‌ تخصصی‌، تاریخ‌ روزنامه‌نگاری‌، نقد، تفسیر و مقاله‌ در مطبوعات‌ است. روزنامه نگاری یکی از گرایش‌های محبوب در رشته علوم ارتباطات است.

روزنامه‌نگاری مسئولیت سنگینی است. از دیرباز افرادی که با دغدغه‌های انسانی و سیاسی به دنبال این حرفه بوده‌اند به شفافیت و آگاهی مردم ارج می‌نهادند. از بین بزرگ‌ترین نویسندگان جهان نیز بسیاری در زمان خود روزنامه‌نگار بودن. با پیشرفت‌های گسترده در رسانه‌ها و شکل‌گیری شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های نوین شکل جدید از روزنامه‌نگاری به وجود آمده است.

 

گرایش روابط عمومی

یکی دیگر از گرایش‌های رشته علوم ارتباطات است. کارشناس روابط عمومی کسی است که در این رشته تحصیل کرده و متخصص علم ارتباطات و آگاه به اصول روابط عمومی سازمان‌هاست. در دروس تخصصی این رشته مانند درس‌های اصول‌ روابط‌ عمومی‌، مدیریت‌ و روابط‌ عمومی‌، روابط‌ عمومی‌ عملی‌، تكنیك‌های‌ روابط‌ عمومی‌، اقناع‌ و تبلیغ‌، ارتباط‌ با مطبوعات‌ و ارتباطات‌ شفاهی‌ دانشجویان در می‌یابند در ارتباط مردم با سازمان‌ها چه رفتاری صحیح است، برای انتقال صحیح پیام چه باید کرد، چطور ارتباط بین سازمان‌ها شکل می‌گیرد، مشاوره صحیح ارتباطی به مدیران چیست؟ تحلیل افکار عمومی چگونه صورت می‌گیرد؟ بررسی علمی گرایش‌های مردم چطور انجام می‌شود. در اصل متخصص روابط عمومی با دانش خود در بهبود و تسهیل ارتباط‌های سازمان می‌کوشد و وجود او تسهیل‌کننده کار روزنامه نگارات نیز هست.

 

موقعیت شغلی در ایران

چه موقعیت شغلی در انتظار فارغ‌التحصیلان رشته علوم ارتباطات است؟ ‌رصت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان این رشته در روزنامه‌ها، رادیو و تلویزیون، روابط عمومی سازمان‌های دولتی و غیردولتی، مطبوعات، سایت‌ها و خبرگزاری‌ها، شرکت‌های خصوصی، سازمان‌های عمومی مانند شهرداری، مدارس و وزارتخانه‌ها دیده می‌شود. افراد بسیاری در مطبوعات و روابط عمومی سازمان‌ها فعالیت دارند، بسیاری از وزارتخانه‌ها مشاور ارتباطی دارند و اهمیت این شغل برای مدیران مشخص‌شده است ولی در واقع باید پذیرفت که بازار کار برای فارغ‌التحصیلان این رشته مناسب نیست. در یک شماره از فصلنامه رسانه آمار تکان‌دهنده‌ای منتشر شد، از میان فارغ‌التحصیلان ارتباطات بین سال‌های 51 تا 73 که بیش از هزار دانشجو است تنها 60 نفر در مطبوعات مشغول به کار بودند. این مسئله البته مسئله عمومی در کشور ماست و تنها مختص به رشته ارتباطات نیست. فارغ‌التحصیلان این رشته به دلیل شمار پایین نشریات چاپی نیز نمی‌توانند شغل مناسبی داشته باشند. باوجوداین همچنان بازار کار روابط عمومی از سایر رشته‌ها داغ‌تر است و فارغ‌التحصیلان رشته ارتباطات بیشتر در این مشاغل فعالیت دارند.

 

تاریخچه رشته ارتباطات

پس از جنگ جهانی دوم و با به وجود آمدن رسانه‌های جمعی و اهمیت مسئله رسانه و انتقال پیام این رشته دانشگاهی شکل گرفت. در ارتباطات مباحثی از علوم مختلف مانند جامعه‌شناسی، روانشناسی و علوم سیاسی که به ارتباطات، رسانه، پیام و انتقال آن مرتبط است مطالعه می‌شود. این رشته به مباحث فنی که به انتقال پیام منجر می‌شود و کارکرد رسانه را توضیح می‌دهد نیز می‌پردازد. رشته علوم ارتباطات به نسبت رشته‌عای دانشگاهی دیگر رشته جوانی است.

 

گرایش‌های ارتباطات در مقطع کارشناسی

رشته علوم ارتباطات در مقطع کارشناسی دارای گرایش‌های پژوهش در رسانه، روابط عمومی، روزنامه‌نگاری و مطالعات ارتباطی است. در دانشگاه تهران تنها یک‌رشته در مقطع کارشناسی ارائه می‌شود که بیشتر به مباحث نظری و اجتماعی این رشته می‌پردازد. درحالی‌که دانشکده علامه طباطبایی به‌صورت اختصاصی گرایش‌های مختلف این رشته را ارائه می‌دهد.

 

گرایش‌های ارتباطات در مقطع کارشناسی ارشد

رشته علوم ارتباطات در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش‌های علوم ارتباطات اجتماعی، مدیریت رسانه، ارتباطات اجتماعی، روزنامه‌نگاری، تحقیق در ارتباطات اجتماعی، تبلیغ و ارتباطات فرهنگی، ارتباطات، حج و زیارت، مطالعات فرهنگی و رسانه و مدیریت رسانه است. دانشگاه صداوسیما نیز این رشته را ارائه می‌دهد. در دانشگاه‌های غیرانتفاعی مانند دانشگاه سوره نیز برخی از رشته‌های ارتباطات را می‌بینیم.

 

چه دانشگاه‌هایی رشته علوم ارتباطات را ارائه می‌دهند؟

دانشگاه‌های زیادی این رشته و گرایش‌های مختلف آن را ارائه می‌دهند، در اینجا به مهم‌ترین دانشگاه‌هایی که رشته ارتباطات در آن‌ها تدریس می‌شود اشاره می‌کنیم. دانشگاه پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی ، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه خوارزمی، دانشگاه علامه طباطبایی، پردیس خودگردان علامه طباطبایی، دانشگاه تهران، دانشگاه صداوسیما، غیرانتفاعی سوره تهران، غیرانتفاعی باقرالعلوم قم، غیرانتفاعی قرآن و حدیث قم ،غیرانتفاعی  سبز آمل،غیرانتفاعی کرمان، پیام نور تبریز، پیام نور بناب مرند، پیام نور بوشهر، پیام نور جم بوشهر، پیام نور  تهران غرب،پیام نور پردیس،پیام نور دماوند، پیام نور  ری ،پیام نور حسن‌آباد تهران، پیام نور سرایان، پیام نور بجنورد، پیام نور  خرمشهر خوزستان، پیام نور ایذه خوزستان، پیام نور رامشیر خوزستان،پیام نور شوش خوزستان،پیام نور  هفتگل خوزستان ،پیام نور اهواز خوزستان ،پیام نور گرمسار سمنان،پیام نور  سمنان، پیام نور  سرخه سمنان ،پیام نور  استهبان فارس ،پیام نور خرامه فارس،پیام نور سنندج کردستان، پیام نور اصفهان، پیام نور بهنمیر، رازی کرمانشاه،  دانشگاه صداوسیما قم، دانشگاه گرگان


دریافت فایل PDF
رشته علوم ارتباطات همان روزنامه نگاری است؟
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

عرض سلام می خواستم در مورد رشته کارشناسی ارشد علوم ارتباطات اجتماعی تبلیغات فرهنگی سوال کنم اینکه این رشته در ادامهیا شاخه ای از روز نامه نگاری هست دروس ان بیشتر به روزنامه نگاری نزدیکه یا به حج و زیارت ممنون

3 هفته پیش

    سلام متاسفانه اطلاع دقیقی از این موضوع نداریم.

    3 هفته پیش
دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

رشته علوم اقتصادی و مهمترین دروس آن
رشته علوم اقتصادی و مهمترین دروس آن
آشنایی با رشته صنایع دستی، هنر یا صنعت؟

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام