معرفی رشته حقوق و آزمونهای وکالت و قضاوت
ثبت نام شروع شد

معرفی رشته حقوق و آزمونهای وکالت و قضاوت

آشنایی با رشته حقوق

رشته حقوق یکی از محبوب‌ترین رشته‌های جهان است، به طبع در ایران نیز رشته‌ای پرطرفدار محسوب می‌شود، همان‌طور که از قدیم عبارت «وکیل و وزیر شدن» مورداستفاده قرار می‌گرفته است شأن اجتماعی متخصصان این رشته بالا است و متخصصان این رشته با سری افراشته خود را وکیل می‌نامند و به دیگران معرفی می‌کنند. البته قابل ذکر است که تنها گذراندن دوره کارشناسی حقوق منجر به وکیل شدن فرد نمی‌شود، لازم است فارغ‌التحصیل پس از اتمام دوره دانشگاهی در آزمون وکالت نیز شرکت کرده و این مرحله را نیز با موفقیت پشت سر بگذارد تا وکیل نام بگیرد.

 

رشته حقوق

رشته حقوق یکی از پرطرفدارترین رشته‌های در گروه علوم انسانی است. این رشته در بین نفرات برتر کنکور در علوم انسانی همیشه گزینه پرطرفداری بوده است. رشته حقوق به بررسی قوانین موجود می‌پردازد. گرایش‌های اصلی این رشته عبارت‌اند از حقوق خصوصی، حقوق عمومی، حقوق بین‌الملل، حقوق جزا و حقوق خانواده که هر کدام از این گرایش‌ها در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. از مهم‌ترین دروسی که در رشته حقوق آموزش داده می‌شود درس‌های حقوق تجارت، متون فقه، اصول فقه و قواعد فقه، حقوق مدنی، حقوق جزای عمومی و اختصاصی، حقوق بین‌الملل، آیین دادرسی مدنی، آیین دادرسی کیفری است. فارغ‌التحصیلان این رشته در شغل‌های وکالت، قضاوت، سردفتری اسناد رسمی و مشاوره حقوقی شرکت‌ها و بانک‌ها فعالیت می‌کنند.

 

 

چه ویژگی‌هایی در رشته حقوق مزیت محسوب می‌شود

هرکسی می‌تواند بدون در نظر گرفتن توانایی خود این رشته را انتخاب کند ولی کسی به موفقیت در حقوق و شغل‌های مرتبط با آن دست پیدا می‌کند که توانایی نوشتن و استدلال کردن برای انجام وظایف یک وکیل در نوشتن لایحه را داشته باشد. همچنین توانایی خوب در فن بیان برای قانع کردن قاضی یا دیگر افرادی که برای مذاکره با آن‌ها مواجه می‌شود نیز ضروری است. فردی که حقوق می‌خواند لازم است روحیه جستجوگری برای یافتن حقیقت، توانایی‌های لازم در استفاده از زبان و تسلط به زبان فارسی، عربی و انگلیسی و در نهایت حافظه خوب نیز داشته باشد.

 

موقعیت‌های شغلی رشته حقوق

شغل مهم و محبوب در این رشته که افراد بسیاری با انگیزه آن رشته حقوق را انتخاب می‌کنند وکالت است. وکالت کردن نیاز به داشتن پروانه وکالت از جانب کانون وکلا را دارد. کانون وکلا هر ساله آزمون وکالت را برگزار کرده و از میان فارغ‌التحصیلان رشته حقوق افرادی را برمی‌گزیند تا در آینده بتوانند به‌عنوان وکیل فعالیت کنند. آزمون دیگری که برای فارغ‌التحصیلان حقوق برگزار می‌شود آزمون قضاوت است. این آزمون دومرحله‌ای که به صورت کتبی و شفاهی برگزار می‌شود برای انتخاب افرادی شایسته سه در امر قضاوت برگزار می‌شود و با موفقیت در آن فرد می‌تواند به قضاوت در دادگاه‌ها بپردازد.

آزمون سردفتری یکی دیگر از آزمون‌هایی است که فارغ‌التحصیلان می‌توانند در آن شرکت کنند. پس از موفقیت در این آزمون فرد می‌تواند مجوز ایجاد دفترخانه و فعالیت در آن را کسب کند. این شغل نیز مانند وکالت و قضاوت شغلی پردرآمد محسوب می‌شود. شغل دیگری که در انتظار فارغ‌التحصیلان این رشته است مشاوره حقوقی در سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها، شرکت‌ها و اداره‌هاست. برای این شغل فرصت‌های شغلی مناسبی فراهم است و در واقع گزینه‌های کاری برای افرادی که در این رشته تحصیل‌کرده باشند فراوان است.

 

چه دروسی در رشته حقوق آموزش داده می‌شود

در این رشته تنوعی از مباحث وجود دارد که در طول چهار سال به دانشجویان آموزش داده می‌شود. دروس پایه و عمومی که به بررسی روابط اجتماعی و قوانین حاکم بر آن می‌پردازد و دروس آن شامل مقدمه علم حقوق، حقوق جزای عمومی، حقوق اساسی، حقوق مدنی، مبانی علم اقتصاد، عربی، مالیه عمومی و مبانی جامعه‌شناسی است؛ و دروس اختصاصی که شامل دروس آئین دادرسی مدنی، متون حقوقی، آئین دادرسی کیفری، حقوق اساسی، حقوق جزای عمومی، حقوق بین‌المللی عمومی، حقوق سازمان‌های بین‌المللی، حقوق اداری، اصول فقه، متون فقه، حقوق تجارت، قواعد فقه، حقوق تطبیقی، ادله ثبات دعوی، حقوق کار، پزشکی قانونی، کار تحقیقی و حقوق بین‌المللی خصوصی است. دروس عمومی که شامل درس‌های زبان خارجی، معارف اسلامی، تاریخ اسلام، انقلاب اسلامی، فارسی، اخلاق اسلامی، تربیت‌بدنی و تنظیم خانواده می‌شود نیز مانند سایر رشته‌ها در این رشته نیز ارائه می‌گردد.

دروس اختیاری نیز در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود که دانشجویان در صورت تمایل می‌توانند به مطالعه این مباحث بپردازند، موضوعات این کلاس‌های اختیاری شامل بزهکاری اطفال، پلیس عدمی، مالکیت معنوی، فلسفه حقوق، کارآموزی قضایی، کیفر شناسی، حقوق دریایی، حقوق هوایی، داوری بین‌المللی، اصول روابط بین‌الملل، آیات الاحکام، حقوق ثبت، حقوق بیمه، حقوق بانکی، اصطلاحات حقوقی به زبان عربی، تأمین اجتماعی، حقوق بشر در اسلام، احوال شخصیه در فقه عامه، دادرسی‌های اختصاصی کیفری، تاریخ حقوق، رویه قضایی، حقوق و کامپیوتر، حقوق قضایی، حقوق ارتباطات، آمار، جامعه‌شناسی حقوق می‌شود.

 

گرایشهای رشته حقوق

رشته حقوق در دوره کارشناسی شامل دروس عمومی و معلومات کلی و اساسی در زمینه قوانین و روابط اجتماعی و قواعد حاکم بر آن است. پس از گذراندن این رشته در دوره کارشناسی در مقاطع بالاتر این علم تخصصی‌تر شده و به گرایش‌های مختلفی از جمله حقوق بشر، حقوق بین‌الملل، حقوق اقتصادی، حقوق فن‌آوری زیستی، حقوق جزا، حقوق كیفری اطفال، حقوق خانواده، حقوق خصوصی، حقوق مالكیت، حقوق محیط‌زیست، حقوق عمومی، حقوق شرکت‌ها، حقوق تجارت الكترونیك، حقوق تجارت اقتصادی. بین‌الملل و سردفتری اسناد رسمی تقسیم می شود.

 

گرایش حقوق خصوصی

حقوق داخلی به صورت سنتی به دو حوزه حقوق خصوصی و حقوق عمومی تقسیم می‌شود. حقوق خصوصی به همه رشته‌هایی گفته می‌شود که در آن قواعد حقوقی موردبررسی قرار می‌گیرد که روابط افراد را مشخص می‌کند. حقوق مدنی و حقوق تجارت دو موضوعی است که در این رشته‌ها موردمطالعه قرار می‌گیرد.

 

گرایش حقوق تجارت بین‌الملل

شاخه‌ای از رشته حقوق است که در دو بخش حقوق روابط بین‌الملل عمومی و خصوصی در دانشگاه‌ها آموزش داده می‌شود. این رشته قواعد حاكم بر رابطه و نظام حقوقی را بررسی می‌کند. در این رشته موضوعات حقوقی از جمله قراردادهای تجاری بین‌المللی، داوری تجاری بین‌المللی، ورشكستگی بین‌المللی، حل‌وفصل اختلافات موردمطالعه قرار می‌گیرد.

 

گرایش حقوق جزا و جرم‌شناسی

جرم‌شناسی مطالعه‌ی علمی و روشمند پدیده‌ی مجرمانه است. این گرایش شامل حقوق جزای ماهوی و حقوق جزای شكلی یا همان آیین دادرسی كیفری است. همچنین در تقسیم‌بندی این رشته، رشته‌های حقوق جزای عمومی و اختصاصی نیز ارائه می‌شود. در آیین دادرسی كیفری که در آن فاصله‌ بین وقوع جرم و صدور حكم اهمیت دارد و قوانین مربوط به این بازه زمانی مطرح می‌شود قوانین کشف جرم و تعقیب موردمطالعه قرار می‌گیرد. از دیگر موضوعات این رشته نحوه تحقیق از متهم، تعیین مراجع صلاحیت‌دار، ‌شیوه‌های اعتراض به آراء و حقوق آزادی‌های متهم است.

 

حقوق بین‌الملل

این رشته با روابط بین‌الملل متفاوت است و به قوانین و قواعد می‌پردازد. صلح و امنیت جهانی یکی از مهم‌ترین موضوعات این رشته است. در این رشته قوانین جامعه بین‌الملل یعنی دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی مطالعه می‌شود. از موضوعات این رشته می‌توان به یونیسف، انعقاد معاهدات، موافقت‌نامه‌ها و تفاهم‌نامه‌های بین‌المللی و امنیت جهانی اشاره کرد.

 

گرایش حقوق عمومی

این رشته به قوانین موجود در رابطه بین مردم و دولت می‌پردازد. این رشته را سیاسی‌ترین رشته حقوق می‌دانند. مشاورین حقوقی که در وزارت خانه و اداره‌های دولتی مشغول به کار هستند متخصص در این رشته حقوق‌ هستند. اصول روابط بین سازمان‌های دولتی، بررسی موازین تنظیم این روابط و قوانین روابط بین اشخاص حقیقی و حقوقی و سازمان‌های دولتی در این رشته بررسی و تحلیل می‌شود.

 

گرایش حقوق بشر

این رشته نسبت به سایر گرایش‌های رشته حقوق جدید است. در این رشته به حقوق مدنی، اقتصادی و اجتماعی با رویکردهای اجتماعی و فلسفی پرداخته می‌شود. موضوعات موردبررسی در این گرایش شامل حق حیات، حق آزادی عقیده، حق كار، حق آموزش، حق تأمین اجتماعی و حق بر بدن است.

 


دریافت فایل PDF
معرفی رشته حقوق و آزمونهای وکالت و قضاوت
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

تفاوت های رشته ریاضی محض و ریاضی کاربردی
رشته حسابداری محبوب ترین رشته دانشگاهی
رشته حسابداری محبوب ترین رشته دانشگاهی

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام