ادامه تحصیل دارندگان مدرک تحصیلی معادل
ثبت نام شروع شد

ادامه تحصیل دارندگان مدرک تحصیلی معادل

سوالات بسیاری ممکن است برای دانشجویان در رابطه با مدرک معادل تحصیلی پیش آید که مهم ترین آنها این است که اصلا مدرک تحصیلی معادل چیست و چگونه میتوان مدرک تحصیلی معادل دریافت نمود. اگر در ذهنتان به دنبال جواب سوالات ذکر شده هستید از این مطلب غافل نشوید. برخی افراد که دارای سابقه کاری و بیمه هستند و با ارائه سوابق بیمه کاری می توانند طرح تعیین سطح و معادل سازی پردیس علم و فن دانشوران شرکت  کرده و مدرک تحصیلی معادل دریافت کنند.

مدرک معادل چیست

همچنین برخی با گذراندن دوره ای خاص تحت نظر کارشناس این طرح به اخذ مدرک معادل نائل می شوند، تعدادی از دانشجویان یا فارغ التحصیلان نیز هستند که با توجه به تعداد واحدهای گذرانده در دوره کاردانی یا کارشناسی به سمت مدرک معادل سوق پیدا می کنند.

حال اگر شما نیز جزء افرادی هستید که با استفاده از سوابق  خود و یا شاید از آن دسته افرادی باشید که در گذشته به هردلیلی نتوانسته اید ادامه تحصیل دهید یا مدرک کاردانی دارید و یا حتی دانشجوی دوره کارشناسی دانشگاهی بوده اید ولی به خاطر مشکلات یا هر دلیلی که بوده، مدرک معادل آن رشته را اخذ نموده اید. چنانچه در مورد امکان ادامه تحصیل افرادی که مدرک معادل اخذ کرده اند سوالات و ابهاماتی دارید، پس با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید : شرایط اخذ مدرک معادل کاردانی پیام نور

کسانی که از دارندگان مدرک معادل هستند، قبل از هرچیزی باید درباره مصوبه شورای اسلامی انقلاب فرهنگی که درسال 77 مصوب شده است بدانند :

ارائه ی مدرک معادل ممنوع بوده و چنانچه این افراد در برگزاری آزمون های ورودی دانشگاه ها شرکت می کردند، در مقاطع تحصیلی بالاتر می توانستند تحصیلاتشان را ادامه دهند که به همین جهت سه آزمون برای دارندگان مدرک تحصیلی معادل برگزار شد.

دارندگان مدرک تحصیلی معادل به چهار دسته تقسیم می شوند :

  • دارندگان مدرک معادل که از موسسات آموزش عالی مدرک را اخذ کرده اند ولی در آزمون جامع شرکت نکرده اند؛ فرصتی برای ادامه تحصیل خواهند داشت.

 

  • دارندگان مدرک معادل که قبل از سال 77 مدرک معادل خود را اخذ کرده و پذیرش شده اند می توانند در مقاطع تحصیلی بالاتر ادامه تحصیل دهند؛ ولی کسانی که مدرک را پس از سال 77 دریافت کرده اند مدرکشان همان مدرک معادل خواهد بود اما چون پذیرش آن ها قبل از سال 77 بوده است، ادامه تحصیل این افراد اشکالی ندارد و می توانند با ادامه تحصیل پله های ترقی را طی کنند.

 

  • دارندگان مدرک معادل که پس از سال 77 در آزمون جامع شرکت کرده و پذیرفته شده اند، امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را ندارند و مدرک آنان تایید نمی شود

اخذ مدرک معادل دیپلم تا دکتری

  • کسانی که مدرک معادل کاردانی و کارشناسی دارند؛ چنانچه دانشگاه یا موسسه آموزش عالی که در آن دوران تحصیل خود را گذرانده اند مورد تایید وزارت علوم باشد، امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را دارند. این افراد اگر در دانشگاه آزاد یا دولتی در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شوند، می توانند ادامه تحصیل دهند و تحصیلاتشات اشکالی ندارد اما مدرک معادل آنان در دوران کاردانی یا کارشناسی همان مدرک معادل باقی می ماند و امکان رسمی شدن ندارد. همچنین اگر افرادی دارای مدرک معادل کاردانی و کارشناسی باشند که محل تحصیلشان دارای مجوز نیست ولی دوره تحصیل آنان دارای مجوز از شورای گسترش می باشد، ادامه تحصیل آن ها در مقطع کارشناسی ارشد منعی ندارد ولی در دانشگاه پذیرفته شده به آنان 20 واحد به عنوان جبرانی ارائه می شود که برای مشروط نشدن باید معدل این 20 واحد از 12 بیشتر باشد.

نکات مهم :

  • دارندگان مدرک تحصیلی معادل که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترای نیمه متمرکز دانشگاه آراد یا دانشگاه دولتی را دارند، اگر که محل تحصیل و دروس گذرانده مورد تایید وزارت علوم باشد، اجازه شرکت در آزمون دکتری نیمه متمرکز را دارند و مدرک رسمی را اخذ نمایند ولی لازم به ذکر است که مدرک آنان در مقطع کارشناسی ارشد همان مدرک معادل در نظر گرفته خواهد شد.

 

  • افرادی که مدرک معادل را از موسسه ها یا مراکز آموزش عالی اخذ کرده اند ولی دوره گذرانده شده آنان از شورای عالی گسترش مجوز ندارد، اگر که دوره های رسمی وزارت علوم را طی کرده باشند باید حد نصاب آزمون دکتری را کسب کنند تا بتوانند به ادامه تحصیل بپردازند.

 

 

  • در صورتی که دارندگان مدرک معادل، دوره ای را که گذرانده اند از شورای عالی مجوز ندارد و دوره های رسمی وزارت علوم را طی نکرده اند از ادامه تحصیل محروم می شوند.

 

  • برای کسب حد نصاب نمره در آزمون دکتری و شرایط گذراندن 20 واحد جبرانی این افراد، گروهی سه نفره از برنامه ریزی آموزش عالی و گسترش به همراهی سازمان سنجش تشکیل شده و نتیجه را پس از بررسی اعلام خواهند کرد.

امیدواریم در این مقاله توانسته باشیم شما را به میزان لازم در رابطه با راه و روش ادامه تحصیل به کمک مدرک معادل راهنمایی کرده باشیم.

نکته: مدارک معادل صادر شده از پردیس بین المللی علم و فن دانشوران نیکان به هیچ وجه امکان ادامه تحصیل را ندارد.


دریافت فایل PDF
ادامه تحصیل دارندگان مدرک تحصیلی معادل
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

شرایط معادل سازی یا تطبیق مدرک فوق دیپلم در دانشگاه آزاد
شرایط معادل سازی یا تطبیق مدرک فوق دیپلم در دانشگاه آزاد
شرایط تحصیل در حوزه علمیه با مدرک کارشناسی
شرایط تحصیل در حوزه علمیه با مدرک کارشناسی

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام