آخرین مدرک تحصیلی چیست
ثبت نام شروع شد

آخرین مدرک تحصیلی چیست

همه ما تا حدودی با سیستم آموزشی در ایران و مدارکی که فرد طی تحصیلات آکادمیک خود اخذ می کند آشنایی داریم. در این مقاله به معرفی مختصر مدارک تحصیلی فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می پردازیم اما آیا تا کنون این سوال برای شما هم ایجاد شده است که آخرین مدرکی که فرد می تواند طی دوران تحصیلش اخذ کند کدام است اگر علاقه مند به یافتن پاسخ این سوال هستید تا انتها با ما همراه باشید

دوره تحصیلی( مقطع تحصیلی):

یک دوره تحصیلی کامل که طی آن دانشجو، وارد دانشگاه شده و در یک رشته معین تحصیل کرده و در نهایت به اخذ یکی از مدارک تحصیلی معتبر( کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری) نایل می گردد را مقطع تحصیلی می گویند.

دوره کاردانی:

پایین ترین مقطع تحصیلی آموزش عالی دوره کاردانی( فوق دیپلم) می باشد،این مدرک را می توان بالاتر از دیپلم و پایین تر از کارشناسی تحت عنوان مدرک کاردانی فوق دیپلم شناخت. از ویژگی های این دوره تحصیلی می توان به طول دوره و واحد های کاردانی که به ترتیب بین 68 تا 72 واحد و سه سال می باشد اشاره نمود .

 

 

دوره کارشناسی( پیوسته- ناپیوسته):

دوره کارشناسی که آن را با نام لیسانس می شناسیم یکی از دوره های آموزش عالی است که بالاتر از دوره کاردانی بوده. داوطلب پس از تحصیل در این دوره می تواند مدرک کارشناسی در رشته مربوط اخذ کند. از ویژگی های این دوره تحصیلی می توان به این موضوع اشاره کرد که دوره کارشناسی به دو دوره پیوسته و ناپیوسته تقسیم می شود. از تفاوت های این دو دوره می توان به شرایط ورود، تعداد واحد ها، طول مدت دوره و بعضی ضوابط آموزشی دیگر اشاره کرد، به طوری که طول دوره و تعداد واحد های دوره کارشناسی پیوسته غیر فنی مهندسی به ترتیب حداکثر 6 سال و 130 تا 135 و در فنی مهندسی 130 تا 140 واحد است. این در حالی است که طول دوره و تعداد واحد های دوره کارشناسی ناپیوسته به ترتیب حداکثر 3 سال و 67 تا 70 واحد است.

 

 

دوره کارشناسی ارشد( پیوسته- ناپیوسته):

این دوره تحصیلی که از آن با عنوان فوق لیسانس یاد می شود یک دوره آموزشی بالاتر از دوره کارشناسی است که داوطلب پس از گذراندن این دوره به اعطاء مدرک کارشناسی ارشد در رشته مربوط منتهی می گردد. محتوای آموزشی در این دوره مجموعه ای از آموزه های نظری، آزمایشگاهی و عملی می باشد که دارای انعطاف بیشتری در مقایسه با دوره های قبل می باشد و ضمن تاکیید بر پژوهش وتحقیق داوطلب سعی می شود کارایی و مهارت لازم را در گرایش تحصیلی مورد نظر تامین نماید. تقسیم این دوره تحصیلی به دو دوره، کارشناسی ارشد پیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته از ویژگی های قابل توجه این دوره می باشد. تعداد کل واحد ها در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته حداقل 28 و حداکثر 32 واحد است که طول دوره آن حداکثر 2 سال مشتمل بر 4 نیم سال تحصیلی است.

دوره دکتری Ph. D:

PhD حروف اختصار دکتری در فلسفه است. بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی در ایران و یا آخرین مدرک تحصیلی که فرد می تواند در ایران اخذ کند دکتری می باشد. کسب مدرک دکتری نیازمند 2 الی 6 سال تحصیل و پژوهش پس از دوره کارشناسی ارشد و تحویل پایان نامه ی دوره دکتری می باشد.مدرک دکتری در ایران معادل مدرک PhD در آمریکا و اروپا است. این مدرک پس از به پایان رساندن یک تحقیق جامع در یک رشته معین اعطاء می شود. تحقیق یاد شده بایستی به بنیان دانش کنونی کمک کرده و در عین حال یک پایان نامه یا رساله ارائه شود که پس از دفاع اموفقیت آمیز در برابر هیئت کارشناسان داوطلب درجه دکتری را کسب می کند.

البته تکمیل این درجه حداقل 4 سال به طول می انجامد که این مدت زمان بستگی به دانشجو، دانشگاه و برنامه تحصیلی دارد. می توان هدف از ایجاد دوره دکتری را تربیت افرادی دانست که با دست یابی به آثار علمی در یک زمینه خاص و آشنایی با روش های پیشرفته و همچنین دست یابی به جدیدترین مبانی پژوهشی و آموزشی دانست، تا این افراد بتوانند با نوآوری در عرصه های علمی و تحقیقی جهت رفع نیاز های کشور و گسترش مرز های دانش در رشته تخصصی خود کوشا باشند. امید است این افراد بتوانند به تازه هایی در عالم دانش دست یابند. همانطور که اشاره شد پی اچ دی یا دکتری بالاترین مدرک آکادمیک و دانشگاهی در جهان است که معمولا در رشته های زیر مجموعه ی علوم پایه، کشاورزی و منابع طبیعی، فنی و مهندسی، علوم انسانی و هنر به داوطلب داده می شود.

دکتری حرفه ای

دکتری حرفه ای را می توان نوعی مدرک تحصیلی در ایران دانست که به پزشکان عمومی، دندان پزشکان عمومی، داروسازان عمومی، دامپزشکان عمومی از سوی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت اعطاءمی شود. دوره دکتری حرفه ای دوره ای است 6 ساله که پس از دوره پیش دانشگاهی آغاز و داوطلب پس از پشت سر گذاشتن تعداد واحد های معینی به دریافت مدرک دکتری حرفه ای نائل می شود. در تمامی دانشگاه های دنیا مدرک دکتری حرفه ای تنها به عنوان مدرک دکتری در رشته های کلینیکال( پزشکی، دامپزشکی و دندان پزشکی) شناخته شده است.

دکتری تخصصی

دکتری تخصصی بالاترین مدرک دانشگاهی در جهان است. این مدرک عموما در تمامی رشته های زیر مجموعه علوم پایه، علوم انسانی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر و فنی و مهندسی اخذ می گردد. جهت بدست آوردن این مدرک داوطلب باید مدرک دکتری حرفه ای و یا کارشناسی ارشد را اخذ نماید. در دانشگاه های جهان دکتری تخصصی را تکمیل کننده ی دکتری حرفه ای می دانند طول مدت کسب این مدرک بین 2 تا 6 سال می باشد.

پسا دکتری

پسا دکتری دوره ای از تحقیقات آکادمیک است که محققان بعد از به پایان رساندن تحصیلات و اخذ مدرک دکتری معمولا حداکثر به مدت 5 سال و قبل از یافتن شغل ثابت آکادمیک پشت سر می گذارند. در این دوره تحقیقاتی دانشجویان به عنوان محقق در دانشگاه ها و یا مراکز تحقیقاتی مشغول به کار می شوند، با وجود شرایط فوق پشت سر گذاشتن این دوره تحقیقاتی اخذ مدرکی را برای دانشجو به همراه ندارد. درواقع هدف از دوره های پسا دکتری عمیق تر شدن تخصص و دانش و کسب مهارت های لازم تحقیقاتی در موضوع مشخص بوده است. دوره های پسا دکتری معمولا به عنوان بخشی از وظایف یک موسسه دانشگاهی یا تحقیقاتی بشمار می آید. همچنین همواره انتظار میرود که به تولید و چاپ محتوای علمی منجر شود. البته در برخی از کشور ها مانند روسیه و انگلستان ممکن است سطوحی بالاتر از سطح دکتری هم شناخته شود. درصورتیکه در دیگر کشور ها هرگز به این شکل نیست و دوره های تحقیقاتی پسا دکتری تنها به عنوان سابقه ی تحقیقاتی فرد در رزومه او ثبت می گردد لازم به ذکر است در ایران نیز در برخی از دانشگاه ها این دوره های تحقیقاتی ارائه می شود، اما توجه کنید که گاهی در ایران از عبارت فوق دکتری جهت اشاره به چنین دوره های تحقیقاتی استفاده می شود. پسا دکتری با قراردادی رسمی و یا بورس تحصیلی توسط دانشگاهش حمایت مالی می شود در این دوره معمولا محقق به صورت کاملا مستقل و بر روی موضوعی جداگانه پژوهش می کنند.

و در نهایت جهت اشاره ی دوباره به موضوع باید گفت که در ایران مدرک دکتری آخرین مدرکی است که فرد می تواند اخذ کند.


دریافت فایل PDF
آخرین مدرک تحصیلی چیست
میانگین امتیاز : 1.2


جهت اخذ مدرک معادل (دیپلم/فوق دیپلم/لیسانس/فوق لیسانس/دکتری) دررشته موردنظر درکمتراز10روز بااستعلام معتبر کلیک کنید.

برچسب ها


دیدگاه ها

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل و شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
دپارتمان ها
فنی و مهندسی
زبان
مدیریت
علوم طبیعی
طب سنتی
علوم انسانی
علمی کاربردی
هنر

تبدیل سوابق کاری به مدرک تحصیلی در ایران
تبدیل سوابق کاری به مدرک تحصیلی در ایران
آیا مدرک دانشگاه آزاد معتبر است؟
آیا مدرک دانشگاه آزاد معتبر است؟

کپی برداری از متن، شکل و ساختار و زمینه فعالیت این پایگاه اینترنتی ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد.

منو
بالا
ثبت نام