دروس، گرایشها و بازار کار رشته مهندسی هسته ای
ثبت نام شروع شد

دروس، گرایشها و بازار کار رشته مهندسی هسته ای

آشنایی با رشته مهندسی هسته‌ای

رشته مهندسی هسته‌ای شاخه‌ای از علم مهندسی است که در آن ایجاد، کنترل و استفاده از انرژی هسته‌ای و طراحی و کاربرد راکتورهای هسته‌ای موردبحث قرار می‌گیرد. مهندسی هسته‌ای با پژوهش در استفاده از انرژی همجوشی، طراحی و گسترش راكتورهای شكافتی پیشرفته، گسترش تئوری و کاربردی انرژی هسته‌ای، ‌تولید رادیو ایزوتوپ‌ها برای مصارف پزشكی و مطالعه درباره پسمانداری زباله‌های رادیواكتیو پیوند خورده است. مباحث مطرح‌شده در این علم شامل مجموعه‌ای موضوعات مهندسی از جمله راکتورهای هسته‌ای، طراحی مکانیکی، انتقال و حرکت و فیزیک نوترونی، ترمودینامیک، آنالیزتنش، کنترل و متالوژی است.

امید است که در آینده انرژی حاصل از رآکتورهای هسته‌ای جای تمامی انرژی‌ها را گرفته و بتواند از موادی اندک انرژی فراوان تولید کند. این امر می‌توان مشکلات و بحران‌های فراوان بر سر انرژی را حل کند. و از این رو رشته مهندسی هسته‌ای مورد توجه است. نبود انرژی در کشورهای درحال‌توسعه، جنگ بر سر سوخت، دعوا برای رسیدن به نفت، آلودگی‌های دریا بر اثر برداشت و استخراج غیراصولی منابع نفت و گاز زیرزمینی و بسیاری مناقشات دیگر که در صورت وجود سوختی مانند انرژی هسته‌ای از بین خواهد رفت تنها تا زمانی باقی است که این علم به صورت کامل کاربردی نشد است. بسیاری از دانشمندان معتقدند انرژی‌های حاصل از جوش هسته‌ای می‌تواند به بحران‌های انرژی کنونی در جهان پایان دهد.

 

مهندسی هسته‌ای

رشته مهندسی هسته‌ای مطالعه انرژی همجوشی و استفاده از انرژی شکافت هسته‌ای برای تولید الکتریسیته است. از اهداف این شاخه از دانش ایجاد توانایی‌های لازم در فارغ‌التحصیلان برای پژوهش بر روی رآکتورهای هسته‌ای و استفاده از مواد و تشعشعات رادیواکتیو به شکل بی‌خطر در تولید انرژی است. با توجه به این علم با استفاده از تکنولوژی‌های جدید می‌توان به انرژی دست‌یافت، این انرژی مشکلات زیست‌محیطی سوخت‌های فسیلی را ندارد. آشنایی با تکنولوژی و فناوری روز در زمینه مهندسی هسته‌ای و توانایی طراحی، راه‌اندازی، نگهداری و بهینه‌سازی سیستم‌ها نیز از توانایی یک متخصص مهندسی هسته‌ای است.

باید در نظر داشت شاخه‌های مهندسی به استفاده کاربردی از علوم می‌پردازند و از علمی خاص در اینجا فیزیک هسته‌ای استفاده کرده و به کاربردی کردن آن می‌پردازند. این موضوع نشان می‌دهد همان‌طور که مهندسی شیمی با علم شیمی ارتباط کمی دارد، مهندسی هسته‌ای نیز با فیزیک هسته‌ای ارتباط بسیار کمی دارد و این رشته بیشتر استفاده از متد و روش‌های مهندسی و روش‌های به کار بردن اصول مهندسی برای رسیدن به اهداف دانش موردتوجه است.

 

هدف‌های رشته مهندسی هسته‌ای

هدف اصلی این دانش و نتیجه‌ای که بردارد استفاده از انرژی مفیدی است که راکتورهای هسته‌ای می‌توانند به وجود آورند. این علم به این جهت مورد توجه است که با استفاده از تکنولوژی‌های آن انرژی زیاد و مفیدی تولید می‌شود. هدف مهم این رشته تولید انرژی الکتریسیته از نیروگاه‌های هسته‌ای است. این انرژی در اثر شکافت هسته‌ای و درون رآکتورهای هسته‌ای به وجود می‌آید. مبنای این انرژی جوش هسته‌ای است و با کمک این انرژی مشکلات انرژی که همواره در جهان وجود داشته است برطرف می‌شود.

ارتباط مهندسی هسته‌ای و سایر علوم

در مباحث علم مهندسی هسته‌ای از علم ریاضی، فیزیک و کامپیوتر استفاده می‌شود؛ مانند سایر علوم مهندسی استفاده از علم ریاضی در این رشته نیز پرکاربرد است. علوم مهندسی به دقت و اندازه‌گیری معروف هستند و از این رو دانش ریاضی در آن‌ها بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرد. برای ساخت نیروگاه نیاز به نگاهی از منظر علم فیزیک به جهان است. رشته مهندسی هسته‌ای ارتباطی تنگاتنگ با رشته ریاضی و فیزیک دارد.

 

تاریخچه مهندسی هسته‌ای

این رشته اولین بار در ایران در دانشگاه آزاد بنیان گذارده شد. در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در مقطع کارشناسی این رشته را راه‌اندازی کرد و در آن دانشجو پذیرفت. دانشگاه‌های دیگری که پس از آن این در رشته مهندسی هسته‌ای دانشجو پذیرفتند دانشگاه‌های صنعتی شریف، ‌دانشگاه پلی تكنیك، دانشگاه شیراز و دانشگاه شهید بهشتی است. گرایش‌های مختلف این رشته شامل گرایش پرتو پزشكی، گرایش مهندسی راكتورهای هسته‌ای و گرایش مهندسی سوخت و چرخه مواد هسته‌ای است.

در دانشگاه‌های بزرگ جهان نیز این رشته موردتوجه قرارگرفته است در دو دانشگاه مطرح رشته‌های مختلفی از مهندسی هسته‌ای ارائه می‌شود. در دانشگاه بركلی و دانشگاه MIT نیز گرایش‌های ‌مهندسی پرتو پزشكی، مهندسی راكتور و مهندسی پسماندازی هسته‌ای دانشجو می‌پذیرد.

 

معرفی رشته دانشگاهی مهندسی هسته‌ای

علم مهندسی هسته‌ای در حوزه وسیعی از علوم و زندگی کاربرد دارد. در صنعت، محیط‌زیست، کشاورزی، ساخت نیروگاه و پزشکی کاربردهای شاخص این علم قرار دارد. دانشجویان رشته مهندسی هسته‌ای مقطع کارشناسی در طول دوره آموزشی خود 140 واحد درسی می‌گذرانند که از میان 20 واحد درس‌های عمومی است. دروس پایه 42 و دروس اصلی این رشته شامل 50 واحد درسی است. در نهایت 36 واحد اختصاصی نیز به دانشجویان ارائه‌ می‌شود تا در کل این دوره آموزشی به مدت 4 سال با تولید پرتوهای رادیواکتیو، برهم‌کنش پرتوها با ماده، آشکارسازی و اندازه‌گیری پرتوهای رادیواکتیو، طراحی سیستم‌های هسته‌ای و حفاظ سازی در مقابل تابش‌های رادیواکتیو آشنا شوند.

در عصر جدید جهان با بحران انرژی روبرو است. استفاده از این انرژی بحران‌های انرژی امروزی را حل می‌کند، مهندسی هسته‌ای کاربردهای فراوان دارد. از شکافت هسته‌ای در نیروگاه‌های هسته‌ای برای تولید الکتریسیته می‌توان استفاده کرد. آموزش این رشته در دانشگاه برای کاربردی کردن انرژی هسته‌ای است که نیاز به متخصصان این رشته دارد.

 

گرایش‌های مهندسی هسته‌ای

این رشته دانشگاهی در گرایش‌های پرتو پزشكی، مهندسی راكتورهای هسته‌ای و مهندسی سوخت و چرخه مواد هسته‌ای مهندسی هسته‌ای در مقطع کارشناسی ارائه می‌شود. از دیگر گرایش‌های رشته مهندسی هسته‌ای می‌توان به گرایش گداخت هسته‌ای، مهندسی هسته‌ای گرایش پرتو پزشکی، مهندسی هسته‌ای گرایش رآکتور، مهندسی هسته‌ای گرایش چرخه سوخت و مهندسی هسته‌ای گرایش کاربرد پرتوها اشاره کرد.

 

 

زمینه‌های شغلی رشته مهندسی هسته‌ای

فارغ‌التحصیل این رشته در زمینه‌های پژوهشی سازمان‌های گوناگون فعالیت دارد. این رشته جدید است و زمینه‌های کاری زیادی در آینده برای آن به وجود می‌آیند. فرصت‌های شغلی که امروز در انتظار فارغ‌التحصیل است شامل تحقیق و توسعه صنعتی، پژوهش‌های دانشگاهی، حوزه پرتو پزشکی، فرصت‌های شغلی در صنایع دفاعی مانند توسعه و ساخت زیردریایی‌های هسته‌ای، صنعت تولید برق با انرژی هسته‌ای و فرصت‌هایی در حوزه کشاورزی و تولید مواد غذایی است.

 

وظایف مهندس هسته‌ای

یک فارغ‌التحصیل رشته مهندسی هسته‌ای با توجه به حوزه‌ای که در آن مشغول به کار است وظایف گوناگونی دارد. در اینجا به تعدادی از توانایی‌های این متخصص و شرح وظایفی که در موقعیت حرفه‌ای خود به آن فعالیت دارد می‌پردازیم. مهندس هسته‌ای به طراحی، ساخت و بهره‌برداری از نیروگاه‌های هسته‌ای به شکل ایمن و اقتصادی می‌پردازد، او در طراحی و ساخت تجهیزات اتمی مانند هسته رآکتورها، محافظ‌های تابش و سایر ابزار دقیق مرتبط فعالیت دارد. یکی از توانایی او فرآوری سوخت‌های هسته‌ای است.

رشته مهندس هسته‌ای با نظارت بر تأسیسات هسته‌ای برای شناسایی هر طرح، ساختار یا رویه‌های عملیاتی نقض‌کننده قوانین و مقررات ایمنی به پایش و اندازه‌گیری سطوح تابش می‌پردازد. از توانایی‌های او قدرت برنامه‌ریزی برای از بین بردن پسماندهای هسته‌ای است بدون آنکه به محیط‌زیست آسیبی وارد شود. این توانایی را مهندسین رشته مدیریت پسماند زباله‌های رادیواکتیو کسب می‌کنند.


دریافت فایل PDF
دروس، گرایشها و بازار کار رشته مهندسی هسته ای
میانگین امتیاز : 1


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

فرصت های شغلی رشته مهندسی نفت در ایران
فرصت های شغلی رشته مهندسی نفت در ایران
انتخاب رشته مهندسی معماری مناسب چه افرادی است؟
انتخاب رشته مهندسی معماری مناسب چه افرادی است؟

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام