آیا مدرک علمی کاربردی در خارج معتبر است؟
ثبت نام شروع شد

آیا مدرک علمی کاربردی در خارج معتبر است؟

دانشگاه های علمی کاربردی در مقاطع کاردانی و کاردانی به کارشناسی اکثرا بدون کنکور در گروه صنعت رشته های فنی و مهندسی، گروه کشاورزی، گروه مدیریت و خدمات اجتماعی و گروه فرهنگ و هنر دانشجو می پذیرند. مدرک دانشگاه علمی کاربردی ترکیبی از علم و عمل است که دانشجویان مراکز این دانشگاه ها علاوه بر پاس کردن واحد های درسی رشته تحصیلی خود، به یادگیری و عملی کار کردن در حوزه تخصصی خود می پردازند و در جهت تحقق هدف کاربرد علم قدم برمی دارند.

اکثر فارغ التحصیلانی که در دانشگاه های علمی کاربردی دوره ی تحصیلی خود را گذرانده اند در مورد اعتبارمدرک علمی کاربردی در داخل کشور برای شرکت در آزمون های استخدامی و یا در خارج از کشور برای مهاجرت شغلی و ادامه تحصیل نگران اند و سوالاتی در ذهن دارند.

ورود به دانشگاه های علمی کاربردی کاردشواری نیست و بسیاری از این دانشگاه ها بدون برگزاری آزمون دانشجو می پذیرند، اگر دارنده مدرک علمی کاربردی هستید و در مورد میزان اعتبار مدرک علمی کاربردی در خارج ازکشور برای شما ابهاماتی وجود دارد در این مطلب با ما همراه باشید.

اعتبار مدرک علمی کاربردی:

اگر در داخل کشور قصد استفاده از مدرک علمی کاربردی را دارید بدانید که؛ دانشگاه های علمی کاربردی از لحاظ سخت گیری، کیفیت و امکانات اکثرا از سطح پایین تری نسبت به دانشگا های دولتی، پیام نور وحتی آزاد برخوردارند اما این بدان معنا نیست که مدرک شما بلا استفاده و بی فایده است، بلکه تمامی دانشگاه های علمی کاربردی همانند سایر دانشگاه های دولتی، پیام نور و آزاد تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند و کاملا مطابق با قوانین این وزارتخانه فعالیت می کنند پس برای استفاده و ارایه ی مدرک علمی کاربردی در داخل کشور هیچ گونه ممنوعیت وجود ندارد و مدرک آن برای دارندگانش کاملا معتبر است. حتی اگر شما در دوران تحصیل خود علاوه بر پاس کردن واحد دروس علمی کاربردی ارایه شده به عملی کردن دروس یاد گرفته شده پرداخته باشید و درنتیجه توانایی و مهارت های لازم با رشته تحصیلی خود را کسب کرده باشید، شانس خیلی خوبی برای پذیرش در جایگاه های خوبی را دارید.

اگر در خارج از کشور قصد استفاده از مدرک علمی کاربردی را دارید باید بدانید که؛ در هر کشوری و هر دانشگاهی قوانین خاصی وجود دارد. مدرک دانشگاه علمی کابردی شما، هماطور که ذکر کردیم چون تحت نظات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است در خارج از کشور هم اعتبار دارد ولی تعدادی از دانشگاه ها و کارفرماها سخت گیری زیادی برای پذیرش درنظر می گیرند و ممکن است با توجه به دروس و واحدای پاس شده شما ایراد گرفته و برای پذیرش شرایط خاصی به طورمثال؛ گذرندارن دوره زبان انگلیسی یا پاس کردن تعدادی واحد اجباری را در نظر بگیرند.

همچنین بخوانید : شرایط معادل سازی یا تطبیق مدرک فوق دیپلم در دانشگاه آزاد

بدانید چه در داخل و چه در داخل کشور استفاده از مدرک دانشگاه علمی کاربردی محدودیتی ندارد و به دلیل اینکه تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است مدرک آن معتبر است، البته برای استفاده در خارج از کشور بستگی به کشور محل شغل یا دانشگاه مقصد شما ممکن است که مدرک علمی کاربردی شما را در کمیسیونی بررسی کرده و برای پذیرش مدرک شرایطی خاص درنظر گرفته شود.

برای تحصیل یا اشتغال در موسسه ی موردنظر خارج از کشور شما باید مدارک خود را جهت تشکیل کمیسون برای پذیرش یا عدم پذیرش آن ارایه کرده و بتوانید آنان را توجیه کنید که؛ دانشگاه علمی کاربردی محل تحصیل شما تحت نظارت وزارت علوم ایران بوده و با تایید مهر این وزارت خانه شما فارغ التحصیل شده اید، هچنین توانایی ها و مهارت های لازم را برای پذیرفته شدن در آن موسسه یا کمپانی را دارید.

اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی در اروپا

همه دارندگان مدرک علمی کاربردی نسبت به میزان اعتبار مدرک اخذ شده خود در اروپا و سایر کشورها دغدغه دارند. دانش آموختگان با این ابهام مواجه هستند که ریسک مهاجرت به سایر کشورها با داشتن مدرک علمی کاربردی ارزشش را دارد؟ اعتبار مدرک علمی کاربردی در اروپا چقدر است؟ صنعت گران و فعالان حوزه اقتصادی کشورهای اروپایی تا چه میزان مدرک علمی کاربردی را معتبر می شمارند؟ در بین کشورهای اروپایی، آلمان به دلیل توسعه صنعت و اقتصادش تعداد دانشجوهای زیادی از سرتاسر دنیا می پذیرد، اما توجه به ین نکته ضروی است که سطح آموزشی و سخت گیری دانشگاه های آمانی بالاس پس رای پذیرش با مدرک علمی کاربردی در دانشگاه ها و مراکز آموزشی آلمان ممکن است که برای شما شرط و شروطی خاص در نظر گرفته شود ولی از این بابت که مدرک شما از دانشگاه علمی کاربردی با مهر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اخذ شده است معتبر است. همچنین در کشورهای نروژ، استرالیا و اتریش نیز به دلیل وجود دانشگاه های مشابه علمی کاربردی به مدرک شما اهمیت که ترکیبی از علم و عمل را تجربه کرده اید اهمیت زیادی میدهند. پس پیشنهاد می کنیم که اگر به دنباله ادامه تحصیل یا اشتغال در کمپانی های اروپایی هستید در بین کشورهای اروپایی به عنوان مقصد، این چهار کشور ذکر شده را در اولویت قرار دهید؛ زیرا شانس بیشتری برای پذیرفته شدن در دانشگاه ها و کمپانی های آنان با توجه به وجود فعالیت دانشگاه های مشابه  نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارید.

میزان اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی در کانادا:

علاوه بر کشورهای اروپایی ذکر شده، کشور کانادا نیز دانشجویان زیادی می پذیرد و به دلیل شرایط خوب اقتصادی و زندگی در این کشور متقاضیان زیادی درخواست مهاجرت به این کشور را دارند. شما برای ارایه مدرک دانشگاه علمی کاربردی خود حتی در کشور کانادا نیز مشکلی ندارید و از استفاده آن برای استخدامی در شرکت یا کمپانی خاص و ادامه تحصیل مشکلی نخواهید داشت، پس مدرک شما معتبر است؛ اما همانطور که چندین بار بیان کردیم ممکن که کمیسیون بررسی مدارک شما در آن دانشگاه یا کمپانی برای شما شرایط ویژه یا گذراندن دوره ی آموزشی خاصی را ضروری در نظر بگیرد.

همچنین بخوانید : دروس رشته طراحی و دوخت و شرایط ثبت نام و ادامه تحصیل

مدیر کل امور دانش آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی، سید محسن احمدی نژاد نیز در باره اعتبار مدرک دانش آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی در مصاحبه با خبرگزاری مهر بیان کرده است: تا کنون دانشگاه جامع علمی کاربردی هیچ دانش آموخته ای نداشته که گزارش کند یک دانشگاه در خارج کشور مدارک این دانشگاه را به رسمیت نشناخته است.

 

پس با توجه به اینکه دانشگاه جامع علمی کاربردی بدون برگزاری آزمون دانشجو می پذیرد و ممکن است که واحد دانشگاهی شما از لحاظ کیفی و امکانات آموزشی سطح بالایی نداشته است؛ باز هم برای ارایه مدرک علمی کاربردی خود در دانشگاه ها برای ادامه تحصیل و در کمپانی ها، سازمان ها و سایر نهادها با توجه به مهر تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مشکلی نخواهید داشت و مانند فارغ التحصیل شدگان سایر دانشگاه ها (آزاد، دولتی، پیام نور و غیر انتفاعی) مدرک دانشگاه علمی کاربردی معبتر است و تفاوت خاصی در نحوه پذیرش مدرک شما با دانشگاه های دیگر ایران با توجه به شرایط کشور یا موسسه مقصد نخواهد داشت. پس اگر قصد دارید تا با مدرک علمی کاربردی خود قصد سفر به خارج برای زندگی و یا کار را دارید می بایست اراداه کنید، از دیگران مشورت بخواهید، تصمیم که گرفتید با توکل بر خدا به آن عمل کنید مطمئنا با مدرک علمی کاربردی نیز در صورتی که از شرایط دیگر زندگی در کشور های خارجی بر خوردار باشید میتوانید در آنجا به کار و زندگی مشغول شوید.


دریافت فایل PDF
آیا مدرک علمی کاربردی در خارج معتبر است؟
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

آیا مدرک دانشگاه آزاد معتبر است؟
آیا مدرک دانشگاه آزاد معتبر است؟
اخذ مدرک پیش دانشگاهی غیر حضوری

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام