اخذ مدرک پیش دانشگاهی غیر حضوری
ثبت نام شروع شد

اخذ مدرک پیش دانشگاهی غیر حضوری

آیا لازمه ی ورود به دانشگاه داشتن مدرک پیش دانشگاهی است؟ آیا امکان دارد بدون مدرک پیش دانشگاهی وارد دانشگاه شویم؟

در حقیقت بدون مدرک پیش دانشگاهی تنها می توان در دوره کارشناسی ثبت نام کرد زیرا حداقل مدرک تحصیلی لازم برای ثبت نام در دوره های کارشناسی دیپلم دبیرستان  که با 11 سال تحصیل بدست می آید، است. پس در صورت نداشتن این مدرک، می توان برای ثبت نام در کارشناسی اقدام کرد. اما در صورت تمایل داشتن به تحصیل در رشته‌ های داروسازی و پزشکی لازم است که مدرک پیش دانشگاهی را با‌ شرط معدل داشته باشید.

انتخاب واحد چگونه صورت می گیرد؟

کسانیکه در ماه دی در مقطع دوره متوسطه فارغ التحصیل شده اند، قادر هستند پیش از ماه دی با رعایت کردن برخی شرایط از بقیه سال تحصیلی یعنی نیم سال دوم سال تحصیلی، برابر قانون هایی که توسط معاونت آموزش متوسطه تهیه می شود، ثبت نام کنند.

در نیم سال اخر سال تحصیلی ارائه دادن12 واحد درسی به صورت حضوری و 12 واحد به صورت غیر حضوری به داوطلبان دوره پیش دانشگاهی یا مدارس آموزش از راه دور مجاز خواهد بود و همینطور داوطلبان آزاد مجاز هستند 24 واحد درسی را ارائه بدهند. دانش‌آموز دوره پیش دانشگاهی بزرگسال یا داوطلب آزاد در هر نیمسال مجاز خواهد بود حداقل 8 واحد و حداکثر 12 واحد درسی را با رعایت سایر شرایط انتخاب کند؛ این دانش آموزان با رعایت سایر شرایط می توانند، حداقل 8 واحد درسی را انتخاب کنند و تا 12 واحد درسی نیز می توانند انتخاب کنند. منظور از دانش آموزان همان دانش آموزانی است که در دوره پیش دانشگاهی بزرگسال تحصیل نموده و یا داوطلب آزاد است.

همچنین بخوانید : دانشگاه ییل آمریکا

در صورتی که در نیم سال آخر واحد های باقیمانده دانش آموز، تعدادشان کمتر از 8 باشد، ادامه تحصیل دانش آموز در باقی سال و همینطور انتخاب واحد وی بدون هیچ مانعی است. “تجربی “، “ریاضی فیزیک “، “ادبیات و علوم انسانی “، “علوم و معارف اسلامی ” و هنر، ازجمله رشته های دوره ریاضی فیزیک است. در دوره پیش دانشگاهی  در هر رشته تعداد واحد های دروس عمومی 8 و تعداد واحد های تخصصی 16 است. که مجموعاً هر رشته شامل 24 واحد است.

نمره دهی چگونه صورت می گیرد؟

برای داوطلبانی یک نمره مستمر و یک نمره پایانی یعنی همان نمره برگه در نظر گرفته می شود که به صورت حضوری انتخاب واحد می کنند.

محاسبه نمره سالانه هم به شکل زیر خواهد بود :

نمره سالانه به گونه ای محاسبه خواهد شد که نمره مستمر را بر 1 ضرب میکنند و به نمره پایانی ضربدر 4 اضافه می کنند و بر 5 تقسیم می کنند برای داوطلبانی که به صورت غیر حضوری انتخاب واحد می کنند فقط یک نمره در نظر گرفته می شود که همان نمره برگه است که از 20 محاسبه می شود.

امتحانات چگونه صورت میگیرد؟

امتحانات در دی ماه صورت می گیرد و مثل مدارس روزانه نیست که در دی ماه فقط از نصف کتاب متحان گرفته شود بلکه در دی ماه از کل کتاب امتحان گرفته می شود. در شیوه نوین معمولاً دوره هایی که در آن ها جبران صورت می گرفته حذف شده است. کسانی که با دیپلم فارغ التحصیل شده اند می توانند 12 واحد را در ترم اول به صورت غیر حضوری بگذرانند و 12 ترم باقی مانده را در ترم دوم و به صورت حضوری بگذرانند. امتحانات فقط در سه ماه اصلی یعنی دی، خرداد وشهریور برگزار می شود.

چرا مدارس  آموزش از راه دور یک فرصت طلایی است؟

مدارسی که آموزش از راه دور را ارائه می دهند برای دانش آموزانی که از تحصیل به هر دلیلی عقب ماندند یک فرصت طلایی محسوب می شود.

دانش آموزانی که از تحصیل بازمانده اند به دوگروه کلی تقسیم می شوند. گروه اول شامل دانش آموزانی است که نیاز به تعلیم دادن آنها است که به هر دلیلی شرایط دسترسی به دوره اول و دوم متوسطه را ندارند و همین طور دانش‌آموزانی که مشکلات جسمی و بیماری های خاص دارند یا حتی دانش آموزانی که متاهل و یا سرپرست خانوار هستند که می توانند در مدارس آموزش از راه دور مشغول به ادامه تحصیل شوند که تشخیص ناتوانی این دانش آموزان بر دوش کمیسیون خاص آموزش و پرورش منطقه است. و گروه دوم هم شامل دانش آموزانی می شود که بزرگسال هستند و کسانی که بالای 18 سال سن دارند و اماکان دارد شاغل یا حتی خانه دار باشند و یا به هر دلیلی نتوانسته باشند در مدارس عادی حضور داشته باشند. (در حال حاضر 1656 مدرسه از راه دور فعال در سطح کشور داریم، و هزاران نفر در این مدارس مشغول به تحصیل هستند.)

همچنین بخوانید : چرا باید رشته موسیقی بخونید؟! آخرین وضعیت بازار کار و شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور

آیا شهریه مدارس آموزش از راه  دور کم است یا زیاد؟

این مدارس آموزش از راه  دور، مدارس غیر دولتی محسوب می شوند اما شهریه آنها از مدارس غیر دولتی فوق العاده پایین تر است. طوری که شهریه ثابت برای هر نیمسال تحصیلی بیشتر از 100 هزارتومان و کمتر از 300 هزار تومان  است. شهریه های ترم تابستانی هم نصف شهریه نیم سال است. برای هر واحد درسی هزینه ای دریافت می شود که معمولاً در استان های مختلف این مبلغ متفاوت است و فرق می کند. این مبلغ معمولاً کمتر از 20 هزار تومان است.

آیا کسانی که در مقطع پیش دانشگاهی در یک یا چند دروس نمره کافی را کسب نکرده اند، می توانند از از مدارس از راه دور و یا مدارس بزرگسالان استفاده کنند؟

اگر دانش آموزی که مشغول به تحصیل در مقطع پیش دانشگاهی است نتواند در یک یا چند درس نمره کافی را کسب کند یا نمره سالانه اش پایین باشد می تواند در شهریور همان سال باز اقدام کند و بار دیگر امتحان دهد. در صورتی که دانش آموز در شهریور ماه هم نمره کافی را کسب نکرد تنها سه راه وجود دارد تا درس هایی که موفق به پاس کردن آن ها نشده را پاس کند. اولین راه، ثبت نام در مدارس بزرگسالان است، دومین راه، ثبت نام در مدارس آموزش از راه دور است که می تواند در این مدارس ثبت نام کند و در امتحانات شرکت کند، و سومین راه شرکت کردن در امتحانات به صورت داوطلب آزاد است.

مدارس از راه دور کجاست؟

اکثر مدارس آموزش از راه دور در نوبت دوم مدارس دولتی است و بسیاری از مدارس آموزش از راه دور توسط موسسان خریداری و به صورت مجزا فعالیت می کنند. مدارس آموزش از راه دور دقیقاً شبیه بقیه مدارس است و مانند بقیه مدارس نظارت می شود، هرسال سه مرتبه این نظارت ها صورت می گیرد و گاهی هر نیم سال وضعیت مدارس آموزش از راه دور نظارت می شود.


دریافت فایل PDF
اخذ مدرک پیش دانشگاهی غیر حضوری
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

آیا مدرک علمی کاربردی در خارج معتبر است؟
ارزش مدرک دانشگاه سما

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام